Споделена история от Здраве

Оцеляване в здравеопазването
Искам да споделя моя опит с родното здравеопазване, с идеята да бъда полезен на всеки, който може да се удари в същите подводни камъни, в които се удрям аз вече няколко години. Проблемите с нашето здравеопазване са жестоки, но са доста еднотипни се и ако човек ги познава предварително, може и да оцелее.

---

ПРЕДВАРИТЕЛНИ УТОЧНЕНИЯ:

Разбира се, първо да уточня, че не съм разглезен, нито надут, уважавам лекарската професия, уважавам труда на медиците (от най-реномирания професор до санитарката и шофьора на линейката).

Давам си сметка колко е сложна материята и какво разминаване има между това, което ни се иска да постигнем като излекуване и това, с което разполага медицината.

Когато съм на преглед не мърморя, че трявало да се чака дълго - знам, че трябва да се чака, гледам да съм внимателен с лекарите и сестрите, защото ми е ясно под какво напрежение работят, не повишавам тон, дори когато съм ядосан с основание. Спазвам строго предписаните схеми на лечение, не си позволявам да давам акъли, където не разбирам или да променям предписанията, защото, видиш ли, аз разбирам повече.

Имам лични приятели и роднини медици.

Да контрирам и евентуални реплики от типа "ама ти в чужбина знаеш ли как е" - коментирам България, а не чужбина. Плащам данъци тук, плащам си таксите на лекарите, не се циганя за медицински разходи и чужбината не е по темата. Вероятно много от нещата, които ще коментирам са проблем на здравеопазването в целия свят, а не специално в България. Но това не променя факта, че ние живеем тук и трябва да си изчистим нашите си обори.

Също така, говоря за масовия случай. Естествено, че има изключения, има добри примери, но изключенията са изключения, постът ми не е за тях. Аз споделям за това, което виждам като най-масово.

---

С тези уточнения, мога да заява, че моето обективно, неемоционално наблюдение е, че българските лекари масово са глупави, ограничени, арогантни и безчовечни.

Та, какви са обичайните проблеми със здравеопазване:

- масово лекарите имат дефиците в своята професионална област - ако отидеш с даден проблем при един специалист, той търси причини в неговата област, а не в други, където може също да е вероятно да се корени проблема. Пример: имаш изтръпване в челюстта, ако отидеш на невролог, възможно е дори да не те попита имаш ли проблеми с някой зъб. Но пък вероятността да си тръгнеш с рецепта за антидепресант, никак не е малка :) Документирани случаи бол. По-страшното е, че много специалисти на глас обявяват как колегите им от други специалности бъркат симптоми на заболявания и не ги насочват в правилната посока, и... нищо. Мърморене на глас, нищо не се променя на ниво система. Гарван гаравану око не вади;

- когато лекарите оплескат нещо, обичайната им реакция е да ти кажат, че трябва да мине време или, че ти си внушаваш или негласно да те изгонят. Колкото по-висока репутация имат, толкова повече не биха си признали какво са объркали и с различни манипулативни похвати гледат да те разкарат. Не веднъж ми се е случвало лечението при даден специалист да не даде резултат и вместо да си признае, че нещо бърка и примерно да ме препрати при колега или просто да каже, в този случай знанията и уменията ми стигат до тук, започва с все по-назидателен тон да ми обяснява как нищо ми няма или как съм се разтревожил, един вид, болежката ми (с която не се е справил) е някакво самовнушение... ;

- горното се съчетава с изключителна увереност, стигаща до арогантност, когато започва лечението. В началото има големи обещания, гръмки приказки и крайни изявления от типа "няма никакъв начин това да е причината"/ "това лекарство в никакъв случай не дава такъв страничен ефект"/ и пр. Когато фактите покажат другояче, най- невъзмутимо си продължават лечението, без да се замислят, абе тук май нещо сбърках, май се изхвърлих, май трябва да преомисля начина си на мислене и т. н... Неразумната самоувереност я има и в другата крайност - когато ти обясняват как няма шанс да се оправи дадено заболяване, а то пък вземе, че се оправи...

