Споделена история от Здраве

Мнения за Ядрено-магнитен резонанс
Здравейте на всички!
Предстои ми изследване на хипофизата (главата) с ядрено магнитен. Някой който е ходил може ли да разкаже как е минало изследването? Притеснявам се доста от този апарат и тези облъчвания както и от контрастното вещество. С ниско кръвно съм и се притеснявам да не ми стане лошо вътре. Ходих онзи ден, но ме върнаха заради алергии, и след консултация с алерголог относно контрастното вещество пак трябва да отида и да го направя вече. Преди мен имаше момче което му изследваха главата тъкмо и чаках доста докато излезне (Около 40мин е седял в апарата) и след като излезна се тропна на столчетата отпред защото му е станало зле и си е натискал паник бутона вътре. Доста ме притеснява, още докато чаках там ме заболя главата... Потърсих мнения за отворен апарат, но казаха че не е толкова добър и на отворен излизат по-добре резултатите.
Ще съм благодарна някой ако сподели мнение.
Благодаря предварително и бъдете здрави! :)

Коментари

1.   На мен ми е правено изследване на главата за 40 минути. Нищо особено, но трябва да не мърдаш и да запазиш спокойствие. Просто е досадно. Но ако се филмираш, че е нещо кой знае какво се случва, може да се притесниш и да провалиш изследването. Аз съм била без контраст. Единствено, си свалих полото, защото реших, че може да ми стане топло и това да ме притеснява. Всъщност, беше хладно в залата. Също, предварително отидох до тоалетна и бях пила малко вода.

2.   Щеше да ме убие констратното в- во, което ми вливаха.
Чак като започнах да посинявам и треперя, разбраха, че нещо не е наред.
А ЯМР беше заради аденом на хипофизата, за който не се съмняваха, че е там, но понеже бил микроаденом, искаха да измерят долу- горе колко микро е и дали ще може да се унищожибез операция. Основното "доказателство" за аденомът бяха завишени нива на пролактин и бяла течност подобна на прозрачна кърма от гърдите.
В последствие аз пък установих и доказах, че повишеният пролактин и течността в гърдите са от прекалено чести тренировки и масажи на гърдите (покрай цяло тяло).
Това, което може да се сметне за "аденом" при ЯМР може да е просто натурално активна хипофиза, която е малко по- голяма и секретерища в сравнение с калцираните от десетките неща, които ни се подават с цел... приспиване.
Жива и здрава съм години по- късно, без никакви аденоми, без "лечения" по мед. диагнози, но с актив(ира)на хипофиза.
Проучвай си добре нещата, внимавай какво допускаш/позволяваш, на непотвърдени поне на 3 места диагнози не вярвай.

3.   Нищо срашно, единствената причина да ти стане лошо е твоето лично притеснение. Момчето са го държали дълго време защото е мърдал и са заснемали няколко пъти докато изкарат резултат който не е размазан.
Имах аденом на хипофиза и вече нямам, ходих на ЯМР с контрастно общо 4 пъти.

4.   Нищо не се усеща в машината и не е вредно облъчване като от рентген. По-скоро може да те хване клаустрофобия или някакъв друг вид паника.

5.   до авторката-не знам защо на някои хора им става лошо, може би имаш клаустрофобия и затова така да се притесняваш...
Аз съм ходила 2 пъти на Компютърна Томография на главата и винаги ми е било такъв кеф, че честно казано-едва се удържам да не заспя или да не започна да медитирам-самият шум и уединението-унасят... знам, че е различно, но не чак толкова-пак е подобна машината. А ти -по каква причина ще ходиш да ти изследват Хипофизата? Питам, защото можеш да си ми полезна с отговора си, т. к. имам някои хронични здравословни проблеми и вече се чудя какво да правя.

