Споделена история от Здраве

Ривотрил или Ксанакс?
Хора, кое е е по-добро при силна тревожност? Моля ви някой от личен опит да каже! Психиатъра ми каза, че ривотрила е по-силен, но той е за гърчове при епилептици, а ксанакса си пише точно за тревожност и депресия? И сега???

Коментари

101-150 от 265

123.   Ривотрииил.. това е моето спасение. В тоалентатааа.. неее.. сигурно ли е за тези, които ми казваш. Сега ще ти кажа какво ми дадоха германците и ме побъркаха. Ужасни стр. ефекти. Те са сертлалин прометазин -капки и миртацапин. Взех от капките и митрацапина веднъж и влязох в Ада. Не смея да пия Сертралина. Страх ме е. Пих си остатъка от пивотрил по 0. 75 на 3 приема и ми е ок. Ще вида тези, които казваш. Но.. си искам ривотрила.

125.   Така, до 121. Първо не съм лекар и съветите които давам, са на базата на това което съм пручил и прочел. Все още съм в процес на оставяне на ривотрила, преди 5 месеца го спрях и още имам кризи, но се възстановявам. Това, което ти споделям просто е част от нещата които научих, и които ако знаех по-рано щях да се размина с много по-малко последствия.
Виждам че си взимала Антелепсин. Основното вещество при Антелепсина и Ровтрила е едно и също - Clonazepam. Така че предполагам разлика няма. Може би единствено в размера на дозата.

До 122, Не ми е ясно как Хлорпротиксен работи, предполагам е едно от т. нар. Z drugs, които въздействат отново на Габа инхибиторите. Не съм на ясно и не мога да коментирам. До валериана, твърде е слабо за да се доближи до ривотрила. Дори и да облекчи малко симптомите, ми се струва опасно да се спрат бензодиазепините при липса на лекарството.

126.   Ривотрил е спрян от производство, а и няма да го върнат заради силната пристрастеност, която причинява, а и било лекарство от старо поколение, за чиито странични ефекти производителят не иска да носи отговорност. Станало е и на черния пазар вид наркотик - това е също една от причините да се спре, четете си написаното - вие също сте престрастени, но не можете да го осъзнаете - престрастени до НЕНОРМАЛНИ нива. За епилепсиците има по-модерни препарати и те ще си живеят нормално и след това, но разбира се - и те ще се борят с пристрастеността си от медикамента.
Съвет - дългосрочно не разчитайте на медикаменти да ви излекуват психиката, освен ако не сте шизофреници да кажем. Тъй наречените „нервни“ разстройства се лекуват само с прихотерапия или психоанализ, а хапчетата ВРЕМЕННО може да ви дадат облекчение, но няма да ви решат проблема.

127.   Искам да уточня кои са моите коментари за да няма объркване. Коментари 107, 115, 120 и 125 както и този.

Ривотрила има и други имена - търси основната съставка да е Клоназепам. Klonopin, например отново е Ривотрил, но от друг производител. До колкото ми е известно спряха хапчетата за България, защото се продават на твърде ниска цена и произодителя няма икономическа изгода да ги продава при нас.
Според мен използването и предписването на бензодиазепини трябва да бъде ограничено в световен мащаб. Грешно е да се предписват за щяло за нещяло. Болки, трудност при заспиване, тревожност, зъбобол и какво ли още искаш. Предписват се масово и навсякъде, без дори самите лекари да знаят за какво става въпрос.
Всички производители пишат на рецептите да се използва за не повече от 2 седмици, което масово се прегазва като препоръка. Стигаме до случай за 20 години употреба и срината нервна система. Възстановяването е бавно и мъчително. Единствененото нещо, което може да се вземе като добро от цялата работа, е че ако преживееш тоя ад всичко останали проблеми ти се струват незначителни.

Към 123 - това, което ти го казвам е на базата на някакъв опит, но нито съм медицинско лице и нещата които пиша са субективни.

Серталин - SSRI антидепресант. Няма да ти помогне според мен. Може да увеличи тревожноста и паниката. Отново искам да отбележа че не съм медицинско лице, просто давам мнение.

Прометазинът е производно на фенотиазина и има хистамин Н1-блокиращи свойства. Той е първо поколение Н1 рецепторен антагонист и се използва като антиалергично и противосърбежно средство.

миртацапин - отношо спада към групата на антидепресантите.

Нито едно от предписаните лекарстша не спада към групата на бензодиазепините. Отвратен съм от некомпетантноста на лекарите.

Съчувствам ти дълбоко и се надявам да се оправиш.
Това което мога да ти препоръчам :

1. Говори с психиатър, обясни му че си пила Клоназепам токова дълго и сега рязко си го спряла. Ако има поне малко знания ще ти помогне.
2. Когато се върнеш на предишната си доза, отново говори с психиатър за спирането на ривотрила или производните бензота. Спирането трябва да е бавно и постепенно. Не по-бързо от 10% от дозата на две седмици.
3, Прочети Dr Ashton Manual за да разбереш какво ти се случва.
4, Лекарствата от тази група се спират и хората живеят щастливо, като ефектите на тревожност и паника отшумяват с времето.
5, Ще се оправиш

128.   До 123, аз отказах 2 годишен прием със Хлорпротиксен, но пак се иска воля. Ривотрила, последно го купувах 2 лева и нещо, голямата разфасовка. Дори и когато го спрях си пазех двете кутии. Отказах го от 3-4 опит. На мен Хлорпротиксен ми помогна, но за теб не знам. Тези лекарства действат различно. Виж тук:
http://apteka.framar.bg/22000333/хлорпротиксен-табл-15-мг-30

Консултирай се с лекар, задължително. Не вярвай просто така на коментари, дори и на моя. Спира се постепенно. Изведнъж, нее знам дали ще стане. Ако няма Ривотрил, вземи заместител и го откажи постепенно. Бензодиазепините се славят като много пристрастяващи, именно защото хората не ги отказват постепенно. Има схеми за отказване. Моята беше - Половинка на ден, след това половинка през ден,1/4 през ден и след това го спрях. Пиех по 1 или 2 (сутрин и вечер) от 2мг. Пиша тук, защото искам да помогна и на други, ако мога.

129.   Към 127: Толкова съм ти благодарна за съветити. Не е нужно да си лекар, за да имаш знания. За мен твоите са тотално достатъчни. Жалко е, че тук в ГЕРМАНИЯ са по-незнаещи. Тези, които изредих седят в една кутия от 2012. Бях спряла Ривотрила от доста години и беше успешно и лесно. Но нещо ми отключи кризите скоро. Ще търся тези, които са аналози на Ривотрила. Да.. цената е причината за изтегляне от пазара. Фирма Рош не е доволна. Тук струват 27 Е 50 табл. Но има начин.. просто да вдигнат цената. Има хора с невъзможност да живеят без този медикамент! Днес си записах час за специалист. Обесних, че това е моето лекарство. /Аз вземам 0. 5 до 0. 75 на ден. / И имам за 23. 03. До тогава на СПЕЦИАЛИСТА ГЕРМАНЕЦ не му пука как ще полудявам от тревоги. Легенди се носят за Медицината тук. Това са глупости. Благодаря ти за съчувствието и съветите. Благодаря ти!