- работата и комуникацията им е пословично неорганизирана, което вероятно подсказва, че и знанията и опита им също са хаотични и ненадеждни. Ако някой лекар може да се оправдае с бюрокрацията в държавна болница или клиника, какво е оправданието за това, че в частната си практика не е въвел ред, примерно, предварително да се запознае с медицинската ти документация, а не като отидеш, тепърва да започнеш да разправяш болежките си и той с досада и изнервеност да започне да те преглежда, и да се занимава само с това, което вижда тук и сега. Без внимателно навързване на факти, без изследване на съвпадения и противоречия в процесите на организма, без мислене... на ти една рецепта и ми се махай от главата. А, не се оправя? Ами ще изпиша друго. А, пак не се оправя? Виж какво, ти много го мислиш, ти си хипохондрик, на ти един антидепресант и да, довиждане! Освен липсата на предварително запознаване със случая, всички сме изпитвали закъснения, струпвания пред кабинета, без да е ясно в какъв ред се влиза, неяснота дали и кога, и как може да го търсиш при спешност, липса на елементарна информация за адрес и работно време, ужасяващо изглеждащи сайтове и т. н.... Да, добре, лекарите са лекари, не са организатори, не са ръководители, но тази цялостна незаинтеросованост от комуникацията с пациента и хаос в работния процес, може да са симптом и за дефиците в самата им професия. Честно казано, аз поне, не съм видял човек, който да е мърляч по принцип в живота и да не е мърляч в професията си;

- нежелание да се следи, научава и прилага най-новото, най-доброто и най-щадящото в професионалната им област. Ако изследвате кои са най-новите и най-добрите утвърдени методики в дадена област от медицината, отдавна използвани в по-развити страни, ще видите, че у нас на много места не са ги чували и не ги и вълнуват. Малцината, които са се заинтересовали, минават за светила. Като цяло, в медицината можеш да имаш добър доход без да си особено кадърен, а и без това у нас има недостиг и на лекари, и на сестри. Когато обичайното е некадърност и професионален мързел, посредствеността минава за висок професионализъм, а някой наистина напредничав и талантлив - най-често не получава шанс за изява, защото застрашава колегите си. Някой лекар може да каже, че ново и технологично, не означава непременно успешно, дори може да е по-неефективно от утвърдението методи. Безспорно е така. Но едно е да си чувал, че има нещо ново, което се изследва, друго е да не ти пука. Дори и рисковите, експериментални методики имат своето място, като последна надежда при най-тежките случаи;

- механично мислене, което се върти около най-често срещаните случаи как протича дадено заболяване, а не спрямо индивидуалните особености на пациента. Наскоро ми се наложи да посетя специалист с определени симптоми и той ми предписа лекарства за тези симптоми, без въобще да се задълбава да мисли причини. В крайна сметка се оказа, че става дума за страничен ефект на лекарства, които взимам. Той дори не ме попита взимам ли някакви лекарства в момента. Ако ме беше питал, можеше евентуално да навърже причините;

- нагласяне на факти до степен на шарлатанство. Отиваш при лекар, кажеш му проблема си и ако проблемът не е такъв, който лесно да бъде видян, примерно на рентгенова снимка, лекарят в склонен да ти даде първото обяснение, което долу-горе му се връзва, без да помисли какви други обяснения също са възможни или в кой случай това обяснение не би било вярно. Каквато информация дадеш, от нея си измислят обяснение. Ако се сетиш да добавиш, ама аз имам това и това, или пия такова хапче, или преди години претърпях такъв инцидент, те си нагласят ново обяснение според новите данни;

- не се документира какво се случва по време на хирургични операции. Цялата операция може да се заснеме с видео камери. Споменете за тази абстрактна, философска идея на някой хирург, да видите как ще скочи като попарен и като се окопити, ще ви залее водопад от морален ангажимент към вашите лични данни :) Неща, които се случват в операционните зали са престъпни, но никоя сестра или санитарка не би посмяла да свидетелства, защото я е страх, че ще се лиши и от без това мизерната си заплата. А пък специализантите ще останат без кариера. Като цяло, мафиотска история е;

- в болниците има толкова корупция, бюрокрация и вътрешни борби за власт, че лечението на пациентите е (евентуално полезен) страничен ефект. Здравната каса се източва по всякакви изпитани методи, а да направят ненужна операция на здрав човек, пак за източване на клинични пътеки, не е като да не е

- много болници са гробарници - спомнете си случая с Ковид отделението на случая с търновската болница. Не знам дали до ден днешен отделението не е същото.

