Споделена история от Здраве

Бременност на 38 години
Здравейте, бих искал да попитам една жена на такава възраст може ли да забременее и да роди здраво дете? Въпросът е към жени, които са родили на такава възраст или жени, които познават такива. Как протича една такава бременност, рискове и т. н. Благодаря на отзовалите се предварително!

Коментари

1.   Ами риск има, не е като на 20. Има и голяма вероятност въобще да не забременееш.

2.   Един колега е на 54, жена му на 50 - преди 2 месеца им се роди бебе.

3.   Да естествено.

4.   Нищо и няма на възрастта. При мен нямаше никакви проблеми. Детето е голямо вече.

5.   В Испания (където жквея) повечето от познатите ми жени раждат м/у 30 и 40 г. Само една от поне около 15 жени на подобна възраст имаше проблеми, но тя е диабетичка. Роди се все пак здраво детенце то въпреки, че тя беше в болница почти през цялото време.
Другите си износиха и родиха без проблеми. Повечето от тях дори работиха до последно, но са в офиси, иначе са и здравословно спортуващи- йога, тичане, малко фитнес.
Няма как обаче да се водиш по други. Ако общото ти здравословно състояние е добро, няма причина да не се износи и роди здраво дете.

6.   Няколко мои познати забременява и родиха здрави бебета дори над 40.
Аз забременях спонтанно на 42, но за съжаление изгубих бебето.

7.   Майка ми ме е родила на 38-39 години. Напълно нормална съм.

10.   Всеки месец е важен, ако вече правите опити добре, но влизаш във възраст когато яйниковия резерв се изчерва или е изчерпан. Това се установява с изследвания, но и партньорът ти е добре с що да направи спермограма. Забременява и на 40 е факт, но всичко на тази възраст е късмет, не е като в по-ранна възраст. Имаш опция и донорска яйцеклетка.

11.   Има и по- късно родили, в чужбина е масово.

12.   Братовчедка ми и жената на познат приятел - и двете родиха напълно здрави деца и се грижат изключително ОТГОВОРНО И ИНФОРМИРАНО за тях. Нищо лично относно младите майки, просто житейския опит и тук си казва думата. Жената е годна да ражда толкова дълго до колкото има цикъл и яйцеклетки. Така е казала природата и Господ.

13.   А могат ли да отговарят забременели на 44?

14.   Може. 38 не е 50.

15.   Сега масово ще има тепърва бременни на по 38 и повече, защото повечето от 30 , които искат деца, нямат още и го отлагат до безкрай.

16.   От авторката:До номер 11-всеки може да оставя мнение и да споделя житейски опит в това отношение

17.   Майка ми ме е родила на 36 години, и имам синдром на Аспергер - състояние от аутистичния спектър (НЕ Е болест)

18.   Абе стига сте писали глупости, бременос около 40 не са масови, а по-скоро изключение. Природата си е природа.

19.   Всеки казва как на всички раждали на 40. Ама виждате само родилите, които са изключения. А колко има, които въобще не са успели да забременеят/износят, няма как да знаете.

20.   Тепърва всички ще раждаме на толкова, че и по-късно. Медицината се развива все повече. Когато сестра ми роди каза че всички били около 40-те и й се чудели защо бърза - беше на 30 тогава. А имам позната, която на 26 не може да забременее и никой не знае защо. Така че всичко е строго индивидуално.

21.   Може, нормално е.

22.   Намерих тези препоръки и рискове за бременност над 35г. на английски
https://my. clevelandclinic. org/health/diseases/22438-advanced-maternal-age
Общо взето риска би бил нормален, ако жената е в добро здраве. Това включва нормално тегло, да не пуши, да не пие алкохол, да спортува, да не е изложена често на стрес. В противен случай риска от усложнения или генетични заболявания на плода с възрастта на жената не е малък. Примерно за синдрома на Даун риска при жена на 20 години е 1/1500, докато при жена на 35 е 1/350 (около 5 пъти по-висок, но все пак малък), а на 40г е 1/85 (около 18 пъти по-висок спрямо 20г). Също така вероятността за зачеване на 40г е 1/20 на цикъл. Препоръчват и генетичен скрийнинг, за възможно генетични предавани болести.

23.   Прабаба ми е родила дъщеря си на 42 и то смятай за кои години става дума, 1930 и някоя. И двете си бяха в перфектно здраве и живяха дълго. Така, че щом преди 100 години са раждали на 40 без проблеми, защо в 21 век да не може при положение, че медицината е толкова по-развита.

24.   Сестра ми роди сина си на 36, сега е на 38 и чака второ. И първата и втората й бременност (за сега дано да ки остане така) са леки и без проблеми.

25.   Авторке прабаба ми е имала 10 деца и последното го е родила на 51 години!

А ти се притесняваш за 38г.? !

Всички сме в Божиите ръце! Проблем може да има и при раждане в обичайната за това възраст 20-25г, а може всичко да е наред и при раждане на 45г.

Така, че да се надяваме и уповаваме на Бога!

26.   Да, моите съученички от гимназията масово родиха на 37-38 г. /11 жени/първото си дете, някпи родиха и въоро, а една дори трето, колежка роди на 42 и на 44 г двамата си сина, а съседка роди на 45 г. единствения си син.
Само 2 родиха на 25-27, и две родихме на 33-34.
Всички са със здрави деца, вече ученици.

28.   38 е много добра възраст, да не си се запознал с тази жена и да искаш деца от нея?

29.   До номер 28 от авторката:Партньора ми е на 35, а аз на 38 и имам едно дете, но се притеснявам от бременност на такава възраст, а той иска да имаме общо дете. До скоро пих и противозачатъчни, заради кисти на единия от яйчниците и не знам как да процедирам. Затова се обърнах и към женската част от форума.

30.   Напълно е възможно, покрай мене маса жени родиха на 37-38 и нагоре, една дори на 46 (не е инвитро).
Ж24

31.   До номер 17:моята майка ме е родила на 35, и аз имам Аспергер, но това е наследствено.