Споделена история от Здраве

Въпрос за очите
Преди малко повече от месец бях диагностициран с Астигматизъм за който подозирах така или иначе последните десет години. Офталмолога ми предписа очила с които свикнах почти моментално. Сега се вманиачих по това как виждам светлините от крушки и фаровете на автомобилите. Въпроса ми е при общия преглед когато бях диагностициран гледа ли се и за наличие а Глаукома? На два или три апарата ми гледаха очите но не знам как се наричат. Диоптъра май беше -1. 75 или нещо подобно.
Може би търся проблем на здраво място но се притеснявам.

Коментари

1.   При обикновен преглед при офталмолог обикновено се проверява само за миопия/хиперметропия и астигматизъм, а за глаукома трябва по-специфичен преглед. Обикновено назначават преглед за глаукома само на хора с повишен риск за развитие на такава. Щом не са ти казали нищо по въпроса, значи не са те гледали.

2.   Забравих да спомена възрастта си -28 години.
Много благодаря за отговора. Всичко идва от това, че взех да забелязвам лъчите около разни източници на светлини. При някои са като ореоли а при други много на гъсто наредени лъчи които вероятно виждат всички хора. А около една крушка вкъщи забелязах дъговиден цвят на ореола около светлината, като се загледах в нея за повече от десетина секунди. Може и винаги така да съм си виждал тези неща но чак сега обърнах внимание.
Дали при прегледа офталмолога ми би намерил причина за по-нататъшни прегледи.

3.   Авторе, започни да тренираш зрението си на изгрев и залез слънце. Започни с по 10- 15 секунди да гледаш към слънцето(задължително само по изгрев или залез, когато е по- слабо, после ще можеш и повече... ) ще разбереш защо. В някои случаи това, което диагностиката като "астигматизъм" е повече, не го разбират. Аз виждам "информация" в различни светлини по рождение, по което чета- ще я видиш и ти, а времето ще ти докаже. При теб може би сега се отключва. Почети за фотоните за начало, после ще знаеш какво още да проучваш.
Пробвай.

4.   Благодаря на 1 и 3 за отговорите.
А като се гледат очните дъна на общия преглед, може ли да забележи ако има причини за подобна диагноза като глаукома?
И в последствие вече това да доведе специфични прегледи за глаукома ако има съмнения за това.

5.   Ъпдейт от автора:
Ходих отново при офталмолога, и този път ми направи изследвания за Глаукома. Минах през доста уреди повечето от които за измерване на вътреочно налягане. Накрая каза, че на моята възраст(28) глаукомата е много рядко явление. Но и налягането било високо - 24. Но също така и че апаратите не показват винаги абсолютно вярно на млади хора. Каза ми след два-три месеца пак да отида.
Пия хапчета Рамиприл за високо кръвно налягане ако това е от значение.