Споделена история от Здраве

Манията в хигиената
Винаги съм се чудела и съм го приемала за възмущаващо това, че съвременното общество е прекалено вманиачено в хигиената. Аз лично го намирам за много досадно всеки ден да влизам в банята и да се къпя все едно съм се въргаляла в обор, особено зимата в студа. Не разбирам защо се втълпява в обществото, че ако човек не се къпе всеки ден ще мирише на пор. Защо хората ги е гнус от собствената им кожа.... Аз лично не намирам естествената миризма на кожа, а и мишници за нещо толкова гадно и зловонно да се мие всеки ден, че и повече от веднъж. Нося широки дрехи, за да ми диша кожата, а повечето все носят някакви тесни и вталени дрехи и после защо миришели. Като чета по форуми и като гледам по видеа, както е тръгнало след 50-100 години хората още малко в баните ще почнат да живеят. И не ми е приятно като вървя по улиците и постоянно покрай мене минават хора с такива натрапчиви и изкуствени парфюми. И се използват в големи количества, чак до гадене. Има такива хубави парфюми с аромат на билки, цветя, плодове, сладкиши и др. Също така предпочитам в един дом да мирише неутрално или на нещо апетитно, отколкото на изкуствени ароматизатори и освежители. Харесва ми това, че преди десетилетия са се къпели веднъж в седмицата, защото това вече е по-нормално и умерено. А и трябва да се замислим, че не правим добра услуга на околната среда, къпейки се всеки ден и хабейки много вода и козметика. Аз използвам сода за хляб, която намалява миризмата на мишници и мога да изкарам дни без да си вземам душ. Няма смисъл от дезодоранти, за които ще дам доста пари, а в същото време даже ще влошат миризмата и ще запушват порите, а с най-обикновена евтина сода се справям най-добре и стига за много месеци. Аз ако живеех с такъв маниак в хигиената щях много да се напрягам. Добре, че моя не е такъв. Самия той не ползва почти никаква козметика, само твърд сапун. Даже и шампоани не използва на този етап, а домашен сапун за косата. А аз ползвам шампоан, когато си мия косата на 8-9 дена, тъй като по-бавно се омазнява, душ гел... най-много веднъж в месеца за ексфолиране и твърд сапун в ежедневието. Течен не ползвам. Човек може да си взема душ през 2-3 дни и няма да мирише зле. Другото, за което се чудя е всекидневното пране. По-рано си мислех, че хората поне в това са умерени, и че перат примерно най-много веднъж в седмицата. Но реших да се разровя в някои коментари и се възмутих. Повечето перат всеки ден! Какво толкова си цапате дрехите че ги носите само няколко часа и хайде за пране? ! Защо трябва ароматът на готвено да е гаден, все едно да кажете, че храната която ядете е гадна. По-добре да мириша на готвено, отколкото на синтетика. Аз пера средно около 3 пъти в месеца, понякога и 2. А майката на моя е толкова вманиачена в хигиената, че чак не се трае. Всеки ден се къпе 2 пъти и пере и казва на моя, че бил мърльо и миризливка, без дори да е вярно. Добре, че мене не ме занимава. И моята се е опитвала да ме вкара в манията по хигиената и козметиката, но няма да стане. А и до колкото съм чела прекалената хигиена отслабва имунитета, а всички тия мазила за кожа я омазняват още повече и кой знае може би водят и до акне по този начин, запушват порите. Дори и хората, които имат здравословни проблеми не трябва така да се избягват, а да се приемат, поне до някъде с този недостатък. Защо не приемем естествената си миризма и да живеем с нея, вместо да се мъчим да миришем на цветя, което не ни е заложено, за съжаление! Против съм човек да мирише на немит г*з и да има лош дъх, но съм и против да миришем на синтетика от километри. Защо просто не сме неутрални?

Коментари

1.   Лоша лична хигиена имаш.

2.   Неутрални-тоест-без мирис? ! Ха ха... Нека всеки си се поддържа, както му е кеф... , считам-че да се пуска пералня само 2-3 пъти в месеца е адски малко...
Интересно ми стана, за тази сода -под мишниците-как точно се ползва?

3.   Ами затова много хора се борят с акнета (когато не е хормонално), суха кожа, гъбички и т. н. Дори миризмата на потта не е от тялото, а от метаболизма на "неправилните" бактерии, самата пот съдържа само соли, те не миришат на абсолютно нищо, но нарушената флора - да. А много лосиони, омекотители и т. н. миришат многократно повече от един парфюм, основата на който е от етерични масла, другото превзема и няма как да не мирише на химия, то да беше на цветя поне...

