Споделена история от Здраве

Глутенова непоносимост - как се доказва?
Здравейте! Ако има запознат по въпроса, нуждая се от помощ!
От 3 години имам (уж) Синдром на раздразненото черво. Подуване, газове и запек, които никога не минават. Подуването е особено силно след консумиране на тестени изделия. Ако питате защо тогава не ги спра - Защото лекувам и друг проблем, за който ми ги препоръчват. Затова ми е много важно да докажа, че са ми противопоказни, но не защото "сега е модерно", а защото наистина имам огромно подуване от тях.
Проблемът е, че всички изследвания са ми отрицателни, както и нямам другите симптоми - отслабване и малабсорбция /за "цялата менделеева таблица" съм изследвала и всичко е с перфектни стойности/.

Има ли други, които мога да направя???

Коментари

1.   Един познат (бивш приятел) имаше глутенова непоносимост и съм наясно как изглежда симптоматиката... Това, което описваш е доста различно.
Категорично е непоносимост (и аз имах подобни симптоми), но не е задължително да е от глутен.
Най-лесно може да се докаже дали е това като ядеш няколко дни безглутенови печива. Ако симптомите не отшумяват, значи нямаш глутенова непоносимост.
Обърни внимание какви са съставките в хляба ти (освен брашно). Бял (стандартен) ли е, има ли някакви ядки (т. е. многозърнест) или е пълнозърнест (изцяло от ръж, ечемик и др. ). Може да се дължи и на някоя от помощните съставки, например.
При мен същите симптоми се оказаха от лактозна, фруктозна, както и непоносимости към отделни хранителни продукти (някои видове месо, бира, някои ядки като бадем и фъстък, някои зеленчуци като броколи, карфиол, тиквички и т. н. ). Тези непоносимости са доста по-често срещани от глутеновата.

2.   има тестове за наличие на глутен в аптечната мрежа

3.   Първо, не е модерно, както мислят лишените от емпатия екземпляри у нас, а е все по-често срещан проблем заради глутена, който вече се добавя почти навсякъде под формата на пшеничен или ечемичен малц или на пшенично нишесте. Няма да ти се реши проблемът само с премахване на тестените изделия, ако наистина причината е в глутена.
При симптоматиката, която имаш е много вероятно да си с глутенова непоносимост, но може да имаш непоносимости и към други често употрепявани храни. Симптомите, които описваш бяха същите и при член на семейството ми, . Имаше и други.
Тестовете за хранителни непоносимости на лаборатории "Геника" са много добри и достоверни. Твърдят, че и в "Св. Иван Рилски" тестът е е добър.
Има и анти-DGP тест, но той е доста слаб, ако не си приемал глутенсъдържащи храни, може да не излезе положителен или да е в граничните стойности, а пациентът може дори да е с целиакия.
Може дори да си с целиакия, но те съветвам първо да пуснеш тест за IgG хранителни непоносимости и ако проблемът е в глутенс и глутенсъдържащите култури, тогава да си правиш генетичен тест.
Има и едни стари тестове за целиакия, не са генетични, но не са и достоверни, защото не дават резултат дори при хора с целиакия.
Опит 5 години с член на семейството ми с целиакия.

4.   Аз мислих, че е глутенова ентеропатия, но при мен се оказа хеликобактер, можеш и за това да се изследваш.

6.   Зависи какво разбираш под непоносимост, защото това е различно от алергия, но в общия случай се изследват антитела, като са няколко вида, едни се повишават при алергия, други при непоносимост, има и други изследвания по-скъпи, но там се гледа генетичната предразположеност.

7.   АВТОРКАТА
Благодаря за отговорите!
Правила съм изследване за Хеликобактер - отрицателно; За антитела и имуноглобулини също (като знам, че месец преди изследването трябва да е консумиран глутен), сложих линкове в темата, както и писах коментар с тях - не знам защо не ги публикуват - нито имена има, нито дори на лабораториите имената - просто не ми се приписват, а и на снимка най-добре се вижда кои изследвания са правени
www. linkpicture. com/q/8kJ2k. jpg
www. linkpicture. com/q/Unt33. png

От безглутенов хляб нямам тези ефекти, именно така ми "светна", че е от глутена, иначе никога нямаше да се сетя за това, точно мислех, че е от консерванти, въглехидрати и т. н. От пшенични ядки, жито имам същия ефект.
Просто търся изследване, което категорично го потвърждава, само това!

Когато ям безглутенов хляб този ефект го няма.

8.   АВТОРКАТА
Благодаря за постването на линковете - като се махнат спейсовете, би трябвало да се отворят снимките.
Извинявам се за повторенията и грешките, просто бързах докато пиша, жизненоважно ми е да намеря изследване, което да не е отрицателно, защото ми препоръчват пшеница, ръж и т. н. под някаква форма заради друг проблем. А като съм подута съм кълбо от нерви...

9.   Антиглиадинови и антиендомизиални антитела се използват в практиката. Щом вече си ги изследвала и щом имаш позитивен триъл оф тест, върви за тънкочревна биопсия направена от компетентен гастроентероло и гледана от компетентен хистолог. Ама с тия симптоми и негативна серология върви повече на дисбиоза и оувъргроу, отколкото истинска цьолиакия, все пак има и врустни форми. Успех.

10.   АВТОРКАТА
Благодаря, н 9!
Чела съм доста по въпроса, понеже хем трябва да лекувам другия проблем, хем не се живее с това подуване.
Имам няколко въпроса, очевидно си запознат(а) с изследванията:
Как така хем "позитивен триър? ", хем "негативна серология"? Какво всъщност показва изследването с тези референтни граници (аз затова помолих да се сложат линковете, благодаря за което)?
Дисбиоза и оувъргроу също знам какво е, но с други въглехидратни/газообразуващи храни подуването и газовете са значително, значително по-малко от тестените (няма значение марката хляб и дали е пълнозърнест или не, по нагоре се писа за това).

11.   АВТОРКАТА
Моля някой запознат да отговори, не може да са толкова неразтълкуваеми тези изследвания и стойности...

12.   Може да е и от жлъчката или черния дроб, или и двете.

13.   Не е от тях...

14.   Ок, щом никой друг не е имал подобни резултати и "разшифроване" няма - какви други изследвания има?