130.   И Ксанакс (алпразолам), и Ривотрил (клоназепам) са от едно и съа група лекарствени средства, а именно бензодиазепини.
Привикването към Ксанакс е по-бързо и отказването от него е по-трудно, защото има по-бърз полуразпад от Ривотрил т. е. по-краткотрайно действие. Веднъж привикнали към бензодиазепини, пациентите остават на тях цял живот, което не е изобщо страшно в сравнение с ефекта на отнемане на бензодиазепина. Баба ми пие Лексотан (бромазепам), който също е бензидиазепин от 30 години, а сега е на 90.

131.   До 130, наистина хората остават на тях много дълго. Всичко това е добре, докато не почнат да се появяват страничните ефекти. Някой хора не им понася нервната система. Развиват толератност и дадената доза не им стига. Постепенно се покачва приема. Започват странични ефекти - различни са, от тревожност , депресия до отпадналост, обърканост и др.

Истината е че и при двете отказването е много трудно. Но е възможно с правилния начин. Страничните ефекти ,при спиране, се появяват за различно време, от няколко месеца до 2-3 години. Психиатри, занимаващи се с пациенти отказващи бензодиазепините, определят срока от 2 години като горна граница от гледна точка на симптоматика. Голяма част от пациентите се чувстват излекувани до 2рата година.

132.   здравейте, много съжелявам да видя толкова много болни хора, от паническо растройство. И аз преживявам същото в началото бях много по зле , но още има какво да се желае. Моята лекарка ми исписа екситалопрам тева сутрин 10мг. но аз го пия по половинка и ксанакс само вечер 0. 5 мг. Мога да кажа няколко неща, които са базирани на мой наблиудения: докато не се излекувате напълно от това препоръчвам- да се спре употребата на (за хора който употребяжат следните неща не искам да обидя никого а само да помогна)- цигари, алкохол, кафе, кока кола, ред бул, наркотици, бира за6тото повишава кръвното. Нищо не приемайте без лекарско предписание дори някой ваш приятел да ви казва че това ще помогне може да си навредите. Не се заблуждавайте че валеряна може да ви помогне ако го приемате на своя глава ако нямате в момента сърцебиене то той ще го предизвика(от личен опит). Ако някой ви даде хероин и ви каже че той помага - хероина деистжа колкото отпускащо толкова и дразни нервната система може да си докарате абстиненция заедно с паническото растроиство ше стане още по зле. Ако някои ви даде трева и ви каже че може да ви помогне то тя може да предизвика сърцебиене, параноя и ще стане страшно. Избягвайте шумни места. Не гледайте страшни филми. Почивайте си отидете на почивка ако ви е възможно. Знайте че заболаванич от подобен вид са много упорити трудно минават трябва да сте лислни И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО АКО ЗАПОЧНЕТЕ ЛЕЧЕНИЕ ДОВЕДЕТЕ ГО ДО КРАЙ АКО НЕ СТЕ ДОВОНИ ОТ ЛЕЧЕНИЕТО КАЖЕТЕ НА ВАШИЧ ЛЕКАР И СМЕНЕТЕ ЛЕКАРСВАТА АКО НЕ СТЕ ДОЛВОЛНИ ОТ ЛЕКАРЧ СИ СМЕНЕТЕ ГО НО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДОВЕДЕТЕ НЕЩАТА ДО КРАЙ. иНАЧЕ МОЖЕ ДА СЕ МЪЧИТЕ ТАКА С ГОДИНИМоят баща го преживя и накрая се превърна в страхова нержоза
НЕ СПИРАЙТЕ ЛЕКАРСТВАТА РЯЗККО! МОЖЕ ДА СИ НАВРЕДИТЕ! И НАЙ_ВАЖНОТО НАУЧЕТЕ СЕ ДА СЕ КОНТРУЛИРАТЕ РАЗСЕЙВАЙТЕ СЕ МИСЛЕТЕ ЗА ДРЕУГО ЗНАМ ЧЕ Е ТРУДНО НО ОПИТАИТЕ ГОВОРЕТЕ СПОДЕЛЯЙТЕ С НЯКОГО. С най-близкия ви човек който ви разбира. И без паника знайте че всичко е в главата ви всичко ще мине имайте търпение. Успех на вас и успех на мен. Щом се излекувам ще пиша отново. Мейду другото аз отказах алкохола и цигарите заради болеста... ,

133.   132 пожелавам ти успех. Знам че ще се оправиш.

Относно хероина, не смятам че се раздава като бонбони." Хей искаш ли малко хероин."

Истината е че хората сме много различни същества и всичко е строго индивидуално. На някой валериана може да помогне, на други не. Същото важи и за бензодиазепините. Някой го взимат цял живот и се чувстват добре. Помага им. Други развиват силна толерантност и множество нежелани реакции.
При спирането на тези лекарства е същото.

Пожелавам ти успех и крепко здраве.

134.   133 приемам забележката относно индивидуалността на организмите на хората, но аз казах МОЖЕ а не задължително , че ще стане.Относно хероина,на мен лично са ми предлагали,колкото и не възможно да ти звучи.След това даже разбрах къде има и колко е лесно да си го купиш , стига да знаеш къде да търсиш разбира се и повярваи на подобен тип места казват точно това 'Хех искаш ли малко хероин?" Аз съм момиче ,което играе контра страйк много ми помага срещу паническото растройство:) препоръчвам го като вид терапия:) а твоя проблем какъв е?

136.   Не мисля, че е редно да се трият градивни коментари и да се толерират хора, пишещи за хероин... при това неграмотно!

137.   Това са просто съвети.По-някога хората прибягват до всякакви методи,на своя глава за да си помогнат.Там е написано просто в паниката си да не го правят.Има хора , който на своя глава правят подобни неща без да ходят по лекари.А колкото по темата аз лично смятам,че ксанакса е по добър от ревотрила.На мен лично ревотрила ми действа много зле.

139.   Здравейте мили хора. И аз като вас страдам от паническо разстройство. От 6 години пия ривотрил. През последната комбинирам с антидепресант. Сега ривотрил няма и моя психиатър го замени с ксанакс. Започвам замяната от сряда и се чудя как ли ще е. Ако се справя така, по лесно ще спра ксанакса. Писна ми от хапчета, но е крайно време да се отърва от тях. Дайте ми съвет как да се справя по-лесно. Предварително благодаря.

141.   КЪМ 28. Ривотрил е много хубаво лекарство, когато се взема в правилната доза. Но се получава пристрастяване с времето. И от тази година е спряно от производство, така, че не го започвай или по точно го спри докато няма пристрастяване. Ако имаше производство, може да се взема дълги.. дълги години. Аз познавам такива хора, КОИТО ГО ВЗЕМАТ И СЕ ЧУВСТВАТ ЧУДЕСНО, но сега ще бъде ужасен кошмар за тях, защота Ривотрил няма аналог. Така, че те съветвам-Консултирай се с психиатър и започни нещо друго о т което можеш да се откажеш, когато се излекуваш!!!

142.   Няма нищо хубаво в това да взимаш ривотрил дълги години. Ако решиш да го спреш разбираш какво е това ад. Отделно, освен ако нямаш епилепсия, и лекарството се взима поради тревожност или паника на рецептите пише - ДА НЕ СЕ ВЗЕМА ПО-ДЪЛГО ОТ 2 СЕДМИЦИ. Хората които го предписват(за по-дълго от този период) трябва да се изпратят на съд за лекарска немърливост.