4.   Бягайте от хора, които бягат от водата!

5.   В началото, докато ти четох темата ми се сториха нормални нещата, които пишеш, но втората половина наклони везната и при теб някои навици излизат извън пътя. Да, съгласна съм с теб зимно време, когато не се потим толкова, че може да се къпем на 2-3 дни, но задължително е да се миеш след ползване на тоалетна, иначе не приемам да не си мием интимните части и да не си сменяме бельото 2-3-4-5дни??? Аз дори си го сменям сутрин и вечер. За миенето на косата, на 4-5 дни е ок, иначе скалпа започва да смърди ужасно! Просто е неизбежно. Аз пускам 4 перални в седмицата - една със спалното бельо, втора с хавлиите, халатите, кухненските кърпи, другите с дрехите. Домашни дрехи сменям на максимум 2 дни, особено ако готвя с тях, ги сменям след като съм сготвила, а преди това си взимам душ. Защо да сменям дрехи, ако и кожата и косата ми смърдят на пържено? Или пък ако съм почиствала апартамента по-основно, дори и потта ми да не мирише, как да си легна с тези дрехи после пак??? Що за гнусотия! Относно дрехите за навън - зависи къде съм ходила. Ако съм обикаляла повече и съм ходила на по-мръсни места, където се събират много хора - градски транспорт, болници, аптеки, работно място, големи вериги магазини, след като се прибера ги хвърлям за пране. Ако само съм изтичала до кварталния магазин зад блока да купя един хляб, не ги хвърлям за пране. Връхни дрехи като якета, палта, също и одеала пера 1-2 пъти в месеца. Вкъщи почиствам с доместос (банята цялата, мивката в кухнята, пода) и някакъв препарат за дърво, за останалите неща ползвам универсален препарат, със сода и лимонена киселина мия котления камък, проветрявам всеки ден сутрин и вечер преди да си легна. Аз също не ползвам ароматизатори, рядко купувам от пръчиците понякога, понякога слагам капки ароматно масло от лимон или портокал, когато почиствам, редовното почистване и проветряване ми е достатъчно. В тоалетната винаги имам ароматизатор в гърнето. Авторке, родителите и на двамата ви са прави. Мизернички сте. Не живеем в 18век, нямаме режим на водата. Не е нужно да хабиш цял бойлер за едно къпане, може да си изполееш тялото за 2-3мин, за да свалиш потта и прахта. Няма да ти се изтъка кожата, небой се...

6.   Авторке, ти не ходиш ли на работа? Надявам се да не ходиш с едни и същи дрехи без да ги переш по 10 дни? Спалното бельо 1 път в месеца ли си сменяш? Как така пералня 3 пъти в месеца? Не е нужно да ползваш много козметика, но да не си переш дрехите редовно е отврат. Нали излизаш навън, лепват се всякакви мръсотии и микроби. Вие преди секс не си ли взимате душ с мъжа ти? Той кво, не се къпе по няколко дни и после ти го слага, а? Че и ти същата работа. Като свършите не си ли взимате душ? :Д Това Вашето е мързел... Да те мързи да си удариш един душ за 2мин... и това млади хора, леле, леле.... Вие като млади не се поддържате, а като остареете, сигурно веднъж на месец ще се къпете.

8.   Да содата се маже под мишниците с някакъв крем по избор или вода и етерично масло и помага много повече от дезодорантите.

10.   Абе авторката никъде не пише за миенето на оная работа, нито за смяна на бельо, ама чукча писател, не читател...

11.   Номер 6 не водим интимен живот. След емоционална травма спрях да правя секс, не че преди съм искала. Така че едно зло по-малко.

12.   Темата изглеждаше сериозна, ставаше дума за връхни дрехи, за силно и излишно ароматизирани продукти, за това че прекаленото отмиване по скалпа и кожата води до отрицателен ефект, но и тук май само се драска... Накрая това, че не правели секс... Поредните измишльотини за привличане на вниманието...

