Споделена история от Здраве

Някой въобще преборил ли е ОКР ?
преди много вече години ужким съм се оправял с този анафранил, но в момента не съм сигурен дали ще помогне.

имам страхове покрай разни оголени кабели 220 волта че някой ще го хване ток заради мен. преди в една работа едно DVD кабела му беше оголен и понеже знам че ме е страх да го фиксирам аз казах на колежката и тя го залепи само с тиксо. имам и други случки със страх да не причиня смърт покрай ток. сега само седя и лежа и си мисля за това DVD и как камо ли не не заслужавам да живея. Лекувам се от миналия Юни и съм пил велаксин и после серопрам. Виждам за ОКР че се пият 10-12 седмици лекарства, но не вярвам в ефекта на някакво магическо камо ли не хапче. Тревожността сега трябва да е много голяма и после с негова помощ да си върна нормалността.

Гледам да не изписвам всичко че трябва романи да напиша.

Анафранил го пия вече месец и 1/2 и само лежа и се отчайвам.

благодаря !

Коментари

1.   Нямам представа какво е ОКР , ама вероятно поколението на нашите родителите го е лекувало лесно - 2 шамар зад врата , завият ти звездички над главата, и проблемите ти решени...

2.   Анафранила е прехвален боклук от миналия век, на мен ми докара само тежък запек.

3.   Да, преборих го. Йога, движение, работа Гледай клиповете на Милена Голева, чети Ошо. Ще ти помогне много, уверявам те. Просто спри с тези хапчета, само ще си навредиш. И няма да ти помогнат. Ама изобщо. Трябва срещи, впечатления, работа, движение. Не е трудно. Всичко зависи от волята ти. Докажи, че имаш такава. Ще се справиш. Аз пиех Золофт, не ми помогна особено. Така , че забрави хапчетата, от тях се пълнее.

4.   Порови се в Интернет, не е задължително да се лекува с лекарства. Мисля, че имаше нещо като поведенческа терапия при терапевт. И дава по-добри резултати от лекарствата. Зависи и колко тежко се изразява при теб. За жалост тук се съмнявам да получиш адекватни съвети. Търси специалисти, които ще ти дадат алтернатива на хапчетата.

5.   През последните години на два пъти изпадах в сериозни кризи, породени от моето ОКР и страха ми, че мога да нараня някого. Лекарствата, които ми изписаха нямаха почти никакъв ефект, като изключим факта, че качих над 10 килограма от тях и се чувствах като дроб. Помогна ми мисълта, че всичко е само в главата ми. Казах си - мамка му, отказвам да живея по този начин, имам един живот и не искам след 50 години да се замисля и да осъзная, че изтекъл на фона на постоянен страх.

Вдъхни си кураж и воля!
Поздрави :)

6.   Няма да е зле да посетиш психотерапевт, който има опит с ОКР и прилага когнитивно-поведенческа терапия, която най-добре повлиява състоянието. Лекарствата трябва да са последна алтернатива, понеже започваш да разчиташ само на тях и не се развиват вътрешните ти способи за устойчивост и справяне с различните ситуации, които ОКР ти създава.

Като съвет за настоящия момент бих ти дал да опиташ да рационализираш страховете си, като си казваш нещо от типа: "това е ОКР, то ме кара да се страхувам за кабелите", също можеш да ползваш различни дихателни техники, за да успокояваш ума си, който зная - не спира да твори изтощаващи сценарии.
Поздрави!

7.   Здравей авторе,
понякога при ОКР има обратими промени в базалните ганглии на мозъка и затова не се лекува само със силата на волята.
ОКР е наистина мъчително състояние. Понякога когато върви в комплект с депресия или тревожно разстройство и изчезва с излекуването на депресията.
Една добра статия по темата е тази:
http://www.gatchev.info/blog/?p=939

8.   Прочетох доста от написаното от доктор гачев,хубаво четиво.за пореден път съм в болница та ако изява желание мога да говоря с психолог без да плащам. Много време се чака за анафранила да подейства такъв ми бил късмета тази болест да ми се падне.аз все още се съмнявам в диагнозата и мисля че просто мисълта за вина е станала основна в живота ми и съм разтревожен.

