Споделена история от Здраве

Топче под кожата на ръката
Здравейте, всички.
Ще започна с това, че не съм отишла на лекар още, защото не съм здравно осигурена. Ще продължа с това, че нямам доверие на лекари, които само взимат парите ми и в замяна на това да вредят на здравето ми като го влошават я с неправилна диагноза, я с грешно лечение. Не искам да обидя никой, просто съм изпатила. Е така ето го проблема ми, пък който има опит да помага.

Значи това лято беше много тежко за мен като работа. Може би от претоварване, на ръката ми излезе /под кожата/ едно топче, което си е твърдо като кокал. Мести се нагоре надолу/ при движение на дланта/ и ме притеснява, защото като се мърда ми мести вената. Близките ми са изумени, че не са виждали такова нещо. Дали ме боли-не. Само чувствам известно неудобство като ми се повдигне вената.
Търсих в интернет и прочетох, че може би става дума за мъртва кост.

Четох, че едни са били оперирани, други дупчени с игла, а трети отлагали във времето лечението, то се махало само, след което пак излизало. Доста съм объркана.

Имам един познат хирург, който би могъл да знае, но тай направо ще реже и оперира, независимо дали е нужно...
Това нещо се появи преди 2-3 месеца.

Ако някой е запознат и има опит, моля да сподели.

Коментари

1.   Не знам дали е както казваш ти - мъртва кост, но може би наистина ти е станало от работата. И... 2-3 месеца ти стои? !
Как може до сега да не си отишла на лекар, направи го колкото се може по-бързо. :)

AE PEACE :)

2.   Преди да се почви това топче боля ли те ръката?
Лола

3.   Майка ми имаше подобно нещо също на ръката отгоре на китката и на нея и казаха, че може би е мъртва кост. Ти казваш, че е твърдо, но нейното не беше много твърдо-меко беше. Тя много се притеснява от разни операции и не беше съгласна с тази процедура. Някаква жена беше и казала да потърка монета от 1лв. на гробна плоча и да си натърка и това топче, но не се махна. Затова беше принудена да се подложи на операция, за да и го премахнат. Стана много бързо докато се притесняваше сега само и остана малък белег, но поне го няма топчето. Преди я болеше, защото работата и е свързана постоянно с голямо движение на ръцете и си мислехме да не е от претоварване. Но сега вече всичко е наред! :)

4.   Авторката съм:)
номер 1,не съм отишла още,защото не си обръщам внимание на здравето по принцип.Даже нямаше да ме притеснява,ако не ми местеше вената.Понякога имам чувството,че ще ми спука вената...както и да е.
Знам че не е редно,но имам 100000 неща на главата.
номер 2,боляха ме и двете ръце,краката-петите и колената,целият гръбнак- абсолютно цялото тяло,защото много се натоварих.От китките си умирах направо.Даже усещах шип в горната част на гърба,но да не се отклонявам.Не можех да застана на ръцете си...но имах толкова работа,че въобще не обърнах внимание.
номер 3,явно трябва да ми се премахне чрез операция,а хич не ми се иска...

5.   Не се притеснявай...имам на двете ръце по две...когато се натоварва...се получават,аз работих тежка работа,с чук,железа и т.н.После работих на работа която натисках педали...на антракцион,четири години,получих и две на краката,пак от натоварване....Не се страхувай,мастна тъкан,която се натрупва като топче...не ти трябват никакви лекари,ама никакви...повярвай ми...от много години си ги гледам.ще ти излязат и още...няма страшноооо

6.   Авторката съм
Номер 5, много окуражаващо, благодаря:)))

7.   Авторке, щом са те боляли ръцете и не си им обърналавнимание може да си получила възпаление на сухожилието. Аз имах такова и не трябваше да си натоварвам ръката една седмица. След това, въпреки, че не я натоварвах ми остана леко подута, ти си продължила твоята да я товариш, може от това да ти се е появило топчето. Сухожилието се подува и се създава нова допълнителна тъкан. Срга и мен не ме боли. Ако е това, няма нужда да се притесняваш от нищо, нито ти вреди, нито пречи на каквото и да е било.
Лола

8.   Потърси съвет от лекар! Може топчето да не е безобидно, а всички знаем, че колкото по-навреме-толкова по-добре!

