Споделена история от Здраве

Детски зъболекар
Здравейте,
Интересува ме мнението на по широка група (аудитория) относно следния казус. Детенцето ми се оказа че има кариесче, и при посещение на детски специалист детенцето го е страх и не смее да си отвори устата. При което ни таксува за преглед, как да е платихме си и записахме час за друг преглед след месец. Следващия час детето пак с уговорки и пазарлъци седна на стола но нищо не му е правено. Нито първия нито втория път е правена някаква манипулация , а ни таксуват. Според вас правилно ли е или аз съм в грешка? Моето мнение е, че след като не е направила нищо не бива да взема пари. Поздрави

Коментари

1.   Прегледът се заплаща без значение дали е правено нещо или не, защото за специалиста колега това е ценно работно време, което няма да се върне и е можело да бъде отделено/инвестирано в преглед/работа с друг пациент. За времето се заплаща, а това, че пациентът не е кооперативен и/или не е дошъл на време си е изцяло за негова сметка. Поздрави от патил зъболекар

2.   Вие ангажирате времето на специалиста, евентуално и стерилни инструменти, дезинфекция и т. н. Така, че това също са пари, но можеше да ви пропусне.
Второ, тя няма подход към детето да преодолее страха си.
Трето- в наръчника на немските джипита има съвсем официална диагноза, чиито симптоми са прекомерно остойностяване на всяка най-дребна манипулация при зъболекар. Т. е това си е заболяване.
В случая, аз би преценила тези пари дали биха ми донесли по-голяма полза. Дали имате достъп до друг детски стоматолог, колко е далеч и т. н.

3.   И според мен не е редно да взимат пари, но на практика го правят. До съвест е.

4.   Според мен правилно ви е взела пари, защото сте загубили времето на лекар, а времето е пари и се плаща!!!
Вие като родител сте сгрешили, че не сте обяснянили на детето, че при лекар се слуша лекаря и се изпълнява и че трябва да позволи на лекаря да си свърши работата. Утре ако детето ви е за болница и откаже поставянето на абокат, ще си тръгнете ли от болницата, ще откажете ли лечение, заради инатите му? А ако положението е животозастрашаващо?
Това че вие оставяте детето си да ви разиграва и да правите това което то поиска от вас, не означава че обществото трябва да търпи лигавщините на поколението ви. Нито лекарите, нито който и да е друг човек от обществото не ви е длъжен и това детето ви трябва да го научи. Вие имате шанс докато е малко да го научите с добро, иначе обществото ще го научи, че не трябва да се държи зле по неприятния за поколението ви начин.

5.   Трябва да има някаква такса Времето, което е загубил специалистът можеше да отиде за друг пациент. Неприятно е и за двете страни. Явно трябва да положите повече усилия за да има резултат.