Споделена история от Здраве

Депресия
Здравейте драги читатели, в този сайт съм от години, прочел съм стотици истории и съм публикувал десетки коментари,но ето че и моят ред дойде да пиша тук и да потърся вашето мнение и помощ. Пише ви мъж на 22 години, студент. Никога не съм вярвал в депресията като диагноза и винаги съм гледал недоверчиво към хората с депресия. Мислих, че преувеличават, търсят внимание и т.н. За мое най-голямо съжаление смятам, че се сблъсках с нея лице в лице. Като ученик винаги съм бил весел, щастлив, с чувство за хумор и като цяло центърът на компанията. Приеха ме в медицински университет, първи курс беше супер чувствах се по същия начин дори с повече енергия и хъс. Лятото преди втори курс се разделих с дългогодишната си приятелка, нямаше драма, в началото беше трудно,но бързо се възстанових. Втори курс дойде и голямата ми неизживяна любов на която така и не признах, дори не се запознах с нея ... тъкмо да се случат нещата и дойде панденията и затвориха всичко. Върнахме се година по-късно и вече бях в трети курс, тогава започна всичко... в момента съм четвърти курс и след 2 месеца влизам в пети курс.
Ще се опитам да бъда кратък и без да влизам в излишни приказки. Нямам енергия за нищо, чувствам се изморен постоянно, имам липса на апетит, боли ме глава често, усещам страхотна празнина вътре в себе си. Всякаш имам някаква отрова и всеки ден ме изяжда отвътре повече и повече. Сутрин се събуждам и единственото нещо, което ме държи през деня е мисълта,че като се прибера вечерта след всички пациенти във факултета е ,че ще си взема 2 литра бира и ще я изпия почти на един път, за да ме хване по-бързо. Разбира се добавям и всички онези ужасни цигари, които пуша от вече 6-7 години. Усещам, че колегите ми усещат някаква промяна в мен, вече не се събирам толкова често с тях и искам да оставам повече време сам. Постоянно съм заобиколен от хора, и на университета и в общежитията, никога не оставам напълно сам. Проблемът е точно там, че се чувствам толкова самотен дори сред тълпа от хора. Когато съм с колеги се смея, шегувам се, забавлявам ги и когато се прибера се променям коренно. Колкото и да звучи клиширано имам чувството, че сменям маската и ставам напълно различен човек, замислен, примълчан, тъжен и все за нещо умувам гледайки в една точка. Позволих си да направя грешката да споделя на родителите си с надеждата да получа съвет и помощ. Между другото те също са медицински лица. Резултатът ме шокира, приеха го на шега, всякаш съм луд и си внушавам. Баща ми ми каза, че преекспонирам ситуацията, каза ми да си хвана приятелка и щяло да ми мине. В интерес на истината никога не съм имал проблем с жените. Винаги съм имал достатъчно женско внимание и почти не съм оставал дълго време необвързан. Хванах си приятелка, и то първото момиче което ми се изпречи без да подбирам. Вече сме заедно от един месец. Приятелката ми е мечтата на всеки мъж, красива е, грижи се за мен, оставя ми романтични бележки, купува ми книги. И какво се промени с моето състояние? Нищо! Чувствам се по същия начин само, че с приятелка, отново с онова отвратително усещане за празнота. Не мога да продължавам да живея по този начин, от ден на ден се саморазрушавам все повече и повече. Постоянно се самообвинявам за това, което усещам. Казвам си ,че си втълпявам неща, преувеличавам, търся вина в себе си. Подяволите как не се намери един човечец да дойде и да ми помогне... Осъзнах се , когато един ден се прибирах от университет и един колега, с когото сме на здравей здрасти ме попита "Абе всичко наред ли, защо постоянно гледаш в земята и си толкова унил?". Стъписах се, дойде ми като гръм от ясно небе... единственият човек, който ме усети и се сети да ме пита беше този колега, а ние дори не си говорим. Защо никой от близките ми приятели не видя това, което е видял той? Толкова ли добре се крия? Не знам, факт е обаче, че от ден на ден се задълбочава все повече това мое състояние. Моля ви читатели, споделете опит с мен, дайде ми съвет, каквото намерите за нужно. Аз ще бъда тук зад екрана и ще очаквам вашите коментари с нетърпение!
Благодаря ви за отделеното време!