13.   До номер 10, ами като е писала, че пере 2 пъти месечно какво да си помисли човек? На много хора им миришат гъзовете, но са свикнали с миризмата и не им прави впечатление. Как ще ходиш цял месец на работа с дрехи без да ги переш? С мъжа ми за 7 дни ще напълним пералнята само с бельо, ако го сменяме ежедневно. Айде, да кажем, че ги пере на ръка. За човек, който рядко си пере дрехите, хавлиите с които си бърше гъза, чаршафите, щото всичко това дори в 5 перални няма да събереш за един месец, какво остава за 2??? Много добре прочетох и съм съгласна, че не е нужно да купуваме боклуците от магазина, аз самата вместо стикче или дезодорант съм ползвала бебешка пудра, не харесвам шампоаните в магазина, и аз си купувам глицеринови сапуни и се мия с тях. Но в крайна сметка да те мързи да пуснеш една пералня на 3-4 дни е доста занижена лична хигиена. И това не се прави щото е 'природосъобразно', а от мързел! Може човек да се къпе и за 2-3мин, не е нужно да отива 80л. бойлер. Ще си пусне водата, ще се намокри, ще я спре, ще се сапуниса, избръсне, после ще се изплакне накрая и готово. И с 5л може да се изкъпеш. Ходим по всякакви мръсни места навън, бързо забравихте колко хора умряла от ковид. Вкъщи като се хване да чисти - под, прозорци, прах, баня и кво, после със същите дрехи ли да си остане? Не е нужно да се къпеш с парфюм, но е нужно да си сменяш дрехите поне. Утре ако имат бебе и на бебето ли да пере дрехите 1 път в месеца?

Авторке, потърси помощ от психолог, от последния ти коментар се вижда, че затова не обръщаш внимание на хигиената си. Реши си проблемите в главата, после ще ги решиш и вкъщи.

14.   Авторката - Не исках да навлизам в подробности, но вашите злоба и обиди ще ме принудят да отвърна на удара. Интимните си части и гъза си ги мия ВСЕКИ ДЕН с топла вода и сапун! Бельо, сутиени и подобни лиготии НЕ НОСЯ! Оставям кожата ми да диша винаги, без да се потя и спарвам. С годините съм развила тактика и начин как да се бърша бавно и точно, за да предотвратявам лошата миризма от изпотяването и пикочта, а след оная гадна нужда ВИНАГИ се мия обилно с вода и сапун. Дрехите ми, както написах в темата са широки и не понасям да ми се опират по разни места и да ме спаружват, избягвам влагата до колкото е възможно. До сега не съм чувала някой да ми казва, че мириша, откакто спазвам тези строги тактики, всеки ден. А вие като носите тясно бельо, което да ви се впива по ония работи и гърдите, разбира се че вие като замиришете на пръч и гъз, ще си мислите, че и такива като мене, които носят съвсем друг тип дрехи и никакво запарващо бельо ще миришем на лошо. Да ама не. И аз ако носех тесни дрехи и бельо щях да се принудя всеки ден да ги сменям, щото щяха да вонят. И другото, което ми прави много лошо впечатление е, че си мислите че човек като сподели нещо и веднага го нападате, че просто ей така си драска измишльотини. Има двойки, които не правят секс, както ние. Какво очаквате да напиша? Че се чукаме всеки ден ли? ! Вие сте много злобни същества. Заради вашите злоба и непоносимост към различните от вас и добрите хора се озлобяват, търпейки безграничната ви злоба! В този сайт би трябвало хората да се разбират и да си дават съвети, нали затова се нарича сподели а всеки трети коментар прелива от негативизъм!

15.   Авторке, трябва да намериш начин да се освободиш от травмата, за която говориш. Позволи си да имаш пълноценен живот, като се освободиш от сенките на миналото. Можеш да потърсиш добър психолог или психотерапевт, някои предлагат и онлайн консултации. Няма нищо срамно или пък необичайно в това. Просто обществото ни все още стереотипизира и въпросите с психичното здраве, както и много други въпроси, поради факта, че имаме доста дълъг път да извървим като нация. Това обаче не означава, че трябва да страдаме, понеже някой може да каже нещо. Друг е въпросът, че като няма разбиране, не е необходимо да даваш обяснения на никого.

По въпроса с хигиената бих казал, че не е добре да се изпада нито в едната крайност - прекаленото подмиване, дезинфекциране, парфюмиране, не бива да се изпада и в другата крайност и да си търсим оправдания, за да не се изкъпем. Няма нищо лошо в това да си вземеш душ веднъж дневно или пък на 2 дни за 5-10 минути. По отношение на дрехите - всеки си преценя по-свободни или по-тесни дрехи да носи, въпрос на себеусещане е. Бельо е добре да се носи, понеже е по-хигиенично и така дрехите ти са отделени от интимните части.

С най-добри намерения пиша този коментар и пожелавам всичко най-хубаво. Всичко може да бъде преодоляно с правилната подкрепа, правилните хора и правилните инструменти. Успех!

