Споделена история от Здраве

Хашимотото руши живота ми
Искам просто да поделя.
Защото не издържам повече...
И така, аз съм от многото с Хашимото. Явно съм го имала отдавна и е дремало в мен. Но в последните 2 години се активизира и неприятните усещания се оказаха постоянен мой спътник.
Млада съм - след нялколко месеца ставам на 36 години. Но се чувствам развалина. Сковавам се от страх какво ще се случи с детето ми, защото имам чувството, че няма да изкарам дълго.
При мен "букетът" от отвратителности е разнообразен и както казах, постоянен;
- безсъние - на първо място го пиша, защото то буквално ме изпива и ме убива;
- главоболия;
- черни мисли и депресивни състояния;
- ускорен пулс;
- ужасно сърцебиене;
- шум и пукане в ушите (с този "бонус" се сдобих съвсем наскоро, но откакто го имам е постоянно - чувам как кръвта ми бушува в едното ухо);
- изтръпване на крайниците;
- прилошаване;
- постоянна тревожност;
- на моменти болки е очите;
- на моменти размазано виждане (иначе, зрението ми е добро);
- стягане в гърлото;
- страх от нещо;
- потене;
- тотален дискомфорт при смяна на времето и при колебаена на атмосферното налягане;
- преди да родя - цикъл от 1-2 дена с няколко капки;
- понякога болки във вените и напрежение в гърдите;
- макар, че отдавна не кърмя - лактация (имам завишен пролактин);
- изведнъж ми става горещо и изгарям, после ми става студено.
Може би има още, но мисля че и тези са достатъчни.
Пия тироксин, хормонът ТСХ скача и пада като йо - йо.
Отчаяна съм. Нам оменти не ми се живее.
От това страдат и моите близки.
явно преди години съм успявала да компенсирам нещата, но сега тревожността, сърцебиенето, главоболията и безсънието ме скапват. Имам чувството, че се разпадам...

Коментари

101-150 от 161

105.   Здравей 103, как е удобно да се обръщам към теб?
Последно грип карах миналата година, бях 10 дни в болница -'много тежко карам гриповете, затова правя всичко възможно да не се разболявам. Болницата беше инфекциозна болница в Пловдив.
Тогава е била и последната ми снимка на белите дробове - помня, че ми казаха, че все още нямам пневмония преди да ме приемат. Това приема ли се за бял дроб е добре или е твърде отдавна?
Лимфните възли са ОК. Ако има нещо общо преди около година ми залепиха херпес, който имаше само една поява, отново обаче много тежка - тогава личфните възли ми бяха подути.
Нощно изпотяване - не мисля, че имам. Хирургияи операции - нищо през последните 5 години.
Унг - не съм ходила, трябва ли да искам направление?
Сливици имам, не са ми вадени.
Кожни изменения - не мисля че имам нещо такова.
Температура - хванах се няколко пъти, че имам лека темп 37, 4. Мерих си я известно време, но темп имах само два пъти вечер, така мче го отдавам на някаква случайност.
Ревматологично - имаме история в семейството, но аз съм само на 24, не е ли малко рано?
Ухапване от кърлеж - възможно е, в зона с много лкърлежи живея, имам и куче, което е особено немирно. В петък и то е на ветеринар да го гледаме за болести предавани от кърлежи.
Ако има някакво значение не пия и не пуша.
Понякога си похапвам сладичко и пия кола (веднъж седмично, понякога два пъти). Това е моят вреден навик.
Откакто започнаха симптомите ям повече и по-качествена храна. Винаги така процедирам, когато се разболявам, защото при мен честичко един обикновен грип се равнява на загуба на 5-10 кг.
Имала съм песъчинки в бъбреците като дете, но не мисля, че има нещо общо.
В общи линии питането ми е какви изследвания да си пусна, за да стеснява кръга от вероятности?
Личната не обърна никакво внимание на моноцитите. Иначе не ме е преглеждала да ми чуе дробовете и т. н., трябва ли да си поискам?
Отново ако има някакво значение - на 24г съм, нераждала, около 170, с малко по мускулесто от стандартното за жена телосложение, черна коса и очи, кожа с тен на циганче. Обичайното ми тегло е около 58-60 кг, в момента съм около 66-67 заради по обилното хапване от последните два месеца и най-вече от липсата на физическа активност заради умората.
Ако и ама нещо общо - имаше съмнения за стафилококова инфекция при половинката ми, предполагам, че може да ми я е предал? Но не съм убедена, че това отговаря на оплакванията ми.
Благодаря за вниманието и се надявам да съм дала достатъчно информация.
Ясно ми е, че диагноза от приказки не може да м се постави, но искам да знам просто за какви изследвания да изнахалствам при личната, защото като я гледам май и писва вече от мен.
Благодаря отново.
Е. С

106.   Здравейте Е.С., това със личните лекари си е обичайна ситуация.Хич не им се връзвайте, игнорирайте такова поведение и вървете напред. Те не ви правят услуга взимат си парите за вас и другите пациенти независимо дали ходите или не ходите. Настоявайте и си търсете своето, от това зависи здравето и животът ви.

Ето какво предполагам.Повечето инфекции и вируси протичат със температура, но вие нямате такава. Затова мислих във друга насока. Очевидно белият ви дроб е слабото ви място и вероятно не ви достига кислород - той не функционира правилно. Това причинява симптомите, възможно е и напълняването, главоболието, умората,задухът и мускулната слабост. Може би се касае за ХООБ , АСТМА или обструктивен бронхит.

Би трябвало да ви прегледа добър белодробен лекар.
Задължително да пуснете кръвно- газов анализ.От артериална кръв/ там се виждат кислородът и другите газове във кръвта/.
И изследване със апаратура на дишането за да се види какъв е капацитетът на белият ви дроб.
Тези изследвания ги има във белодробните отделения.

Ако се прецени може и рентген или друго.

Трябва ви точна диагноза и лечение.Не чакайте и не се бавете.

От това което писахте за кърлежите направо ми се изправи косата,ужасих се. Нямате идея колко много е опасно това което казвате. Не искам да ви плаша но най пресният пример е със Гого от Тоника/лаймска болест/. Още повече, че част от болестите се изместват във нашия климатичен пояс заради промените във климатът. За това нито имаме лекари,лекарства нито възможности. Вече има смъртен случай на дете от бабезиоза - и кой знае още колко не официални случаи.