Коментари

1.   Посети психиатър да ти изпише антидепресанти.

2.   в интерес на истината разказът ти не е толкова голям колкото изглеждаше като заредих страницата. имаш приятелка дискутирай с нея какво чувстваш и така. след като си почти лекар трябва да ти е ясно как действат психиятрите. може би ти трябва един курс антидепресанти после се спират и така. радвай се че става въпрос за депресия а не за нещо друго.

3.   Виж, не съм лекар, но според мен си преуморен. После - погледни на нещата от друга страна. Не е нужно да си комуникативен и да се шегуваш с хората. Нищо лошо няма в това, да си сам. За да се чувстваш самотен обаче значи, че никой не те разбира. Тръгни на психотерапевт. Също на йога и медитация. Започни да спортуваш умерено, но редовно. Прави походи в планината, сред природата. Промени начина си на живот генерално. И не се преуморявай с учене. Ако трябва забави темпото, прекъсни, почини си. Взимай мерки преди да си започнал с лекарствата.

4.   И аз съм в състояние на депресия и преди 1 седмица реших да посетя психиатър за първи път. Споделих си всички проблеми, разговарях с него дълго време (което много ми помогна) и накрая ми предписа антидепресанти, които трябва да приемам в срок от 1 или 2 месеца. Така че бих те посъветвал и ти да отидеш при някой специалист и той ще реши какви мерки ще предприемеш за справяне с проблема.

5.   От личен опит казвам, стойте далеч от АД. Нищо няма да ви помогнат, само ще ви направят апатични. Психиатрите си знаят само това, защото друго не могат. Говорите, говорите и на края АД. Говорят, колкото да се каже, че направили някакво "терапия" и им е неудобно още от вратата да ви изпишат АД и да им се махате. Отговорът е в самия вас, но трябва да го откриете. Това, че било от някакви нервотрансмитери са глупости. Те са следствие, а не първопричина. Дори и така да е, тялоот трябва да се научи само да ги произвежда, а не да му ги внасят наготово и то да закърнее още повече, защото вече съвсем няма нужда да ги произвежда.

6.   Как ще взимаш лекарства, здраво и право момче. Виж лекар, но да не е психиатър в никакъв случай, може психолог. Но най-добре си помисли защо чувстваш тази празнота, няма ли причина за нея. Вярваш ли в Бог? Ако имаш вяра, не би се чувствал така - вяра, надежда и любов. Знаеш, от едното тръгва другото и третото. Не си изгубвай вярата, не позволявай представата ти за Бог да бъде повлияна от лоши източници, някой да ти втълпи някой strawman argument, че бог бил някакъв дядо в облаците, че бил тираничен сатрап или прочее - това са все много удобни образи, които се ползват за да обезверят хората. Всъщност Бог никои никога не е видял, но Го усещаш със сърцето си, със съвестта си! Когато говориш истината например, това несравнимо приятно чувство което изпитваш - нима това е лъжа? Не е ; ) Следвай сърцетоси и не си изгубвай пътя. Пусни си класическа музика, например Моцарт - 41ва симфония... Прочети Достоевски - някой роман - човека е бил на ръба на смъртта, видял е лицето й и се е върнал, за да живее един вдъхновен живот!

7.   Два варианта:
1. Изгорен си. И не си само ти така. Това се случва, когато не си на мястото си. Не ти е призвание това, което учиш.
2. Постковидна депресия - лекува се, потърси инфо.

9.   Биете ми единички на номер 5, ама аз говоря от личен опит. Като ви мине депресията само с АД, елате да ви черпя. Ама ще ви мине, като цъфнат налъмите.

10.   На мен ми мина депресията само с антидепресант. Айде черпи.

11.   Авторе, препоръчвам ти сайтът strahbg.com . Там един колега описва депресията си и лечението си.