Разбира се ривотрила има аналог. Това са всички останали лекарства от групата на бензодиазепините както и сходните такива наречени z drugs. Примери са - ксанакс, ативан, валиум/диазепам. Валиума, според мен е най-доброто решение поради дългото му действие ( по дълго от това на ривотрила). Дори и да се изтегли от пазара, хората, особено тези които са го взимали с години, не трябва да го спират рязко. Спирането става постепенно. И ако го няма лекарството трябва да се премине към негов заместител, валиума е най-подходящ поради по-дългото му действие и по-лесното му разпределяне на дози.

Винаги поставяйте под въпрос какво ви предписват.

143.   Хора, не знам за вас, но аз лично вече много се обърках. Моят антидепресант, който пия през деня садържа серотонин. Нещо ми подсказва, че този серотонин има общо с паническото растройство, което преживяваме, защото-Серотонинът играе важна роля при регулирането на агресивността, телесната температура, настроението, сън, повръщането, кръвосъсирването, сексуалността и апетита. Освен това той има отношение към остаряването, ученето и паметта. Ниските нива на серотонин биха могли да бъдат причина за агресивно поведение, клинична депресия, мигрена, раздразнителен стомах, фибромиалгия и различни нервни разстройства. Така до тук добре. Обаче на мен запо4на да ми прилошава от това лекарство вече. Когато го пия, ми имам силно безпокойсво и силно сърцебиене. Когато си измерих пулса по време на кризата, коятоо хапчето предизвика, той беше 110 удара в минута. От друга страна един пприятел ми каза, че екстазито вдигало серотонина. Аз съм чувала, че това лекарство е много опасно и предизвиква сърцебиене. Никога не бих го пила, но какво иска да каже с това, че аз пия лекарство подобно на екстази??? Неговият главен ефект е увеличаването на секрецията и инхибирането (спирането) на връщането на огромни количества серотонин, допамин и норепинефрин в мозъка, причинявайки всеобщо усещане за отвореност, емпатия, енергия и усещане за благополучие. Ако разбера че пия подобно нещо го спирам веднага. Дългосрочните ефекти от употребата му при хора са предмет на доста спорове, главно заради рисковете от депресия, поради намалените нива на серотонина в следствие на изчерпаните запаси. Какво става някой запознат ли е? А ксанакса за сега мисля че действа добре. Макар че преди малко го пих а сега имам сърцебиене някво какво става не знам вече погайте, моля! Ако питате мен тва си е чисто страхова невроза моето...

144.   143 от колко време си на лекарствата. И двете могат да причинат обратен ефект. При SSRI антидересантите е възможно да се появят нежелани ефекти като тревожност, обърканост, апатия, паника(в листовката ги пише). Особено в началото, поради тази причина се предписват с успокоителни, в случая ксанакс. След време ксанакса се спира. Както се изразяват психиатрите, ускопоителните са патерицата с която си помагате докато нещата се нормализират. Но задължително и двете , когато му дойде времето се спират постепенно и по програма. Ако антидепресанта ти действа зле, говори с лекаря и пробвай друг тип. Съществуват SNRI,SSRI, Tricyclic, Atypical i MAOI. Tricyclic типа антидепресанти мисля че са едни от първите. Всичките лекарства могат да прояввят нежелани реакции.

За какво ги пиеш лекарствата, каква диагноза са ти сложили. Ако нещата не се подобрят, говори с лекаря си за смяна на лекарствата.

145.   На мен ми помага Lyrica. Невероятно лекарство за мен, по-добро и от Ривотрила, а съм пил Ривотрил 2 години. Действа ми много по-добре от него. Проблема е само, че е много скъпо.

146.   144 благодарности за изявеното внимание! Пия ги от 2 месеца горе долу. Ами ескиталопрам тева или нещо такова ми е антидепресанта за през деня, за през ноща ксанкс. Ами не знам за обратен ефекст но ксанакса до сега не ми е причинявал криза. Само това другото аз и половинка да взема пак ми става така сега го взимам половинката на половинката вече не знам какво да правя. Проблема е че не живея в България. А в Чехия и още не знам езика добре с тая лекарка трудно се разбираме. Не знам защо тая жена ми исписва лекарство което се предписва на хора мислещи за самоубийство. Аз не мисля да се самоубивам. Напротив та нали паническото растройство е точно това страх да не умреш. ИЛи поне при мен е така. Винаги съм имала страх от сърцебиене, но в последните години страха определено много се засили. А като гледам, че тук има хора, който от 6 години пият лекарствта се отчайвам. Кога ще свърши този кошмар и ще съм си пак нормална? Но сърцето ми е здраво иследвах го всичко ми е ок бе да му се невиди. А ако пуша цигара имам сърцебиене. Ако пия алкохол имам сърцебиене. След ядене някой път- сърцебиене. Ето и тва лекарство сърцебиене и криза като имам пак в сърцето ме блъска. Вече не пуша и не пия никакъв алкохол. Наий-големият въпрос е какво става с мен? Всички ли си го задаваме? Е аз още нямам отговор...

147.   Депресия ми е диагнозата, но като чета си е чисто паническо разтройство.Ксанкса го пия само вечер.Мога ли да се пристрастя?Ще имам ли пак сърцебиене,когато не го взимам.Сърцебиенето винаги много ме е плашило,но в последно време страха МНОГО се засили.Страх ме е че ще получа инфаркт или,сърцето няма да ми издържи и ще се пръсне и ще спре.Някви ей такива щуротии.Благодаря за това че писа 144 и за съветите.Тук определено мога да получа информация защото хората са го преживяли .Лекаря може и да знае на хартия,но той не може да е в главата на болния и да знае какво точно става там ,защото не го е преживял.Има ли някой,който без лекарства се е оправил от това?И какви може да са последствията ако не взимаш нищо,а простоо чакаш докато мине само?Има ли такъв варянт?Ако някой знае,моля го да пише.

148.   До 147, може да се пристрастиш към Ксанакса. Той се ползва като патерица, да те държи горе докато подейства антидепресанта. Това е стандартната схема, която изписват - антидепресант и ксанакс или нещо от този род.
За съжаление, хората не са го преживели, те го живеят. Стават по-добре, по-зле, като на вълни.
Някой с Фибромиалгия тук ?

149.   144 имаше право -днес ксанкса ми докара сърцебиене, парене в гърлото и паника, която успях някак да преодолея като я игнорирах
Леле, добре че ми каза, че може да стане, иначе пак щях да ттреперя и да се чудя какво става. Това сега какво означава, че е време да се намалят, или че вече не действат? (лекарствата)Тя лекарката каза, че ще ми изпише някви билки. Да ти кажа честно се чувствам съвсем малко по-адекватна от обикновенно, но не знам какво да правя с тея лекарства дали е време да ги намалям и спирам, или да ги сменям, защото вече ми става лошо и от двете. Ще намаля ксанкса за сега, докато дойде време за контролния преглед. Борбата с това е най-отвратителното нещо, което може да ми се случи. На моменти взех да свиквам, но на моменти се сривам тотално психически, защото семейството ми не вярва, че ми зле, а че се преструвам и само крещят по мен. На моменти ми иде да си сложа край на живота и всичкото това нещо, да свърши. Чувствам непоскойство и тревожност от няколко дни. Нали пия лекарства, защо пак? определено ще се сменят тея лекраства, но не знам с какво. Ако ми изпише нещо още по-гадно? Питам отново-ИМА ЛИ? -човек, който да се е оправил без лекарства МОЛЯ ви кажете. Готова съм да се преборя с това без лекарства, само ако е възможно. И ако естественно не стане нещо фатално. Ако някой знае, моля го да каже. ПОздрави на всички и успех!

