Споделена история от Здраве

Отcлабване при нормално тегло
При ръст 1.58 тежа 56 килограма, на 27 години, жена. Това уж се счита в нормата, но искам да отслабна, защото се чувствам набита и тантуреста. Освен това лицето ми е кръгло и изглеждам още по-дебело.

Правя доста спорт, тичам почти всеки ден, тренирам с тежести и ходя на аеробика 4-7 пъти седмично.
Спирам за няколко дни само, когато прекаля и не мога заради мускулна треска.

Тялото ми е що годе
стегнато и даже според тези фалшивите електронни везни имам 23.9 % мазнини, което уж било фитнес ниво.

Проблемът ми е яденето и най-вече сутрин. Сутрин съм много гладна - ям тестени закуски и кроасани с шоколад. После междинна още нещо тестяно.
Обядът ми предполагам е ОК, ям нещо сготвено с месо.
Сладко почти не ям, а и мразя шоколад. Смешно е, че ми се прияжда, купувам си го, опитвам едно парче и се сещам, че е гаден.
Чипсове и снаксаво не съм яла от години, защото и тях не ги обичам.

Любимата ми храна е праскови, маракуя, ананас, пъпеш, грозде, макарони, сирене и лютеница. Проблем ми е, че ям ужасно много плодове на ден - да речем мога да изям половин килограм грозде наведнъж.

Също обичам много и прясно мляко и хляб - въобще тестени неща. Искам да намаля калориите до 1400 - 1500, нещо такова и да не ям много тестени и по-малко плодове, заради фруктозата, но не ми се получава.
Също пия и твърде много кафе - аз го пия черно без захар или сметана. Може ли някакво мнение или съвет? Благодаря.

Коментари

1.   Какъв съвет точно искаш след като сама знаеш къде бъркаш?

1. НЕПРАВИЛЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ / прекалено много бързи въглехидрати - праскови, грозде, ананас, ХЛЯБ, МАКАРОНИ ????!?

2. Не е важно колко пъти в седмицата тренираш, а КАК.. Ти може и всеки ден да вдигаш гирички и да бягаш, но като не го правиш както трябва ефекта не е същия. По колко време бягаш, по кое време, с каква интензивност?
Какви упражнения правиш?

Пътят към хубавото тяло е да изгориш повече калории, отколкото приемеш. Ти не го правиш, колкото и да си мислиш, че полагаш достатъчно старания.
За ръстта ти килограмите ти не са малко, тази цифричка малко ме съмнява (относно индекса на телесната мазнина).

Трябва ти много стабилно кардио с тоя хляб - бягане спринт, бързо ходене, скачане на въже, каране на колело.
Или спираш хляба и прекаления прием на плодове или си оставаш такава.

Може да заместваш със лъжичка мед, с грейпфрут, лимони, зеленчуци, чай, но не и комбинация от праскови, грозде, макарони и тем подобни. Остава да кажеш и, че ядеш банани постояно и ще ме е яд, че писах до сега..

Лоша

2.   Еми щом избягваш най - вредните неща и се храниш здравословно и пак не можеш да отслабнеш, може би просто ти е ген. Просто се приеми такава, каквато си.

Аз съм висока 1,67см. и тежа 53кг., но исках да сваля малко в краката. Храня се с мюсли и ябълки и грейпфрути. Без хляб. Рядко и то пълнозърнест.
Сега тежа 49кг.

Можеш да пробваш здравословно хранене. Прочети във форума тийнпроблем.нет - Там има тема за диетите и можеш да научиш мн полезни неща успех

3.   Номер 1: Благодаря ти много за обстойния пост!
Права си, че зная, къде бъркам, не променям нещата и продължавам да съм недоволна.
Наистина, аз си мисля, че наистина, ако съм загрижена за теглото си и при повечко спорт
1.58 на 56 килограма е много (да не казвам, че то всъщност е вариации между 56 и 58 кг, ама
айде).

Мисля, да се опитам да намаля хляба, а кроасаните с шоколад пък съвсем няма да ги купувам.
Но няма да се откажа напълно от хляб, защото много обичам. Може би ще си набележа ден от
седмицата, когато да е позволен.

