Споделена история от Здраве

Затворена в кръга на булимията
Здравейте и от мен, едно 15-годишно момиче от големия град. Както вече се подразбра от заглавието, страдам от булимия. Започнах да повръщам преди около 3 месеца и отначало беше като на шега- ей така, от време на време, само когато наистина съм преяла. Но колкото повече напредваше времето, толкова по-зле ставаше. Накрая се оказах в положение, в което повръщах след една изядена ябълка.

Ето сега например изядох едно пакетче солети и Twix, и пак бягах до тоалета. Иначе ако не го направя, ще започна да се самообвинявам и да си мисля, че едва ли не от тези работи ще стана 200 кила. Имам абсолютно нормални мерки, не съм слаба, но не съм и дебела. Или по-точно другите така казват.
Аз лично се определям като изключително дебела, чак съм изпадала в депресии заради това.

Моля ви, дайте съвети как да спра? Не мога да отида на психолог, защото това означава да кажа на майка ми, а тя ще си помисли, че едва ли не съм психично болна. Което си е вярно де.

Опитах сама да надвия това с мисли, но не мога-имам чувството, че на ден трябва да приемам само около 100 калории, а поглъщам доста повече. Чувствам се изключително глупаво, но едва ли ще се радвам, ако стигна до фатален край. Благодаря ви все пак и се извинявам, ако историята ми е прозвучала детински или простовато! (:

Коментари

1.   Кое е по-важното? какво си мисли майка ти или ти да си добре?
казвай й и веднага да отивате на специалист!

2.   ти не си виновна за това състояние! трудно може да се справиш сама!

3.   Това е заболяване на психиката, така че най-добре да посетиш психолог или психиатър, а може би и двете. Не губи време! Едва ли ще се справиш без помощ отвън. Те ще ти помогнат да разбереш причината за заболяването и да я отстраниш с тяхна помощ, повръщането е само външната страна на нещата, видимата, а проблемът е на друго място. Успех в лечението!

4.   Кажи на майка си, действително си болна.
Психично болна и няма нищо срамно в това.
Освен това, ако не престанеш, стомашните ти сокове ще ти разядат зъбите - те са почти толкова силни като сярната киселина, а зъбите са преди всичко калции. Полей с лимонов сок варовика на чешмата например и виждаш, какво се случва със зъбите ти като повръщаш. След година най-много ще останеш без тях.
Решавай.

5.   Всъщност, не си психично болна. Просто имаш проблем, отиваш при майка си и казваш.
-Мамо, вече повръщам и от 1изядена ябълка, не мога сама, помогни ми!
Дори да не отидете при психолог с помощта на близки ще се справиш, не е чак толкова трагично.

6.   Здравей, аз така като теб от срам да кажа на майка си и откарах 8 години в булимия, което пък от своя страна ми докара други здравословни проблеми, които не мога да ги оправя, въпреки че от 3 години не съм повръщала. Моя съвет - кажи на майка си, тя ще те подкрепи и да се лекувате. Така ще се справиш. Няма нищо срамно, разбери. В тоя свят на реклами и налагане на един единствен идеал за женското тяло, много различен от действителността е много лесно да се залитне в булимията и анорексията. Познавам много жени и момичета болни от тази болест, дори познавам една известна, която всеки ден е на екран и няма как да знаеш, че е болна. Така че дотам, че си болна психически. Просто споделяш, отивате на лекар и започваш лечение. Това е правилния начин. Успех

7.   Така е, имаш нужда от помощ. Бях в булимия около 6 години, и започнах на шега, като основната причина беше по- ниско тегло, поне аз така си мислех. Булимията е външната обвивка на проблема, само с помощта на специалист можеш да се "оттървеш" от тази коварна зависимост. Разбира се, че увреждат зъбите, и стомаха и цялата храносмилателна система най- вече. Да не споменавам какви нерви ме гонят след повръщане. Спрях единствено когато разбрах, че съм бременна, в името на детето. Откровенно казано, от около година пак понякога го правя, и всеки път си казвам, че ще е за последно. Наясно съм с последиците и ме е страх... неискам да стигам ръба. Тази вечер ще хапна само салата и препечена филия, надявам се. Желая ти успех, съвета ми е - кажи на майка си, тя те обича и ще разбере, това е единствения начин да излезеш от пропастта, иначе все по-надолу, и по- надолу....

8.   до № 6 : Не разбрах само какъв лекар препоръчваш на момичето и какво значи "дотам, че си болна психически"? Това си е абсолютно психическо заболяване, както и анорексията, което съвсем не значи, че луда, както си мислят повечето хора, като чуят психиатър!

9.   Неможеш да поглъщаш по 100 калории, дете! Това е пълен абсурд, в коя схема на дневен прием го вида това. В нета можеш да изчислиш какъв е необходимият ти дневен прием на калории, но поне 800-1000. Лятото може и да преживееш с 100 калории и то само ден седмично, но сега причиняваш стрес на организма си. Моля те, здравето е най- важно, трябва да го ценим, докато го имаме, всичко друго е излишна суета.

10.   Номер 8 - личен лекар. Да и назначи изследвания за да се види какво е положението и дали си е навредила вече. Аз имах известни промени в кръвната картина, а и много други усложнения, но при мен след по-дълго боледуване. Ако всичко е наред по негова преценка- или психиатър за хапчета (има такива, които се изписват при булимия) или психолог за провеждане на терапия (който разбира се не е лекар), а може и двете заедно. Дотам, че си болна психически, конкретно в контекста означава да спре да си мисли, че е болна психически. Да, има психологичен проблем, но със сигурност не е болна психически - има разлика, надявам се разбираш каква е. Ако не - ще я обясня. Достатъчно ясна ли съм сега, или се налага да обяснявам още?

11.   ти какво си мислиш, че майка ти няма да разбере ли? В скоро време, ако продължаваш така ще се започне с капането на зъбите, косопада, отпадналостта, сенките под очите, спиране на цикъла. На къде си тръгнала бе дете заради тая абсурдна глупост да си слаба. Лекувай се докато е време, че после ще съжаляваш и ще се жалееш много повече от сега

12.   Абе много и зле яж си колкото искаш тъпчи се ако щеш хе те бърка да го правиш ако си тренираш така тялото усвоява нижните витанини игаря излишните калорий и ти си се чустваш много добре аз така направих и найстина действа!

13.   Бог може да ти помогне. Само Той може да те изцели напълно и съвършено. Покай се :)

14.   № 8: Достатъчно ясна вече, все пак идеята е да се помогне на момичето, нали така?

15.   Здравей момиче,
Аз страдах от булимия 10 години. Обиколих всички специалисти в тази област - психолози, психиатри, хомеопати, ирисови диагностици, врачки, баячки и всякакви други, за които се сетиш. Накрая се справих сама, години след като спрях да ходя по доктори. Най-важно е да се вземеш в ръце първо ти самата. Това не е начина за поддържане на тегло, това е начин за самоунищожение. И къде прочете за тези 100 калории??? Та ти тепърва изграждаш организма си като жена. Аз пропилях най-хубавите си години в булимия - от 20 до 30. Не прави тази грешка. Моля те, вземи се в ръце, постъпи разумно. Спортувай! Не се погубвай.