150.   146. 147

Ще започна да ти отговарям поотделно на въпросите.

При паническо разстройство, сърцебиенето е един от основните и най-често срещани симптоми. Всеки е преживявал паника някога в живота си. Проблема е че при паническото разстрайство, човек развива страх от самата паника и се затваря в един омагьосън кръг от паника-->страх от преживяното-->тревожност-->паника. Когато се предписват лекарства, комбинацията антидепресант и бензодиазепини(ксанакс) е много често срещана. Причината е, въреки че антидепресантите имат успокояващо въздействие върху подобни неврози, то в началото, първите седмици въздействието им е обратно. Тоест наблюдава се повишена тревожност, дори при депресии се препоръчва наблюдение върху пациената, тъй като идей за самоубийство могат да се появят. След втората седмица или докато организма свикне с въздействието на препарата, тази симптоматика отшумява. Наблюдава се и повишена тревожност. Поради тази причина се изписва успокоитолно - ксанакс или производен. Това успокоително трябва да бъде спряно към втората седмица защото води до привикване и толерантност.
Препоръчвам ти психотерапевт - те работят само върху поведението и грешните мисли които водят до тревожните състояния. Терапията е Когнитивно Бихивиористична(Поведенческа) и резултатите при паника и паническо разстройство са много добри. Ако търсиш психотерапевт ти препоръчвам да се насочих към такъв специализирал с такава терапия. Не се предписват лекарства. Лекарствата като цяло замаскират симптомите, но не дават възможност на мозъка, съзнанието да се справи само с дадените дразнители, които водят до състоянието. Лекарствата са полезни до известна степен, при крайни случай в които функционирането на индивида е застрашено.
Това което засилва сърцебиенето - тук при теб има 2 варианта. Първият е антидепресанта. Хората реагират различно към тези медикаменти. Ако като пиеш антидепресант получаваш тази симптоматика, най-дбре е да смениш антидепресанта. Търси се комбинация която отговаря на индивидуално ниво. Всеки човек е различен. Именно поради тази причина направиха генетични тестове, които предсказват как човек ще реагира към дадено лечение и медикаменти. Не знам колко разпространени са в момента.
Втората причина е ксанакса - Ксанакса има ефект на действие които е ограничен в няколко часа. Тоест с кратко време на действие е. Ти го пиеш вечер, което означава че до сутринта действието му е отшумяло. По принцип приема трябва да 3 пъти дневно. Има по-потентни бензодиазепими като Валиума(Диазепам) и Ривотрила(Клоназепам. Валиума има ефект на действие около 72 часа. Не зависимо колко рядко ги пиеш, привикване и пристрастеност се получава от употребата на този тип лекарства. Прочети по-нагоре съм писал как работят бензодиазепините и какъв им е ефекта върху нервната система. Проблема е че развиваш зависимост от ксанакса, мозъка ти свиква с успокояващия ефект и на сутринта когато този ефект се изчерпа, мозъка ти е объркан от липсата на вещество което да го успокои и развиваш симптоматика, която е обратна на въздействието. В твоя случай тревожност и съцебиене. По този начин преживяваш състояния на отдръпване от лекарството или абстиненция. Поради тази причина или спри с ксанакса, или го пии поне два пъти на ден(разбира се след като се консултираш с лекар) или мини към диазепам или клоназепам (Валиум, Ривотрил или Клонопин) с по-дълъг ефект на действие. Имай предвид че и двете лекарства се спират бавно и по програма. Не ги спирай рязко!

Като обобщение:
-Сърцето ти е добре и няма да умреш.
-Всичките мисли и страх от смъртта са изкуствено създадени, не са истински, не са обективни и са грешни. Това което мислим не е равно на това което се случва.
- Говори с лекар и коментирайте прекратяването на лекарствата.
- Свържи се с психотерапевт, специализиран в когнитивно поведенческа терапия. Специалитета на тези терапевти е да се занимават с панически разстройства и тревожности.
- Научи се да разпознаваш тези мисли които задействат тревожността и паниката. Например получаваш сърцебиене, следва мисълта - ще получа инфаркт, ще ми спре сърцето и т. н. Тука спираш и оценяваш тази мислел и верността и. Например това е грешна и невярна мисъл, шанса да получа инфаркт е нищожен, сърцето ми е здраво, проверено от лекари, случвало ми се е и друг път и е отшумявало. След това оцени верността на мисълта в проценти - например вероятността тази мисъл да е вярна е 3 %.
-Страха от смъртта също можеш да я омаловажиш по същия начин. И не ги блокирай тия мисли. Не се старай да ги прикриеш. Приеми ги, надсмей им се, дай си сметка че не са верни. Защото истината е че са грешни, лъжливи.

Успех

151.   149, за сега не си намаляй ксанакса. Пии колкото са ти предписали и се свържи с лекаря си ако решиш да го спираш. Спирането става по схема и колкото по малко е намаляването и по-бавно се случва толкова по-малко симптоми ще имаш. Прочети горе какво съм написал.

Хората не знаят какво е да преминеш през това. Не ги слушай. Ще се оправиш. Прочети по въпроса, информирай се.

Хората се оправят, не се притесняват не е доживотна присъда. Ще мине и това. Прочети нагоре какво съм написал и за терапевтите.

152.   Страшно много благодаря за вашите отговори. Много се зарадвах, че някой ми е писал. Ами ксанакса го намалих, защото го пия вече повече от 2 месеца, а в началото се чувствах добре от него. Сега се чувствам зле. ПОнеже работя и нощна смяна трябва да обръщам лекарствата. Няма как да го пия и да работя едновременно. Просто няма начин никакъв. В момента даже имам сърцебиене и не знам защо докато се разсейвам докато съм на работа и не мисля се чувствам по- добре. Но остана ли на саме със себе си се започва... Няма как да ходя на терапия тук в момента, защото още не знам езика. (Аз не живея в България). Писах на психиятър в интернет, но той ми поиска 50лв. на сеанс (видео сеанс по скаип). не мога да си го позволя. Не изкарвам чак толкова много добри пари освен това съм под наем, а освен това имам и дете да гледам. (сама-имам предвид, че съм разведена и бащата не го интересува воубще)Просто няма как. Иначе бих. Имам много въпроси. Когато знам за какво става въпрос съм някак по-спокойна. Пак ви благодаря от сърце много. Аз съм много самотен човек нямам никакви приятели. ДРасвайте по някой ред когато имате време. Така ще знам, че има някой който е помислил за мен макар и за кратко. Благодаря! По спокойна се чувствам от вашите съвети. Даже в момента чувствам няква тревога без причинна и се чувствам адски гадно. Кога ще свърши всичко....? Ще прочета всичко.