12.   10, защо не кажеш, като ги спря какво стана? Или сега ще го извъртиш, че си пил 1 година и после си ги спрял и си останал щастлив като репичка вовеки?

13.   12, при мен спирането мина леко - имах по-нервни дни като ги спирах, но не беше като преди това да не мога да стана от леглото и да обмислям да се самоубия.
Тъй че да, засега съм щастлива като репичка! Дали ще ме повтори - ще поживеем, ще видим.
Но дори да ме повтори пак ще се лекувам, а няма да се откажа от живота, защото някой си, в някакъв си сайт не харесвал антидепресантите.

14.   13, Мога да се обзаложа, че или си ги спряла само преди няколко месеца и още мозъка ти не се е върнал в обичайното си състояние, или си провела и терапия, не е само от АД, или самата ти си осъзнала някои неща. А може и изобщо да не е било депресия, а да е било някакво моментно състояние, от което си се отърсила покрай АД. Не ме кръщавай, че е само от тях и че е вечно. Не познавам човек, който се е оправил само с АД. А това, че вечно като станеш нещастна, ще посягаш към АД е голяма клопка. С всеки цикъл все по-малка ефективност ще има и ще става все по-зле след спирането им.

Никой не може да ме убеди, че депресия се лекува чудодейно с хапче и вовеки след спирането му. Преди и аз така си мислех, но като го изпитах на гърба си и като видях, че при 0% от хората е ефективно,ми светна.

15.   14, терапия не съм провеждала, но си направих изводи за себе си и внесох промени в живота си, да.
Но без подкрепата на антидепресантите нямаше да успея да разреша всички проблеми, които тежаха върху мен и да направя тези промени.
А дали е било депресия - според двама психиатри и един психолог си беше тежка депресия със суицидни мисли - пих 2 антидепресанта, невролептик леко успокоително в началото, така че твоето мнение, че е било някакво моментно състояние е абсолютно грешно. Бях пред самоубийство.
Че е вечно не съм твърдяла - психиката и физиката ми са показали слабост, което ми е за урок да се грижа по-добре за себе си, така че да - може да ме повтори.
И като ме повтори какво - пак ще се лекувам, голяма работа.
Дай тука да не си лекуваме депресиите, ами направо да се самоубиваме, щото антидепресантите били много лоши, ауу.

16.   "си направих изводи за себе си и внесох промени в живота си, да"

Дойдохем си на думата. Няма да те черпя.

17.   Да бе, разбрахме - каквото и да кажа, антидепресантите са лоши за теб.
Нека са лоши за теб, мен ме спасиха от самоубийство и съм благодарна за това.

18.   17, ти дори не си ми прочела въпроса правилно, а бързаш да отговаряш. Аз питах за "само антидепресанти", а после сама си призна, че не било САМО антидепресанти и даже не били основното. Какво ми се дзвериш, като си чела-недочела? Ако някой се оправи само с АД, да ми се обади. Ако сам не си помогне човек, има да чака едни хапчета да му оправят проблемите.

21.   До 18
Баба ми, мир на праха и, излезе от депресивен епизод САМО с лекарства - атипичният антипсихотик Кветиапин и брнзодиазепинът Клоназепам. Познавам и двама човека, които са със задоволителна ремисия от ПР също само с лекарства - SSRI-то Сертралин. На мен с моето ОКР обаче не помогнаха много.

23.   Има ли спасение от страничните ефекти на антидепресантите и антипсихотиците?

24.   23, лично аз почти нямах странични ефекти.
Ако страничните ефекти при теб са твърде силни или мъчителни говори с психиатъра си да смени препарата с подходящ по негова преценка.
Не си сменяй сам лекарствата в никакъв случай!

25.   Здравей и аз се чуствам така ,но открих начини да излизам от тези епизоди. Не пия антидепресанти и не смятам да ги започвам, но това което ще ти препоръчам е всеки ден (или в зависимост от свободното ти време) прави нещо, което ти доставя удоволствие- иди на разходка, послушай хубава музика, прочети любима книга докато пиееш чай, направи си една горска разходка и така нататък. При мен помага да се чуствам по-добри спрямо живота ,който водя. Дано съм била полезна!