Споделена история от Здраве

Заекване
Здравейте. Обикновено не пиша по такива сайтове, но сега го правя. Момиче на 15 години съм и заеквам, когато говоря бързо или съм се притеснила. Пред нашите говоря бавно и не заеквам, но те ме изслушват, докато в училище историята далеч не е същата. Там всеки се надвиква, прекъсва другите и изобщо не се изслушваме. В класа ми има още едно момиче, което заеква, но то е изключително зле. Та в такава обстановка съм принудена да говоря бързо, ако искам да се изкажа напълно, и съответно да заеквам. Вече дори започвам и когато говоря бавно, да изпитвам затруднения с говоренето. Някой може ли да каже как да го преодолея? На логопед не искам да ходя. Ако знаете нещо, с което мога сама да си помогна (упражнения и т. н. ), моля ви, споделете.

Забравих да кажа, че това е само и единствено когато говоря на български. Понеже уча в паралелка, където се изучава английски език интензивно тази година, ми се налага често да говоря на английски. И там нямам абсолютно никакви проблеми, говоря си напълно гладко. На какво се дължи това?

Ще се радвам на всякакви коментари и съвети.

Коментари

1.   Здравей:)

Съветвам те да гледаш филма "Речта на краля". Там става въпрос точно за това, мисля че филмът ще ти бъде от полза и ще ти хареса:).
Успех!

NEXT

2.   Абе, това аз ли съм го написала??? хаха, абсолютно същата история! Като малка ходих на логопед, защото не можех да казвам Р, ама сега проблема е, че заеквам... Чета книги през ваканциите и рядко през учебен период, защото не ми остава време, а госпожата по БЕЛ вика на мен и на още едно момиче от класа, че не сме четяли книги и за това не сме могли да се изказваме, а другото момиче е същия случай, даже чете повече! Не е от книгите! Май ще трябва логопед. :/

3.   Здравей, Също като коментар 2. и аз ти препоръчвам да отидеш на логопед.Сама ... доста трудно ще се оправиш. В нашия клас има 1 момче, което още от раждането си заеква. То също чете доста, упражнява се, но 16 години това не е спирало :X.В училище по английски също като теб няма никакви проблеми, но по БЕЛ, Литература и т.н. доста заеква.:X Както казах по-горе ще е най-добре да отидеш на логопед. Спокойно няма нищо страшно ;)

4.   От авторката: Аз започнах да заеквам, когато бях на 10-11 .. ей така, без нищо да е станало. ;х Благодаря ви за коментарите, филма ще го гледам тези дни, когато имам повечко време. Може би ще накарам нашите да ме заведат на логопед, макар че изобщо не ми се иска, но наистина искам да преодолея това заекване.