Споделена история от Здраве

Кафето като дрога
Здравейте! На 14 съм и отскоро пия по две кафета на седмица. Отначало, като пробвах, и ми беше ужасно, но постепенно свикнах и даже сега ми е една от любимите напитки. И още повече, че имам страхотни ефекти от това. Преди да пия кафе, съм супер депресната и страдам от безсъние, паник атаки и тн. Когато изпия кафе обаче, какъвто и проблем да съм имала(или да имам), и после все едно нищо не се е случило. Даже си пускам музика на уредбата ми и почвам да си танцувам и ми е супер весело от нищото. И вечерта заспивам без проблем, защото съм спокойна и мисля само хубави неща... И именно заради пия кафе(е, и защото ми е вкусно де). Но въпросът:Добре ли е дете на 14 г да пие по две кафета на ден? (става въпрос за общо 500 мл капучино).

Коментари

1.   Започнах да пия кафе на същата възраст, защото в подготвителен клас в гимназията бяхме 1ва смяна през цялата учебна година. А на мен ранното ставане без кафе ми гарантираше неадекватност през целия ден. На по-късен етап започнах да злоупотребявам с количеството кафе, а вече - на 37, не пия изобщо. Подбирай това, което пиеш и не прекалявай. Избягвай нес-кафе.

2.   Аз на 20 не пия кафе изобщо. Има заместител - вода с лимон след ставане една чашка и действа много освежаващо и ти отваря погледа, може би заради киселия привкус.

3.   И аз пия доста кафе, но почнах да го пия на около 19-20 така че доста по късно от теб. Сега вече съм на почти 25 и честно казано не мога без кафе. Наистина е като наркотик. Не мога да се събудя без него, нищо не ми се прави и ми е скапано насторението. Като го изпия обаче ставам супер свежата и както казваш ти насторението ми се оправя от нищото и всякаш нямам проблеми. Ако пиеш по две на седмица и то капучино а не силното кафе според мен не е чак такъв проблем. Но може да ги намалиш примерно до едно капучино на седмица. Недей да почваш обаче със силните кафета защото си още твърда малка. Ще ти се разбие нирваната система и после няма да може да живееш без кафето.

4.   Много си малка още за кафе. Ако сега на 14 нямаш енергия и се нуждаеш от кафе, като станеш на моите 30 години не знам на какво трябва да си. Паник атаките да не се окажат всъщност от самото кафе. Кофеинът повишава кръвното и влияе на нервната система.
Аз започнах да пия редовно кафе чак на 19-20 годишна възраст и се пристрастих, за което понякога съжалявам.
Всъщност преди години бях пристрастен към алкохола. Пих всеки ден, но с голяма воля го отказах.
Пушил съм цигари, отказах ги.
Трева съм пробвал няколко пъти, не е моето нещо.
Ядох много сладко, и него отказах и свалих 30 килограма.
Но кафето не успях да откажа. Това за мен е най-големият наркотик.

5.   Засега не пиеш много, но е добре да се ограничиш, защото може да се пристрастиш. Не знам какви са тези паник атаки, но кафето просто ще ти повдигне настроението и няма наистина да реши дадения проблем, така че внимавай да не прекаляваш.