Споделена история от Здраве

Дълга борба с кандида, помагайте!
Здравейте! Всичко започна преди 2 години, когато един ден се събудих и имах страшно вагинално подуване, болки, сърбеж, зачервяване, парене и секрет. Отидох на гинеколог още същия ден и се оказа, че имам гъбична инфекция Кандида Албиканс. Имам и гъбички на единия нокът на крака, не знам дали са свързани по някакъв начин. Та предписаха ми вагинални лекарства, които не подействаха. След това в период от 1 година обикалях по различни гинекологични кабинети, изписваха ми какво ли не като антибиотици, пробиотици и кремове, но нищо не помогна трайно. След някои лекарства се влошавах още повече (имах страшни сърбежи, рани и подувания) след други - инфекцията се появяваше отново едва след няколко дни. Също така започнах да имам проблеми със стомаха (кашави изпражнения, чести газове и подуване, което преди това беше необичайно за тялото ми, това продължава и до днес). Отделно по кожата ми често се появяват гъбични петна, третирам ги с Канестен и след няколко месеца отново се завръщат. Дойде момент, в който ми писна да се хвърлям пари на вятъра и реших да се лекувам с природни продукти - измиване с оцет, скилитка чесън във влагалището и тн. За съжаление тези неща също не помагаха и в крайна сметка реших да оставя тялото си да се бори само. С две думи се предадох. От година не съм приемала никакви лекарства и смея да кажа, че имам сърбеж доста рядко. Все още имам леко подуване и зачервяване около срамните устни и ануса, но не ми пречи в ежедневието. Също така започна часто да ми се случва да изпитвам нуждата да уринирам, но без болка и парене като при цистит. Просто неконтролируемо желание. Някой път е слабо, друг път е много зле. Всичко е на приливи и отливи и вече не знам какво да правя. Страх ме е отново да се доверя на гинеколог, а знам, че природни лечения няма да са достатъчно ефективни. Моля за съвети! На 21 съм, в това състояние съм от 19 годишна и много намаля самочувствието ми и качеството ми на живот. Искам да намеря партньор, с който да имаме стабилни отношения, но последната ми връзка се разпадна след 8 месеца неефективни лечения. Чувствам се сякаш цял живот ще съм така, а много искам да имам семейство в близките години...

Коментари

1.   Първо правиш основното при гъбични инфекции, а то е да елиминираш бялата захар и да промениш начина си на хранене като цяло.
Второ правиш така, че да засилиш имунитета си. Имай предвид, че имунният отговор на организма се формира на 80% в червата.
Потърси видеа на д-р Берг по конкретния проблем, както и лекари с познания на аюрведа. Моят съвет е да се обърнеш към холистичен начин на лечение, защото той лекува причината, а не последствията. За тази кандида си има причини - тя ще вирее и няма да бъде ликвидирана докато ти и й помагаш за това.
И последно - има хранителна добавка за кандида, вижадала съм я в базар-а.

2.   От авторката:
Благодаря за съвета! Взех си смрадлика, с която да си правя външни промивки в комбинация със сода бикарбонат; клеева тинктура за укрепване на имунната система; пробиотик за чревната флора на допелхерц със съдържание на лактобацилус бревис (по указание на Д-р Берг), както и хомеопатичното лекарство Сепия 15CH за лекуване на гинекологични и кожни проблеми. Единственото, което не намерих бяха капсулите с масло от риган, отново препоръчано от Берг. Също ще избягвам захари, тестени продукти и кофеин. Ще наблюдавам в следващата 1 седмица как вървят нещата и ще пиша отново тук. Но ако имате допълнителни предложения, моля, давайте ги! :)

3.   Диета и пробиотици - гъбичките са трудни за премахване. Трябва и да имаш добър PH баланс в тялото

4.   Щом имаш стомашни смущения и гъбички по кожата, всичко е ясно, кандида албиканс живее в стомаха ти, а от там инфектира цялото тяло. Дължи се на неправилно хранене. Явно ядеш прекалено много въглехидрати, а захарите са основната храна на кандида албиканс. Не само трябва да ограничиш захарта и сладкото, ами изцяло трябва да избягваш продукти като бял хляб, ориз, картофи, макарони, пици и изобщо тестени изделия. Наистина има хора които се тъпчат с тесто и не страдат от гъбички, но всеки организъм е различен и явно на теб не ти действат добре. Яж пълнозърнест или черен хляб, интегрален ориз и ограничи картофите. Замести сладкото със черен шоколад или продукти със стевия. 1-2 пъти в седмицата може да правиш изключение и да си позволиш нещо тестено. Яж задължително кисело мляко и зеленчуци. Ограничи плодове с висок гликемичен индекс. Купи си капсули с пробиотици, само с кисело мляко не е достатъчно защото има най-различни видове млечно-кисели бактерии, а киселото мляко не ги съдържа всичките. Карай така няколко месеца и ще се оправиш. Избягвай стрес и недоспиване, защото това изтощава имунната ти система и със слаб имунитет няма да пребориш гъбичките.
Специално за вагиналните гъбички ще ти помогнат локални пробиотици, продават ги в Amazon. Не знам дали в Бг аптеките може да намериш вагинални капсули и тампони с млечно-кисели бактерии, но в чужбина продават. Скъпички са, но помагат. Има марка Saforelle и Muvagyn. Без диета обаче нямат такъв ефект.
Аз страдах 4 месеца от упорити вагинални гъбички, беше ужасно, но се оправих прилагайки всичко което ти казах. Сега се храня без ограничения.

5.   От авторката към коментар 4:
Първо благодаря за изчерпателния отговор. Обнадеждавате ме доста! Нека премина и към въпросите, а именно:
• Ако всичко идва от червата, то проблем ли е да се консумира алкохол по време на спазването на указаната от Вас диета? Доколкото четох вино и бира са най-лошият вариант, докато спиртни неподсладени алкохоли не застрашават балансирането.
• Честото пушене на електронна цигара със сладък вкус противопоказно ли е?
• Пробиотикът, който съм си взела на Допелхерц Лакто-Про може ли да замести тези от Амазон ефективно и ако не, може ли да прикачите линк към някои, които са помогнали на Вас?
• Предполагам за тези тампони става въпрос? Дали може да ми кажете колко време трябва да се използват и дали има нещо специфично, което трябва да знам по време на прилагането им?

6.   Сутрин на гладно чаша топла вода с 10 капки клеева тинктура - това е смърт за гъбичките!