Споделена история от Здраве

Разсеяност, трудно помня?
Здравейте, може би ще прозвучи малко несериозно моя проблем (ако може така да го наречем), но ще се опитам съвсем на кратко да ви запозная.

На 21 години съм и отдавна съм забелязал, че не мога да помня и съм адски разсеян. Ще дам няколко прости примера с които се надявам да ме разберете.

Един виц и 100 пъти да чуя не мога да го запомня и все едно го слушам за първи път.

Гледам филм или предаване и след това започнем да си разказваме с приятели, но се оказва че нищо не съм запомнил и в главата ми е пълна каша. Ако днес гледам филма и утре някои ме пита за какво се разказва, просто не знам... запомнил няколко сцени и това е...

Трудно се сещам за марки на коли (примерно) и общо взето за всичко трябва да се замислям преди да отговоря... говорят ми нещо, но просто всичко влиза от едно ухо и излиза от другото.

Чудя се какво става с мен... затъпявам ли не знам, но се срамувам да споделя това нещо дори на майка ми. Отворен съм за всякакви мнения и съвети, може нещо за четене или игри с въпроси или друг метод за стимулиране на мозъка.

Коментари

1.   Намали количеството информация, с което се заливаш всеки ден.
Спри за известно време да пускаш филми, музика и да ровиш в интернет. Престани да приемаш нови и нови приятели във фейсбук.
Оставяй насаме с мислите си.

Отделно от това опитвай да наблюаваш сравнително скучни неща и да разсъждаваш - например наблюдавай хората и си представяй какви са били като по-млади, какви ще бъдат на старини... Дали имат неприятности, радости... Ей такива неща.

В заключение имаш нужда от 2 неща - да спреш да се заливаш с излишна информация и да се научиш да се фокусираш и задълбочаваш върху дребни детайли, откривайки тяхната скрита стойност.

2.   М не зная как да ти помогна. Само нещо да те питам. Ако случайно се оженим, и мен ли ще ме забравиш или, ?

3.   Яж орехи, брат, и не се притеснявай за дребни неща.

Също така е възможно да имаш тумор в мозъка. Иди на лекар.

4.   Предлагам ти разнообразие - спри с Фейсбука и филмите, игрите! И аз бях така, когато започнах да играя ГТА. Тотално затъпях, учих по-малко, при положение че преди имах само 6 6 6 ,когато нямахме компютри. Когато ми подариха компютъра, обаче започнах да получавам 4 и 5... Вземи се в ръце!

Аз се спасих, като започнах да се занимавам с други неща - шахмат, редене на кубчето на Рубик, общуване с приятели и познати.. Игрите като табла, карти с приятели развиват уменията на мозъка. Може да прозвуча като диетолог, но и нещата, които ядеш също са от значение. В снаксовете и колата има много вредни вещества, които нарушават съня и движението. Можеш и да започнеш фитнес - приятен начин да се отпуснеш и да превъзмогнеш трудностите. Моето мото е: Никога не се предавай!

5.   Номер 4 много добре и точно ти е казал.
Успех!

6.   и мен ме боли главата, и аз не знам какво да правя цял ден сам вкъщи и уча листофки, ама таи ли иначе много трудно ги помня и постоянно ме боли главата. Понякога не мога да мисля, понякога много често така става. Понякога дори като чета листовките и не мога да разбера смисъла на въпроса, чета го 3 4 5 6 пъти и пак не мога да разбера нищичко, моля ви се по могнете ми, не знам какво да правя, а и да ви кажа нищичко не помня от детството си просто глашата мие сичко като супа, моля ви се помогнете ми

7.   И за имам същия проблем, даже при мен е нетърпимо на моменти, в смисъл вече е видно за околните. На 24 съм още ненавършени, като ученик не учех и не четях ама въобще, и така 5, 6 години преди да завърша. През последните 3 години обаче чета много книги, ужасно много, но и работя много. Даже има една по специална тема от която се интересувам, изкупих дузина книги, чета по 2-3пъти страницата и нищо, след като съм я прочел книгата почти нищо не помня от нея. Отдавам го на това че чета след работа и най вече че в училище не съм развивал тези си качества да помня, това не може да се поправи. Ужасно е. Оставям нещо и след секунди питам хората къде е това нещо за да ида да го взема. И по тежки ситуаций са ме сполитали. Не знам какво да направя, нямам никакво време че да се опитам да работя над тоя проблем.

8.   Според мен това със забравянето е свързано с някоя травмираща случка. Особено ако непомниш детството си. Мозъкът не може да понесе това, което преживяваш и включва аварийния режим и изключва (забравя)

9.   Номер 3 къв тумор те гони е брат? едва ли е тумор!

10.   Е, как е сега.....7 години по-късно ?