153.   Честно да кажа, след кризата, която ми предизвика хапчето, когато тя мина, някак влезнах малко в 4ас. Преди да го пия цяло го пиех по половинка, защото ми предизвика много силна криза и аз се уплаших. Може би ако го пия пак цяло ше се почувствам още по-добре. Преди това постоянно бях не адекватна виеше ми се свят прималяваше ми, аз нямах само нервни кризи, охоо още през колко състоянния минах. Мозъка ми изкривяваше понятията някак обърканост ли се нарича това не знам. НО ме е страх да го преживея отново. Освен това не мога да спя вече преди си заспивах от ксанкса а сега не мога трудно заспивам дори и след нощната. Ескиталопрам тева ми дневното хапче, някъв анти депресант. Съецебиенето отмина (естественно). То всичко е моменто. Един момент едно друг друго. Благодаря ще пиша отново. Вие ако искате пишете и вие. Определено помагате. (поне на мен)П. С. -Значи все пак може и без лекарсва? Това е, че аз си искам нормалния живот обратно. не искам да пия лекарсва до края на живота си или дълги години АБСУРД. Другото което чувствах беше изострен слух. И това на моменти. Много неща чувствам не е само паника и тревожност и сърцебиене. Още хиляда неща по някога имам аритмия(много бавен пулс). Стягане в гърдите. Прескачане на съцето или нещо такова имам адски променящ се пулс както е бавен изведнъж е бърз. Имах халюцинации преди да се разболея и чувах гласове, но беше само един път. По едно време си мислех, че РОДИТЕЛИТЕ МИ МЕ ТРОВЯТ С НЕЩО И ИСКАТ ДА МЕ УБИЯТ. Виждах черна гневна сянка през ноща която се появяваше и изчезваше във формата на човек. Стягаща буца в стомаха. Силно вълнение без причина. Започвам да подозирам, че ако не оправя ще ме затворят в лудница. Имам страх да не нараня себе си или детето си без да знам защото съм имала моменти в, който правя неща а после не си спомням за таях. Хората са ми казвали. Агресия силен гняв. Има ли лекарсво за всичко това. Напълно ще се изгубя някъде. Имам чувството, че съм психично болна. И адски резки промени в настроението. Какво мислиш, че става в главата ми, ако знаеш ми кажи... защото аз определено... не знам...

154.   ревотрила е посилен Ксанакс е много слаб

155.   153 дай ми е-майл на който да ти пиша.

Изострения слух е много често срещан симптом при спирането на бензодиазепините както и при развита толерантност при която дозите вече са малки и е развита зависимост. Например ако си пила ксанакса в 12 то към 18:00 часа вече може да се проявяват. Периода на действие на лекарството е отминал, а мозъка се нуждае от него. Тогава би трябвало да започват нежеланите симптоми - пищене в ушите, изострен слух, дразнене към светлина, свръхчувствителност, главоболие, инсомниа, парене на кожата и други.
Сянката през нощта може да бъде обяснена като сънна парализа. Можеше ли да се движиш докато го виждаше този силует. Отделно параноята и неприятните мисли, както и халюцинациите преди или след почването на лекарства ги получи.
Трето и не на последно място, не си играй с дозите които взимаш. Не намаляй рязко от едно хапче, на половина. Твърде е рязко намалението на дозата и води действително до много нежелани симптоми.

156.   155-е-маил но трябва да го напиша с латински букви, не знам дали е позволено. Ще напиша още един коментар само с е-маила. И ако го публикуват ще го имаш. МОДЕРАТОР - НЯМА ДА ГО ПУБЛИКУВАМЕ!

Относно сянката виждах я за известно време преди да взимам хапчетата.. Можех да се движа, тя беше от вън на улицата в отсрещната здграда. Даже ходех до прозореца да я гледам какво прави. Движенията и бяха много странни появяваше се и изчезваше. Само, че кръжеше около здградата а не вътре в нея. Беше обърната сякаш гледаше мен. но нямаше лице. Беше си страшмичко! Гласовете бяха не ястни, само безразборно шептене, без да се разбира нищо. Но това беше само веднъж. Параноята, неприятните мисли и пр. ги получих преди да пия лекарствата. Когато започнах да ги пия, в началото бях горе-долу ок поне нямах нервни кризи. Но минаха 4 седмици вече и от преди няколко дни, лекарсвата започнаха да предизвикават нержни кризи и сърцебиене. Даже в момента преди малко взех ксанакса и то половинка преди това бях така относително добре, но сега започна сърцебиене и съм сигурна, че е от това лекарство и псаихични атаки. Много добре разбирам, че не трябва да променям дозите, но разбери че аз това не мога да го търпя повече. В момента ми е лошо от скапания ксанкас. Утре, воубще няма да го пия, не ме интересува, каквото ше да става. Той не ми помага вече - до преди малко лежах и чаках да мине сърцебиенето. Само при мисълта, че утре ще го изживея тва пак, в момента даже рева и ти пиша това испадам в ужас. Не мога повече, честно не издържам. Кажи мио защо на мен? С какво го заслужих това? Толкова лош човек ли съм? Мисля, че не съм в състояние да пиша повече. Благодаря ти за отделеното внимание. Когато се посвестя малко ще пиша отново.

158.   156

Спокойно, ще се оправят нещата. Имай вяра. За съжаление това е форум и не можем да помогнем много. Действително хапчетата могат да предизвикат подобни нежелани реакции. Но няма как да ти дадем правилен съвет. Каза че като работиш се чувстваш по-добре. Отклонявай си вниманието, гледай филми или каквото намериш за добре. 4 седмици не са много, мислих че си пила лекарствата по-дълго. Говори с лекар, за спирането на лекраствата. При такива нежелани реакции може би е добре да ги спреш. Но това става по програма и е хубаво да говориш с психиатър.

159.   Благодаря ти за вниманието все пак. Не ксанкса го спрях от днес не го пих бях на лекар. Мале казвам ви аз без причина седя и се вълнувам и притеснявам това беше истинско преживяване за мен. Още не мога да се успокоя. Жената ми изписа гуайацуран или нещо такова. Давало се на студенти преди изпит -така каза тя. И ме праща на спецялист. Баща ми имаше такова заболяване и се излекуева без лекарства. Ходеше на нареченски бани. Не мога да обеснявам повече. Вълнението е голямо. Майка ми на скоро преживя катастрофа, но лека. Може от притеснение така да ми е станало. Ще видим какво ще каже спецялиста. Успех!

160.   Здравейте, от собствен опит мога да твърдя, че няма заместител на ривотрила. От 10-тина дни съм без него и се чувствам ужасно. Приемах го в продължение на повече от 10 години. В последните години по четръртинка или полвинка вечер, но се чувствах добре. След като вече го няма ми предписаха ксанакс. Действието му няма нищо общо с действието на ривотрила. После си взех атаракс. Същата работа. Таза група лекарства отпуска тялото, но не и мислите. Помислих си, че се подувам или по точно подпухвам от тях докато не установих, че всъщност се отпускат всички мускули дори и на лицето и не само че не ми помага, напротив карат ме да се чувствам още по-зле. В момента съм в процес на отказване от зависимостта от ривотрила. Приемам 4 вида хапчета по схема. Нямаше да се реша на тази стъпка, ако все още го имаше това лекарство. Дано успея.

161.   След срещата с докторката, получих силно нервно разтройство. Не можах дълго да се успокоя. Вълнението е прекалено голямо, искам да го спра, но не става. Естествнно щом ви пиша в момента, не съм получила нито инфаркт(тва от което ме е страх най -много), нито инсулт. Но до вечерта паднах на легло, получих схващания в мускулите на краката. Сега вълнението спадна, има го но е леко, но се чувствам като болна, някак странно. Нямам нарушено зрение, виждам си нормално, но все едно прекалено свтло ми е всичко. Не мога да го обесня, някой има ли подбно нещо от вас?