Трябва да се пазите и семейството и кучето.Има достатъчно препарати - ветеринарят ще ви каже.Избягвайте отворени обувки и сядане по тревни площи.Ползвайте репеленти/може и кучешката пудра по глезените. Оглеждайте тялото си след разходка - не се усеща ухапването. Ако намерите кърлеж по вас задължително го запазете и занесете във лаборатория за изследване. Кучето ви дори да се зарази може да няма симптоми- да е носител без да му пречи.Но при вас няма да е така.
Прочетете повече по темата и през топлите месеци се пазете и вие и семейството и домашните любимци.

107.   Здравей 106, благодаря за насоките, в понеделник ще дерзая за направление за белодробни изследвания.
За кучето - ползвам фронтлайн и адвентикс основно, а ухапванията от кърлежи са въпреки препаратите, които поставям на всеки 30 дни. Просто живея до река, късно окосиха тревата и кърлежите са факт, особено след дъждовете.
По тревите не седя, разходките се провеждат със маратонки и дълъг панталон, но при това нашествие, което видях май месец не изключвам възможността да ме е ухапал кърлеж без да разбера.
Уж се пазим, но такова животно като 100% защита няма.
Благодаря отново за насоките :)

108.   Здравейте Е. С , аз вече писах,но виждам че и вие сте писали отново и да ви отговоря.

Белодробните изследвания са стари и във момента не важат.

Ревматологичните заболявания могат да се развият и във млада възраст. По рядко, но е възможно. Най опасното е промените във сърдечният мускул. Сърце бял дроб са свързани , белодробните лекари знаят това. Но трябва да им съобщите че имате роднини със такива заболявания да го имат предвид.

За гърлото имате ли някакви проблеми със сливиците или не - лесно е.

Стафилококът могат да ви го предадат - от къде е /коя част на тялото /е изолиран ?

Прекараният херпес може да е бил херпес симплекс , но може и да е бил Ебщайн Бар не е ясно.

Защо сте били във инфекциозна болница. Във градът ви няма ли Пулмология? Мисля че във такова отделение трябва да отидете.

Трябва да помислите есенно време за противогрипна ваксина - начин да предотвратите най- тежките усложнения от сериозен грип.

Няма значение какво обръщение ще ползвате, както ви е удобно.

109.   Да допълня : може би сте изкарали ебщайн - бар вирусна инфекция/болест на целувката/. Тъй като на нея и трябва минимум година за преминаване вероятно от това имате занижени моноцити. Все още не сте се възстановили напълно от вирусът.

110.   Моят съвет е да спрете всякакви синтетични лекарства и да преминете към Клетъчно Хранене. Работим с доста медици, лекари и хомеопати.
Хранителните добавки са доста успешни, Немски са и са 100% натурални извлеци от плодове и зеленчуци с 95% усвояемост. Имат доста широка гама за лечение и подобряване на жизненият тонус. Мога доста да говоря по тази тема, но времето ми тук няма да стигне. Ако проявявате интерес и искате da подобрите, а защо не и да се излекувате пишете на e-mail: smirna. gerova@gmail. com, за повече въпроси и евентуална среща. Все пак здравето и това да се чувстваме по енергични и в добро здраве е най важно, нали?
Успех и не се предавай!

111.   Здравейте smirna. gerova или 110. Нямам нищо против хранителните добавки и някакъв бизнес със тях. Обаче, не съветвайте хората да си спират лекарствата. При усложнения вие ли ще носите отговорност?

Защо са ни лекари и лекарства като си имаме добавки?

Това е безотговорно и опасно!

112.   Тук не става въпрос за бизнес, на доста хора са помогнали Хранителните добавки, включително и на хора болни от Хашимото. Още повече че тук добавките са изключително и 100% натурални. Нашият бизнес е свързан най вече с това да помагаме на хората със здравословни проблеми. И да грешката е моя, че имах предвид, не да ги спират лекарствата, но да не се уповават изцяло на синтетични лекарства. С цялото ми уважение, към хората които се борят с тази болест. Запитайте се само преди години, дали е имало толкова болни и как са живяли нашите баби, дядовци и прабаби. Народната медицина е била техен верен спътник. Успех

113.   Здравейте 112 и аз ползвам добавки, но само понякога във определени комбинации от определени производители. Всичко има значение не можем да се тъпчем безразборно.
Бяхте написали да се спрат лекарствата... което не е нормално.
Лично аз не съм видяла човек излекуван от хашимото независимо със добавки или лекарства. Поддържане на качеството на живот на хормонален баланс - да.

Оставете бабите и дядовците... лош пример имаше си медицина, лекарства и т. н.. но нямаше добавки! Кой век имате предвид- дайте да се върнем във средновековието - всичко натурално. Обаче висока смъртност- средна продължителност на живот 28год. за жените и 33 за мъжете. Повечето деца не са доживявали дори до юношество. И така... народна медицина дрън дрън. Развитието на медицината е причина сега да имаме баби и дядовци на достолепна възраст.

Относно народната медицина и тя не бива да се прилага просто така има цяла наука, но е добре да се разбира от медицина, химия и фармация и да се прилага внимателно само във точните комбинации за точните неща. Няма панацея...

114.   Много се радвам, че има такъв сайт. До сега не съм чела толкова подробни мнения за разрушителната сила на Хашимото, което всъщност се отключва от нещо друго, с което мозъкът не може да се справи. От Дамоклевия меч, който понякога надвисва над нас. Живея с Хажимото почти 28 години. Най-доброто, което ми се случи, беше, че една лекарка ми каза да продължавам да живея като здрава. И така правя през всичкото това време. Опустушително е за характера, за съжаление. Образува се едно депо от безпокойство, което винаги иска да бъде запълнено, дори, когато си на върха. Дори, когато си щастлив, успял, все едно. Оставаш сам, особено ако си интелигентен и мислещ. Е, не съвсем, за близките си правиш всичко. Но в емоционален план никой не издържа. Тръгват си, често прогонени. За да бъда полезна, мога да дам съвет да се приема пчелен прашец. Така се излекувах от хиперфункцията. Но знаете, че Хашимото понякога спи, понякога е бувно и те изяжда отвътре. Няма лечение. Просто преминава в друга форма. Най-вече килограмите. Другият ми съвет към братята и сестрите по оръжие е да си пият ел тироксина. Никакви дядовци с рязане на небце, никакви масажи на щитовидната жлеза, никакви билки. Хора, това е заболяване на химията на организма. Сложно и неразбрано дори от лекарите заболяване. Истински късмет е да намериш лекар, който да се грижи за теб. Аз съм била при стотици ендокринолози. И винаги с диаметрално противоположни предписания. Едни са ми казвали да изчистя организма от ел тироксина и тогава да се изследвам, други са ме мъмрили, защото ел тироксин не се спирал никога. Едни са ми казвали да гладувам, за да сваля килограми, защото след хиперфункцията на щитовидната жлеза, преминах в хипер, тогава ми дадоха лекарства за хипо, пих една седмица, надух се като жаба и тогава ендокриноложката се смя, че съм щяла да умра, ако не съм отишла. Та сега съм с хиперфункция и много килограми. Ама то било защото съм се хранела!! Е да де, но с хиперфункция първият път отслабнах, с ядене, 15 кг за един месец! Дано съм ви била полезна. Мъдра ендокриноложка, в чужбина, ми каза да се опитам да опозная организма си, сама да си определям дозата, диетата, начинът на живот. И цял живот се опитвам. Това е, никой не може да влезе във вас и да разбере какво ви е. Успех и повече позитивни мисли!