Ако още някой реши да драсне някой ред ще го прочета.

9.   Ако няма медицинска причина за състоянието ти (няма физични изменения в мозъка и нервната система въобще или хормоналното състояние е ок, няма недостиг на витамини и т.н.), знчи е нещо от миналото. Намери добър хипнотизатор, трябва да те върне към източника на страха - случка в детството, минал живот и да изчистите заедно страха. Обикновено под хипноза преживяваш наново обстоятелствата, които ти носят този страх и съзнанието ти осъзнава, че това е нещо минало и вече имаш друг живот или ситуация. Ти, разбира се няма да имаш спомени, но сеансите обикновено се записват и после ще слушаш и ще разбереш за кво иди реч.

10.   Здравей авторе,
наистина искам да ти окажа подкрепа, ако мога - подобни състояния са особено мъчителни за болния.
Диагнозата трябва да се постави от опитен психиатър, защото дозите на лекарствата са много високи.
Ако все пак имаш съмнения в диагнозата потърси още едно мнение от друг психиатър.
Ако обаче диагнозата е вярна заболяването се лекува бавно и трудно - но се лекува!
Ако диагнозата ти е вярна то си пий лекарствата както са ти изписани - не си прави експерименти.
Щом си в болница поискай да говориш с психиатър, искай мнение, насоки, окуражаване!

Преди страдах от депресия.
Моето състояние беше гранично - депресия, изключително силна тревожност, натрапливи мисли.
От всичко най-мъчителни бяха натрапливите мисли.
При мен изчезнаха като излекувахме депресията.
Пожелавам ти положително развитие и не се предавай!

11.   На 34 съм.още от 18-9 годишен ходя по психиатри. Причината за заболяването тормозеха ме в средното училище после заболях и от хепатит на мръсните ръце.

Дотук с чата за днес :)

13.   Хапчетата само замаскират проблема, но реално нищо не помагат. Това, което ще ти помогне е вътрешната ти сила. Волята. Друг начин за преодоляване няма. Когато те налегнат такива мисли, отклониги в друга посока, и малко по-малко ще ти мине. И намери начин постоянно да се конфронтираш с тия страхове, само така ще ги преодолееш.

Успех!

14.   Мноог ме кефи, как хора, които никога не са подушвали даже психиатрично заболяване, не са чели нищо, нямат представа от физическите изменения и нямат представа колко е мъчително подобно заболяване за болния коментират против лекарствата и говорят за воля.
Ти можеш ли само с воля да излекуваш счупения си крак?
Не, отиваш на лекар и ти го гипсират, докато зарасне.
Е същото е и с тези заболявания - отиваш на лекар, пиеш си лекарствата, щадиш си психиката (не скачаш върху счупения си крак) и се оправяш.

15.   14, от къде знаеш, че не е подушвал? Аз съм подушвал разстройство и съм съгласен с него. Лекраствата не помагат при разстройства. Поне при мен. Между другото не правиш разлика между болест и разстройство. Може би от там идва объркването ти.

16.   14, аз разлика добре правя.
При мен лекарствата помогнаха.
Варианти защо може да не са ти помогнали има много:
1) да не са ти уцелили правилните лекарства
2) да не си ги пил както са ти изписани и колкото време са ти били изписани
3) да си ги спирал и започвал самоинициативно
4) да ти е грешна диагнозата
5) да си резистентен към някои лекарства
Ако още те мъчи каквото там те е мъчело (не си споделил какво е било) има генетичен тест, с помощта на който могат да ти определят правилните лекарства (но е скъп)
И най-лошият вариант е да си от случаите, които не подлежат на лечение.
Както медицината не може да лекува всички видове рак (поне засега), така и някои случаи на психични заболявания са особено упорити и не поддават на методите за лечение, които имаме засега.
Но това, че има нелечими случаи не значи, че не трябва да се лекуваш, ако имаш проблем и този проблем те мъчи.
Утре ако ти открият рак няма да се откажеш да се лекуваш, просто защото има случаи, които са нелечими и не знаеш дали и твоят няма да е такъв, нали?
Така че хора, опитайте всичко, което можете, за да живеете пълноценен живот - ако можете без лекарства - супер. Ако не можете - пийте си лекарствата и се лекувайте.

