Споделена история от Здраве

Проблем с гласа
Здравейте. Имам нужда да споделя с вас един проблем, и се надявам някой да ми помогне да го разреша. Бъдете сериозни. Момче съм на осемнадесет години но имам проблем с гласа. Като говоря звуча като някое момче което е на не повече от тринадесет-четеринадесет години, да не кажа и по-малко.

Когато говоря звуча ужасно детски, а това от своя страна ме кара да имам комплекси. Когато някой ме запита нещо гледам да отговоря по възможно най-краткия начин. Например сред съучениците и приятелите ми избягвам да говоря. Понякога от срам даже се държа глуповато питат ли ме не отговарям. Първо мислех, че това е на психическа основа поради някакво затваряне в себе си. Ходих на психиатри, психолози и всякакъв тим хора занимаващи се с психика, но в крайна сметка се оказа, че проблема не е такъв.

Имам огромно желание да общувам, отворен съм за другите, но не говоря заради липсата на мъжки глас. Опитвам се с усилие да говоря с по-дълбок тембър, но не се получава. Изглежда проблема е физиологически. Дали ми липсват хормони или говорният апарат не отговаря на възрастта ми не знам. Проблемът се задълбочава от това, че желая да бъда университетски преподавател, имам потенциал, имам публикация в специализирано списание. Тоест умея да се справям добре с дисциплината в, която да специализирам, а желая това от цялото си сърце. А гласа за преподавателска дейност е от ключово значение и не желая да загубя вяра в собственото си развитие. Моля Ви, да ми дадете съвет всеки според знанията и способностите си. Надявам се да ме измъкнете от това неудобно положение. П. С. Това ми пречи и да имам по-близки отношения с момичетата.

Коментари

1.   Може просто да си си такъв. Имам приятел. който говори като жена. Но никой не му се е подигравал. Просто гласът му не мутира достатъчно за мъжки. Не се притеснявай. Но поговори с личния лекар, нека той ти даде съвет и ако се наложи да те насочи към специалист.
Сетих се, че имам познат лекар, той е психиатър между другото, та и неговият глас е доста тънък. Но това не му пречи да е професионалист.

2.   Приятелю, ти на колко си години? Да не би да си мъничък и все още да не ти е мутирал гласът? Но щом говориш за университетски преподавател.. Ами знаеш ли к'во, аз мога да те посъветвам да не се държиш като шматка. И какво като говориш малко по-меко, ако казваш стойностни неща умните и будни хора ще те слушат. Същото и с преподаването. Е, може и да ти се посмеят малко, но пък това са дечица, които насила са вкарани там, тези които са с малко повече мозък ще слушат думите ти. Нищо страшно. Имам познат с подобен глас.. М, страхотно човече е, много му се радвам. :)))

И все пак - защо не посетиш някакъв лекар, ей така, информативно, да видиш поне от какво е така, може и поправимо да е, а и дори да не е.. Не е важно как говориш, а КАКВО говориш. :)))
Късмет и смело напред! Млад си, не го забравяй това! :)
Много успехи ти желая. :)))

3.   Боже! Все едно аз съм пуснал темата. Вече съм на 18, а моя още не се е променил, звуча като жена и по телефона като говоря с някого мислят, че съм жена. Не знам при теб дали е така, авторе, но проблема е по-скоро физически. Обаче пречи на много други неща, включително и на психиката. Знам колко е неприятно. Чудя се дали да ходя на доктор или да търся някакви упражнения за по-дебел глас. Направо е срамота това-има лапета 7-8 клас, които говорят по-дебело от мен. На връстниците им от години са доста по-плътни. На някои по-късно им се промениха, но в крайна сметка останах само аз. Сега обаче прочетох темата и видях, че не съм единствен. Според мен е хубаво да отидеш на лекар (аз още не съм, но смятам да отида), защото това е голяма пречка.

4.   Ако научиш нещо повече, за това какви са причините за този проблем, сподели.

5.   Консултирай се с логопед.

6.   ее какво стана? имам подобен проблем и ме интересува..