115.   Здравейте 114, не можах да ви разбера? При хипо се напълнява, при хипер се отслабва. Какво означава надух се като жаба? Има преминаване от една форма във друга но обикновено не толкова бързо. Подуването и напълняването също са по бавни от колкото ги описвате. Мисля че нещо друго влияе върху жлезата ви - вероятно имате и друг хормонален дисбаланс който се отразява на функцията на щ. жлеза. Започнете от естрогените и наблюдавайте във кои фази на цикълът кога става влошаване или промяна във щ. жлеза, кръвната захар /инсулинът/ как е и т. н.... има много причини. Трябва да трябва да търсите още нещо.

116.   Здлавейте на всички форумци. Така както виждам всички сте млади хора. Много ми се иска да Ви посъветвам. Не постъпвайте безотговорно, не спирайте хормона. Имайте предвид, че дори бебета се раждат с Хашимото и цял живот пият хормона. Хашимото се развива много бавно, но уврежда всички органи, просто забавя функцията им. С хормона се постига равновесие и хората живеят пълноценно, даже има доказателства, че пациентите с Хашимото са дълголетници. Нелекувано Хашимото често води до безплодие, разрушава сърцето, бъбреците и т. н. Един от най-добрите ендокринолози не само у нас е д-р Александър Шинков - невероятен човек, спокоен обяснява всичко подробно. Ако се взима правилно хормона и се спазва здравословен начин на живот Хашимото не е драма. И накрая пак не спирайте хормона много е вредно болестта се развива скрито.

117.   Консултирайте се с ендокринолог и психолог. Препоръчвам Ви екипа на ДКЦ "Асцендент"

118.   Здравейте на всички.
Аз съм авторката. Благодаря ви за мненията и ви жеая да овладеете Хашимотото. Желая го и на себе си. Искам да пожелая на всички излекуване, но знам, че е невъзможно.
Продължавам дас е боря. Понякога дори успявам, но понакога се сривам. Както днес например... Боря се, боря се... Заради детето, заради мъжа ми, заради майка и татко, заради мен. Трудно е... Много е трудно.

120.   Здрaвейте !
Този форум е стрaхотен зaщото сa стрaхотни хорaтa в него :-)

Искaм дa ви попитaм сегa aз зa моето дете. Сутрин кaто стaне си говори глaтко, спокоен е и е себе си. След кaто приеме L-тирокс и зaпочвa дa зaеквa силно и стaвa нaпрегнaто кaзвa и че имa шум в ушите, пукaне.
То е нa 23години. И от много мaлък имa хипотириодизъм, първо си вървеше нормaлно кaто рaстеж, проговори си нормaлно нa 2,5 г но после зaпочнaдa се оплaквa от отпaднaлост, нaстивaше често......и тръгнaхме по доктори и му го нaмерихме. Сегa прaвим редовно изследвaния. Стaндaртно ги прaвим нa 6 месецa но кaто се почувствa зле прaвим и по нa често дa видим дaли всичко е нaред. FT3, FT4 и TSH.
И във моментa изследвaниятa сa в нормa a се оплaквa.
Вечер след 19,20 ч нaтaтък пaк си стaвa спокоен и зaпочвa дa говори глaдко и кaзвa че е много добре. Явно кaто нaмaлее хормонa ??

Aко някой знaе някaкъв лек зa тези ежедневни промени ще съм му много блaгодaрнa дa кaже.

123.   Здравейте 120, мерете кръвното налягане и пулсът. Може да пробвате 1-2 дни без да приема хормонът да видите ще има ли същите оплаквания. Ако преди не сте имали такива оплаквания а сте приемали същият медикамент може и да не е от хормонът. Да е нещо друго или нервна почва ако има повече стрес в последно време. Или кръвно нялягане.

124.   Щитовидната жлеза като орган с вътрешна секреция играе значителна роля във формирането на сомато и психотипа на човека, функционирането ендокринните жлези, регулиране на минералния и енергииния обмен, влияе на репродуктивната функция, участва в регулирането на висшата нервна дейност. Факторите, които причиняват дисфункция, заболявания и проблеми с щитовидната жлеза са различни, затова, да се коригират и предотвратят нарушенията на хормоногенезата, развиваща се при различни заболявания, е разработен "Тирамин".

Подобрява метаболизма на клетките на щитовидната жлеза, в резултат на което се нормализира нивато на производство на хормони на щитовидната жлеза, което има положителен ефект върху обменните поцеси на организма като цяло.
Ускорява възстановяването на щитовидната жлеза след операции и след екстремни натоварвания и стрес.
Препоръчва се като превантивна мярка в области, които са ендемични за заболявания на щитовидната жлеза.
Препоръчва се при проблеми с щитовидната жлеза, болест на Хашимото, автоимунен тиреоидит
Дозиране: 1-3 таблетки 2-3 пъти на ден, 10-15 минути преди хранене, запива се с вода, да не се дъвче.

Курс: 10-14 дни. Втори курс от 3-6 месеца.

Противопоказания: индивидуална непоносимост към някой от компонентите, бременност, кърмене.
Компонентите за "Тирамин" са получени от щитовидната жлеза на едър рогат добитък и представляват комплекс от белтъчини и нуклеопротеиди, който действа избирателно върху клетките на щитовидната жлеза, което помага за възстановяване на нейните функционално-органични свойства.

Клиничните изследвания на "Тирамин" са били проведени върху 180 пациенти с първичен хипотиреоидизъм. При пациентите с първичен хипотиреоидизъм доминирали субективни астеноневротични и астеновегетативни синдроми. Според резултатите от инструментални изследвания откриват признаци на хипо-и атрофични промени в щитовидната жлеза.

Становище относно ефективността на изсползване на "Тирамин" се извършва въз основа на динамиката на субективните оплаквания и лабораторните показатели и инструментални изследвания, както и контрол за съдържанието на тиреоидните хормони в кръвта.

