Споделена история от Здраве

Спиране на цигарите без да се напълнява?
Здравейте! След доста неуспешни опити да спра цигарите все още не съм се отказала, но има един голям проблем. Винаги когато ги спра пълнея. Не си променям начина на хранене, ям нормално количество храна примерно за закуска кисело мляко за обяд супа салата или малко месо с една филия хляб и на вечеря пак така. Рядко си позволявам сладки неща следя си калориите, пия много вода. Движа се по минимум 40 мин на ден. Но когато ги спрях последно за 1 месец качих 5 килограма. Висока съм 178 и тежа 70 кг вече наистина не мога да си позволя да пълнея, а много искам да спра да пуша. Още съм на 19 и искам да спра докато още няма големи последствия. Моля ви, някой ако ги е спрял и е намерил начин да не се пълнее да ми даде съвет.

Коментари

1.   Спорт, моето момиче, спорт. Редовно и интензивно. Аз не съм качил и един килограм откак ги отказах, а съм вече на 32. Ако спортуваш редовно не би трябвало да имаш проблеми с теглото.

2.   Пробвай се не само да следиш калориите си, но да водиш точен отчет колко консумираш всеки ден. Ако броя на калориите от храната е съгласуван с теглото ти правилно, лично аз не виждам начин КАК би могла да качваш килограми, пък дори и ако не спортуваше и не се движеше, пък дори и да не пушиш цигари.

3.   * Train hard
* Be consistent
* Get stronger
* Keep what works, throw out what doesn’t

4.   Първо поздравления, че осъзнаваш вредата от цигарите и че искаш да се откажеш от пушеното :) Малко са хората, които правят първата крачка, а тя е най-трудна...

"Винаги когато ги спра = пълнея" - сама се сугестираш и програмираш - "ето сега, като спра да пуша аз ще напълнея, защото предишният път аз напълнях" - причинно-следствена връзка.
Е, да но две еднакви неща в живота няма, всяка една ситуация, макар и привидно еднаква е различна.
Един от основните принципи в психологията е, че
всичко, което наблюдаваме се променя и винаги, когато започне самонаблюдение върху някой естествен процес той се нарушава. В случая с храненето, ти не изпитваш наслада от храната, а гледаш като на враг, защото чрез нея ти напълняваш.

Моят съвет е:
1. да се освободиш от тези мисли - хапвай си, каквото ти се яде - предимно здравословни храни - пресни салати според сезона, течни храни под формата на супи, пълнозърнест хляб, сурови ядки и т. н., но задължително увеличи приема на растителни продукти, които са богати на вит. С, тъй като при пушачите се наблюдава силен недостиг на този витамин.
2. престани да броиш калорийте, ти не си робот
3. обичай тялото си, такова каквото е
4. приеми, че ти се развиваш, следователно променяш, костната система се развива до 25г. възраст, така че имай повече уважение и търпение към себе си, защото бърз успех няма, или ако има той е временен :)

от опит

5.   Здравей! И аз съм 178 висока, и 70 килограма, искам да стана 62-3. всеки казва, че за нашата височина това е нормално, но аз не мисля!

6.   Спортувай и не яж. Апетита ще се увеличи, не килограмите. Същият мит е тук като при хормоналните хапчета.
Късмет!

7.   Купи си карта за фитнес, естествено че ще напълнееш, ама е трябвало да мислиш като си ги пропушила, и се настройвай, че вършиш нещо хубаво за себе си, и ако си дебеличка, то поне ще си стегната. Ако си достатъчно упорита, чакай резултати след година редовни тренировки.