Споделена история от Здраве

Болки в кръста. Помощ!
Здравейте,
Ж23, от известно време имам непоносима болка в кръста, която се проявява, когато съм седнала или се изправям, и при упражнения, в които явно опирам "схванатото". Причината горе долу я знам - работата ми е на компютър и се налага да стоя седнала продължително време.
Но това усещане е много неприятно. Примерно не го усещам, когато вървя, но като съм на кростренажора доста боли и правя чести почивки.
Намалила съм интензивността на тренировките си, до лека йога и упражнения за подвижност. За няколко дни има съвсем минимално подобрение
Можете ли да ми препоръчате някакво мазило или хапчета?

Коментари

1.   Препоръчвам ти преглед при нерволог - не хапчета и мазила, защото не знаеш от какво точно е предизвикана болката и по-добре не експериментирай със самолечение.

2.   "Ставиксин" помага при схващания на ставите и защипани нерви: двете най-чести причини за тези болки.

- Кифлоприземител

3.   Права си за причината - продължително седене. Проблемът обаче не е нито в ставите, нито в нервите, а в мускулите на седалището. От седенето те стават лениви и един вид забравят да си вършат работата, оттук започват да компенсират други мускули, които не са създадени с такава роля. Това е много често срещан проблем при съвременните професии, целенасочено трениране на глуетуса е единственото дългосрочно решение. Хапчета и мазила само ще замазват и задълбочават проблема.

4.   С подобни болки, но в гърба един гол направо направи чудо - волтарен форте има 1. 16% и 2. 3%, препоръчвам ти първо по-слабия. Ще се преродиш

5.   От авторката:
Здравейте, благодаря за всички мнения. Ще посетя лекар, ако нещата се влошат или няма подобрение от методите, които прилагам в момента. Мазилото и билковите капки ще ги взема утре и ще ги изпробвам тях. Колкото по-бързо се възстановя, толкова по-добре. Търся и качествени масажисти, дето се вика "да ми наместят гръбнака".

Ще опитам и целенасочено трениране на глутеуса, макар че с тези болки се тревожа да не стане по-зле. Имам различни видове дъмбели вкъщи, ще използвам най-леките. Ма*ната й на мускулната маса, после ще горя пак сланини ако трябва. Приоритет ми е възстановяването. Имам лоши спомени от период, в който разчитах един месец на родителите да ме обгрижват, защото по време на тренировка прещипах нещо в гърбът си и с всяко минимално движение крещях от болка.

Та така, леко съм на принципа - ще спя и на йога постелката си, на твърдо ако трябва, ще пробвам всеки народен лек и алтернативна медицина преди да отида на лекар.

6.   Оставам с впечатление, че имаш история на контузии, което говори, че не тренираш умно. Понеже и аз съм била в твоето положение, спасение намерих с фитнес програма, изготвена от Любомир Иванов. Вече 4 години той ми изготвя програмите, има диплома по физиотерапия и съобразява всякакви болежки и индивидуални нужди. Някой умник ми е набил единичка на мнение номер 3, но живи и здрави да сме - аз мазила и противовъзпалителни забравих какво са, оправих стойката, функционална съм, пък вие правете оборот на фармата.

7.   Трябва да си направиш EMG /електромиография/при невролог за дасичане на нервите по целия гръбначен стълб, рентгенова снимка на лумбални прешлени, опашка странично и анфас и ако се открият засргнати нерви на EMG, вероятно да те пратят на ЯМР.
Кинезитерапевтите искат изследвания, за да знаят коя зона да третират. Добрите кинезитерапевти вършат чудеса.
За мазане много ефективни са Ибутоп / особено този в оранжева опаковка/ и Votaren forte. Ако ти се случи да развиеш дискова херния, спасението са свещички Voltaren forte или Profenid. При използване на Voltaren към 6-7 дни е възможно подуване на краката или цялото тяло и трябва да се спре. Като цяло, ако не се стигне до дискова херния, по-добре да използваш Ибутоп. И двете са ми изписани от невролог. След 18 години известен ми проблем с нерв в 3 и 4 прешлен, развих лека дискова херния едва сега. Преди само след много интензивни тренировки се е изявявала дразнеща, но търпуна болка. Болката сега беше ужасна, не можех да мръдна и на 2 см в легнало положение и следваше много болезнено затягане. Спасиха ме свещичките Voltaren и 10-часово ходене без да седна. След посещението при невролога, лечението продължи отново с мазане. 1 седмица бях на Voltaren forte за мазане и свещички. После продължих само с Ibutop изписан ми от невролога.
Вдигай тежки предмети и чанти само от клекнало положение, избягвай протягания, уреда за изтегляне на тежести с ръце във фитнеса в близките 20 дни. Трябва да седиш само на твърди столове и да спиш на твърдо легло или диван. Ако нямаш твърдо легло, поставвнето на сгънати одеяла по йего увеличават твърдостта.
След 2 седмици мазане съм на 95% вече възстановяване.