Коментари

1.   Авторе-Абсолютно съм съгласна с теб. И тук болницата се слави с много починали-всички- от ЛЕКАРСКА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ! Обаче не съм чувала дори за 1 осъден лекар, който е причинил вреди на пациентите си или смърт-дори. Не само, че не ги уволняват, не ги съдят и не ги вкарват в затвора, но дори не им отнемат лекарския лиценз.
Абсолютен факт е че едно 98 процента от т. нар. лекари -са абсолютни златотърсачи, шарлатани, некомпетентни, алчни типове, които не разбират грам от нищо, но си получават големите заплати, реват за още и още, мислят само за пари, държат се крайно нагло, агресивно, мислят се за нечии богове, и като капак-блестят с крайна НЕКОМПЕТЕНТНОСТ.
Здравни осигуровки-НЕ трябва да се плащат! И без това всеки сам си плаща, като за световно -всичко! Насреща си получава негативно отношение, грешни диагнози, отровни лекарства, които допълнително увреждат хората, за да могат пак да се връщат и ония изроди да точат още пари от пациентите си.
Човек БУКВАЛНО СЕ МОЛИ след престой в болница или лечение от лекар, да остане жив и неувреден.
Как така и до ден-днешен никой идиот в бяла престилка, който е довел пациент до смърт или сериозни увреждания, заради абсолютната си некомпетентност, как още нито един такъв селянин-не е осъден и тикнат в затвора? !
Всички хора дружно трябва да спрем да плащаме здравни осигуровки, докато не се вдигне качеството на лечение и болниците не се прочистят от типове с купени дипломи, такива-едва вързали тройките или такива-които дори да имат знания, предпочитат да се кланят на техния бог-парите.

2.   Аз работя в болница, докторите си разбират от работата, повечето се държат добре, има и изключение разбира се.
В частните болници ти трябват много пари от входа още.
Зле е здравеопазването като цяло.

3.   Отдавна ме вълнува подобна тема, и дори мислех да повдигна във форума такава, но явно има и други които също са загрижени. Като цяло съм съгласен с автора, но с квалификациите които поставя за лекарите, не мога да се съглася. Не може всички лекари да се поставят под общ знаменател. Стадо без мърша няма, и не може заради няколко немърливи представители на медицинската професия, да вадим заключения за всички лекари. Попадал съм на лекари, които само с доброто си отношение са спечелвали доверието ми, но има и специалисти, които с високомерието си(даже и да са Богове в медицината) могат да те отблъснат, при такива не бих желал да се лекувам. Здравеопазването ни е такова каквото и обществото. Кое в живота ни е наред, че искаме здравеопазването да е на ниво? А №1, нека ни обясни, като не плащаме здравни осигуровки, кой да инвестира в здравеопазване. Бил съм и в частни болници, и там има какво да се критикува, но са по уредени от държавните и общинските.

4.   А ти какво очакваш, когато държавата се меси в здравеопазването? За да работят нещата, трябва да има свободен пазар, и когато нещо не функционира както трябва, банкрутира и друг му взема бизнеса. В каквото държавата се намеси - това е резултата. Но иронията е, че хората, с цялата си "мъдрост", колкото повече държавата създава проблеми, толкова повече я търсят да ги поправя... Другия аспект е, че няма как да имаш деградиращо общество, пък нещата да работят. Дори свободният пазар се гради на хората с които разполагаш.

Обаче няма как да се получи в тая държава. Тук остана най-некачественото като човешки потенциа, и то тренирано на социализъм и да му излезе евтино. Евтиното ти излиза скъпо. В най-лошия случай - смърт. Много хора затрира покрай тоя "ковид", и си измиха ръцете защото рекоха че бил "иновативен" и "невиждан"... Нищо че симптомите чрез които е дефиниран са от памтивека. Единственото което мога да препоръчам е човек да си гледа здравето, да не живее като прасе, за да не му се налага да стъпва в болница

