Споделена история от Здраве

Висока кръвна захар?
6.2 кръвна захар много ли е? Колко е границата?

Коментари

1.   Границата е 6. 6. Ти си в нормата.

2.   Мисля, че е до 7, но не съм много сигурна. По-нагоре е лошо.

3.   Има значение каква е кръвта венозна или капилярна, също има значение лабораторията какви реактиви използва. Затова всяка лаборатория трябва да предоставя и референтни граници, за да е ясно колко е горната при дадения реактив.

Имай предвид че ако си на горна граница докторите наричат това латентна форма.

4.   Кръвната захар варира в граници 2,8-6,1 ммол/л, като по принцип зависи дали си я мерил преди или след ядене. По-лошият признак е да е висока на гладно, но ако се съмняваш за диабет, пусни за изследване и гликиран хемоглобин, или измери захарта 2-3 поредни дни и виж дали мърда нагоре-надолу. Най-точният тест за диабет е обременяването с глюкоза, прави се във всяка ендокринологична клиника - пиеш 75 грама разтворена глюкоза, и ако 2 часа след пиенето захарта ти е над 11,2 ммол/л има налице диабет.

В твоя случай все пак не мисля че има за какво да се притесняваш, на горната граница си :)

5.   Отиди на лекар и сподели проблема!

6.   Нормалната кръвна захар е до 6. 1. Твоята е съвсем леко завишена. Запчни диета, която да изключва сладките неща и ако можеш намали стреса, защото той също може да причини диабет.

7.   О, К си, не се притеснявай.

Ева

8.   Аз искам да попитам следното. Преди 2 дни ми предстоеше операция. Аз съм мъж на 27 години. Та, въпросната операция беше с пълна упойка. Трябваше да ми вземат кръв от вената за изследване (до сега никога не съм давал кръв от вената). А и операция не ми бяха правили до сега и се бях стресирал... Та, след операцията ми показаха изследванията и кръвната ми захар на тях беше 9. 5!!! Направо се втрещих!!! А предния ден не бях ял нищо, заради операцията. Какво става, това диабет ли е? Може ли нещо от стрес да ми се е вдигнала захарта. Какви са тези стойности 9. 5... направо не ми го побра главата. Сега още се възтановявам от операцията и след това ще отида да си направя нови изследвания. Ама според вас възможно ли е чак толкова да се вдигне... като се има на предвид, че нищо не съм ял от предния ден от обяд. А в деня на операцията (която беше към 11:30 ч. ), не бях пил дори и вода. Изследванията ми ги направиха към 10 ч.

9.   6, 2 е гранична стойност и не е норма.
Още когато започне да клони към 5, 5-6 вече човек трябва да започне да взима сериозни мерки.
Много добър е ефекта от цейлонска канела ("Диабекан") от аптеката.
Благоприятно повлиява нивата на кръвната захар, холестерола и триглицеридите в кръвта.
1 таблетка с екстракт от цейлонска канела е еквивалент на 2 грама канела.
Изследвания показват, че приемът на 1-3 гр. канела дневно намалява нивото на кръвната захар средно с 20% след 20 ден и до 29% след 40 ден.

Аз го вземам, защото подпомага разграждането на мазнините на корема и притъпява чувството за глад.
Много е важно да НЕ се приема обикновена канела от магазина, защото тя е съвсем различнен биологичен вид и съдържа кумарин, който уврежда бъбреците и черния дроб.

10.   Номер 8 - при стрес преди операция е възможно да се завиши значително, но чак толкова...? Разбира се, направи си изследване непременно и стискам палци да се нормализира.

11.   Здравейте, аз съм същия със захарта 9. 5! Само да кажа, че сега се сетих, към 14ч. след обяда в деня преди операцията изпих разхлабително X-prep (то е почти само захар 75 грама), а вечерта преди изследванията към 23ч. ядох 4-5 парченца шоколад и пих 2 супи от тези на МАГИ, дето само ги разтваряш с вода. Това според вас може ли да е оказало някакво влияние?

12.   6. 2 е гранична стойност. Говори за склонност към диабет на по-късна възраст, ако не вземеш мерки СЕГА. Намали хляба, тестените изделия, сладките работи. Просто започни да се храниш по-здравословно. Може да се вдигне и от стрес. Особено ако те е страх да ти вземат кръв.

