Споделена история от Здраве

Искам да спра да пуша, но ме е страх, че ще надебелея
Здравейте. Искам да помоля пушачите, или по-скоро бившите пушачи, за съвет. Пуша от 5-6 месеца. Почнах заради нерви покрай университета, ако има значение. Не съм някоя 15-годишна, коята е почнала, за да се прави на кой съм аз. Както и да е. Вече живота ми е спокоен и искам да ги спра и мога. Не съм пристрастена, но единствено ме е страх да не надебеля. Една позната на леля ми ги спря и качи 10 килограма. Накратко въпроса ми е: Дори и да ги спра и да не прекалявам с яденето, за да си запълня никотиновия глад, пак ли ще кача килограми?

Защото една приятелка ми каза, че дори и да ги спра и да ям колкото преди, пак ще кача кг, само защото съм ги спряла.

Благодаря.. и нека коментират само хора, които знаят за какво става на въпрос.

Коментари

1.   Просто ще започнех да ходиш на фитнес-кардио и няма да надебелееш

2.   Килограми млада ми девойко се качват само и единствено с приемане на калории. При спирането на цигарите хората започват да се хранят за сметка на никотина да чоплят семки и ядки и затова пълнеят. Биреното коремче не е от бирата а от мезето. Няма как да напълнееш без да приемаш калории, кой каквото и да ти говори.

3.   Според мен по добре ги спри както пишат в коментарите можеш да спортуваш но според мен по добре да си леко пална от колкото да се тровиш с никотин знаеш ли какво става белия ти дроб ужас по добре ги спри и си спортувай но все пак това е мойто мнение :) късмет!

4.   Според мен за 5, 6 месеца не можеш да се пристрастиш до толкова, че да не можеш да ги спреш. Още не си толкова зависима, че да не можеш да караш без тях и да се тъпчеш за тяхна сметка. С други думи, СПИРАЙ ГИ ДОКАТО ОЩЕ МОЖЕШ!!! И си намери друг отдушник на стреса.

5.   По принцип 2 е прав, но имаи един друг момент. Когато спреш цигарите се забавя метаболизма. Не искам да те обезкоражавам, но съм спирал цигарите 2 пъти, и двата качих по 6 кг.

6.   По-добре да надебелееш отколкото децата ти да се родят увредени или да се разболееш от рак!

7.   Аз като ги спрях качих 11кг за 3 месеца :-) но после се върнах на старите си килограми без да се стремя или да правя нещо за да свалям.

8.   И аз ги отказах преди 14 години и качих 10 кг., но както ти казаха по-горе трябва фитнес и движение и по нискокалорични храни. Сега в парка си тичам по 50-60 минути без да се задъхвам и се чувствам перфектно за 45-те си години. Успех.

9.   Нормално е като приемаш повече храна вместо цигари да качих килограми... затова спазвай режим... и се пази

10.   Трябва все някога да ги спреш - това е положението! Рано или късно. Леля ти може да е на 50, ти ако си на 30 имаш по-скоро шанс да не напълнееш, защото имаш метаболизъм на млад човек все пак.

Иначе, една изпушена цигарка е 9 калории, 10 цигарки са 90, а това са 20 мин. бягане на пътеката във фитнеса. Да, вярно е - от цигари се отслабва.
Да, самото пушене намаля апетита и гори калории.
Но.. , на каква цена?

Зависима си, няма начин. В мозъкът ти вече се е образувал специален център, които се симулира от никотина и ти дава измамното чувство, че се успокояваш. Истината е обратната - капилярите се свиват, тялото се натоварва, вероятността от инфаркт се увеличава., но рецепторите ти дават сигнала „да, получих това, което искам“. Същата е и системата при всички видове дроги. Това са механизми, които ни карат да се храним, да пием и да правим секс.
Затова и ти липсва чувството на щастие от цигарката и посягаш към храната.

Дори да напълнееш, с течение на времето ще си върнеш фигурата. Млада си. Никога не можеш да си върнеш здравето, веднъж ако го загубиш. Ако си предразположена към рак на белия дроб, може и с малко цигари да отключиш болестта и в рамките на 3 месеца да умреш по особено мъчителен начин.

Сложи положителното на пушенето и отрицателното в две колони и реши.
Аз лично никога не бих искала да умра или да страдам здравословно заради този навик. Да не говорим за миризмата, разходите, предстоящата забрана...
Лаура

11.   Спирането на цигари става постепенно, и със ЖЕЛАНИЕ!!! Да, възможно е да качиш малко, но ако спазваш някаква не строга диета, няма да има проблем.
^^^^ЛуДкАрКаТа^^^^

12.   Спри ги!!!

Ненн

13.   Със сигурност ще качиш някое кило в повече, една приятелка ги спря и качи повече от 10кг за 2 месеца, аз пуша от 16годишна по едно време мислех да ги спирам, но така и не можах, за сега не ми пречат вече съм на 32г. Пуша по кутия на ден не спортувам и що годе поддържам перфектно тяло 168см/ 72кг ако ги спра не знам какво би станало

14.   Не пушиш от много време, спри ги преди да е станало късно. По въпроса с пълнеенето, спрях ги през бременността, но не веднага. Нямам наблюдение колко кг. качих от цигарите, общо взето ядях толкова, че като ги спрях, повече от това нямаше как да ям. Като пропуших отново, не отслабнах от цигарите. Отслабнах с диети, но после заряза диетите и спорта. Сега пуша по кутия и не виждам особено влияние на цигарите върху кг.