7.   Мили деца защо се притеснявате от такива неща? Гледайте какво говорите и как се държите а не какъв е гласът ви. Всеки човек има различен за себе си глас и тембър. Затова се познаваме дори само по гласовете.
Снощи в първия ден на предаването "Гласът на България" едно момче на 20и няколко год. изпя страхотно една италианска песен при което журито помисли че пее жена/те не виждаха кой пее/. След като се обърнаха и видяха че е момче учудването им беше голямо но те оцениха таланта и това момче продължава в надпреварата за "Гласът на България".
Така че не се притеснявайте за такива неща!

8.   Авторе, има ли подобрение при теб?

9.   нужен е фониатър, а не логопед за съвет и евентуална помощ

12.   И аз имам подобен проблем. На 17 съм и когато говоря е все едно мънкане ако искам мога да говоря плътно и по-дрезгаво но все пак не ми се струва нормално имам чувството че може да нямам достатъчно тестостерон или нещо от сорта и брада нямам само мъх, мустак и 5 косъма на брадичката... ако някой знае каква може да е причината или как се засилва тестостерона да каже

13.   Хора спокойно не се напрягайте аз съм на 15 имам същия проблем но аз мисля че това е просто забавяне на растежа та аз едва сега влизам в пубертет а трябваше това да стане на около 12-13 години. Всеки и различен всички ростем различно всички в класа ми се подиграват че имам детски даже ми казват че съм жена. Е да отначало много се дразнех и по едно врими се затворих в себе си но с течение на времето започна въобще да не ми пука и въобще не обръщам внимание на това как говоря и на това кой какво милси за мен. Въобще не трябва да ви пука повярвайте ми. Аз ходих на лекар и той ме попита дали мога да пея и аз му казах че имам дарбата и той ми каза че промяната на гласа е по забавен при мъжете тогава когато можеш да пееш защото можеш да си промениш гласа на писклив и да взимаш високи тонове. Е до колко е вярно не се знае. Но не обръщайте внимание и не се стряскайте от това защото ще повреди на психиката ви. Всичко с времето си може да стане н 19 на 25 на 30 на 40 доже може и да не стане но от това няма значение. :)
П. С моля да ме извините ако има грешки

14.   Аз съм на 15 и имам такъв проблем. Гласът ми не е още мутирал малко е детски. Не знам какво да правя. И по- малки от мен и вече им е мутирал гласа. Кофти ми е.

15.   Завиждам Ви - аз съм момиче на 24 и моят глас пък е като мъжки почти и даже имам проблеми с комуникационните умения. Много се притеснявам от гласът и говора си, дори когато говоря и по телефон. Също ми пречи в намирането на работа- не мога да говоря пред много хора и се чувствам като че имам някакъв умствен проблем така. Забравям думите и се бъркам пред непознати особено, да не говорим пред колектив... понякога получавам и силно сърцебиене от срам и притеснение.

Преди две години пък ударих главата много лошо и в едното ухо също и от там увредих нерв който е свързан с говора и не се възстаноних напълно, започнах да произнасям па трудно " Р ", " С" и "Ш".
Питам се има ли изобщо някакъв начин да изтъня гласа си или е невъзможно? Операция? И някой превъзмогнал ли е притеснението при говорене сред хора след логопед или някакъв друг подходящ специалист?

16.   Момче на 18 съм и имам същия проблем. Както каза автора направо ме е срам да говоря сред хора. Аз обаче отидох на лекар и се оказа че е поправимо, но е нужно време. Явно не всички влизаме в пубертета на 13. Аз ще си го мъкна тва цял живот, но ти иди да провериш. Може при теб да не е толкова сериозно. Но те съветвам да отидеш на време а не да чакаш като мен и накрая да става по-сложно. И не се притеснявай, това може да се получи от всичко. При мен се е получило на нервна основа. А на подигравачите не им обръщй много внимание. Това че някой няма достатъчно акъл да проумее, че не всички сме еднакви не е твой проблем, а лично негов. Поздрави и да кажеш ако има резултат!