13.   След голям стрес, при направени изследвания по друг повод се оказа, че на гладно захарта ми е 7, 2. Имам и наднормено тегло. Задължително ли е да мина на инсулин или строга диета и редуциране на теглото могат да помогнат.

15.   детето ми е на 2 и 8 месеца кръвната захар е 7, 42, допустимо ли е

16.   За хората, които не пият никакви лекарства т. е. здрави са границите на кръвната захар са 4-8 ммол/л. За справка-ендокринолог.

18.   при какви стойности на захарта може да се оперира 16 е в момента за колко време може да се свали

19.   сутрин 8, 71 обед 9 вечер 6, 75 но сутрин към 5 ч чувствам глад и силна болка в корема трябва да хапна нещо казват че ми пада крьвната захар какво да направя че да не се получава това взимам хапчета за диабет 2 благодаря ви

20.   № 11, как може след операция да ядеш Маги. Чел ли си какво съдържа. Прочети и се поинтересувай какво представлява всяко съдържимо, което е изписано. По принцип тази отрова в уста не трябва да се слага. Шоколад и Маги - рецепта за нови, най - различни болести. Май захарта в кръвта не е само от стрес. Храни се малко по - здравословно! Желая ти бързо възстановяване!
Успех на всички и мислете какво ядете!

21.   здр-при мен е сутрин е 9,5 на обяд 6,5 а над вечер е 5,7 това нормално ли е или нещо трябва да се предприеме.

22.   Здравейте, баща ми поддържа 16-30 кръвна захар и лекарите я свалят временно и после пак се вдига. Но дори и в болницата беше към 12-16. Претъпя сърдечна операция, а 2 месеца преди това, операция на простата. Но захарта е висока от преди това. Някой може ли да ми даде информация за добър ендрокринолог? Баща ми живее в Бургас. Всякаква информация ще ми е полезна. Само да кажа, че се храни здравословно и се движи много и е много упорит и оптимист, но с тези нива не знам вече при кого да ходим. Благодаря предварително.

23.   №22 В Бургас търси доктор Великова. Но с тези нива на захар не съм сигурна, то си е за болница. По добре го води в София.

24.   Здравейте! Поръчай сизигиум ямболанум 6 сн от хомеопатична аптека Чаталджа в София. Нека да слага по 5 гранулки под язика до разтварянето им 15 минути поне извън хранене или пиене на вода по 3 пъти на ден за 10 дни и съм сигурен, че захарта ще му влезе в норма. Е нека да спазва и диета, винаги е по-добре.

25.   Възможно ли е сутрин като се ограничавам от всичко захарта ми да е 9ммол? и пия редовно хапчета СИОФОР и когато казах на лекаря че сиофора не ми действа почна да ми се кара и се ядосах много и като се прибрах вдигнах 12ммол предписа ми диаприл на гладно заедно със сиофор

26.   25, ако си с наднормено тегло, можеш дори да се излекуваш, ако отслабнеш до БМИ 27 поне.
Моята баба има такъв диабет и пие такива хапчета, но тя е на 80-90 години и нейното е от старост. Подобен тип Диабет при младите има само заради теглото или твърде много сладко в доста продължително време

27.   На 07. 02. 2014 ме оперираха от некротичен панкреатит, едва съм и останал де, интересното е, че ме изписаха без диабет. От 1-ви април съм на инсулин, тъй като междувременно се появи въпросният диабет, сега проблемът е друг-инсулинът не ми действа, а не съм резистентен. В ИСУЛ много не ми обясниха, какви опасности крие панкреатитът. А сега ми предстои затваряне на илиостома... по-трудно ли зараства раната при наличието на диабет???

28.   моят мъж си прави изследвания пълна кръвна картина всички показатели са в нормата само захарта беше 7.1може ли да говорим за диабет на изследването беше страшно притеснен възможно ли е от това да се е покачила

31.   Баща ми вчера разбра че има диабет и кръвната му захар е 22 какво може да яде и пие

32.   31, баща ти тип 1 или тип 2 диабет има? Второто е по-трудно за контрол, но е лечимо, ако той отслабне и спортува. Има много информация за храната, но като цяло трябва да избягва въглехидратите, особено хляба и сладкото - да не ги яде дори. При тип 1 се прави специална диета, там се приема инсолин и се яде въглехидрати доста дори понякога.
В семейството ми има диабет тип 2 и ти казвам - докато е време нека човекът да отслабва. ДА СПРЕ АЛКОХОЛА. Ако отслабне, ще се излекува, ако ли не - с времето ще се доизтощи жлезата и ще стане инсолинов пациент.

