Споделена история от Здраве

Сериозно задъхване - помощ
Здравейте, проблемът ми е че от около година...

може би по-малко нямам почти никаква активност, най-вече седя пред компютъра, от компютъра в колата, от колата на друго място, слизам от колата и сядам някъде. После се прибирам с колата, сядам пред компа, или лягам да спя. Движение почти никакво.

Проблемът е, че забелязах когато излязох на разходка да се раздвижа за пръв път от много месеци без колата, че не мога да дишам. Буквално бабичките не се задъхват както аз. Но продължих, стигнах до момента в който едвам дишах и ми стана замаяно и се наложи да поспра. Пускам темата в здраве, защото все съм виждал обездвижени хора, ама чак така да не мога да дишам се притесних да не е нещо здравословно.

Коментари

1.   Според мен, имаш действително здравословен проблем.

Прегледай си дробовете и сърцето.
Ако пушиш - спри, веднага спри!
Ако си с наднормено тегло - трябва да отслабнеш.

Иначе, ако прегледите и изследванията показват, че си здрав(а), трябва обезателно да почнеш да правиш кардио в някой фитнес, може да е по 20 мин. на ден, но да е редовно.

Но първо прегледите... Надявам се да ти няма нищо!

Лаура

2.   По-добре първо да се прегледаш при ендокринолог за хипофункция на щитовидната жлеза и ако нищо неизлезе там да минеш към другите изследвания. При излязло от нормите производство на тироидения стимулиращ хормон (TSH) това е основния симптом!

3.   Не мога да ти кажа с точност, но мисля че ти няма нищо. Аз също бях като теб. После се появи най-добрата ми приятелка и започнах да се движа. Сега ходя по-често пеша, с кола само до много много далечни места (като например края на града) или ако има лоши атмосферни условия.

ДВИЖИ СЕ!

Но за всеки случай се прегледай при личния лекар.

4.   Сега ще ви кажа, ходих на кардиолог наскоро и каза, че кардиограмата ми е добра, може би трябва да вкарам повече движение, защото кръвното ми е 130/85, ама аз като съм на лекар винаги го дигам леко, защото се притеснявам, иначе сигурно ми е малко по-добре. Каза, че съм имал лек шум на сърцето, но той бил "функционален"? !? Какво значи функционален, защото от него нищо не разбрах. Питах го има ли за какво да се притеснявам, каза ми - ами малко промени начина на живот... нищо конкретно... какъв е този функционален шум не знам.

5.   Авторе, кръвното ти дори е нормално. Функционалният шум нищо не значи, просто си е свързан с работата на сърцето ти или си е твоя си особеност, без да е проблем.
Остава да си видиш белите дробове, щитовидна жлеза и полови хормони....

Чак тогава, ако си здрав/а се запиши на фитнес. Ще ти светне, бързо ще видиш резултати. Успех

6.   Авторе не си споменал дали злоупотребяваш често с алкохол и/или дали пушиш! Приятелски съвет от мен е да направиш едни изледвания на кръвочистещите органи (бъбреци и черен дроб), защото е възможно ако не функционират нормално да ти повишат кръвното, а от там и да имаш проблеми със сърцето. И не ходи на лекар само като те заболи нещо... един профилактичен преглед в годината е задължителен :)

7.   Цигари не пуша от 2 години, иначе пийвам от време на време, да, но не са големи количества.

8.   Не слушай другите коментари не си болен от нищо.. просто когато си свикнал да не се движиш дробовете ти започват да съкращават и сега когато тръгнеш на разходка ще ти е много трудно да дишаш докато дробовете свикнат.

9.   Аз имам същия проблем. Много лесно се умарям и задъхвам. Като изкача стълбите до втория етаж и едвам дишам и си почивам 10 минути след това. Пуша много цигари и водя заседнал начин на живот. Пулса ми е много учестен(около 100-120 удара в минута), а кръвното изключително ниско. Явно е от заседналия начин на живот.

10.   Разходки почни от по-малки и увеличавай постепенно разстоянията, ако искаш инфаркт отиди на 20 минутна кардио тренировка. Ей №1 ти чуваш ли се човек който се задъхва от разходка го пращаш на кардио.