За макароните, мислиш ли, че са заместими с ориз? В квартирата ми има само котлон и все
готвя макарони или ориз, сварени и добавям нещо после - сос, зеленчуци, месо. Това ми е
стълбът на обяда :( Аз мислех, че оризът и макароните не са толкова лоши като въглехидрати :(

Ами за спорт, през лятото тичах всеки ден, почти -- без някои дъждовни дни -- по 30 -- 60 мин. Имам
онлайн календар, средно аритметично ми излиза по 4 пъти на седмица тичане по половин час.
Скоростта съм си я засичала на стадиона, една обиколка на олимпийски стадион (400 метра) за 2,5
минути. Това прави 6,25 км/ч, което е горе долу ок, мисля, че средното е 7 и вече 10 и 15 нагоре.
Но трябва да отбележа, че започнах да тичам едва от 8 месеца. Но след това тичане винаги съм вир
вода и ме гони глад 30 мин след него.
Непосредствено след тичането въобще не съм гладна, но след 30
мин огладнявам като за световно и съответно ям -- макарони, ориз, ти ги знаеш :)

Сега не тичам, защото
се стъмва рано и е студено. Ходя на фитнес 3 - 7 пъти на седмица. По 1 час или 1,5 -- всичко е кардио
плюс 1,5 час тежести, което е с инструктор и ако имам твърде много голяма мускулна това е причината
другите 4 дни от седмицата да не съм на спорт.

Естествено, стоя много пред компютъра. И хранителният режим е зле.

За бананите -- разкри ме, понякога закусвам бял хляб с фъстъчено масло и банан. Ей сега си накупих
едно кило :) Аз мисля, че са полезни.

Ноемр 2: Гените ми и те са не са ендоморфни, имаме доста гърдодупести във фамилията, че и доста дебели.
Ти само мюсли, ябълки и грейпфрут ли ядеш? Поздравления за успеха, но аз мюсли направо си го помразвам, а само на ябълки и грейпфрут не мога да карам -- мисля, че не е полезно и неосъществимо в дългосрочен план. Благодаря ти все пак за коментара.

4.   "Сутрин съм много гладна - ям тестени закуски и кроасани с шоколад."
И една минута по-късно : "Сладко почти не ям, а и мразя шоколад."

А сега сериозно: Намали количеството, не яж повече сладко и тестено:)
Next

5.   Шоколад на блокче в по 100, 200 и т.н. гр. не.
Само в комбинация с тестено. Не съм го обяснила добре :)
Благодаря за мнението!

Разгледах диетата на Арнолд Шварценегер и си съставих
подобна според моето телосложение. Ще да дам резултати
след някокло месеца, ако има развитие и някой се интересува.

Само проблема е утре като се събудя, дали ще се сетя за
плана или ще изтичам до лафката с кроасаните преди да
съм се събудила.

6.   И аз благодаря за изчерпателния отговор. За да си помагаме взаимно трябва да даваме повече информация конкретно в борбата с килограмите. Защото на моята структура 5 кила изглеждат по един начин, на твоята по съвсем друг.

И така от всичко това, което прочетох все още не мога да си обесня как при толкова много спорт не получаваш резултатите, които искаш. Да, вярно е, че режима ти е малко кофти, но пък ти си спортуваш много. Явно метаболизма ти е по-бавен или гена тук оказва голямо влияние.

Хляба не го махай напълно, той е полезен за много неща, дори за зъбките ни. Но примерно го яж сутрин 1 филия пълнозърнест. Избягвай го в късните часове.
Избери си 1 нещо, което да изключиш напълно и ти препоръчвам това да са кроасаните! :D
А относно въпроса ти за бананите - те съдържат най-много калории от всички плодове.

Тези макарони, спагети и такива можеш да ги замениш с ориз, разбира се. Особено, ако добавиш към ориза зеленчуци. Или просто задушени зеленчуци. Аз много обичам примерно грах, моркови, царевица - отвсякъде полезни и засищат.

И друго, което се сещам полезно е да избягваш да съчетаваш храни от различен произход и с различни съставки на въглехидрати, мазнини, белтъчини.
Пример: на една позната диетата сутрин 1 филийка пълнозърнест с извара, 2 сварени яйца, 1 картоф, кафе или чай и някакъв плод. По отделно и самостоятелно да, но избягвай комбинациите.

- Знаеш ли направо си отвори в интернет някой сайт с таблицата с храните и калориите и си избери тези, които са с най-малко и са ти по-вкусни, другите намали, а ако успееш махни изцяло и просто ги раздели на 4-5 хранения.

Иначе тренировките ти ми се струват много добре даже, на теб ти трябва главно кардио на този етап.
Пробвала ли си л-карнитин и т.нар фетбърнъри? Мисля, че не биха ти навредили, ако опиташ.
Също така нищо няма да ти пречи, ако добавиш и Лунната диета, т.е 4 дни в месеца ще се пречистваш. Тя поне със сигурност не е вредна и се сваля някой друго кило.

