Споделена история от Здраве

Може ли коляното да се възстанови без операция?
В началото на декември усуках коляното си и трудно се прибрах. Болеше ме около 5 дни при сгъване, без никаква болка в покой (но все пак можех да ходя). 1 седмица след това си ходих спокойно на училище и дори ходих да спортувам. След 2 дни почивка вкъщи коляното пак ме заболя и отидох на преглед при професионален ортопед в София. Направи ми някои тестове и снимка, и каза, че е възможно да е засегнат менискус или предна кръстна връзка, но ще бъде ясно след проведен ЯМР.

Сега си ходя съвсем нормално и не изпитвам никаква болка нито в активност, нито в покой. Сега ми остава 1 седмица до ЯМР и въпросът ми е - ИМА ЛИ НЯКОЙ С ПОДОБЕН СЛУЧАЙ? И МОЖЕ ЛИ КОЛЯНОТО ДА СЕ ВЪЗСТАНОВИ БЕЗ ОПЕРАЦИЯ? (не съм спортист, но имам горе-долу здрави мускули... бивш спортист съм)... И да добавя... На 15 години съм.

Коментари

1.   Може лекарят да е сбъркал диагнозата! Ха ха. Това е често явлене! Трябва да си абсолютно сигурна на кой лекар се доверяваш.

2.   Съгласна съм с 1. В софийската ортопедия има лекари, които не са на ниво. Не искам да ги обвинявам, особено щом не сам наясно с твоя случай, но наистина трябва много да внимаваш на кого се доверяваш. Щом вече не усещаш болка възможно е нещата да са отшумели, но е възможно и коляното ти да стане огнище или болката да се появи в бъдеще. Потърси второ мнение, аз има 2 операции на крака. Едната беше в София, беше неуспешна, и беше ненужна и абсолютно непрофесионална. Общо взето лекарска грешка, ортопедите мнго яко ме наплашиха и казаха че операцията е нужна, а не беше. Със сигурност потърси второ мнение преди да легнеш под ножа. Надявям се да съм била полезна! Дано всичко да бъде наред!
N. Ts.

3.   ОТ ПОСТАВИЛИЯ ТЕМАТА
Лекарски грешки се надявам да няма, защото съм пациент с "връзки" при най-влиятелните доктори и се надявам да ми се обърне повече внимание, но както споменахте - случват се и грешки.. :))

5.   Здравей, моя позната преди две години преживя същото като теб. В началото много я болеше, мажеше се с някакви гелове, после и минаваше, после пак я болеше. Така издържа 3-4 месеца и се оперира при много добър и известен хирург, самата операция мина леко, бързо се възстанови, но сега 1 година по-късно си признава, че пак има моменти, в които много я боли. А между другото на нея два пъти и объркаха диагнозата.
Аз това лято се занимавах с ортопеди, честно казано един кадърен не видях. На моя роднина колко и объркаха диагнозата и лечението, не ми се говори. Така, че изчакай ЯМР, виж какво ще излезе, съветвам те да се консултираш и с друг специалист за всеки случай, посъветвай се и с родителите си и вземете решение. Но моят съвет е да изчакаш няколко месеца, макар да те боли. Аз имах подобна контузия и месеци наред с големи болки и уговорки да ме режат, но се оказа съвсем друг проблема и ми мина като на куче от само себе си, изобщо не бях за операция.
Успех

Лоша

6.   Имах подобен проблем преди няколко години с усукано коляно. Двама ортопеди ми казаха, че трябва да го оперирам заради скъсан минискус, правих и ямр. Аз не се оперирах, коляното ми се възстанови за около година и половина но много го пазех да не го посуча наново. Коляното е херметически затворена капсула и всякакаква интервенция било и медицинска води до разхерметизиране. Сега нямам никакъв проблем с него, дори го натоварвам със спорт. Моя съвет е да изчкаш операция винаги можеш да направиш. При скъсан минискус понякога ти засича коляното а на мен нито веднъж не ми се е случвало това. И аз познавам доста лекари и приятели имам лекари и щяха да ме резнат за едното нищо една моя позната лекарка ме спря добре че я послушах.

7.   И да добавя на 35 съм сега случката е от преди 5 години при мен и бях много зле не можех да си стъпя на крака около месец може би, крака ми беше станал двоен.

8.   Съгласявам се с номер 6 - това е много важно, че коляното веднъж отвори ли се, вече не е същото. Изчакай да разбепреш как е. Иначе, има много хирурзи дето обичат да режат и оперират, е пациентите им са все с връзки, някой ги бил напътил.... Внимавай, че точно такива могат да ти създадат големи проблеми за цял живот.