Споделена история от Здраве

Психолог/психиатър
Ползвате ли услугите на психолог или на психиатър, или е нещо напълно безсмислено? В училище имаше една ученичка, която се самоуби преди време, и се чудя дали щеше да има ефект, ако се бе погрижила за психиката си, вместо да поеме по-лесния вариант? Май имаше някакава статистика, според която в България много малко хора ходят на психолог(или психиатър)?

Коментари

1.   Първо според мен, е най-важно да се разграничат двете понятия - психолог и психиатър. Психолога изследва, анализира, работи с психически ЗДРАВИ хора, поправя тяхното поведение, изследва и говори с тях по проблема, заради който търсят помощ, но не лекува. Докато психиатъра е лекар, работещ с психично БОЛНИ хора, ако си за психиатър, предимно ги лекуват в психиатрични клиники, чрез лекарствени препарати.
Моето мнение е, че не е излишно да посещаваш психолог, ако имаш нужда да говориш, да се разтовариш от проблемите си, да ти се даде съвет и съответно да ти се помогне, но за жалост ние тук сме свикнали да използваме за тази част свои приятели, като по този начин облекчаваме до някъде себе си, а натоварваме тях. А на психолога това му е работата, нали за това взима пари.
От приятели, живеещи в Америка знам, че там посещението на психолог е нещо по-скоро нормално, както за нас ходенето на гости по чехли до комшиите.
Лично аз не съм ходила на психолог, макар, че би ми се искало да мога да говоря свободно без да обременявам събеседника си.

2.   Първо според мен, е най-важно да се разграничат двете понятия - психолог и психиатър. Психолога изследва, анализира, работи с психически ЗДРАВИ хора, поправя тяхното поведение, изследва и говори с тях по проблема, заради който търсят помощ, но не лекува. Докато психиатъра е лекар, работещ с психично БОЛНИ хора, ако си за психиатър, предимно ги лекуват в психиатрични клиники, чрез лекарствени препарати.
Моето мнение е, че не е излишно да посещаваш психолог, ако имаш нужда да говориш, да се разтовариш от проблемите си, да ти се даде съвет и съответно да ти се помогне, но за жалост ние тук сме свикнали да използваме за тази част свои приятели, като по този начин облекчаваме до някъде себе си, а натоварваме тях. А на психолога това му е работата, нали за това взима пари.
От приятели, живеещи в Америка знам, че там посещението на психолог е нещо по-скоро нормално, както за нас ходенето на гости по чехли до комшиите.
Лично аз не съм ходила на психолог, макар, че би ми се искало да мога да говоря свободно без да обременявам събеседника си.

3.   Не си прав, номер 1. Психиатрите също работят с психически здрави хора, но помагат чрез медикаменти - антидепресанти най-вече. Психологът анализира и помага да намериш сам пътя към решението на проблема си (тук си прав).
Аз съм посещавала психолог - видя ми се пълно куку... Реших за себе си, че сама трябва да си помогна.

4.   Проблема е точно в парите, аз съм една от тези, които трудно си покриват сметките, а как да отделя и 30 лв. за психолог за да ме слуша. Да имам остра нужда от съвет и помощ. Изпаднала съм в депресия и ми липсват приятелите с които да се повеселя и да споделя. Но.... от къде да ги взема тия пари, а и при кого да отида. Хирурзите и гинеколозите станаха търговци, а за психолозите не мога и да помисля.

5.   Абсолютно нормално е да ходи човек на психолог, когато има някакви проблеми. Същото е като да разговаряш с приятел, става ти по добре. Психиатъра предписва лекарства и се занимава с по сериозно болните хора, докато на психолог в америка ходи почти всеки, който може да си го позволи.

6.   Да, аз ходя. Скъпичко си е, 30 лв. но пък за 45 мин. си "изливам душата".

8.   Психиатъра работи и със болни хора и с наълно нормални, като например хора с депресии, фобии и т. н.