17.   16, при мен не помогна, не знам. Не знам защо ми биете единички. Това, че при теб помага, не означава че при всички е така и че говорим на изуст.

18.   Отиди на родов терапевт или семейни констелации. Не всеки проблем е в нас, някои са извън нас.

19.   Аз малко се съмнявам в мойта окр диагноза но може и да са прави лекарите. Като по-малък ми дойде мисълта че съм виновен за смъртта на сестра ми и започнах да мисля само как може да съм виновен при всяко мое действие.една чаша сок не мога да изпия нормално, трябва да затегна докрай капачката.

Чувствам се по-добре засега. Настанила трябва да се пие 10 12 седмици за да се види ефекта.

Успех на всички

Авторът

21.   Авторе, ако имаш подобрение от лечението диагнозата вероятно е правилна. Лекувай се както казва психиатъра.

Към 17 - пуснах едни линкове, но мод не ги удобри, затова можеш да потърсиш самостоятелно (ако още имаш проблеми)
Схема терапия
Когнитивно-поведенческа терапия
EMDR
Хипноза
Тези се извършват от терапевт.
Неща, които може да практикуваш сам - медитация, йога нидра (водена медитация, помага при безсъние)
Изследвания - ако имаш депресивни симптоми или силна нервност, напомняща генерализирано тревожно разстройство и антидепресантите не са помогнали причината може да не е истинска депресия/тревожно разстройство, а:
1) щитовидна жлеза - изследва се TSH хормон, не е скъпо, към 15лв
2) Витамин Б12 - при недостиг са възможни депресивни симптоми, случва се често при вегани и вегетарианци
3) Витамин Д - също депресивни симптоми при недостиг, понякога се стига до тъй наречената сезонна (зимна) депресия
4) инсулинова резистентност - HOMA (IR) Инсулинова резистентност
Серумен инсулин
Гликиран хемоглобин (HbA1c)
Често води до повишена нервност и/или депресивни симптоми, проблеми с килограмите
5) нарушения на вестибуларния апарат - при хора с тревожни разстройства често има оплаквания от замаяност, но понякога не се касае за тревожно разстройство, а за нарушение на вестибуларния апарат.

Някои от тези изследвания може да ти ги пусне личен лекар, други може да се наложи да си ги платиш - витамин Д мисля, че не се поема от здравната каса.
НЕ прибягвайте до самолечение - с резултати от изследвания при личен лекар!

Недостиг на микроелементи не е сериозна диагноза, наваксва се с витамини, но може много да влоши качеството на живота ви.
При мъжете понякога влияе и тестостеронът - намаленото производство на тестостерон може да имитира някои симптоми на депресия.
Пожелавам успех на всички, които се борят с такива диагнози!

22.   Авторе, след като прочетох коментарът за сестра ти, към лекарствата, които взимаш мога да препоръчам EMDR терапия.
И да не помогне няма да навреди.
Този род терапия е безболезнена, помага на мозъка да преработи травматични събития, има бързи резултати.
В никакъв случай не е заместител на лекарствата!
Просто е едно допълнение, което би могло да ти помогне в преработването на травмата от смъртта на сестра ти.
Преди да пробваш се консултирай задължително с лекуващия си психиатър!
Не съм медицинско лице, затова всяко мнение, което давам следва да бъде обсъдено с лекуващия ти лекар!
Успех!