162.   До 156: Мисля, че в твоя случай задължително трябва да говориш с психотерапевт. От тук каквито и съвети да ти се дават се отнасяй с огромно внимание. Ксанакс има много кратко действие, затова получаваш кризите. Вероятно лекар най- добре ще намери правилното лекарство за теб, за да започнеш да се усещаш стабилна. Бих си позволила да те посъветвам само за сърцебиенето. Седни с изправен гръб удобно и започни да дишаш коремно / с диафрагмата си, т. е. издуваш при вдишване корема/ бавно и дълбоко. Представи си, че при вдишване приемаш лечебна светлина, а при издишване изхвърляш страха и паниката. Помага, вярвай ми. И не се оставяй в това състояние. Търси компетентна помощ, защото се грижиш и за детенце. Желая ти успех. И Бог да е с теб.

163.   Съгласен съм с коментара на 162. Отнасяй се с внимание към всички съвети. Имай предвид че това е свободен форум и всеки може да пише каквото си поиска независимо вярно или не.
Това което е обаче медицински факт е че лекарствата от групата на бензодиазепините са опасни. Спирането им е предизвикателство, особено след дълга употреба, което много определят като най-голямото в живота им. И аз от личен опит говоря защото спрях 3 месечна употреба на ривотрил без програма, рязко, cold turkey. Близо 7 месеца след това започвам да се чувствам нормално. Четох много за този тип лекарства, за да се информирам какво се случва с мен.
Основните жизнено важни правила при спирането и употребата на бензодиазепини.
1. Употребата повече от 2-4 седмици води до зависимост и толерантност, както и уврежда ЦНС.
2. Спирането на този тип лекарства трябва да става плавно и по схема. По този начин се ограничават негативните симптоми и нервната система се възстановява лека полека, внимателно. Рязкото спиране води до шок в системата, което от своя страна в най-лошия случай може да доведе до епилептични припадъци, които са живото застрашаващи. Има няколко дълги коментара по-нагоре които обясняват детайлно действието на лекарствата върху нервната система.
3. Различните лекарства от тази група имат различно действие. При спиране се минава на по-бавно усвобожаващи се такива с по-дълго въздействие. Например Ксанакса е с бързо действие, като след няколко часа ефекта отминава. Диазепама от друга страна е с най-бавно действие, 2-3 дни.
4. Никога не спирайте лекарствата рязко!!! Допитвайте се до лекари запознати с въздействието на тези лекарства. Много нарко зависими определят бензодизепините за най-неприятните за спиране, защото възстановяването е бавно, нелинейно. Тоест един ден може да се чувствате добре, докато другия ужасно.
5, Информирайте се, четете, и никога не приемайте без критика това което лекарите ви предписват.

Искам да добавя че заместител на ривотрила има. Най-удачния такъв е Диазепама(Валиум). Не знам дали се продава в България. Естествено рязкото му замествана на ривотрила с диазепам води до неудобство и нежелани реакции, докато организма свикне. Най-неприятното и ужасно нещо е че ефекта на тези лекарства не се изучава. Много лекари не са запознати и предписват екарства както им дойде. Не са запознати също и със спирането на тези лекарства. Много твърдят че като ги спреш се връщат към първичното си заболяване, което в 90% от случайте не е така. Това което се случва се нарича абстиненция, която е брутална и възстановяването отнема месеци, дори години.

Това е моето лично мнение, на база това което съм чел и преживял. Не ангажирам никой с него.

164.   162 здравей. Мерси за съветите. На спецялист ще отида да. Не знам как ще го понеса този път. Много ме е страх, за това, като малките деца с мама този път. Ужас! Наистина ще ходя там с майка си. На 28 години съм срамота. Ама кво да се прави. Гледах в ютуб (не знам как да го напиша тук на кирилица) едно клипче-" Паническа атака и как да се справим с нея. "Едно момиченце, мъничко с дълга коса обеснява там разни неща. Не ме е излекувало клипчето от рас, но ми даде някой отговори и някаква насока. Вдъхна ми малко кураж. Новото лекарство за сега действа. И не взимам повече ксанакс лекарката знае, но нищо не каза за него. Аз малко рязко си го спрях и може би за тва така се влуших не знам, може и да си внушава. Но той не ми помагаше. За това каквото и да е ще го изтърпя. Трябва да се преодолее тоя страх. Борбата ще е жестока с това "чудовище" наречено "паническо разтройство". Старото име - "страхова невроза". Как го допуснах? Просто трябва да се опитам да запазя самоубладание. А колкото до бързия пулс, понеже моя страх е от съцебиене, него успявам да го задържа бавен по-няккога, но повечето пъти е бавен пулса, Успявам да го нонтролирам, поне за сега. Но само него успявам другите неща, не мога да контролирам. Почти непрекъснатго съм неадекватна. Което не понасям. Все някой ден ще стане, нали? ... някой ден...

165.   Здравейте!!! Аз вече коментирах под N160 за ривотрил и за това, че няма заместител. Знам, че не трябва да се спират от "ряз", но аз нямах избор. Разбрах, че вече не се продава едва на 28-ми когато отидох за рецепта. По принцип едно шишенце го ползвам за 2-3 месеца и поради тази причина разбрах много късно и за това сега искам не искам го спрях. Много е трудно наистина. Чувствам се ужасно. Все пак добре, че в петък ходих при психиатър. Изписа ми 5 вида хапчета по схема. Едните още от първия път ми подействаха много зле. Получих много силно сърцебиене, припотих се, изтръпнах цялата и ако не бях си легнала вероятно щях да колабирам. От другите умишлено си намалих дозата, защото просто съм неадекватна. Не, че преди да отида се чувствах добре. Все пак мога да кажа, че в момента имам проблясък. Т. е. чувствам се малко по-добре от предните дни и часове. Когато бях при нея ми каза, че още 10-тина дена ще се чувствам по този начин, но аз честно казано се съмнявам този процес да мине толкова бързо. Не, че не искам. Дано да е така. А с ръка на сърцето си ви признавам, че нямаше да предприема такъв скок, ако все още се продаваха тези хапчета. Чувствах се добре. На нищо не ми пречеха. Сега трябва да преодолявам всичко това, но... дано успея. От всички тези хапчета вече ми причернява и не искам да ги виждам. Просто се моля да дойде момента, в който ще се чувствам отново добре, но без хапче. Стискайте ми палци.

166.   165-Змам колко е гадно да се чувстваш зле постоянно. Ужасно е! Имам чувството, че това не се лекува. Май трябва да се чака докато мине. И то, когато то си реши. А ксанакса или ревотрила-просто, не знам. Не може човек да пие дълги години едно лекарство и да твърди, че то му помага. Аз не видях един човек да е написал "Пих ревотрил, от тая до тая дата и се излекувах", или "Пих ксанакс и съм излекуван/а".
Аз май, развих някаква абстиненция, защото не можех да понасям сърцебиенето, предизвикано от ксанкса и си го спрях много рязко. На собствена глава. Имам много продължително време, силно, почти не търпимо напрежение във слънчевия сплит, чувство за не адекватност, безпокойство, обърканост и подобни....
Някой може ли да ми каже, това, колко време ще продължи и от това, че спрях ксанкса ли е? Или си е от заболяването. АЗ все мисля, че от това, защото ми се случи, след след като го спрях. И постоянната умора, чусвство, че ще припаднеш, сковаване на краката изтръпване на ръцете, напрежение в главата ама то е само, когато имам нервна криза или паник атака и аз вече не знам какво е. Някой от вас, чувства ли се непрекъснато все едно е напушен с марихуана, някво много гадно и странно чувство, че ти не си в час. Дори и без лекарства съм пак в това състояние, рядко излизам от него и то за кратко. И кога този кошмар, ще свърши? Ако някой знае повече моля да пише.. Просто искам да знам какво мога да очаквам. Благодаря предварително.
А на 165 просто ти стискам палци, всички искаме да си върнем живота обратно. Дано това стане по-скоро.