9.   Свекърва ми имаше същото и започна упорито да го масажира с лек натиск, например до като гледа някакъв филм, до като пътува седнала някъде, бе въобще когато може... И с времето изчезна напълно. Сега няма нищо.

10.   Има много варианти от какво се е получило това топче - може да е някакво възпаление на тъкан, мастно натрупване или друго - това лекар може да каже.
От опит аз имах такова топче на китката, както при теб доста близо до вената. Понякога ме болеше при натиск, но като цяло просто си седеше без да го усещам. Като номер 9 и аз го масажирах от време на време, докато не се спука и сякаш се "разнесе" под кожата. Появи се още няколко пъти и пак с масаж си изчезваше. От дълги години не ми се е появявало на същото място, но по спомени беше меко като обвивка и твърдо във вътрешността си.
Все пак е по-добре да те види лекар, защото може и да е нещо друго, което не трябва да се масажира например. Прочети за тендовагинита, но и ходи на лекар!

11.   Здравей. Незнам дали става за същото нещо със сигурност понеже ти трябва някаква диагноза от ортопед. Аз съм фризьорка и натоварването на китките ми е ежедневно и по доста врене. Такова топче ми излезе на лявата ръка и неможех да павя двете крайни движения китката нагоре или надолъ до край неможех по никакъв начин да я мърдам, неможех вратат да си бутна нито да се изправя сутрин от леглото с нея, въобще доста непосилна болка и се принудих понеже много хора разпитвах като теб и всички казваха различни версии накрая просто отидох на лекар и исках да се оперира, исках да се отърва от болката. Нарича се Ганглион и е като едно излишно малко сухожилийце в китката. При мен беше доста навътре в сухожилията на самата китка и не изкачаше то1но като топче. Направиха ми бърза операция от сорта наа.. 20 минути болеше малко но не толкова мн.. само че възстановяването след това е АД.. някакъв кошмар.. уви доктора беше много добър.. аз също съм без осигуровки и в частна клиника тази операция ми струваше 50 лв някъде или 54 нещо такова.. след 1 гдина работа отново почнаха болките.. сега е малко по различно.. малко по малко ме боли.. мога да я движа повечко.. но болката е подчти същата.. това е риск на професията ми и явно трябва да се примиря.. казаха ми да нося сребърна паричка върху нея с еластична лента отгоре. мисля че ме успокоява понякога.. профилактиката на китките е лесна има 2 леки упражненийца - бързо свиване и отпускане на самите ръце както и с юмруци правиш осморки във въздуха.. Дано съм ти помогнала с нещо.. :)

12.   Мерси много, да помогна ми. Щом е 54 лв. ще мога да си го позволя. Това, което ме притеснява е, че лечението е само временно, май така излиза.

13.   Преди да си я направя чувах различни мнения, едни ги имаха и им бяха изпъкнали и не ги болеше, други са имали и са им изчезнали с времето.. други пък са имали изчезнало е и сега пак имат но не ги боли... аз имах проблем болеше ме и ме ограничааваше в движенията.. казаха ми че като си направя операция ще се появи пак дали пак там или на друго място просто ще се появи пак... претоварвам я постоянно просто и може би за това се получава пак.. макар че болката е по различна.. когато мн ме боли пия диклак хапченца, с едно ми минава но пък корема малко ме наболява от тях понеже са силни.. чувала съм за чекракчии, които те натискат на мястото и сигурно го пукат или.. незная.. но от други пък съм чувала че може вместо да помогнат да влошат положението... ако не те боли значи няма за какво да се притесняваш.. :)