6.   Здравей, аз съм си правила на таза. Не е страшно, стоиш в апарата и слушаш звуците, които са доста силни, но не е непоносимо. Лежиш и максимално гледаш да не мърдаш. Не трябва да има метални предмети по теб.
На мен контрастно вещество не са ми слагали и наистина по-добре е да кажеш ако може да не ти слагат. Лекарите попринцип слагат само ако видят нещо притеснително, за да се вижда по-ясно.
Чувствах се леко замаяна след изследването, но всички се учудиха и казаха че не е било така при другите хора. Бързо ми мина.
Не съм имала проблеми от изследването. Попринцип това е най-ясното изследване за диагностика, на което органите най-добре се виждат и в милиметри дори се вижда ако има промени и възпаления. Не се притеснявай от стоенето в апарата и си го направи, само запитай дали може да не ползват контрастно вещество.

7.   Автор: Мерси на всички! По принцип нямам страх от затворени тесни пространства (или поне не знам да имам... ), но не знам защо така съм се наплашила, просто в последно време ми причернява от всичко....
Колкото до контрастното вещество се опитвам да избягвам всякакви лекарства, тъй като с годините пиех почти всеки ден нещо, и освен да ми минава болката и създава друг проблем друго не ставаше. Опитвам се всячески да не пия нищо, но за контраста ми каза личната лекарка, невролога и тези които правят изследването че в моя случай е задължително.... Вчера ходих на алерголог, нямам алергия към веществото и пак ми изписаха хапчета за нищо....

Номер 5 - Отивам както номер 2 каза поради съмнения за аденом на хипофизата. Като в моя случай е по-скоро грешка от лабораториите. Първо ходих на АГ с оплаквания за нередовен цикъл, намери ми малка киста на яйчника и след като тя изчезна си влезна в норми. Да обаче сега пак ми закъснява и ми каза да си изследвам пролактина. Първия път на изследването чаках около 30мин на опашка, отделно като влязох ме сложиха 10-15мин на столче тъй като пролактина се взима когато си в пълен покой. Излезна ми наред пролактина, АГ ми каза че всеки месец се менял и да отида пак за всеки случай. Отидох пак една сутрин, бързах, ходих 20мин пеша, нямаше опашка в лабораторията и дирекнто ме сложиха на стола почти тичайки от път. Резултата беше нечовешки - Ако максималната норма на пролактина е 635 (за тази лаборатория), то моя беше 1877... демек трябва да съм се гътнала вече :д Всички казаха че е грешка, включително и тези в лабораторията, но късно вече ми издадоха направление за ЯМР. Ако не беше този невролог, нямаше въобще да отида и щеше да си изтече направлението, но е наш близък и не мога да си правя своеволия....

П. С Благодаря на всички и бъдете здрави :)

8.   При висок пролактин има хиперинсулемия. На пациентите на втори час след храна им пада захарта до 2. 5-2. 8, виждала съм и 1. 9. Мислят си, че имат паник атаки и буквално с години ги тъпчат с антидепресанти, защото никой не им прави точното изследване. Ако наистина ти е верен резултата на пролактина ще имаш големи отклонения в кръвната захар и инсулина. Направи следното нещо сутринта се наяж, засечи си два часа след приключване на храненето и отиди в точното време да ти боднат пръста за кр. Захар. Ако е ниска, значи наистина имаш секретиращ аденом на хипофиза и трябва да вземаш мерки. Иначе е безмислено облъчването.

9.   Автор до номер 8

Благодаря ти! Ендокринолог ме беше питал дали някой от семейството ми има диабет и аз потвърдих за баща ми. Казаха ми да си изследвам инсулина, но аз така и не отидох защото не ми се занимаваше 6часа с това.... в момента се храня здравословно и не мисля че имам проблеми, захар консумирам единствено от плодове. Но въпреки това ще направя което каза, баща ми си е взел апаратче за измерване на захарта, не знам колко вярно показва, но ще опитам определено още утре. Благодаря още веднъж! :)))

10.   Правили са ми два пъти, но без контрастно вещество. Това не е рентген, така че не е толкова вредно облъчването. Стоиш около час мирно и това е. Единствено бученето беше доста дразнещо, но не е по-силно от мотора на самолет, т. е. напълно поносимо. Аз едва не заспах вътре. Не се притеснявай, ако не страдаш от клаустрофобия няма защо да ти прилошее.