В резултат на клиничните изследвания е устаногвено, че приемането на "Тирамин" подобрява болестното състояние на пациентите в 84% от случаите, най-голям ефект е наблюдаван при възрастните хора с тежки симптоми на атрофични изменения на щитовидната жлеза. На фона на приемането на "Тирамин" се е забелязало подобряване на работоспособноста, намаляване на честотата и интензивността на главоболие, както и нормализиране на параметрите на електрокардиограмата. Забелязано е повишаване на нивата на тиреоидните хормони на щитовидната жлеза до субнормални стойности, които показват стабилизиращ ефект на компонентите на "Тирамин" на метаболизма на жлезата и положително действа върху обменните процеси като цяло.

"Тирамин" се препоръчва при случаи на нарушение на функциите на щитовидната жлеза, хипо-и хипертиреоидизъм, туморни процеси в жлезистата тъкан. Като превантивна мярка "Тирамин" е целесъобразно да се използва в райони с ендемични заболявания на щитовидната жлеза. Приемането на "Тирамин" също така се препоръчва при възрастните хора и старите хора при проблеми с щитовидната жлеза, както и за поддържане функциите на щитовидната жлеза.

Показания:

Хипо и хипертиреоидизъм, болест на Хашимото, автоимунен тиреоидит, преди и следоперативния период, при операции на жлезата; състояние след екстремни натоварвания и стрес.

126.   Здравейте, бих искала да разкажа за моите ходения по мъките вече близо две години. Всичко започна към октомври на 2013 или поне аз тогава съм забелязала, че нещо се случва с мен. Първия ми симптом, ако така мога да го нарека беше качване под брадичката(двойна гушка), но беше съвсем малко и не го отчетох като нещо притеснително. Започнах да посещавам различни студия с цел изсмукване на тази мастна тъкан, но нямаше никакъв ефект и така реших, че няма смисъл да давам луди пари за процедури от които няма ефект. Същевременно започнах да усещам, че корема ми се подува и така до средата на 2014, когато се появи още един симптом, а имено "буца в гърлото" и тук много от вас ще кажат, че това е на нервна почва, но не е, защото до ден днешен аз не мога да преглъщам, усещам парене в гърлото, сякаш всичко надолу ми е изсъхнало. Та в средата на 2014 се започна едно ходене по Унг, посетила съм 7 специалисти, но нямам диагноза, последния професор ми каза, че нямам никаква лигавица в гръкляна, 3пъти ми е взиман гърлен секреъ, но нищо. След това отидох на алерголог и там нищо, последва невролог, но ме отпратиха, тъй като нищо ми нямало. След това съм имала посещения на лекари по вътрешни болести, хомеопати, но без резултат, губене на време и пари. Ноември месец 2014 получих страшни болки в коленята, трябваше да ми биятинжекции за да се движа нормално. Поставиха ми диагноза реактивен артрит, която според мен не е вярна. Посетих още двама ревматолози единия от които много добър професор, защото имаха съмнения за синдром на сьогрен, но го отхвърлиха. Забравих да кажа, че си изследвах хормоните на щитовидната, като минах и през ехограф, но всичко беше в нормата. Никой лекар не знаеше какво се случва с мен, а аз се влошавах, подуването ставаше все по-голямо, лицето ми ставаше все по-кръгло, корема ми (все едно съм в 5 ти месец бременна), а краката и ръцете слаби. Отидох преди 2месеца пак на ендокринолог и от вратата лекарката ме попита дали взимам кортизон, обясни ми за синдрома на кушинг и ме приеха веднага в болница, там ми направиха пълни изследвания. Кортизола ми е мн висок, а Актх ниско, направих си скенер и излезна аденом на надбъбречната жлеза и сега ми предстои операция. Виждам, че тук има има хора, които са доста запознати с тези метаболитни нарушения, моля ви кажете дали има връзка с гърлото? Лекарите ми казват, че не би трябвало да има, но аз знам, че е свързано, защото това е един от симптомите и няма как година и половина да е на нервна почва и да ми изсъхва всичко. Поздрави Мег

128.   Здравейте! Аз съм една от множеството хора с Хашимото. Не искам да питам за лечение, по-скоро моят въпрос е какви добавки да приемаме и по колко. Преди време ме бяха посъветвали да приемам йод, по три капки Луголов разтвор на ден, а тук прочетох, че е крайно нежелателно, когато се приема елтироксин. А може ли малко пояснение защо не бива? Всичко ми е тъмна мъгла, един ендокринолог казва едно, друг друго, а аз все повече се обърквам. Ще изброя нещата, които приемам да не би още нещо да взимам, без да зная, че си вредя по този начин. Пия капки селен, по 4 капки на ден, вземам вит. Д, понеже ми бяха установили много силен недостиг, както и неофоликс. Взимам също и прхчета магнезий и цинк с мед, и освен това мултивитамини центрум, по половин хапче. тироксин пия по 100 микрограма. Дали е добре да приемам и калций? Предварително благодаря за отговора!

129.   Здравейте 126, може да е симптом но може и да е от друго. Правили ли сте консултация с гастроентеролог? Имат ли някакви киселини или др. оплаквания? Възможен е някакъв гастоезофагиален рефлукс / герб/ или нещо в тази насока. Да се огледа цялата трахея и стомахът с гастроскоп.

131.   Здравейте 124

Интересува ме ТИРАМИНА!

Хора които нямат щитовидна жлеза е излишно да приемат тирамин - нали?

Поздрави!

132.   Здравейте,
препоръчвам на всички с болестта на Хашимото,да опитат с импулсния метод.Прави се разрез на небцето, на около 1/2 см зад зъбите със скалпел, звучи страшно и болезнено, но не е чак толкова, лично съм пробвала, за да видя дали е търпимо, защото подложих дъщеря си на този вид лечение.
Правим го при дядо Тони в гр. Гълъбово, а ние сме от Варна.
Лошото е, че се прави няколко месеца в годината, но болния се чувства по-добре.Другото, което ви предлагам е диета в храненето.Моята дъщеря/25 г/ не консумира храни от бяло брашно, заради глутена. Трябва голяма дисциплина и много воля.Все пак е заболяване, но не страшно.Успех на всички!

133.   Здравейте 132, по надолу сме писали за така наречения импулсен метод. Това не е лечение- няма импулси. Има облекчаване на симптомите за кратко време.. и доживотен абонамент за хирург. процедура. Това е просто кръвопускане и не може да се прави непрекъснато. Т. е само временно решение за симптомите и никакъв ефект върху причината и основното заболяване. Няма как да се нормализират хормоните до края на живота с такъв метод... такова чудо няма.
Затова основното е заместително лечение. С добър контрол може да има чудесно качество на живота без проблеми. Просто човек трябва да се научи да живее с хашимото и да си регулира дозите хормони - през зимата и лятото/ повече слънце/.