14.   СПОКОЙНО И АЗ ИМА СЪЩИЯ ПРОБЛЕМ ИЗЛЕЗЕ МИ ЕДНО ТОПЧЕ НА ЛЯВАТА РЪКА АМА СЛЕД 1 СЕДМИЦА НЯКЪДЕ ИЗЧЕЗНА :)

15.   Наскоро ходих, при ортопед за консулт относно ганглион и той ми обясни, че пукането на ганглиона чрез удар(метода на книгата) не се използва, понеже реално топчето се пука и се разнася и може да се получат няколко топчета. И аз имам едно, но не ме боли за момента, мисля да се оперирам, но честно казано този пост, с голямата болка след операцията ме уплаши.

16.   Аз имам същия проблем, и ми препоръчаха операция, но ме е страх от операции какво да правя не знам, но
от четеното до тук ми става ясно, че колкото по навреме по добре.

17.   (Аз съм номер 11 и 13 съответно) Вече мина доста време от както съм си направила операцията.. може би подчти 3 г ще станат.. и нямам болки може би 1-2 пъти ме е заболявало за сега.. но всичко е наред и съм много щастлива.. и не съжалявам.. :) не е чак толкова страшно боли си като всяка операция но е бърза.. :)

18.   По скоро, става въпрос за ганглион (Ганглионите представляват кистични образувания, изпълнени с желеподобна материя и разположени по хода на сухожилия или в съседство със стави. Най-често се наблюдават в областта на китката, предимно на гърба, рядко от страната на дланта, по пръстите, като са възможни и други локализации. ).
По принцип лекарите няма как да ти помогнат, защото единствения начин според тях е да го премахнат оперативно. След известно време пак се появява. Мен ме оперираха и вече имам ново. Може да си купиш ластик от някоя аптека и да го носиш и така малко по малко ще се прибере, също така ако правиш масажи със стотинка и под бинта сложиш сребърна монета. Поне на мен това ми помага, тъй като работя на компютър и това ми натоварва дясната ръка и просто няма вариант в който да я оставя в покой да почива. Иначе правилния лекар е ортопед - не хирург. Късмет

19.   Моето беше Ганглион и нито ластиците, нито сребърната монета ми помогнаха.. оперираха ме и за 2 г.. да е глухо злото.. нямам ново :) моят ортопед ме оперира.. Д-р Зайков Гр. Бургас

20.   Здравейте!
Не зная дали още е актуално за вас, но сега го прочетох. Аз имах нещо подобно и се спасих с помощта на диета. Три дни ядох по 1 чаша бланширан ориз, сварен само с вода без сол. После три дни ядох ябълки, стафиди, сушени кайсии. Нищо друго. Това предизвиква разтваряне на шипове и други наслоявания от калций в тялото.

21.   Здравей, не знам дали още се интересуваш. Ще ти предложа нещо странно просто и лесно за правене. Единственото услувие е да си по - постоянна! Това наистина е обарзувание на китката и не е ясно как и защо се появява. Опитай когато имаш свободно време да си държиш китката обгърната с китката на другата ръка така че показалеца и да застава в средата на дланта на която е Ганглиона. Не си поставяй срокове и не се напрагай. Просто си дръж така ръката в удобно за теб време и си мисли че това е начина нещото да се махане. Можеш да си на 100% сигурна - това може и да не ти помогне, но няма и да те навреди по никакъв начин. Но ако имаш силна мисъл позитовно си настроена и не си мислиш че няма да успееш ще видиш какво ще се получи! Успех

22.   И на мен ми се появи такова нещо само че близо до лакътя.
Като малко подуто е не точно топче и седи вече 3 дена, чудя се какво да правя. Мисля че не е от пренатоварване. Може би от удар.

25.   Знаете ли че от един ден усетих малко топченце под лявата ръка на мишницата може да се каже не по средата на мишницата по нагоре, не ме боли. Какво може да е това защто много зе притеснявам?