5.   От н. 1 до н. 3-писал си, че стадо без мърша няма-само, че проблемът е в това, че мърша много, а читави лекари-не останаха, както се казва-свестните лекари на пръсти се броят-ФАКТ!
Питаш ме-кой ще инвестира в здравеопазването... Ще те питам нещо-ти като си плащаш здравните осигуровки, не те ли карат после да вадиш пари от джоба си ЗА ВСЯКО ЕДНО ИЗСЛЕДВАНЕ, защото здравната каса нищо не покривала? ! Още като прекрачиш прага на лекарския кабинет и плащаш такса за едно здравей-здрасти. Молиш и направо просиш да ти дадат направление, защото все се жалват как не им стигали направленията, как едва ли не трябва да си на умирачка, че да ти дадат, защото все ги пазят за разните там пенсионери, които само охкат и пъшкат за всяко нещо. Нима младите хора нямат нужда? ! Нима младите хора не се разболяват? ! Задължително след като си влязъл в кабинета-първата им приказка е-ЕГН? , защото-следят алчните типове-дали имаш внесени осигуровки, иначе няма и да те погледнат, то не че -като имаш те поглеждат де.... Случвало се е да търча и здравни осигуровки да внасям в шиб. ния нап, когато бях без работа дори... , да копирам лист-че съм платила, да го нося на лекаря-да види, че е платено, а не да чакам още няколко дни, докато им загреят компютрите на ония... , оня ми дава направление, плащам си таксата на излизане от кабинета му.. После час вземам за т. нар. специалист, понякога може и седмици да минат, докато се намери място да ми запишат час, отивам навреме или по-рано дори, и пак съм принудена да чакам с часове пред кабинета, с купища болни наоколо, докато оня вътре си бъбри с мед. сестра сладки приказчици и чака да мине време, и да му свърши смяната.
Ако се вредя да вляза най-накрая-оня ме зяпа, като теле и задължително-саркастична, мазна усмивка на физиономията му, как едва ли не нищо ми нямало и да не го ангажирам да ми пусне изследване някакво или да си размърда химикала за някаква рецепта да изпише. Да не навлизам в подробности -през какви адове съм минавала през годините.... как години наред не можаха да разберат нещо елементарно и остана нелекувано с години... после бях на ръба на парализата, на косъм се отървах, Съдбата ми беше благосклонна към мен и взех да се оправям-САМА, без да прибягвам до шибана. а т. нар. традиционна медицина.
За всяко едно изследване -съм си плащала отделно-сума ти пари, това че съм имала внесени здр. осигуровки-С НИЩО НЕ Е ПОМОГНАЛО-НИКОГА!!! Изписвали са ми през годините-купища отровни лекарства, веднъж -докато чаках пред кабинета в коридора, пред съседния кабинет стоеше жена и обясняваше на чистачката, с която се беше заговорила-как в резултат на изписаните й от лекаря лекарства-да лекува уж едно и накрая й се увредили бъбреците и сега ходи при друг специалист-да лекува др. органи.
Това е т. нар. здравеопазване-куп шарлатани и златотърсачи в бели престилки, които се кланят на парите, за тях хората-не са пациенти, а касички с пари и т. нар. лекари се състезават на макс-кой може повече пари да източи от пациентите си. Дали наистина са толкова тъпи и прости, че се правят на неразбрали и че не могат да разберат какво точно му има на човек(нали уж затова са учили? ! Като не знаят-да станат касиери в супермаркета, а не да си играят със здравето на хората! ), наистина ли са тъпи и незнаещи или пък просто искат да си играят с пациентите-като котка с мишка, да се пробват да разиграват насам-натам и без това отчаяният и страдащ човек, и да мислят само как още и още пари да му източат-за куп нови и дори дублиращи се изследвания и за куп. безполезни рецепти с отровни лекарства, които имат гадни стр. ефекти, доста от които не са записани в листовката, защото иначе-как ФАРМАЦЕВТИЧНАТА МАФИЯ ще се поддържа....
Има ли смисъл да обяснявам още? ! Може тук-таме да има един двама свестни лекари-говоря за един град. Но-масово са касапи с бели престилки!
н. 3-Считам, че доста пълноценно -отговорих на въпроса ти. Ти сам можеш да ми дадеш пример-лично за теб имало ли е смисъл от това, че плащаш здравни осигуровки? !
Отделно-Не дай си Боже, някой да отиде в спешното-плаща, дори и за леглото, на което лежи все едно е на хотел, а не в абсолютна мизерия, ако е частна болница за богаташи-пак пари се леят, но и повече дори.... плащаш си за храната, плащаш си дори да ти обърнат внимание, плащаш-ЗА ВСИЧКО! Ако на някой-Недай си Боже, му се наложи операция-хм. често карат разни пациенти да лягат под ножа, дори и без да им е чак толкова тежко положението, но ония с белите престилки-нали са касапи и само мислят как пари да източат от някоя клинична пътека.... има-няма нужда- веднага операция? ! Жена, която ще ражда-трябва да си плати на екипа дето ще й изроди бебето, да плати за всичко и да се моли да оцелее накрая! Хората с операции-да се молят-след операцията да се събудат и ония неориентираните, да не са забравили по време на операци-някоя марля, или метален инструмент в тялото, преди да го зашият, колко такива БРУТАЛНИ СЛУЧАИ ИМА! ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ ЛИ? ! Има ли осъдени лекари-шарлатани, които са довели до смърт по некомпетентност или невнимание, или умишлено? ! Има ли осъдени лекари? ! Няма! Пациентите, като си плащат здравните осигуровки-имат ли РЕАЛНО някакви права? !
Давам си ясна сметка-как всички т. нар. лекари БУКВАЛНО СА СЕ ПРАВЕЛИ, ЧЕ НЕ РАЗБИРАТ, когато обяснавах симптомите се, само за да продължа да се мъча. Защото-факт, че веднага е трябвало да се сетят... защо не са го направили? ! От Сърце и Душа и Дух-най-искрено им пожелавам да имат гадно, долно и противно, жалко съществуване и да вървят по Дяволите-където им е мястото и да си останат там Завинаги!!!
Още нещо да допълня-когато някой повика линейка за свой роднина-какво се случва-по телефона се скъсват да питат надълго и нашироко разни глупави въпроси, вместо веднага да пратят линейка. Още помня как се ядосвах, когато баба сума ти време обясняваше по телефона защо е нуждо да пратят линейка-дядо беше припаднал, дори не се усещаше пулс, стар човек и това беше на село, линейката трябваше да дойде от града-вместо оная на телефона веднага да съобщи за пращане на линейка-изгуби още сума ти време да задава глупави въпросчета. По филмите ясно се вижда положението, най-вече с ченгетата-филмът може да е най-бруталният, кървав и т. н., но шибан. ите служители на реда-ха ха, пристигат вече, когато всичко е приключило по един или друг начин. Сирените на полиция и линейки-винаги са в края на филма, точно преди финалните надписи-в реалността е още по-зле положението! Колко такива случаи има-чакали хората и то за наистина спешни случаи-една шиб. ана линейка да се дотътри едва-едва след 2-3 часа.
Ако всички спрем да плащаме данъци шиб. ната държава ще колапсира, ония мижитурки, дебели и червиви с пари дето си търкат задниците по пейките в парламента и никаква работа не вършат-може и да вземат да поразмислят над ситуацията... , нали-друг е въпроса има ли въобще с какво точно да мислят...