135.   Благодаря на участниците във форума за възможността да се запозная с многото разнообразни аспекти на това заболяване. Обръщам се към участниците с необходимата медицинска компетентност, с молба за отговор и предварително благодаря за всички съвети, обяснения и коментари.
На 48 г. съм. Имам новооткрито ( от 1 месец) хашимото в комбинация с хипо-функция на щитовидната жлеза, като според ендокринолога заболяването е поне с 3-годишна давност, съдейки по паталогичните изменения в структурата на щитовидната жлеза. Естествено съм дебела, страдам от безсъние, периартрит, тежка мигрена, ревливост, нервност и високо кръвно, като за всеки един от тези симптоми, които влача поне от 10 години имах свои обяснения от типа:
- 2 раждания на стари години, заседнал живот и работа зад бюро,
и здрав апетит и неутолим нагон към бързите въглехидрати обясняваха растежа в теглото,
- тоталната загуба на сън се дължеше на ревливите деца, които в продължение на 6 години всяка нощ ме будеха поне по 3-пъти;
- мигрена - в резултат на предменструален синдром или хроничен синуит;
- високото кръвно и сърцебиенето - естествено обяснявах с килата;
- артритните изменения - с продължителното лечение с кортизонови препарати на астмата в детските години и пубертета;
- че дори за замъгленото зрение имах обяснение - вероятен астигматизъм;... и т. н.
Днес вече съм с диагноза, за нещо, което оправдавах с възрастта и съпътстващите я необратими промени.
Назначено ми е лечение със селен и Л-Тироксин по 50 млг дневно. С лечението обаче се сдобих и с отекли и болезнени клепачи. Тук прочетох, че вероятно ще добавя и проблеми с костната си плътност, бъбреците и куп още прекрасни неща, които предизвикват трескава радост у всеки хипохондрик. И все пак да попитам:
След колко време прием на посочените лекарства мога да очаквам някакво подобрение... или просто ще стабилизирам вече описаното състояние? Ще намалеят ли пристъпите на главоболие или те са вече необратими предвид остеофитите по гръбнанака? Ще се регулира ли метаболизма? Колко време е необходимо да се определи правилната доза на синтетичните хормони? ... Вероятно няма как да стане човек като нов, ама...

136.   Не знам за какво говорите. Какво е това хашимимото?

137.   Здравейте 135, да имате диагноза Хашимото. То идва заедно с наднормено тегло, повиш. холестерол от който следва чернодробна стеатоза. В резултат на теглото и холестеролът възможен проблем с високо кръвно. Симптоми намален тонус, надебеляване, намален метаболизъм, изтръпване схващане на краката/ ръцете/ проблеми с кожа, коса, проблеми с цикълът.
Другите ви симптоми НЕ са от хашимото. Главоболието - имате ли синузит или мигрена? Безсънието пак не е от хашимото. Шипове, артроза - не са от хашимото. Зрението - там имате ли диагноза?
Ако може да опишете по подробно - след ражданията имахте ли проблеми, някакви изследвания, колко е тсх, има ли антитела или няма, какви проблеми с цикълът и и т. н. всичко каквото се сетите. Защото при вас е пълна каша и не се знае кой симптом на какво се дължи. Често зад хашимото се крият и др. заболявания.
На Л- тироксинът му трябва доста време. Ще минат 6 месеца докато само започне нормализирането на хормоните. През зимата е по -трудно и дозата се увеличава, през лятото се намалява. Оттеклите клепачи - какво точно разбирате под този термин. Възможно е да е алергична реакция за която ще ви трябва антихистамин или антихистаминови капки за очи. Добре е и консултация с алерголог. Може да се започне с малки дози л- тироксин и постепенно да се увеличава дозата за да свикне тялото с нея. Не знаем дали е алергия или има връзка с някакво очно заболяване - как виждате с двете очи, има ли диоптри, освен подуването има ли сърбеж, зачервяване, има ли изпъкване на очите или друго? Кръвната ви захар в норма ли е?

138.   Благодаря 137.
Глюкозо-липидният профил е в норма (по-близо до горната граница на показателите, но все пак в рамките на референтните стойности)
Имам си мигрена, чиито причини трудно могат да се установят, тъй като се провокира от различни фактори (при промяна в атмосферното налягане, при простуда и хрема, като предменструален синдром, а освен това рентгенографиите показват и изменения в шийните прешлени)
Размазаното зрение се появява внезапно, краткотрайно и прегледите при очен лекар не показаха нищо конкретно освен липса на астигматизъм и старческо далекогледство, нормално за възрастта.
Подуването на клепачите обаче вероятно е резултат от задържане на вода след като започнах лечението с хормона, поради което ендокринологът ми изписа приемане на диуретик (в краен случай и не повече от веднъж седмично) докато не отшумят симптомите.
По време на бременностите качих между 10 и 13 кг., които свалих почти изцяло веднага при и веднага след раждането.
Надебеляването започна след връщането ми на работа, когато заседяването на бюрото надхвърли 8 часа дневно при запазване на режима на хранене от младежките години.... и така след 35-тата си година до днес кантарът отчита 18 кг. в повече
Ставните проблеми вероятно са от провежданото през детството ми чак до късния пубертет лечение на алергия към тревен полен и астма, които заболявания някак вървят ръка за ръка от 3 годишната ми възраст поне до 20 год. Четох някъде, че банките с урбазон, които ми вливаха с килограми в белодробната клиника като дете, увреждали бъбреците и ставите... но какво да се прави... трябва да се диша все пак.... :)
Благодаря за отговора.
Запасих се с търпение. Пия си вече новото хапче от 75 мг. защото TSH е 6, 89 след месец прием на ЕлТ от 50 мг. Засега с антителата не се боря, тъй като те щели да се нормализират след като приведа хормоните в ред... или поне така казват докторите, а иначе са 6 пъти над нормите. Все още съм дебела, въпреки, че значително намаля апетитът за сладко. Безсънието отново започна да се възвръща.... Будя се в 02. 00 ч. като по часовник и не мога да заспя до 05. 00 ч. след това зверски ми се приспива, ама трябва в 06. 00. да ставам за работа. Върна се и нощното изпотяване на шията и тила.
Но ще почакам... надявам се да се оправя за 6 месеца... или поне да се стабилизирам...

