Споделена история от Здраве

Сериозен проблем със сладкото!
Здравейте!
Момиче на 22г. съм и от малка имам проблеми със сладкото. Не съм дебела. Преди бях добре, сега съм малко едра, но родих преди 11 месеца.
Проблемът ми със сладкото е, че то ми действа като наркотик и много ми зависят настроенията от него. Няма и един ден, без който аз да не ям сладко. Мъжът ми не иска да ям всеки ден. Казва ми да ям петък, събота, неделя, а то някъде да отидем или нещо да си купя хубаво, което да си заслужава, а не поредният шоколад или вафла. Но аз не мога. Обичам след обяд, след вечеря всеки ден да ям. А ако спя следобед с бебето е нещо страшно. Събудим ли се, ако не хапна нещо сладко, съм много нервна. Докато е на работа си купувам и ям вкъщи, после се чудя как да хвърля или скрия опаковката. Понякога си купувам сладко и го крия и докато се къпе, го изяждам. Като бях малка също много ядох сладко, но не всеки ден. И тук проблемът не е в килограмите, а просто, че не е здравословно всеки ден да се яде сладко, а и финансово отиват всеки ден по 5-10 лв. за сладко. Започнах да пуша цигари с цел да не ям толкова сладко, но не - няма ефект. Към психолог мога ли да се обърна?

Коментари

1.   Това е гаден навик, който, за съжаление, все повече и повече хора го имат. Независимо от килограмите, ако продължаваш в същия дух, скоро ще хванеш диабет, ще получеш хипертония, може и до инфаркт да стигнеш. Цигарите пък са още по-лош вариант от сладкото. Най - добре се храни добре, за да не може, като си гладна, да ядеш сладко. В крайна сметка посети лекар. Може да имаш някакви хормонални проблеми или нещо подобно, и затова да ти се яде толкова сладко.

4.   Kъм ендокринолог.

5.   Има алтернативи като мед, носи си в чантата, когато ти се прияде нещо сладко, хапваш от него, ще засити жаждата ти за сладки неща, не се лишавай, но и не прекалявай, умерено е правилното нещо, това е ключът към щастието.

6.   Не каза колко изяждаш всеки ден? С 5-10 лв. можеш да купиш бая сладко да ти кажа. Ако това го изяждаш всеки ден, то си за консултация с доктори.

7.   Ендокринолог. Бях така и се оказа инсулинова резистентност.

8.   Сладкото е най- бързия и приятен начин за получаване на серотонин. Обаче е зависимост като всяка друга- никотинова, алкохолна, наркотична и т. н. Щом си зависима потърси психолог, за да разбереш причината и да елиминираш тази отрова. Нямаш си представа колко е вредна захарта и не само тя де, тъй че действай! Успех!

9.   Разбира се, че е инсулинова резистентност. Меда не е решение. Няма никаква разлика между меда и бялата захар освен малко количество витаними и минерали. Меда в случая е в пъти по-лош от захарта, защото е 50% фруктоза. Фруктозата, за разлика от захарта НЕ предизвиква инсулинов отговор, но това е изключително измамно. Това значи, че фруктозата не може да бъде изтеглена и единствения начин да се преработи е чрез черния дроб, където и отива. Хората ядящи мед, считайки го за по-добър от захарта и идея си нямат какво си причиняват. Т. нар. неалкохолен омазнен чеерен дроб, който предизвиква и инсулинова резистентност или я утежнява. В крайна сметка и фруктозата, и захарозата приключват пътя си в тялото като глюкоза, това е захар. Разлика няма. Разлика няма и между ефекта на алкохола и този на меда за черния ти дроб, и двете го омазняват, предизвивкат инсулинова резистентност, а в последствие и цироза. Черния дроб не прави никаква разлика между фруктозата на меда, на портокала, на крушата и тази на ракията и уискито - факт.