Споделена история от Здраве

Гинеколог
Здравейте! Момиче съм и никога не съм ходила на гинеколог, а мисля че вече ми е време. Може ли да ми кажете какво се прави когато се отиде на такова място и дали мога да отида просто така профилактично без да имам някакви проблеми? Ще съм много благодарна на съвети от момичетата, които вече са ходили и знаят какво се прави!

Коментари

1.   Не е нужно да отиваш с някаква причина, всяка жена трябва да се преглежда веднъж годишно при гинеколог. Питай приятелка от кой е доволна или виж в супердок мнения, отиваш и казваш, че си за профилактичен преглед. Нормално е първият път да ти е неловко и притеснено, но просто си спомни колко жени минават на ден от там, това е нещо напълно нормално и не е срамно.

2.   Искам и да попитам за половите предавани болести дали ще може да ми пусне изследвания и дали резултатите си остават само за мен или трябва да ги споделя с някого (лекар). Може би това е най-важното нещо заради което бих отишла на гинеколог.

3.   Като за първи път задължително избери гинекологът да е жена – мисля, че ще се чувстваш по-спокойна.

4.   Естествено, че може да отидеш и без да имаш проблеми, даже е задължително за всички жени, които водят полов живот да ходят поне веднъж годишно. Обикновено прегледа протича по следния начин. Влизаш, разпитва те няколко въпроса - години, дали си раждала или не, имала ли си гинекологични операции, бременности. После ще те прати да се съблечеш от кръста надолу. На някои места има параван, на други няма. Обикновено на мястото за събличане има оставени чехли, които да обуеш, за да ти е по-лесно да стигнеш до стола за преглеждане. След като се съблечеш ще седнеш на стола и ще ти вземат секрет. Използва се един инструмент, който изглежда страшно, но всъщност не е кой знае какво. Добре е да не се стягаш, за да мине лесно и бързо. След като ти вземат секрет или ще ти го дадат, за да занесеш в лабораторията или те ще го изследват ако има лаборатория на място. В общи линии е това и няма място за притеснение, това са нормални неща от живота, през всеки гинеколог минават десетки пациенти на ден и не трябва да се притесняваш

5.   До 2: Разбира се, че лекаря трябва да ти види резултатите, за да може ако има нещо да започне лечение. За какво изобщо си ги правиш ако ще си ги държиш за себе си? Иначе естествено, че може да ти пусне изследвания.