26.   Майка ми и една съученичка имат същия проблем. При майка ми се оказа точно мъртва кост, но тя не е предприемала нищо и само се скри. Но при въпросната съученичка се разбра, че това топче е пълно с течност и ходи на хирург да и вадят течността. Но когато после пак почне да пише много домашни и да се натоварва, пак се появява.

27.   Аз съм на 15 години и скоро ти навърших. Аз имам същия проблем, но също така и много ме боли когато го пипам, за това днес отидох с баща ми до неговия хирург и ми направиха рентген, но на рамото ми нямаше нищо. Това топче го имам поне от 1-2 месеца, но не бях казала на нашите понеже мислех, че нещо ме е ухапало, но не беше така... Сега другата седмица в Понеделник ще отида, за да го премахнат(ако още ми боли и ако продължава да расте де) за това по-добре отиди на лекар ;) моето примерно специалиста не знаеше какво е и за това ще го изследва

30.   И на мен ми се появи такова топче от вътрешната страна налявата китка, твърдо е като кост, от 2 месеца. Натоварвах ръката си и се подпирах на нея при плевене в градината. Не ме боли за сега, но е неприятно. Един приятел ми каза, че съяо е имал и след 3-4 месеца е изчезнало, но неговото е било меко, което явно е било мастна тъкан, а моето прилича на кост.

31.   И на мен ми се появи такова топче от вътрешната страна налявата китка, твърдо е като кост, от 2 месеца. Натоварвах ръката си и се подпирах на нея при плевене в градината. Не ме боли за сега, но е неприятно. Един приятел ми каза, че съяо е имал и след 3-4 месеца е изчезнало, но неговото е било меко, което явно е било мастна тъкан, а моето прилича на кост.

32.   И на мен ми се появи такова топче от вътрешната страна налявата китка, твърдо е като кост, от 2 месеца. Натоварвах ръката си и се подпирах на нея при плевене в градината. Не ме боли за сега, но е неприятно. Един приятел ми каза, че съяо е имал и след 3-4 месеца е изчезнало, но неговото е било меко, което явно е било мастна тъкан, а моето прилича на кост.

33.   И на мен ми се появи такова топче от вътрешната страна налявата китка, твърдо е като кост, от 2 месеца. Натоварвах ръката си и се подпирах на нея при плевене в градината. Не ме боли за сега, но е неприятно. Един приятел ми каза, че съяо е имал и след 3-4 месеца е изчезнало, но неговото е било меко, което явно е било мастна тъкан, а моето прилича на кост.

34.   Само да уточня това топче е пълно със желе и може да се махне само или с операция

35.   Имах такова топче на вътрешната част на китката,
точно на сгъвката на показалеца в меката част на дланта.
Приятели ме посъветваха да го масажирам със стотинка.
От начало не вярвах, защото основно ме болеше,
но след няколко дни започна да се смалява, и стана по меко.
В даден момент се смаляваше при натиск и след няколко минути
пак излизаше. В един момент напълно изчезна.

36.   Здравейте, не изчетох всички коментари по-горе, но ми става ясно, че не сте намерили начин да се отървете от топчето. Аз имах веднъж, мазах го с Counterpain, изчезна, мина време, пак се появи, сега го мажа пак със същия мехлем и пак изчезва. Претоварва се ставата на китката, но лекарството ми помага, взех го от Гърция http://www.ebay.com/itm/CounterPain-Cream-100g-/322337613349

37.   Здравейте! Ето, че и аз се сблъсках с този проблем. Имам го отскоро. Може би около 2-3месеца. Топчето е от вътрешната част на дланта ми, към средата. Малко колкото грахово зърно. До преди няколко дни се появяваше и като, че ли изчезваше на моменти и не го чувствах, но от 2-3дни стана болезнено при допир, при закачване нещо и взех да се безпокоя. Не зная дали да отида на лекар или да изчакам. След като прочетох вашите коментари, реших да пробвам някои методи пък да видим какво ще стане. Благодаря на всички, информацията малко ме окуражи. Ще пиша пак, когато имам някакъв резултат.