167.   Чак сега видях коментара на 163. Значи си е от спирането на ксанкса тва постоянно объркване. И тази не адекватност. Е аз не го спрях точно рязко но намалих го от цяло на половинка и след няколко дни го спрях тотално. От тогава, нещата много загрубяха. Сега пия гуаяцуран или нещо такова много успокоява но много ми се спи от него. Бавно му минава действието. Значи все пак някога това ще свърши. Аз имам някъв страх, че може да не е само паническо растройство. Ами АКО нямам абстиненция, ако имам някъв тумор в мозъка и за това се чувствам зле почти постоянно. Вече не знам какво да мисля. А относно до 163 може ли да те питам какво точно изпитваше когато така рязко го спря. Моля кажи, защото аз постоянно се чувствам зле. Все едно не съм в час. Все едно съм взела някакъв наркотик. Лошо ми е постоянно, напрегнато, вие ми се свят на моменти, рязка умора, отпадналост и още много, много сменящи се симптоми. Днес едно, утре друго. Мале ако знаех, че така ще стане, никога нямаше да прибягвам до лекарства. Трябваше да изчакам. Може би паник атаките щяха да минат или намалеят, а не сега да се чудя какво да правя.

168.   Здравейте 166 и 167!!! Аз съм 165. Извинявайте, но тъй като сме само с номер на коментара няма как да се обърна към вас. Искам да опиша всичко което се случва в момента с мен. От 28-ми до 06-ти беше много голям кошмар. Не бях ходила все още на психиатър след като спрях изведнъж ривотрила. Запъчна се с изтръпване на левия крак и ръка. Зъбите тракат, езика изтръпва. Сърцебиене, студена пот. Не можех да си взема въздух. Като, че ли някой ме стаска за гърлото и ми натиска гърдите. Главата стегната като в менгеме. Наистина имах чувството, че ще умра. Нищо не ми помогна. Тоест опитах транксен, но той както и атаракс изобщо не ми помогна. Отпуснаха ми тялото /да кажа само, че през всички тези вечери изобщо не можах да заспя/, кожата ми провисна, но... само това. Изобщо не се почувствах по-добре. И на 06. 03. реших да отида на психиатър. Няма да ви обяснявам как изглеждах. Подпухнала с хлътнали очи, но в такива моменти това е най-малкото което ме вълнуваше. А и в петък и четвъртък бях на работа. Та отидох след обяд и ми изписа 5 вида хапчета. По схема. Като се прибрах веннага изпих това, което ми изписа, но едното от хапчетата, което трябваше най-много да ми е от полза не ми се отрази добре. Още по-силно сърцебиене получих, зави ми се свят и едва стигнах до банята. Нищо не стана. В 22ч. имах друго хапче за успокоение. Изпих него и малко се успокоих. Вероятно хапчето и изтощението ме приспаха. На другия ден сутринта изпих отново дозичката, но без това хапче. Успокоиха ме, но усетих като че ли са ми в повече. Нищо не виждх. Т. е. всичко ми беше замъглено. Само да кажа, че с очите не съм добре /съмнения за глоукома/ и това налага лекаря да се съобрази с това. Четете винаги какви са страничните ефекти за какви заболявания не се препоръчват. За това всичко в тази връзка е строго индивидуално. Та до днес състоянието ми леко се подобри. Днес ходих пак при психиатъра си, защото тези хапчета бяха за 5 дена с бяла рецепта и 20. 00 лева. Подчертавам го, защото почти всичк тук знаят колко струва 1 шишенце ривотрил ил нещо друго от този вид хапчета. Та днес малко промени хапчетата. С някои не се чувствам добре. Отново трудно заспивам. Сутрин като стана за работа получавам изтръпване, тракане на зъбите. Това я притесни. Но определено мога да споделя, че съм доста по-добре от дните преди да отида на лекар. Трудно, да не кажа невъзможно да се справи човек сам. Все пак аз повее от 15 години съм с ривотрил. Не съм и няма да се откажа. Тръгнах вече и не ми се връща назад. Боже, ако знаех какъв проблем са тези хапчета. Да. Когато имах нужда ми повогнаха, но да бях ги спряла? Аз след това ги ползвах, за да заспя. Много глупаво и не се горсея с това. Готова съм да помогна ако мога на всеки, който има нужда от моя "опит". Така помагам и на себе си. Продължавам каквото и да ми струва това. По-лошо да се надяваме да не стане!!! Успех на всички!!!

169.   166 и 167 сме един и същи човек. Оле честно, като чета това, което си написала, ужасно много ти съчувствам честно. Не искам да съм на твое място. 15 години са си 15 години, а аз развих абстиненция само 4 седмици ксанакс. Защо тези лекарства имат такива ужасни странични ефекти? Нали уж помагат? Ти чувстваш ли се непрекъснато не адекватна като мен? (един от хилядите симптоми)Това няй-много ми пречи. А аз получих много силна нервна криза, след лекарката, истински вярвах, че това е края, че организма няма да ми издържи, че мозъка няма да издържи на напражението и ще получа инсулт. Не можех да се успокоя 2 часа някъде. Това беше 1рия ден след спирането на ксанкса. Сърцебиене нямах много много защото го контролирам. Това е моя страх и съм се научила да го забавям някакси и аз не знам как поне за сега успявам. Но другите неща не мога да контролирам. Това усещане понякога, че ще припаднеш, или че прекалено ти е паднало кръвното или усещане, че главата ще ми експлодира. И ти май си написала, че имаш нещо подобно. И все се чудя дали е от това или е от заболяването. И аз не знам вече. Още не ми е дошло времето за лекаря, чакам да ми даде тепърва час. Тука в тая страна е така. Трябва да се обадиш по телефона и да ти даде час след няколко седмици може да е... нямам много голям избор освен да чакам. Може да умреш през това време ама на никой не му пука. За това питам вас и пиша толкова често. И задавам толкова много въпроси. Може да съм ви досадна вече, но няма към кого друг да се обърна за помощ и за отговори, поне за сега. Благодаря на всички ви, който оставяте коментари и помагате, и на тези до мен и на другите по принцип.

