Споделена история от Здраве

Анорексия
Здравейте, момиче на 13 години съм. Преди една седмица разбрах, че най-добрата ми приятелка има начална степен на анорексия (ходи на лекар, не си го е измислила сама). Лекарите и казаха, че ако до края на седмицата не качи поне два килограма ще я вкарат в болница, но тя явно не разбира думите им й продължава да не се храни и да се опитва да отслабва като прави упражнения за отслабване. Не осъзнава какво може да й се случи. Всеки път като се опитам да говоря с нея за това стигаме само до караница и как знаела какво прави. Въпроса ми е - как да я накарам да яде и да осъзнае какво същност може да й се случи?

Коментари

1.   аз също имам анорексия и мога да ти кажа, че никой и нищо не може да ме накара да ям.. знам, че трябва, но не, така се харесвам.. приятелката ти трябва да отиде при психолог, сама няма да и помогнеш

2.   Като й разкажеш как постепенно органите й ще престанат да функционират и просто ще умре от глад. Това е крайно, обаче има доста подобни случай. Тя всъщност съзнателно ли не яде, или организмът й изхвърля храната? Ако е второто наистина трябва и психиатър и да я поставят на системи. Това е тежко заболяване, трудно се лекува, а понякога - не. Припомни й скорошната смърт на Василия Стоилова /роднина на Яворов/, която се е самоубила или е паднала от прозореца, защото е била в последна фаза на анорексия. Дори е била частично сляпа на края. Приятелката ти сего вероятно е слаба, как обяснява това, че не яде и иска да е още по-слаба? Може да й покажеш снимки - има такива в Интернет. Как отстрани изглеждат телата на анорексички. Не само много грозно, но направо зловещо и плашещо. Или я снимай в по-леко облекло или по бански и нека се види отстрани и прецени да ли е дебела. Успех и дано има късмет. А и още нещо много важно - вероятно вече е девойка или ще стане. Но често при анорексичките спира месечния цикъл, не се появява изобщо и най-страшното е, че може трайно да се нарушат репродуктивните функции и никога да няма деца. Разкажи й и за това.

3.   Аз също имах начална степен на анорексия, лекарите и на мен така ми казаха, бях отказала всякаква храна постепенно приличах на скелет, но винаги си казвах че трябва да свалям още килограми. Започна да ми се вие свят непрекъснато, започнах и да припадам, чувствах се изтощена, цикъла ми изчезна за 6месеца, редовно бях в болницата на системи, беше кошмар, но най-лошото бе че не се плашех от всичко това! Докато една нощ отново не припаднах, този път за по-дълго, когато се събудих бях мн уплашена, баща ми плачеше до мен и тогава секаш се стреснах от всичко и започнах да се храня малко по малко. Сега съм добре и съм в наормални килограми, може би се уплаших заради баща си, тъй като мн го обичам и разбрах каква мъка му причинявам така.
Това което се опитвам да ти кажа като ти разказвам за всичко това е че приятелката ти има психически проблем и трябва сама да се справи-трябва да я накарате да проумее, че така може да умре! Аз също се карах с родителите си, и дума неможеха да ми кажат за храната, така че според мен изходите са 3, докато все още не е станало късно! Първо ако тя сама не проумее какво прави, няма как да я накараш да яде на сила, второ-има нужда от помощ, и третия не искам да го казвам, защото е фатален! Повярвай минала съм през този ад и дано приятелката ти се осъзнае, както нправих аз! УСПЕХ!!!

4.   Човек трябва да се храни. Няма нищо секси в един ходещ скелет. Трябва да откриете перфектното тегло и да си го запазите. Аз съм изключително доволна от килогромите си. Ям всичко. Но не прекалявам и не се тъпча, че да ми стане тежко. Ям по-много пъти по-малко да нормално количество.
1. 70-56, 57, 58...!! Нито съм дебела, нито закръглена, нито скелет..