В обобщение мисля, че имаш култура на хранене и спорт и си наясно какво искаш да постигнеш, просто не се стараеш достатъчно и нямаш явно достатъчната мотивация. Така, че всичко си зависи от тебе - дали утре ще отидеш до лафката за кроасани. С малки поправки в храненето и постоянство в тренировките (както до сега, за което те поздравявам) ще получиш това, което искаш. :))
Аз лично се амбицирам като гледам снимките на едно момиче от интернет, което има наистина завидно тяло. Тя ми е идола и стимула.

Надявам се да съм помогнала с нещо и още веднъж поздравления за старанието и желанието ти.
Успех, ще следя за резултати

Лоша

7.   Них искала да ви попитам, следейки темата, ако се храним здравословно, проблемли е да ядем късно вече..
мога ли да ям в 2 след полунощ, ако си лягам в 5? и какво?
благодаря!

8.   Здравей,
Аз съм на 25 години и цял живот се боря с 2,3 кг. Аз съм спортна натура и с нормални кг, но изглеждам малко бузеста. 173 при 58 кг. Когато съм 55 се чувствам най-добре.

Сега ще ти споделя моя хранителен и спортен режим.
Ходя 3 до 4 пъти на аеробика. Вдигам само до 1 кг тежести, за да не развивам мускулната маса.

И аз обичам да си похапвам, но гледам да се ограничавам. От сега ти казвам, че трябва да забравиш за банички, кроасани и др тестени. Веднъж, два пъти в седмицата може да си позволиш, но през останалото време само по малко пълно зърнест хляб. Ето и моето примерно меню през деня.
- 8.30 часа Сутрин първо пия зелен или какъвто чай имам. След 15-20 мин. закусвам мюсли накиснати с вода, прясно или компот.
- 10.30 Късна закуска - една до две ябълки или грейпфрут или какъвто плод ти се яде, но до две бройки. Кафе.
- 12.00 Обяд. - Една пържола и салата.
-15.30 Късен обяд-чай и плод
-17.30 един плод
19.00 вечеря - супа от броколи с парчета сирене или салата плюс рибка.
- Преди лягане чаша прясно мляко може и без него в зависимост в колко си лягаш.

Аз се храня така и успявам да поддържам добра физика без бузи.Това е примерно меню за един ден. Всеки ден разнообразявам.
-За закуска предимно ям.
1) мюсли накиснат с компот.
2)кисело мляко с шепа ядки.
3)Крем супа с парчета сирене.
4)Филия препечен хляб с лютеница и сирене.
5)Омлет.
6)Филия с маргарин и парче домат с извара.
7)Кроасан с чаша прясно мляко.
- За обяд
1)сьомга или друга риба плюс салата от домати или краставици
2)Пържола плюс салата
3)Картофи
4)Леща, боб,спагети
5)Кисело мляко с горски плодове и ядки
-За вечеря
1)Риба
2)Салата
3)Крем супа от тиква, броколи, спанак, тиквички-

Обожавам домашно приготвена крем супа
Всеки ден ям по 3 плода. Предпочитам ябълки, грейпфрути, киви, мандарини, круши, дюли, малко грозде, сини сливи.
Обожавам да си хапвам сурови ядки и сушени сини сливи.
Пия по 2 литра вода на ден.
Пия зелен чай.
1 кафе максимум 2
Поне веднъж в седмицата не ям никакви млечни продукти, а само плодове и зеленчуци.

Това е режим за цял живот. Веднъж в седмицата си позволявам някакъв вид изкушения като.
- Пържени картофи със сирене.
-Пуканки.
-Шоколад
-Тестени изделия
-Торти
САМО ВЕДНЪЖ СЕДМИЧНО. Не пия не пуша и се чувствам супер.

Успех.

9.   Номер 8, много ти благодаря за режима, мисля да го спазвам. Дано да мога да се придържам. Звучи наистина сериозен и изпълним като начин на живот.

^Лоша^ (номер 1), ам днес се притеглих -- 56 кг. По принцип, приятелите ми казват, че изглеждам добре -- може би сигурно не биха повярвали, че съм толкова килограми. Тялото ми е стегнато общо взето, виждат се
доста мускули и може би трябва да се радвам, че с това лошо хранене съм така -- предполагам метаболизмът ми е по-скоро бърз, отколкото обратното. Но проблемът, който ме измъчва, че не мога и едно кило да сваля.
Сега след този разговор се мотивирах и днес си карах по плана. Да видим.