Номер 28 - захарта на мъжа ти е леко завишена, но това не е диабет. Споко - нормалното е 6 някъде. Да намали сладкото и хляба, да се подложи на лека диета.

33.   32 Защо мислиш, че бащата на 31 е дебел-алкохолик? За твое сведение от диабет заболяват и слаби хора и хора, които не ползват алкохол! Често диабет се получава от стрес, дори при спортуващи слаби трезвеници.

№31 няма как да знае какъв тип е диабетът на баща й, за да се определи типът диабет се прави изследване с пиене на глюкоза на прах, а те едва вчера са разбрали за високо ниво на кръвна захар. Така или иначе при измерена 22 захар баща й е изпратен на ендокринолог и той ще определи какво да правят в бъдеще.

Въпреки това като грижовни роднини те трябва да го обслужат с храна и затова питат, вероятно човекът е в болница. Най добре е да му занесат черен хляб и месо /риба или пържола без мазно/. 2 филии черен хляб и половин скумрия на скара е добра храна за човек получил захарна криза, а и кисело мляко за десерт. А последствие ще се разбере причината за захарната криза.

До 28 спокойно мъжът ти е вдигнал захарта, или от стрес, или от сутрешното кафе със захар /изследванията на гладно ли бяха/. При стойности от над 8, 5-9 захар си позволявайте да се притеснявате и да търсите ендокринолог.

34.   н33, това че диабет можеш да получиш изключително от стрес е български мит. Много е важен генът, а при тип 1 е изключително важен, а тип 2 диабет се получава или от високата възраст, или от затлъстяване, нездравослновен начин на живот (и при слабите), консумация на много прости въглехидрати, а не пиша, че човекът е алкохолик, но алкохол не бива да се консумира по принцип, защото това е чиста глюкоза при преработката в тялото
Аз за съжаление съм предразположена към диабет и много внимавам. Меря си редовно кръвната захар и при стрес нямам отклонения, четох и много по темата - това не е определящият фактор (няма доказана сигнификантна връзка НАУЧНО), а действително ген и начин на живот.

35.   34 Значи ли че лекарите, които твърдят, че диабет се получава и от стрес са митични същества? Ти имаш ли докторска степен по медицина за да си позволяваш да твърдиш, че лекарите ни разказват митове?
Копирам ти мнение на доктор, първото което ми излезе в нета:
- Може ли човек да развие диабет след прекаран стрес?
- Да, нервните преживявания и притеснения могат да се превърнат в провокатор. Когато сме притеснени или изнервени, в кръвта се отделя огромно количество хормони, които помагат да се адаптираме към стреса. Но така се изтощава запасът от вещества, поддържащи нашето настроение. И за да могат да се възстановят тези вещества, се изисква глюкоза - а ние какво правим - посягаме към сладкото. По-нататък е лесно да се досетите - резките неконтролирани колебания нивото на глюкоза в кръвта нарушават графика на работа на задстомашната жлеза и изтощават запасите от инсулин. Това е истинската предпоставка за развитие на диабета.

Наследеното предразположение към диабет е от майката 4%, от бащата 6%, всичките други 94-96% са от стрес, неправилно хранене и др

Как ще обясниш диабет при бебета и малки деца, те не страдат "от високата възраст, или от затлъстяване, дългогодишен нездравослновен начин на живот, нямат дългогодишен опит с консумация на много прости въглехидрати, не са и привърженици на алкохола?

36.   35, ти дори не правиш разлика м-у тип 1 и тип 2 диабет. При тип 1 е вродено - задстомашната жлеза не работи - това е за бебетата. Тип 2 е при резистентност към хормона и не се бие инсолин - това е придобитото, за което говори лекаря.
Темата за стреса е мнение на нашите лекари. няма да споря - всеки да си чете, но стрес трудно ще ограничиш (субективно е натоварването - не сме еднакви), докато храната и движението обективно можеш да промениш