139.   Здравейте 138, ставните проблеми в шията са на 80% при всички хора след определена възраст. За артрит или артроза пишете има разлика - ревматолог?
Очните прегледи - имаше ли разширяване на зениците - преглед на очните дъна, измерване на вътреочното налягане? Или само за външната леща е оглеждана? Главоболието може да се дължи на мигрена, проблеми с кръвообращението, синузит - в УНГ област инфекции. Много често и на проблем с очите.
Щит. жлеза - какви са измененията на жлезата? Очевидно че табл. не са били добре дозирани. Това е трудното да се намери правилната дозировка. При проблеми с цикълът - той всеки месец показва дали са правилни дозите. Селенът е токсичен в големи дози - трябва да внимавате. По добрият вариант са комбинация от три основни антиоксиданта селен в една таблетка. Възможно е селенът да даде някаква реакция. Той се натрупва така че не слушайте всички. Напоследък има такава мода- описани са само положителните ефекти, но за лошите не се говори. Лично за мен дози над 40-50мг. на ден са абсолютна лудост.
При взимането на диуретици облекчава ли се подуването на очите или не. Имате ли бъбречно заболяване? По родствена линия някакви наследствени заболявания? Тези изпотявания около шията как протичат по време на сън или непрекъснато. Има ли увеличени лимфни възли в тази област. Или някакаъв проблен в унг, лицевочелюстната област и шията?

141.   Здравейте, чета ви и съм благодарна, че интернет съществува и можем да споделяме и обменяме информация. Аз от 6месеца съм с хашимото, откриха ми го случайно от изследване на хормони заради нарушен цикъл, за сега само антителата са ми в повече/500/ и ми е предписан селен. Оплакванията ми са безсъние, косопада го оправих за сега, кожата ми беше добре, но сега започнаха да ми излизат пъпки, а съм на 42, метаболизма ми хич го няма, напълнях последните 3години с 18кг., от два месеца съм на сериозен хранителен и двигателен режим, ефекта е само 4кг. надолу, а мъже ми които е по слаб от мен и яде и спортува като мен вече свали 10кг. Основният ми проблем обаче е гърлото, стяга ме, искам все да се оригвам и едно като шумене ми идва от гърлото. Някой с хашимото има ли такъв проблем? Пеенето и „оммм” ми помага, но немога като ме хване посреднощ да се разпявам, то поне да пеех добре.. супер ме хващат нервите от това бълбучене и стягане на гърлото...

142.   Здравейте 141, само селен ли приемате? Няма ли хормонална терапия? Цикълът сега нормален ли е? Какво е състояноето на жлезата на ехографията - какви изменения има? Къде, какви, какво усещате са пъпките? При УНГ ходили ли сте? Имате ли някаквъв рефлукс - връщане на стомашно съдържимо по време на сън?

143.   Да само селен ми е предписан от ендрокринолог, две таблетки на ден, нямам изменение на жлезата, изследвания другият месец ще си направя. Цикъла лятото ми закъсня и после като започна 18дена все се изтичаше, мислех, че влизам в критическата, защото имах и вълни, вечер се потях около врата и деколтето, пълнеех, а всеки ден вървях минимум 1час, хранене закуска, вечеря и плодове, но след изследване на половите хормони и три прегледа на гинеколог ми казаха, че всичко е в норми, никакви изменения и не съм в критическа или предкритическа и след този случай всичко е нормално с цикъла. Та след първоначалният едномесечен шок, че имам хашимото, започнах да си втълпявам как това състояние е временно и трябва да се стегна. Постепенно ограничих глутена правя и кардио първо през ден -пътечка 30минути, 40.. сега съм 70 минути всеки ден, сутрин си смилам по лъжица и половина ленено и конопено семе/ това ми е закуската/на обяд двоина салата зеленчуци с пилешко/яйца/телешко/чисто свинско/риба и шепичка кафяв ориз/киноа/елда/картофи/пролетна, вечер плодове, шепа ядки или малко сирене с чаша вино с идеята да ми се приспива, но уви. Късно заспивам и в повечето случаи не ми е пълноценен съня, не е дълбок както беше преди. От както пия семената сутрин сякаш вечер не ме изгарят така вълните, а и ходенето до тоалетна се нормализира. Рефлукс нямам, не връщам храна, имам махната жлъчка, доста ми е стеатозен черният дроб въпреки, че не съм яла мазно и пържено. Гърлото ме стяга предимно вечер като си полегна на дивана или вече в леглото и започва едно такова като стържене, балбучене /къркорене да усещам вътрешно от гърлото, за да го спра започвам коремно дишане, издавам звуци със затворена уста и леко се уригвам, помага временно, също имам дискомфорт в преглъщането, все едно гърлото ми е пред разболяване. На УНГ скоро не съм ходила, тъпънчето на едното ухо ми влиза навътре, но лекарят ми показа как да коригирам, нямам оплаквания. За пъпките излизат ми по слепоочията и брадичката, гнойни са, като младежки. Спазвам хигиена, още повече, че съм с чувствителна кожа с алергии и много внимавам какво използвам. Иначе от години не съм пила антибиотици и не съм се разболявала от грип и сериозни настинки, та си мисля, че имунитета ми е добър с изключение на алергиите които правя. Ето сега пиша и пак ми застърга в гърлото, както корема къркори нещо подобно е в гърлото. Много се рових да потърся дали друг има такова оплакване, но не намерих.

144.   Здравейте 143, да разгледаме вариантите. Не става ясно антителата ТАТ, МАТ, ТСХ. Ф3, ф4 колко са точно. Половите хормони кои са изследвани?
Положителният тест за антитела може да се дължи на:

Тиреоидит на Хашимото
Грануломатозен тиреоидит
Автоимунна хемолитична анемия
Ревматоиден артрит
Синдром на Сьогрен
Лупус еритематозус