Той е е такъв:
Закуска: овесен грис с мляко + канела (тоя овесен грис е на овесените ядки средната обвивка, предпочиатм го защото с две лъжици гриц става голяма порция, набъбва много)
Обяд: месо някакво и боб с лютеница
Следобяд: едно парче плод ( имам в момента ябълка, нар, портокал, маракуя и папая -- последните две, защото са на промоция)
После бях на тренировката
Вечеря: пилешко, доматена супа и едно парче сирене
И както ме е подсетила номер 8, един чай.

Хлябът си не съм го изхвърлила, ще чакам удобен момент -- може би някой сандвич за из път като се наложи, ако не мухляса до тогаз.

Това за мен беше много нетипичен ден, но ме мотивирахте. Супер. Ще пиша след седмица пак.
Иначе идеята в диетата на Арни Шварценегер е много зеленчуци и месо,
без бял хляб (въглехидрати) плюс 1-2 филийки пълнозърнест такъв. Той бил казал, и това ме впечатли, че да тренираш без диета, било като да ореш нива без да си я засял.

Номер 1: Коя е мацката, която те вдъхновява, ако не е тайна. Бих се почерпила и аз от моралната й сила :)

10.   Номер 7: По въпроса за яденето късно, чувала съм, че не трябва да са въглехидрати -- значи може неща като малко сирене, кашкавал, зеленчукова супа или чаша мляко.
Млякото е въглехидрати, но помага да заспиш.
Определено не сладки неща и макарони или хляб, шоколади и сладоледи или пици (каквито аз за съжаление ям често вечер) -- защото те са просто енергия, която тялото няма как да изгори до лягане и ще се натрупат като мазнини.

Мисля, че е ОК няколко зърна полузамръзено грозде (щото по дълго може да се яде, като е така замръзено), може съвсем малко парче банан с някой орех или съвсем малко фъстъчено масло, може една ябълка.
Портокал в никакъв случай не се яде вечер -- после боли стомах.

Кисело мляко също не -- защото се нуждаело от нещо като 6 часа, за да се храносмели.
Аз мисля, че и една бира е ок хаха, четох , че била най-нискокалоричната напитка и няма добавена захар.
А и те приспива. Ама после бирата отваря глад и тва е лошо. Може би и чаша вино по-същата логика.
Зависи дали си наистина гладен, или просто искаш приспивателно.
Във втория случай помага и чай от лайка, който аз пия в момента и ми действа добре.

11.   От № 8 към №9
Пожелавам ти успех. Трябва да имаш силна мотивация и воля. Трябва да мислиш за храната като нещо, което ще те направи красива, а не само да се натъпчеш. Моя стимул е моя приятел. Искам да съм най-красивата за него.
И ДА ПИШЕШ КАК ВЪРВИ РЕЖИМА:)

12.   номер 7 съм.
на мен това ми е основният приоблем - яденето вечер. А например ако сме се събрали приятели, и пийна някакво количество алкохол, осверипявам, а не всеки е така, доколкото съм чувала.
четейки вашите компетентни коментари, на хора, които явно са по-сериозни от мен, достигнах до решението да ям домати със сирене :), ако толкова много огладнея...
една приятелка сега е на нисковъглехидратна диета, и например пропуска закуската - това , което пише и в книгата ми ,,Сила за живот'', базирана на разделното хранене....
само че моята приятелка казва да изключа всякакви нишесетни храни...
за закуска - нищо, или някакъв плод,
за обяд яйца и салати,
вечеря- раба и салата
и след 6 часа не ядем нщо.
консумираме домашни фрешове от грейпфрути, портокалии лимони..

трябва да се взема в ръце, защото съм 178, и съм 75 килограма, което нее малко :(....

13.   Номер 12: много добре си решила. Успех!
Аз приложих съветите и отслабнах 3 килограма.
Ама бях твърде стриктна и един ден освирепях и аз и като се почна сладки...

Сега почвам отначало, но с малко хляб и по-умерено.
Наистина, ако спазваж горенаписаното - отслабваш.
Ако не спазваш - не отслабваш.
Въпрос е как да намеря начин да спазвам ПОВЕЧЕТО неща и то през цялото
време. Четох някъде, че златната среда е някъде 80% правилно хранене и
20% прегрешения, защото човек ако се опитва да спазва 100% "прегаря"
в един момент и му писва и почва да се храни още по-зле и от преди.