37.   ООО 36 много добре знам разликата и не се съгласявам, че тип 1 е само вроден има деца на 2-12г които се разболяват ненадейно до тогава са имали работеща жлеза. Нито че висока възраст може да е причина за диабет.
При теб обаче от далеч си личи, че не знаеш разликата между тип 1 и тип 2. резистентност към инсулина имат хора които нямат диабет нито тип 1 нито тип 2, диабет се нарича само състоянието при ниски стойности на инсулин, а резистентните хора имат високи стойности на инсулин в кръвта. На такива хора също се предписват хапчета но не за лечение на жлезата. При тип 2 не се бие инсулин, не защото човек е резистентен, а защото захарта му се вдига до под 15 единици и гледат с хапчета да накарат панкреаса да произведе достатъчно инсулин да продължат живота без инжекции на дадения човек. Стойности над 15 вече болният се насочва към инсулин.

Разликата е
1. тип 1 жлезата на човека не работи, дали вродено или придобито тя не работи.
2. Тип 2 жлезата работи частично и не може да се справи с приетата от човека глюкоза.
3. Резистентност: жлезата работи на 100% от силите си и скоро ще се изтощи, нивата на инсулин в кръвта са високи и човек ту има висока захар, ту захарта му пада и в двете състояния му е лошо, повърща, залита, пада, дори припада и др.

38.   Направих си ПКК, всичко е в норма, освен кр. захар -6. 09, незнам какво да предприема? На 36г съм и за пръв път ми е висока захарта.

41.   От 2006г. съм на метформин с постепенно увеличаване на дозата, а от 2014г. - на Jentadueto. В началото отслабнах доста и поддържах захар до около 7 с jenta dueto. Но в последните 3-4месеца нещата се влошиха. Диета спазвам открай време донякъде: не използвам захар, не ям сладки неща, но консумирам пълнозърнест хляб до 2 филии филии на всяко хранене. Движението ми в повечето случай се свежда до домакинска работа и пазаруване в близките околности. Теглото ми се увеличи, особено в областта на корема. Напоследък захарта ми е 10, въпреки приема на Jentadueto. Интересувам се дали само чрез много строга диета и прекомерно ограничаване приема на храна под 1000 kkal ще мога нормализирам захарта или да се съгласявам към преминаване на инсулин. Последното е нежелателно

42.   Здравей! Нормалната стойност на кръвна захар на гладно е от 2, 9 до 6. 1 ммол/л
В случая твоята кръвна захар е леко над нормата.
Диагноза захарен диабет се поставя по следните критерии:
- Двукратно повишена кръвна захар над 7. 0 ммол/ л - на гладно
- случайна кръвна захар - с стойност над 11. 1 ммол/л
- след изследване с орален глюкозотолерантен тест и стойности над 11, 1 ммол, на втория час.
Предполагам си консултирала тези резултати с личният си лекар.
Поздрави!

43.   здравейте искам да ви попитам със висока захар съм 22 не пия нищо на 44 години съм

44.   Здравей, нужна е консултация с ендокринолог във вашия случай! Висока е!

45.   Полагам усилия да не премина на инсулин, тип 2 съм, на 47 г.,либерал, джентадуенте и сиофор, отслабнах, но поддържам от няколко месеца 12_17 Ед. Имам ли шанс да остана на таблетки.

48.   Здравейте, майка ми си направи пълна кръвна картина и излезе глюкоза 17, 9, ходихме при хомеопат и и даде капки по схема, сега втора седмица вече ги пие по схема, взехме глюкомер и последните 2 дни сутрин има захар между 14-13 а вечер между 23-26, нормално ли е?

49.   Здравейте, на 51 г. съм след профилактично изследване кръвната ми захар беше 6, 0, което леко ме смути след няколко дни повторих изследването ми беше 5, 8 и от тогава редовно си правя кръвни измервания / три четери дни / и показателите ми варират - сутрин на гладно 59-6, 01 2 часа след храна 5, 6-5, 9 само вчера ми беше 7, 01 и произволно мерене след обяд 5, 7-5, 9
Захар и тестени с години не ям, общо взето съм активен човек, ходя доста пеша/7-8 км. на ден/, тичам един два дни през седмицата, хранителният ми режим е предимно месо, яйца и зеленчуци и въпреки това нивата на кръвната ми захари ми се струват високи.
Имам ли поводи за притеснение и каква диета трябва да пазя и изобщо има ли нужда от диета.
Алкохол пия по 200/300 мл вино вечер или 50/70 мл твърд алкохол.