Споделена история от Здраве

Неизяснена причина за косопад, неговото неспиране и отчаянието от това
Жена съм, на 20 години и имам силен косопад от средата на март месец. Буквално за 2 седмица ми оредня очевидно косата, което ме стресира много. Веднага след като забелязах разликата започна тичането по лекари. Ходих при 4,5 специалиста и какво ли не приемах, но резултат никакъв. До днес ми пада страшно, особено когато я мия или е вече замърсена. Ходих на ендокринолог, проблем с щитовидната жлеза нямам, витамините, желязото са добре, витамин Д ми е малко нисък, но приемам ,,Витангол”. Тестостеронът ми беше в горната граница и въпреки това, ендокриноложката ми каза, че е нормален.
Ходих на 2 дерматолога. Честно казано останах разочарована. Лекичко ми погледнаха скалпа от едната страна и това беше, за да остановят, че косопадът бил дифузен. Аз натъртих, че ми е опадала косата повече отдолу, до тила, но никакво обръщане на внимание. Първата ми предписа ,,Миноксидил”, но ми се стори малко опасен този препарат, за това отидох за 2 мнение, втората ми предписа серума на Дюкре и в момента ползвам него, заедно с ампулите на Висши. Пия от 2 месеца ,,Приорин”, но никакъв ефект спрямо косопада, в някои дни е плашещо как цялата блуза е в косми или пък подът под теб, калъфката също.
Ходих и при гинеколог. Изследвах по нейно предписание прогестерона и се оказа, че е нисък. Сега започвам да пия Дуфастон, но така и не ми се каза това може ли да е причина за косопад. Другият варинт е стресът. Ежедневието ми е такова, но в момента гледам да съм спокойна.
Притеснявам се, че това състояние не отминава, а косата остава все по-малко. Правя си маски с лук вече месец, не помага явно за косопад, но когато я измия косата е мека. Имам някакви мънички косъмчета, но не знам дали са от преди косопада.
Ако можете, дайте ми някакъв съвет, вече не знам на какъв специалист да ходя и какво да сторя. Не съм ходила само на гастроентереолог, а имам колит и гастрит, доста често ме боли стомаха. Някъде четох, чр и това може да е причина.

Коментари

1.   Имам една колежка така. Ходи на 1000 доктора, вкл. и в София при най-големите специалисти професори, правиха и хиляди изследвания и не могат да разберат защо. Вече носи перука жената и не може да се оправи, а пробва какво ли не.

2.   Пробвай с маски със счукан чесън, зехтин, газ (течна, за горене) - седи се по 2 часа. Има натурални шампоани с чесън. Виж и тази статия - ВИРТУАЛЕН НАВИГАТОР: Как да се справим с косопада след прекаран COVID-19?- консултация с д-р Ангел Митев от ДКЦ ВИТА.

3.   Вземи си витамини за коса , имаше някакви добавки , би трябвало да помогнат . За здрави , кожа , коса и нокти .

4.   Ако не те е страх, пробвай с Моноксидила. Общо взето, ако той не ти помогне, не знам кое ще е...

5.   Гъша мас. Купи си от човек, който гледа гъски на село, да са пасли трева от поляната, истински гъски, не от тези дето са тъпкани с антибиотик,
помоли го да я заколи и маста от вътре я стопи и във буркан в хладилника. Благодарение на тая мас дъщеря ми има най красивата дълга и гъста коса от дете. Пробвай, нищо не губиш.

6.   Ако все още не си ходила на зъболекар- отиди. Кариеси и мъдреци също могат да го предизвикат. Обърни внимание запушва ли ти се носът, усещат ли се подути и болезнени лимфните възли под челюста. Мъдреците може да не болят и да не си подута, но пак да правят мизерии.