По времето което сте имали менстур. смущения със сигурност е имало някаква раздвижване на ТСХ. Изпотяването около врата също е признак, но може да е и признак на инфекция която да отключи тиреоидитът. Как са лимфните възли в тази област? Промени в щит. жлеза могат да доведат до стягане в гърлото и дори кашлица. Но вие казвате, че няма промани в жлезата.
Пъпките ме навеждат на мисълта за някакъв вероятно стафилокок/ или др. подобно/ в областта на УНГ- тонзилит, синузит, зъбни проблеми и т. н. Някога пускана ли е микробиологична посявка в тази област? Ако пъпките са придружени с по- засилено окосмявяане тогава се подозира качване на мъжки хормон - андостендион.
Чернодробната стеатоза е важна тя може да е в резултат на напълняването. Ясно е че има метаболитен проблем и че метаболизмът ви е забавен. Имате ли представа за нивата на кръвната захар и инсулинът? По роднинска линия има ли диабет, инсулинова резистентност, други метаболитни, автоимунни, хемолитични, ревматологични заболявания? Холестеролът лошият - в норма ли е?
Другото което е ясно, че има някакъя метеоризъм, запек и там има някакъв гастроентерологичен проблем. Имате ли киселини и пили ли сте анти киселинни медикаменти или за гастрит фуматидин, ранитидин, омепразол и др. Заради жлъчката приемате ли някакви медикаменти. Извадена е защо- камъни или друго? Тези проблеми могат да се пренесат към трахеята и да има оплаквания. Често ли бълбукането в стомашната област се съчетава заедно с бълбукането в гърлото? Когато спите имате ли нужда от по висока възглавница?
Възможно е да има съчетание на 1-2-3 заболявания. Не винаги е само хашимото. Често е някаква инфекция или стрес/ дори рязко спиране на цигарите/ които отключват метаболитни заболявания. Може да е едно или съчетано с няколко метаболитни нарушения. Може да им и други забол. придружени с метаболитно и т. н вариантите са много.
Опишете всичко което ви се вижда странно или променено и в урината, кръвната картина ако има някаква информация.

145.   Първо и най-важно Благодаря Ви 144 за отделеното време и ангажираността.

146.   Здравейте 145, няма защо опитвам се да помагам. Ако имам повече данни и детайли ще мога да дам и по- добри насоки и изводи. Диалогът иска много писане, но е изключително важен. При лекарят често няма време за всички детайли и от там се затруднява диагнозата. Много е важно дали ще успея да задам правилните въпроси и да получа правилните отговори. Иначе няма как да стане. Не мога да отгатна - трябва да се опирам на фактите. Трудно е, но не е невъзможно.

147.   Ахх ,ама защо само първото изречение е излязло,аз описах толкова подробно всичко ...
Антителата ми в краят на септември бяха 500, двата хормона в горните границите,половите хормони които изследвах ,трудно ми е да си спомня,а този месец съм извън страната и няма как да проверя,но бяха тези които се изследват между 5-7ден на цикъла

148.   Лимфите не са увеличени, октомври нямах никакво изменение на жлезата това от ръчен и ехографски преглед е установено.
Пъпките мисля, че правилно ме насочихте, защото явно съм хванала от басейн вагинална ифекция-течение, сърбеж, в момента се самолекувам, друго възможно потя се по слепоочията като спортувам и може би това допълнително ги провокира. иначе преди много години имах хормонален дисбаланс /силен стрес беше причината, която го отключи/, после поликистозни яйчниците, лека форма на хормонално окосмяване, миомни възли, но всичко това е изчистено като проблем, възлите изчезнаха от билката турта

149.   Пиша на части с идеята да не ми се загуби отново писмото. Четох из интернет, че повечето с теорид на хашимото имат стеатозен черен дроб. Пълна кръвна картина всяка година си правя и я сравнявам с предходната, венозната захар е в норми горната граница, не съм си правила изследване за инсулинова резистентност, родово нямаме диабет и въобще автоимунни заболявания, родителите ми и бабите имаха проблеми със сърдечно съдова и остеропороза, пародонтоза. За сега аз съм ок с това правя профилактични прегледи

150.   Холестерола лошият ми е в долната граница, въобще кръвните изследвания септември бяха чудесни с изключение на антителата даже лекаря се учуди, че холестерола ми е толкова добре на този мазен дроб и килограми/90/. но аз не ям мазно и сладко рядко си. позволявам. Жлъчката след една диета на дюкан и невероятен запек се напълни с твърди мазни камъни та планирано отидох и я махнах преди да ми създаде проблеми, тя реално не функционираше, пълна ръкавица с билички ми даде хирурга.

151.   Колит и гастрит вероятно имам, защото от някои плодове и зеленчуци корема ми се подува и имам много газове, киселини нямам, мезинфорте и ренитидин пия рядко, най, -вече когато направя криза болка в слънчевият сплит или на мястото на липсващата жлъчка, два-три пъти в годината ми се случва. и така като се замисля това с трахеята може да е проблема, трудно ми преминават сухи храни, даже когато надигна да пия бързо вода усещам дискомфорт как не може бързо да слезе надолу/където е деколтето и надолу/. Балбукането в гърлото не е в комбинация със бълбукане в стомаха, стомаха ми кърка ако съм гладна или ако имам газове.

152.   Задължително спя на висока възглавница. Стрес в момента нямам, урината ми откакто минах на здравословен режим ми е бистра. Самото цъкане, бълбукане в гърлото, незнам как да го опиша е може би както при киселини ако имаш има едно такова леко шумолене, ето такова е моето обаче нямам киселини и не ме боли стомаха, нито газове имам и затова си мисля, че е от хашимотото. Ще пробвам два дена да ям само елда със сирене, да видя да не би зеленчуците и плодовете да провокират нещо.

153.   Здравейте.
От няколко години живея в непрекъснат стрес.
Синът ми буквално ме срина.. минавайки през бърза помощ през 2дни, кардиолози направления за психиатър и т. н докато най-сетне след 1000 доктори кардиолози един се сети да го изпрати на ендокринолог за да му открият повишен хормон ТСХ.
Първите му лекарства Еутирокс 50 в комбинация с Еофурмин по схема
не са дали добър резултат. ТСХ -10. 66
Сега е назначено ново лекарство Л-тирокс 75
От както е на тях вече седмица се чувства много зле. Не може да се храни и има постоянно разстройство. Каквото хапне излиза на вода.
Правен му е ехографски преглед на щитовидната жлеза в ляв лоб има образувания по 3-4 мм. Каквото и да е това не го разчитам добре
Но някой да ми даде съвет какво да предприема. Много зле се чувства от тези хапове и е пребледнял.
Притеснена съм.

