Споделена история от Здраве

Защо хората не искат да говориш за болестите си?
Не разбирам какъв е проблема. Искат да отбягваш темата ли? Защо хората искат да не говориш за здравето си след като имаш хронична болест и искат да се преструваш, че всичко ти е наред? Това е като някаква тема табу явно, ама не мисля, че е нормално да карат болните хора да си мълчат и да се правят, че всичко им е наред. Всеки може да се разболее. От нещо се страхуват ли? Защо тази тема е толкова неприятна за хората?

Коментари

1.   Чак неприятна не бих казал, по-скоро има много хора, които постоянно се оплакват от едно и също. А ти от своя страна няма как да им помогнеш, освен да им дадеш съвет да отидат на лекар...

2.   "Хората" не са кошчета за емоционални отпадъци.
Всеки гледа да е с теб заради хубавите моменти, не за да се оплакваш постоянно.
Хвани някой, който не те харесва (или даже те мрази) и говори с него - на него може да му е приятно да слуша колко си зле.

3.   Когато някой започне да ми се оплаква ама така хронично, понеже устата му трябва да бълва нещо или се бил чувствал по-добре оплаквайки се, започвам да го отбягвам.
Когато човек сподели, че нещо му тежи и има нужда от помощ съм насреща, но да ме натоварва с негативна информация, сякаш аз проблеми и свои нужди нямам, ми говори колко му пука на този човек за мен.

4.   И аз съм с хронична болест, но не смятам, че темата за болестите трябва винаги пред всеки да се казва. Нито някой ще те пожали, нито от това ще имаш полза. Ползата е, че ще си хубава тема за клюка, а това ли целиш с приказки за болестта си? И другото в днешно време всеки е болен един сърце, друг диабет, множествена склероза, всеки само за това ли да говори?

5.   По принцип това идва от здравите хора (че не искат да говорят за това, предполагам защото не ги засяга тях)... ама иначе познавам други със същите болести като мен и си допадаме за това и може да го обсъждаме... но не може с всеки да се обсъжда явно. Ех, на здравите им е толкова лесно... толкоз да не може да се сложиш на мястото на хората. Иначе понякога от чист интерес към медицината искам да го обсъждам, не че искам да се жалвам или просто споделям. Като им се случи на тях и те ще почнат да мрънкат повече от мен сигурно. Пандемията мисля, че сложи такъв тип хора на място (хвалещи се, че са здрави)...
Авторката

6.   Не са всички хора такива!

Аз например винаги изслушвам човека и се старая да бъда съпричастен на проблема и да му помогна с каквото мога!

Не ми е проблем да обсъждаме болести, щом другия го вълнува това.

Аз също понякога говоря за своите заболявания, но не на всеки, а на хора които са ми близки и приятели, и зная че ще ме разберат!
И ти прави така, и няма да те тормози този въпрос!

7.   По всички теми е така, някои го лансира това с мълчанието, грешно като концепция.

8.   Аз съм с хронично заболяване и темата я споделям само с много близки хора, не с който и да е. Освен това, не виждам смисъл в това непрекъснато да занимавам останалите с моите проблеми. Те няма как да ми помогнат освен да ми се усмихнат и да ме потупат по рамото. Емоционалната подкрепа е важна, но за да я имаш не е нужно непрекъснато да говориш за твоите бележки. Такива хора изнервят. Самосъжалението не води до нищо хубаво. А човек, който говори прекалено много за болестите си, в крайна сметка предизвиква съжаление у останалите и започват да го третират по различен начин, едва ли не като извънземно. Ако искаш нормален живот трябва да се държиш като нормален човек.

9.   Авторке, нещо малко злобно звучи, да казваш, че на здравите им е лесно, не мислиш ли? И нещо малко психарско има в желанието ти да обсъждаш с всички здравословните си проблеми. Вероятно чувстваш несправедливост точно на теб да се случи.
Болестите на физическото тяло са следствие от нерешени проблеми на емоционално ниво, а те пък са свързани със семейството ни. Прочети повече по темата, може да опиташ с промяна на храненето и промяна на мисленето с подходящ терапевт, ако сама не можеш, въобще концентрирай се и изучавай себе си.
Негативните чувства към другиге ти вредят допълнително. Твоето здраве е твоя отговорност! Успех!

10.   Ами, извинявай, ама си имаме достатъчно лични проблеми, че да се правим, че са ни интересни и твоите. Да говориш с близък роднина, да споделиш, ама да занимаваш случайни познати с болестите си, ами отвратително е и определено никой нито го интересува, нито ще ти съчувства. А и защо си мислиш, че другите хора нямат проблеми и всички са длъжни да се занимават с твоите болести?

11.   До номер 9 - по същия начин звучи злобно от страна на здравите да казват на болните, че не е толкова зле, че се престрували, че не им вярват или да им омаловажават здравословния проблем. Не очаквам съчувствие от никого, просто им казвам фактите, че имам хронична болест...

12.   Не разбирам защо искат болните да се правят, че нищо им няма, едва ли не да не им се наруши конфорта и доброто настроение... Искат да си мълчат като че ли.