Споделена история от Здраве

Кривогледство?
На 21 години съм. Снощи приятелят ми забеляза, че лявото ми око гледа леко в страни. Когато погледна право напред дясното око гледа нормално, а лявото се криви леко по в ляво. Преди 4 години нямах проблеми с очите. Възможно ли е такова нещо, като кривогледство на тази възраст и евентуално на какво се дължи и лечимо ли е?

Коментари

1.   И мене ме интересува, възможно ли е от 20 часово стоене пред компютъра на денонощие, или от много четене, да стане човек кривоглед? Много ми е важно, моля ви. Защото стоя точно по толкова и понякога имам чувството, че съм кривогледа и едното ми око ми се вижда не както трябва. Хората около мен не го забелязват. Моля, кажетеV

2.   Стига с глупости! Няма такова нещо като кривогледство, има астегматизъм, но тогава не виждаш добре.
Вие виждате ли добре, можете ли да гледате телевизия, да карате кола, да ползвате очите си по предназначение?
Ако да - кажете на хората да си гледат работата, ако ли не - има лекари за тази работа. Не си въобразявайте глупости!

3.   Това само лекар може да ти го каже! Какво чакаш? Отивай! Очите са изключително важен орган и веднъж като се отнесеш с немърливост, после доста има да си патиш. Казвам ти го като човек с проблем със зрението от 8 години, а съм едва на 19. Затова отивай възможно най-скоро при личния лекар, взимай си направление и иди да видиш какво ти е. Може и нищо да ти няма, но ние тук от къде може да знаем?

4.   Разбира се, че може. Оптическата система на окото не е с фиксирани за целия живот параметри. Ако тръгне "добре" от раждането, обикновено нататък все по-зле отива. Най-често започваме с някакви диоптри при раждането, после минаваме през някакъв оптимум (примерно на 20-30 годишна възраст) и след това пак отива на към по-зле. С възрастта акомодиращата способност на очната леща също спада, поради факта, че клетките в нея само се делят, а не умират и не се изхвърлят. Затова възрастните хора носят 2 чифта очила - едните за близко, другите за далечно гледане. От 20 годишна възраст нататък с всеки 10 години прибавяме по един диоптък.

Нищо страшно няма - едни елегантни очила решават проблема. Ако нямате проблеми със зрението и/или главоболие - може и бяз тях. Мазохистите могат да пробват и лещи, това обаче си е ежедневна занимавка и грижа като бонус към неудобството и неприятните усещания. За най-"яките" пък може и лазерна корекция, което пък е доживотен абонамент за услугата :)

5.   Здравейте,

Омръзна ми да съм депресирана и във вечно лошо настроение, не съм удовлетворена от живота си.
Имам мечти желания, но няма да мога да ги осъществя. Защото имам ниска самооценка и самочувствие. Затворения ми характер се формира в резултат на страбизъм на двете очи, не мога да се примиря с този дефект, той ме убива и измъчва.

6.   номер 5 познато ми е това :(

7.   Здравей!
Аз също съм на 20 години, но имам този проблем от бебе.
Окото ми е било много криво, доста забележимо. В следствие ми направиха операция и до днес имам този проблем. Лявото ми око просто си гледа леко встрани - мързеливо е.
Съветвам те да отидеш във Варна, там са ме оперирали преди много години, но вече има още по - добри очни лекари там.
Не го отлагай, просто намери време и посети някой очен.

Успех!