Споделена история от Здраве

Фиброаденом
Аз съм момиче на 20 години. Преди седмица приключиха изследванията, на които ме подложиха (ехография, преглед при личния лекар, гинеколог и мамолог) и беше установено, че имам доброкачествен фиброаденом с размер 5х2 сантиметра, който трябва да бъде отстранен оперативно, като операцията е назначена за този вторник, тъй като не ми дадоха възможност да задам всичките си въпроси, бих искала да се посъветвам с хора, които вече са преминали през това.

Въпросите ми са:
1. Има ли съществена разлика след премахването на бучката между двете гърди? Ако има разлика в какво се състои реконструивната операция и каква тъкан може да се използва?

2. Разрових се в различни форуми и открих, че всички жени са оперирани с местна упойка, а при мен ще използват обща. Защо?

3. След като процедурата премнава през здравната каса с направление, ще трябва ли да заплатя някаква сума?

4. Как протича възстановяването?

Благодаря Ви предварително, за отделеното време :)

Коментари

1.   Задай въпросите на лекаря си.
Специално за парите - за легло се плаща, ако лежиш, но е малко. Просто трябва да се видиш отново с лекаря. Успех ти желая и горе главата!

2.   Надали моят отговор ще внесе голяма яснота по въпросите ти, но все пак се надявам поне мъничко да помогна.
Мисля, че няма да има разлика между двете гърди. По принцип винаги е налице лека асиметрия между някои части в двете половини на тялото. Може би при отстраняване на бучката може да изтече малко мастна тъкан, но тя вероятно се възстановява. При мен нямаше разлика. Освен малкият белег, който остава.
Аз се консултирах с двама специалисти преди отстраняването. И при мен процедурата беше някак пришпорена - за да се отстрани и изследва аденома по най-бързия начин, а и заради натоварения график на гръдния хирург.
Не съм убедена, че всички жени се оперират с местна упойка. Повечето - да. Може би зависи къде точно е разположен аденомът. Ако е на по-голяма дълбочина, е излишно да се подлагаш на излишен стрес. Независимо, че и местната упойка върши работа, усещането е неприятно. Много гадно. Днес има доста щадящи общи упойки. Прилагат се при аборт, при отстраняване на трета сливица - и възстановяването е бързо.

Не се заплаща нищо по операцията. Заплаща се единствено престоя в болницата. Ден или два. Дори и да си тръгнеш по-бързо, ако се чувстваш относително добре, си плащаш нощувката. Сумата е незначителна. Всичко останало е безплатно, включително и двата прегледа в рамките на един месец след изписването. Важно е направо да си уговориш дата за преглед с лекуващия лекар - най-добре това да съвпадне със свалянето на конците и излизането на резултатите от изследването на бучката. Консултът две седмици след операцията е много важен! Гледай да не те претупат с общи приказки, че е рутинна манипулация.
Когато те изписват, ще ти сложат лепенки. Въобще цялото обслужване в болницата ти се полага и не се заплаща. Ти си купи 'дишащи' лепенки за у дома и няколко непромокаеми - за къпането. Аз си купих по-голям размер от дишащите и ги срязвах на две, за да е леко открита едната страна. Иначе раната се запарва, а и отлепянето си е кофти работа.
Още един досаден момент е записването в болницата. Попълваш много документи и ако администраторката/ сестрата е мудна, може да отнеме два часа :)). Не е болка за умиране, но човек без друго е напрегнат. Така че се запаси с търпение и здрави нерви. :) И бъди пред съответния кабинет навреме.
Желая ти всичко да мине успешно. И късмет! :)

3.   Благодаря за информацията, операцията мина и всичко е наред=)

4.   Искам да споделя мнението си за един нов, неинвазивен метод на лечение на фиброаденома, който набира скорост - така наречената ехотерапия. Това е метод, използващ фокусиран ултразвук с висока интензивност ( HIFU) и представляващ алтернативен вариант на хирургичното лечение на проблема. Има редица предимства, прави се и в България в болница Света София.

5.   Фиброаденомите са доброкачествени образувания на млечната жлеза. Подхода при тях е оперативно премахване или наблюдение на определен период от време. Хубава е профилактиката с цел не допускане на доброкачествени промени в гърдата, а за предпазване също от рака на гърдата.
Операцията се извършва с местна или обща упойка. По КП 180 на здравна каса, заплаща се само престой в болницата, ако си осигурена. Ако ли не плащаш всичко. По 179 се оперира рака на гърдата. При въпроси питайте!

6.   Няма разлика за която питаш, заплаюа се само престой в болницата и не се притеснявай може би 1/2 ще те понаболява лекичко. С пълна упойка е по добре така че не се притеснявай....