170.   Хора, симптомите, които описвате са от абстиненция след дълга зависимост от наркотика - време е да признаете и пред себе си, че сте зависими хора. Единственото лечение за мен е да спрете всякакви хапове, да спрете работа и да се лекувате в клиника докато поне физическата абстиненция мине.
Медикаментът не се продава и заради огромната зависимост, която причинява.
След толкова години на медикамент вие и да сте имали някаква невроза сте я забравили, а сега сте прото като всеки джънки от улицата и това, че си взимате дрогата от аптеката не означава, че ще ви помогне.
Ривинол или Ксанекс? НИТО ЕДНОТО.
Лекувайте си болестите, не симптомите - и 15 г. на хапове оправиха ли ви живота и проблемите?
Сега имате просто един проблем в повече - наркотичната зависимост.
Търсете лекар не, който ще ви изпише 10 хапа, а такъв, който ще ви каже в очите, че нямате нужда от хапове, а от хоспитализация и пълно прочистване в болнични условия, но това става с желание от ваша страна и никой не може да ви принуди - ще продължат да ви изписват хаповете докато не ви откажат бъбреци, черен дроб ...
Вашите отрови са само по-евтини от тези на уличните наркомани, но ги взимате по едни и същи причини - не желаете да се лекувате с прихотерапия и сте повярвали на вълшебни хапове

171.   До 170, стига си философствал за чужда сметка!

172.   До 170. Смяташ ли, че не знам в какво съм изпаднала? Аз нямам проблем да си призная. Опитах в началото без лекар, но усещанията са нечовешки повярвай ми. И споделям всичко това не за хора, които ще ме укоряват, а заради тези, които искат да разберат. До 169. Спокойно. Не изпадай в паника. Според мен все още не си зависима от тези хапчета, но наистина трябва да ги спреш. Мисля, че проблема ти за сега е психически. Моят съвет е преди да отидеш на психиатър първо да отидеш на психолог и да тнаправиш поне един сеанс. Много ще ти помогне. Да ти кажа само, че от първия ден след спирането на приема тези симтоми все още не са чак толкова осезаеми. Организмът все още не "крещи" за хапче. По скоро си внушаваш. Но всеки човек си е различен. За това ти препоръчвам психолог. Вярвам, че в твоя случай ще ти помогне повече отщолкото психиатър. Поне опитай. Определено няма да ти навреди.

173.   Трябва да знаете какво да очаквате. При дълга употреба сирането рязко е много опасно. 168 не знам колко дълго си го взимала, но ако е с години си се разминала сравнително леко. При спирането има 2 основни фази. Първата е тъй наречената активна или интензивна в които симпомите са такива. Като пред умиране. Тя отшумява в рамките на няколко седмици. След това от 5-6 месеца до 2-3 години има отшумяваща симптоматика, докато се възстанови мозъка и регулират нерворецепторите които оперират с GABA. В случая след дългата употреба и вкарването на тая субстанция в системата, тяхната функция се притъпява, като след спирането на лекарството няма какво да укроти мозъка от изпращането на нервни сигнали. Най-просто казано е това. Най-бавно отшумяват психическите симптоми като неадкватност, тревожност, депресия. Но рано или късно тялото ни се възстановява. Може да имате халюцинации, замъглено виждане и др. Листа с възможни симптоми е дълъг, възстановяването е бавно и нелинейно. Тоест един път се чувствате добре, на другия ден ужасно. Спирането и възстановяването от тези лекарства е бавно и мъчително, обезкуражително, хората си мислят че им има нещо по-сериозно. Повечето лекари не са запознати със проблематиката и продължават да предписват лекарства и да давам диагнози. Хубавото е че рано или късно хората се възстановяват напълно. В много случай първичният проблем за който са предписани лекарствата отшумява с времето. Много спрели тези лекарства и минавайки през този ад на абстиненция, в края и се чувстват по-добре от колкото са се чувствали изобщо. Информирайте се подобаващо за да знаете с какво се захващате.

174.   170 извинявай, но имаме да гледаме деца. Не можем туку така да спрем работа. Какво да му кажа на това дете? "Днес няма да ядеш, защото аз решавам да се лекувам в клиника и няма пари"Много е лесно от страни. Не знаеш как се ходи на работа със всички тези симптоми. И как се стиска със зъби и какво преживяваме. Нали това се опитваме да се излекуваме и да престанем с тези гадни лекарства.... Всеки много знае нали? Да говори от страни. Тук пишем болни хора. Не сме никакви наркомани. Аз пих ксанакс 4 седмици, това наркоманка ли ме прави А? Мери си малко приказките и мисли преди да приказваш. И точно поради тази причина не искам да го пия, защото не искам да се обвъзвам с него с години. ПИх го за лечение. И не съм забравила изобщо за паник атаките В МНОГО ГОЛЯМО ЗАБЛУЖДЕНИЕ СИ. В краина сметкаие отиваме при лекар който ни изписва нещо. С надежда да се оправим ние го пием. Нали лекаря знае повече от нас. Ако ние знаехме повече, нямаше да се налага да ходим на лекар, нали? С надежда да си помогнем. Ако знаех, че ще стане така НИКОГА НЯМАШЕ ДА ГО ПИЯ. АМАН от дъвени философи...

175.   174, ще си пуснеш болничен, разбира се - у нас за грип ти се полагат поне 3 дни болничен, та за вас ли няма да има болничен? Аз се чудя и кой работодател ви търпи и ви гледа такива - ако ми бяхте подчинени ви давам 1 месец отпуска и отивате да се лекувате, защото е илюзия да си мисли човек, че такава завизимост може да се преодолее извън болнично заведение. Психически зависими към тези дроги ще сте цял живот, но физическата зависимост поне как мислите, че ще можете да преодолеете сами?

Просто ви е страх да признаете и пред себе си за зависимостта си. Като скритите алкохолици сте - ходите на работа и имитирате нормален живот, но питайте децата си и мъжа си, колегите си да ви кажат честно какви мислят за поведението ви и какво са изстрадали покрай него. 2 седмици не можело да не се ходи на работа??? Просто не искате да си признаете проблема.

„ Всеки много знае нали? Да говори от страни. Тук пишем болни хора. Не сме никакви наркомани“

Болни зависими хора сте.
При подобни дроги дори от две употреби се стига до зависимост. Спри лекарството да видиш дали не си зависима - горе са описали какво се случва - това се случва С ВСИЧКИ зависими хора в абстиненция и дори алкохолиците имат такива симптоми.

Почнали сте да взимате лекарствата, за да скриете проблема си под килима - за да функционирате. Сега пиете 5 лекарства, за да спрете едното. И не били наркомани?
Болни сте да - от зависимост към Ривотрил и Ксанекс.
Както писа някой горе - не са излекували никого.
Нямахте време за 3 месеца психотерапия или за 2 седмици санаториум - сега нямате време за 2 седмици в болница, за да се изчистите под лекарски надзор??? Кого заблуждавате?

176.   Какви са тези нападки??? Какво е това чудо? 174 дано никога не изпадаш в такова състояние. Никой не е започнал да употребява тези хапчета ей така, щото му е кеф. Учудвам се на отношението ви. Не мога да повярвам на толерантността ви към нас /зависимите/. В случая никой от нас не търси съжаление. Тук сме за да споделяме. По този начин малко или много си помагаме. А вие които не искате да четете това което пишем какво правите в този форум??? Започвам да си мисля, че сте хейтъри. Пиша в множествено число, защото не знам колко човека се подвизават тук и пишат по този начин. Ако не ви харесва просто не влизайте тук. Всъщност на вас какъв ви е точно проблема? Искате ли нещо да споделите с нас "прокажените" или сте тук, за да обиждате? !? Ако искате да изкарвате гнева си, определено не ви е тук мястото. Мое мнение. Всичко хубаво!!!

177.   175 аз в момента се лекувам от тази зависимост под лекарски контрол, но не ме приеха в болница.

101-150 от 265