Споделена история от Здраве

Очите ми...
Работата ми е свързана с постоянно стоене на компютър, през останалото време чета. Очите ми са адски натоварени и от известно време насам направо ми парят. Постоянно мигам на парцали, явно са раздразнени. Точно сега немога да спра нито четенето, нито работата. Дори, когато спя, ги усещам пренатоварени, колкото и странно да звучи.

Сутрин като ставам още ме болят и така. Имам късогледство на едното око -0, 5, на другото -0, 75. На 21г съм. Имам и астегматизъм.

Може ли да ми препоръчате нещо като компрес. Аз отвреме навреме слагам резанчета краставица. Чувала съм, че има някакви предпазни очила за компютър. Вършат ли работа и колко струват? Вие как се справяте с това?

Коментари

1.   Здрасти - аз съм страшно късогледа, имам над 6 диоптера и днес ми попадна тази статия http://www.blitz.bg/article/28180

Вярно е!

Твоят проблем преди всичко е астегматизмът. Носиш ли си очилата?
Освен това, вземи си капки за овлажняване на очите от аптеката. От това е.
Имам лоша новина иначе - до 25 ще ти расте диоптерът, каквото и да правиш, защото докато растеш, ще се разтяга и деформира и лещата ти...
При мен чак на 25-26 се стабилизира диоптерът. Това е положението - питай и лекар. Не е от компютъра.

2.   Аз съм с очила, на едното око съм с 0. 5, а на другото с 1 диоптър.

Можеш ли само да ми кажеш какво работиш, и какво точно четеш. Студент ли си, каква специалност?

3.   Да, очилата за компютър вършат чудесна работа. Има различен вид защита, зависи от това колко време стоиш пред компютъра. Осемслойната е най-силна, но е за стоене по цял ден пред компютъра. Цената е в зависимост от слоевете.
~~~Приказната кралица~~~

4.   3, аз съм 1 - права си за очилата, но когато мониторът е от старите. При съвременните монитори, нямаш нужда от такива очила.
Иначе - избирайте матови монитори!
И 2 - късогледа ли си, дългогледа?
Имаш ли представа, какво е астегматизъм?

5.   Здравей №1
Прочетох статията. Има логика написаното в нея да е вярно. И сега си обяснявам зачестеното мигане. Чак се бях притеснила да не би някакви тикове да получавам вече.

Ами всъщност последният път бях на преглед в Очната клиника в Пловдив, тогава ми казаха, че имам малко астегматизъм на едното око. Аз преди носих очила за късогледството, обаче не ми бяха удобни. После си взех лещи, доста ми беше удобно с тях. Обаче всички ми казваха, че за такъв малък диоптер, не е хубаво да се носят. Лекарите ми казаха, че с този диоптер очила почти не ми трябват-само за гледане на телевизия отдалече, или кино.

А според мен тези упражнения за очите, както пише в статията, за взирането надалече, са много полезни и гледам да го правя отвреме на време.

Чувала съм, че до 25год. възраст се развива човек, съответно и диоптера се увеличава. Обаче си мислех, че може да се избегне по някакъв начин.

№2, работя в тур. фирма, изключително и само на компютър и уча туризъм. В моментите, в които не работя и не уча, аз или чета книга, или гледам телевизия. На мен това са ми развлеченията и те също са свързани с постоянно взиране. Единствено очите ми си почиват като спя.

Иначе моят монитор вкъщи е от старите. Даже честно казано изглежда сякаш ми е набор:DДосега за мен беше важно да ми върши работа, незнаех че оказват по-вредно влияние от сегашните модели.

Днес ще си взема капки за очи.
Благодаря ви за отговорите! :)

6.   Авторке - няма начин да спреш процеса. Късогледството не е голям проблем, имам над -6 и си го коригирам с лещи и съм забравила направо, ще си направя операция, след като мине малко време и видя, какво е станало с опитните мишчици
Проблемът ти е в астегматизма. От него можеш да имаш и главоболие.
Инвестирай в нов монитор - може да не е от най-най новите, втора употреба, но да е от последните 5 години, от плоските да е с матова повърхност
С капките ще виждаш по-добре, казват им изкуствени сълзи, от естествени съставки са.
Успех...

7.   Аз бих добавила освен очила за компютър да пиеш и някакви хранителни добавки, специално за очите с витамини, екстракт от боровинка, лутеин и зеаксантин. Окото има нужда да се храни и отвътре. В аптеките има голям избор от марки, но от личен опит бих ти препоръчала тези на Допелхерц. За упражнения-добре е на всеки час-час и половина който си пред компютъра да прекъсваш за няколко минути и да правиш следното простичко нещо. Разтъркваш дланите си, докато хубаво се затоплят и ги полагаш на очите. Оставаш така няколко минути давайки им възможност да починат. Вечерно време пакетчета от чай-лайка изстудени в хладилника и оставени за 10-тина минути на очите също подобряват нещата. Дано съм ти помогнала.

8.   Ж29: Имам точно твоите проблеми и същите диоптри, и астигматизъм.
ПРЕПОРЪКИ:
1. Опитай се да отграничаваш четенето, работата на компютър, гледането на телевизи.
2. Опитай се да се отдаваш на повече почивки и разходки
3. Изключително добре влияе вечерното пълно усамотяване в тъмна стая. Тогава очите се регенерират
4. Носи редовно очилата си, пир работа с компютър, четене и гледане на телевизия
5. Задължително ползвай изкуствени сълзи - поне 3-4 пъти на ден
6. Заблеяни и отнесени в работата си, забравяме да премигваме. Постави си за цел умишлено да премигваш по-често. Това овлажнява окото.
7. Прави по-чести наблюдения при КАДЪРЕН офталмолог
8. Не слагай никакви отвари в очите!!!
Успех!