16.   Авторке, защо се обиждаш на коментарите ми тогава? Самата ти майка, която те познава от близо, ти казва, че нямаш добра лична хигиена. Свекърва ти казва на мъжът ти, ще е миризливко и мърляв. Ако няма повод да Ви говорят по този начин, защо го правят? Освен това, с мъжът ти не ходите ли на работа? Защо си мислиш, че всички носим тесни дрехи, вмирисват ни се чаталите и затова само си перем дрехите? Не мислиш ли, че като излизаш извън дома ти и по дрехите ти не полепват микроби? Как поддържаш домът си, спалното си бельо и връхните дрехи т. н., че пускаш 2 перални в месеца? Не излизат сметките. Хубаво е, че искаш да живееш природосъобразно, както ти казах и аз не ползвам много козметика, но не е нужно, за да изпера дрехите си да чакам да замиришат. Като искаш си ги носи по цял месец и не носи бельо, твоя воля. Факт е, че имаш здравословен психически проблем, на който е хубаво да обърнеш внимание. Съжалявам, че съм те накарала да се чувстваш неприятно, права си, че беше нападателно, но наистина, поне за мен, излизате извън пътя в това отношение. Интересно ми е как минава един твой ден, ако желаеш разкажи, за да придобием представа как успяваш да водиш такъв различен начин на живот.

17.   Авторке, не разбирам защо си така възмутена и искаш другите да приемат твоето разбиране за "чистота" до на какво трябва да миришем според теб. Аз например не ползвам купешки парфюми, а ароматни масла- за тяло, за домът, дори в натуралната, домашно приготвена паста за зъби. Но си вземам душ задължително всеки ден зимата, а лятото по няколко пъти освен душ/къпане и влизам да се облея поне със студена вода. Не е само миризмата на изпотено, не е само и миризмата на манджа (ти сериозно ли с това? Да воним на манджи и пот? ) а и особено лятото в жегите става лепкаво, то чак затруднява и дишането. Охлаждам си тялото със студена вода и кожата ми си диша свободно.
А като ходиш без бельо, нали панталона примерно ти става като бельо? И ще го переш веднъж на 2 седмици..? Не напразно дори природата ни създава с химен за да предпази "дупката" от всякакви микроби/бактерии/ инфекции! За това е най- полезно памучното бельо.
А чаршафите да перем 1 или 2 пъти в месеца??? Ако съм на палатка, в природата не ме бърка няколко дни или седмици дори да живея така, но да се събудя потна, да изляза без да съм се изкъпала, да мириша аз и домът ми на манджи... за мен е отвратително! Нямам никакъв проблем с това ТИ как живееш живота си, защо не се къпеш толкова редовно, колкото аз например, защо мирише на манджи и смяташ, че като не носиш бельо, няма нужда да пееш другите дрехи така често като бельото. А ти защо имаш проблем с това, как други се грижим за хигиената си и на какво миришем? Дали не е просто омраза към тялото ти и вместо да си признаеш проблема пред себе си и го "работиш" в позитивна посока, искш другите да станат като теб и така да заметеш реалната си причина? !
Всъщност не знам и не ме интересува, но да се опитваш да убеждаваш другите да водят на манджа, пот и п•тка... не е ок. Та даже и агресивно, с обиди се включваш в коментара си, което потвърждава, че твоето не е по убеждение, а личен, емоционален проблем.

18.   Така, да благодаря на коментарите, които поне малко проявиха разбиране към мене. Всички си имаме някакви различия, недостатъци и страдания. Номер 17, до някъде ми разкри психическата нагласа към тялото. Да с времето съм развила някаква форма на ненавист към човешкото тяло като цяло. Винаги съм смятала, че душите ни са заключени в една торба с лайна. Животът ни е много труден, точно защото трябва да обгрижваме тази противна плът, която накрая ни се отблагодарява с болести и страдания. Ако тялото беше пожелание, никога нямаше да го избера. За момента просто гледам да се радвам на малките неща и да ценя моето здраве, и на близките.

19.   Авгорке (18) тялото ти е единственият ти (временен) дом тук, твоето тяло/дом- твоята крепост.
От тази омраза или непонасяне на тялото ти, страда и душата ти. Мислиш ли, че е ок за душата ти това? !
Обслужваме тялото (или временния костюм без който не можем да сме тук) като колата ако щеш- ако искаме да ни вози, трябва частите и да са в ред и в резервоара да има гориво.
Но колата винаги можеш да смениш, а тялото е в което ще бъдеш докато е способно да те приютява и да ти е полезно въобще.
Обичай си го и се грижи за него с любов, без значение колко пъти в месеца ще переш чаршафи на които то си почива.