6.   Авторът до номер 3 - казваш "не може заради няколко немърливи представители на медицинската професия, да вадим заключения за всички лекари. " Ами аз твърдя, че е тъкмо обратното - не може заради една шепа талантливи, сърцати и отдадени лекари, да вадим заключения, че мнозинството са кадърни.

Това, което изрично казах в темата е, че говоря за мнозинството от медиците. И наблюденията ми за мнозинството, не се основават на няколко немАрливи представители, а на много немарливи представители.

Няма как да отидеш при 4-5 препоръчвани специалиста и диагнозите им да се различават драстично, нали? Ако един от тях е прав, останалите автоматично бъркат, а няма гаранция, че дори и един е прав. И това са препоръчваните...

Но остави моите субективни наблюдения настрана, чувал ли си как лекарите се коментират един друг и как те си избират лекар за себе си? Не е като да си казват "повечето колеги са професионалисти, когото и да избера, няма да сбъркам", бъди сигурен в това ;) Откакто се мъкна по доктори последните години, поради няколко хронични проблема, ми писна хем да ми говорят строго, как трябва да спазвам техните предписания, хем като отида при друг вид специалист, да ме пита, пак с укор, "кой ти ги каза тези глупости" или "защо пиеш такива опасни хапчета"...

Спомни и с прословутия Кромид, как постоянно си противоречаха и отричаха един друг. Ако се наложи да търсиш инфекционист, има ли на кого да се довериш? След като видях и чух всичките прехвалени светила, ами 99% се оказаха безскрупулни продажници и май също толкова некомпетентни...