Споделена история от Здраве

Въпрос за здравна книжка
Здравейте! Миналата година започнах за пръв път работа на официален трудов договор и позицията беше в хранителната промишленост, съответно се изискваше да имам заверена здравна книжка. Заверката изтече в края на Декември 2023 г. , а аз от Януари напуснах работа, за да я сменя с друга и до една, две седмици живот и здраве ще започна на другата. Книжката ми не е презаверена към момента. Въпросът ми е ако реша да отида да я презаверя, пак ли трябва да се мъкна наново за всички изследвания или просто отивам при личния лекар да ме прегледа и да сложи печата? Може да се смеете на въпроса, но тъй като за пръв път се сблъсквам с тази ситуация, затова не знам. Ако се налага да се правят всички изследвания наново както при заверката на книжката за пръв път, то тогава има ли изобщо смисъл да се занимавам и набутвам финансово с 50 - 70 лв. ако на новата работа не се изисква наличието на заверена книжка? Благодаря ви предварително за отделеното време!

Коментари

1.   Всяка година при изтичане на срока се дават проби (контейнерчето лепенката) в лабораторията и като излязат резултатите след няколко дни се заверяват от личния лекар. Сумата не е 50 - 70 лв. по принцип, не знам защо Ви е излязло толкова. Такса в лабораторията и таксата за посещение при личния лекар, нищо повече.

Личният лекар не може просто да Ви прегледа и подпечата формално - след лабораторните изследвания дава своята заверка. Не се допуска пропуск или нехайство, понеже може да сте заразен без да знаете и книжката е необходима като добра практика, ако работата Ви продължава да е свързана с хранително-вкусовата промишленост и задължително налична при проверка от инспекциите. Иначе глоба за работника и работодателя.

2.   Заверява се по същия начин, изследвания за 50-70лв, а заверяваш само ако на новата работа изискват наличие на здравна книжка. Ако няма да работиш с храна защо да я заверяваш?