Споделена история от Здраве

Имам косопад, а съм едва на 20 години - съвети
Здравейте, моят проблем е косопадът. На 20 години съм, не съм под стрес, не съм карала ковид, дори не съм настивала. Съмненията ми са, че проблемът е в хормоните ми, не се движа много, крайниците ми са лед, вечно ми е студено. От близо месец забелязах, че ми пада по-обилно количество коса, най-вече в банята. Косата ми е къдрава и не я реша, но ако го направя всичко става в косми. Падат ми и докато си седя, по блузата. Плашещо е. Още по-плашещо беше, когато се погледнах в огледалото вчера и останових, че косата ми е значително оредняла. Дори близките ми го потвърдиха. Даже от едната страна имам по-малко коса отколкото от другата. Както всяко момиче, така и мен това ме съсипва психически. Взех да пия хапчета Приорин и комплекс витамини. Ще ходя при различни лекари и ще си правя изследвания. Всъщност от 15-годишна нещо се случи с косата ми и от гъста къдрава коса се превърна в по-рядка и не толкова ситно къдрава, но аз тогава започнах да ползвам преса за коса и може и това да е оказало влияние. На 18 години имах и малки кисти, които минаха без медикаменти.
Искам да попитам тези, които са минали през този ад, как сте спрели косопада, какво сте ползвали. Има много продукти на пазара, повечето са скъпи, но това не означава, че са ефективни. Можете ли да ми препоръчате някакви ампули или маски.
Вече 2 пъти си направих маска със заварка от корен от репей, вторият път сложих масло от лавандула, мед и кисело мляко. Четох много добри отзиви и за масло от розмарин и ленено семе, също така за гел от алое вера.
Ще съм много благодарна ако ми дадете рецепти на изпитани маски, масло. Надявам се ендокринологът да открие проблема ми, защото знам, че е нещо отвътре. Но все пак е много важна и грижата, която се прилага отвън.

Коментари

1.   Почни да пиеш Saw Palmetto (или хардкор варианта финастирид, но има доста странични ефекти), слагай по 5 капки етерично масло от розмарин в шампоана при всяко миене на косата. Купи си четка, с която може да си масажираш скалпа. Също така съм чувал, че маска със сок от лук помага, но не съм пробвал и нямам опит.

2.   Можеш да отидеш на лекар и да те прегледа, след което да ти каже, при какви специалсити да ходиш.

3.   Провери си хормоните на щитовидната жлеза, това е една от основните причини за косопад. Пият се хормони, обикновено за цял живот. Може и да е от липса на витамини, предимно от групата Б, но по-малко вероятно.

4.   Виж си тестостерона и желязото. Има лечение, но отнема време. Пиши като си ги изследваш.

5.   Благодаря ви за отговорите. Във вторник имам час при ендокринолог и той ще ми каже кога и кои хормони да изследвам. Надявам се да намеря някакво решение, защото косата продължава да си капе и да го споделя и с вас.

6.   До номер 5:
Извинявам се за късния отговор, но пък доста време мина и тъкмо по-добре.
Всякакви изследвания си правих, всичко е наред и в норма. Единствено прогестеронът ми е нисък. Пих хормони, заради него 3 месеца, изписани от гинеколог. В оначалото на приемането им сякаш мъничко намаля косопада, но след това си продължи в същия дух. Вече курсът за лечение приключи, но косопад все още има. Това е 5-ти месец. Страх ме е, защото не спира, а изпробвах много неща, пия и хранителни добавки. Никой не може да ми каже каква е причината.