Споделена история от Здраве

Припадам от игли
Здравейте аз съм момиче на 14 години.. Значе скоро ми предстояг изследвания, а аз имам много голям страх от игли.. знам че може да прозвучи смешно, но това е моята фобия още от малка само ме боцкаха, защото много боледувах.

Лежала сам по болници и какво ли още ни.. От доста време ге са ми взимали кръв от пръста, а аз най-много мразя да ми боцкат пръстите.. Та това, което искам да ви питам е какбо точно представлява това.. смисал забиват ли ти много дълбоко иглата, драскат ли как точно?? Моля да ми кажете и как да се справя с тази фобия??

Коментари

1.   Не ми се мисли какво ще правиш като раждаш някой ден... Може би като пораснеш ще преодолееш тазия фобия. Според мен си още малка и се дължи на това.

2.   Абе споко! Като бях малка имах ужасяващ страх от игли, а сега изобщо не ме е страх! Дори и да боледувам въобще не ми пука дали ще ме боцкат. Мисли си за неща, които те кефят например пиърсинг, татуси... те се правят с игли. Тъй че споко... от игла не се умира.

3.   Когато те дубчат гледай на другата страна и си повтаряй, че ще трае само минута.

4.   Спокойно, аз съм същата като теб. Като се наложи да ми слагат инжекция или да ми взимат кръв започва да ми прилошава, припадала съм също. Но взимането на кръв от пръста е мноооогоо безобидно. Сестрата леко ще ти бодне пръста, става за миг и не усещаш нищо. И после от убоденото ще вземе няколко капки кръв. Няма игли и не е страшно. Не е като венозното :)

5.   На 14 си - според мен вече трябва да ти вземат кръв от венатa на ръката.

6.   Няма нищо страшно ще усетиш леко боцкане и това е, а ако толкова те е страх не гледай и ще видиш как ще мине и замине.

7.   Знам какво е и аз като ми вземат кръв ми става лошо. Причернява ми и ако няма някой с мен да ми намокри лицето припадам. Като ми бият инжекции и ваксини не ми става така. Пак ме е страх, но не ми става лошо. Само като ми вземат кръв. Значи от пръста са ми вземали само веднъж. Не искам да те плаша, но наистина боли. То става много по-бързо отколкото при вземането от вената. Точно за 1 секунда. Това е пак като игла но е по-къса мисля че перце му викат. Изобщо не го забиват само връхчето му вкарват. Но наистина е по-болезнено. На мен даже леко беше ми посинял пръста. Офф и аз съм такава паника. Като чуя за спринцовки и изобщо за лекари и ми става лошо. Не знам като дойде ред да раждам какво ще правя. Спокойно става за 1 секунда. После има болка, но не е чак толкова голяма търпима е.

8.   От авторката: Благодаря ви много за хубавите съвети и че ми отделихте толкова врема.. Офф хора това дали ще ти вземат кръв от пръста или от вената зависи ли от възрастта или от какво по точно?? А боли ли от вената??

9.   Според мен това дали боли или не до голяма степен зависи от лекарите.. Някои са доста некадърни и невнимателни..

10.   Номер 9 - кръв се взима от сестрите, не от лекарите.

Авторке, дали от пръста или от вената не зависи от възрастта, а от количеството нужна кръв.

От вената не боли. От пръста леко щипе... Да ти имам и проблемите - гледаш през прозореца и оставяш хората да действат

11.   До номер 10: Всеки човек с неговите си проблеми.. на 14 е за нея това си е проблем. Ии момиче не се притеснявай стишкаш юмручето на другата ръка и не мислиш затова а да речем как си тръгваш :) аз снощи бях до късно в болница и ми сложиха система и припаднах поне 2 пъти. Страх си ме е и това е!! За пръстчето само като по-малка са ми взимали и беше малко кофти защото те продупчват и след това го стискат за да има кръв, поне при мен беше така и е по-добрия вариант отколкото през вената :) Успехх!!!

В.

12.   Няма страшно, толкова са опитни хората, които вземат кръв, хем от вената вземат - и изобщо не боли.
Ако те щипна ще те заболи повече, а ако си имала котка и те е одрасквала - това с иглата е къде по-леко и приятно :)))
Не си заслужава изобщо да мислиш за това, дишай дълбоко, подай ръчичка, не гледай натам, обещавам ти, толкова ще си горда, че не си усетила НИЩО :))

13.   А много ли ти стискат пръста?? Гадно ли е??

14.   За мен по-добрият вариант е да ми убодат вената, но аз съм луда медицинска сестра, която сама си слага абокати, така че не знам дали и за теб ще е така, детенце. Ако ти бодне вената някой, който си знае работата, няма и да разбереш много какво става. Зависи и какви изследвания ще ти правят-ако става дума за биохимия, тя се изследва само от венозна или артериална кръв. Същото се отнася за хормонални изследвания. Пък ти попитай, не е срамно! Кажи, че ти става лошо, да те сложат да легнеш, и всичко ще е наред:))Успех добро здраве ти желая:)

15.   Благодаря ви много за съветите :)

16.   Днес ни взимаха проби но изобщо не боли. В Петък ще ни бият ваксини, много се притеснявам

17.   Аз съм момче на 17г. и да ти кажа да ти вземат кръв венозно не боли много. Лично мен ме е страх да ми взвемат кръв. Ваксини да ти бият е ужасно за мен, но то става за секунди. Венозно се взима ако се наложи да ти вземат много кръв, а от пръста взимат няколко капки. Правеха кръвопреливане на сестрами, а тя е на 15г. и беше загубила много кръв при нейната операция, но да ти кажа хич не боли Ако искаш слушай музика и мисли за хубави неща.

18.   От aвторa от номер 17.Кaто ти вземaт кръв от венaтa нищо нямa дa усетиш.зЛеко ще я сложaт иглaaтa и товa е .Aко искaш виж в youtube зa взимaне нa кръв гледaй ги и виж,че нямa нищо стрaшно.

19.   Номер 1 раждането е само пожелание и който не иска болка няма да ражда ;) а тези процедури са задължителни, прави разлика като зрял човек.

20.   Здрасти! Аз съм момче на 12 години. Тази година, някъде около 27. 02 до 03. 03 бях в болница с окончателна диагноза лимфоденитис дио екстра. Когато ходих на кръвна картина, ми вземаха кръв от пръста и не болеше. Но после казаха че не им достигала и ми казаха че трябва да ми вземат и от вената. Обаче там те стягат с едно гумено мъркуче за да ти изпъкне вената и тогава вземат. Ако се паникьосваш, няма да си преодолееш тази фобия. Не се паникьосвай и това е!

2014 г.

21.   Нa мен ми взехa кръв и не ми сложихa гумен мaркуч, a другото кaто лaстик

23.   Страхът от медицински манипулации е обоснован! Организмът си знае кое му е добре и кое не. При всяко убождане, особено във вена, има опасност от вкарване в кръвния ток на патогенни микроорганизми. И тъй като кръвта, течаща по вените отива към сърцето, има опасност от увреждане на самото сърце. Което разбира се не е безопасно за живота...
А припадането при убождане на вена е естествена защитна реакция на организма. Иглата дава накъсо потенциала на биотоковете между кожата и венозната кръв, което сигнализира на организма да намали кръвното налягане, за да не изтече кръвта. Човек припада, защото му пада кръвното. Това особено важи за хора с ниско кръвно и най-вече с ниска долна граница на кръвното.