154.   Здравейте 152, от диетата на дюкян добре е, че само жлъчката я няма - иначе можеше да сте без бъбреци.
Ще обясня първо за гастро проблемите после ендокринол. и гинекол. Със сигурност имате езофагит - от него усещанията в гърлото и др. Той може да се дължи на много причини - герб, гастрит- колит нелекуван, анемия, язви, инфекции, микози и т. н. Когато легнете- спите налягането се изравнява и някои стомашни сокове се връщат. Лигавицата се възпалява и сънят се разваля. Правилно е да се направи гастроскопия да се огледа добре и да се назначи лечение. До тогава трябва да избягвате груби храни, горещо и студено. Нищо което да дразни и стърже по лигавицата. Може да взимате ранитидин-фуматидин преди лягане. Преди хранене алмагел или бяло нишесте разтворено с вода. Целта е да се направи предпазен филм по лигавицата и преминаващата храна да не я дразни. Гастрит и колит също имате и щом усетите парене зад гръдната кост трябва няколко дена да вземете мерки. При хроничен запек може да използвате таблетки сена или чай - задължително запекът трябва да се регулира. Метеоризмът и подуването на червата означава че има проблеми с храносмилането и усвояването на веществата. Вероятно има някакви проблеми в преработката на някои храни. След премахването на жлъчката сте лишена от някои храносмилателни ензими- соковете сега се изливат в дванадесетопръсника и панкреасът трябва да работи двойно за да смели храната. Големи порции храна/ целулоза- трудносмилаема/ наведнъж затрудняват всичко - порциите трябва да са по малки, меки с почивка между тях. След тази операция често има проблеми- дисфункция на сфинктерът на Оди - болката като жлъчка - промяна в интерстиналното налягане. Често има реакция от панкреаса и понякога се налага прием на храносмилателни ензими. Това рефлектира в посока езофагуса - лигавицата е раздразнена и зачервена - може да се появят ерозии ако не се вземат мерки.
Щитовидната жлеза също има връзка с някои гастритни проблеми. Засега тя не е проблемна - няма изменения в нея и хормоните. Антитела си имате, те няма да минат от селенът - следва да попитам каква доза на ден селен приемате?
Чернодробната стеатоза може да е от няколко неща освен затлъстяването. Съмнява ме панкреасната продукция на инсулин като хормон и като инсулинова резистентност. Захарта е била на горна граница - на гладно. Какво става след ядене дали е в норма или рязко скача над нормите - има такива форми на скрити проблеми. Високият инсулин протича с лека умора и складиране на тлъстини в мастните депа. В черният дроб се обработва глюкозата и хормоните/ Е2/ така се получава порочен кръг. Имате излишни мазнини- не са в кръвта, а в мастната тъкан и в черният дроб.
Поликистозата често протича и с проблем с хормонът инсулин. След нормализирането може да има проблеми с инсулинът и щитовидната жлеза. Така от две старни има насоки към продукцията на панкреасът.
Това ваг. течение от колко време е - някаква микоза или друго? Има ли микоза по другите лигавици или е само вагинална? Не ви съветвам на домашно лечение защото проблемът остава хроничен. Може в последствие да се разнесе към яйчниците и да се наруши продукцията на яйчникови хормони. Спадането на естрогените води до повишение на андрогените, което пък влияе на щитовидната жлеза - тя има връзка с продукцията на естроген, прогестерон - проблем с цикълът и т. н. порочрен кръг. Правилно е да се вземе секрет да се установи точният причинител и лекарствата за него - само с вагинални глобули често не се получава. Ако има упорита микоза / инфекция / не подаваща се на лечение това пак насочва към захарта и инсулинът.
Имам някои въпроси за уточняване - имате ли бледа кожа, някакви усещания в устата, езика, и цепене на устните ъгълчета, промени в ноктите и косата? Смущения в сърцето или ритъмът докато тренирате? Споменавате вълни как точно протичат, на колко време и т. н. Трябва ми хронология на събитията поликистозата с какви симтоми беше, от кога е наднорменото тегло, от кога се качва възглавницата, след операцията на жлъчка - храносмилателни проблеми, паренето зад гръднат кост, запекът- колит от кога и колко. Как протече всичко кое след кое се появи? Изследвани и неизследвани хормони- на 5 ден може да са 8 хормона -. Кои храни от колко време са изключени от диетата- никакви мазнини ли не приемате?

155.   Здравейте 153, ако обясните повече от историята и симптомите ще мога да ви дам повече разяснения. До тук не ми е ясно какво не разчитате от диагнозата и какви са тези образования. Лекарството е Л -тироксин, очевидно дозата му е била малка. Не мисля че разстройството е от него. По скоро този Еофурмин - защо му е изписан? Има ли висока захар / диабет тип 2/ или инсулинова резистентност? Засега го спрете ако нямате точна диагноза - той не е за хашимото и може да предизвика такива ефекти - пише го в листовката. Давайте му повече течности за обезводняването. Трябва да видим дали е от лекарствата или е от друго.

156.   Здравейте, 155,

Налага се да бъда по-подробна и да започна по-отдалече, за да дам по-пълна представа.
На 34 г. съм, 165 см, 56 кг и не съм раждала. При профилактичен преглед при гинеколог през юни 2015 се установи, че имам раничка на шийката – с голям диаметър, около монета от 1 лев, ПАП 1 и 2, биопсия - без притеснения, впоследствие потвърден ЧПВ, който не е от рисковите видове. През юли раничката вече беше с диаметър около 7 мм – приемах алое орално и локално около месец. Междувременно общо 4 гинеколози предложиха различни мерки, но се лутах какво точно да предприема, тъй като трима от тях директно предлагаха туширане, лазер, конизация без оглед на факта, че не съм раждала и само един предложи наблюдение. През октомври раничката беше с размер на монета от 5 стотинки, ПАП 1 и 2 отново и гинекологът обясни, че тя не пречи на бъдеща бременност, че премахването й не означава, че няма да се появи отново и че следващият преглед може да бъде след 1 година. Не обърна внимание на питането ми за промяната на цикъла ми – менструацията вече трае 4-5 дни, доста оскъдна, започваща колебливо и без никакви болки, за разлика от преди. Това като цяло ми допада, но се замислих, че може да има неприятна причина за това – изтъняла лигавица примерно, хормонален дисбаланс...

Нямам пропуснат цикъл, но последните 2-3 започват много колебливо, много са оскъдни и всъщност в момента нямам представа кога точно е започнала менструацията ми. Съответно нямам представа кога да направя изследвания на хормоните, ако се наложи.

А мисля, че имам нужда от това, тъй като в началото на тази година получих постоянни отоци под очите без видима причина – спя достатъчно, не повече и не по-малко от 7-8 часа, не пуша, не пия, натоварването на зрението ми не е много по-различно от преди, нямам сърдечни проблеми, иначе вярно, имам песъчинки в бъбреците.

В крайна сметка заради отоците под очите отидох на лекар, установих, че съм имала още симптоми, които не съм разпознала като такива – умора, косопад, увеличение на теглото. Косата ми винаги е падала повечко, за умората просто се мобилизирах и я игнорирах, а като имах възможност си поспивах през деня. Увеличението на теглото пък се случи бавно, постепенно и неусетно за мен, в смисъл, че не го определих като проблем, понеже винаги съм била прекалено слаба, допреди 4 г. бях към 46 кг дълго време и постоянно и в един момент преди 4 години стигнах 50 кг за първи път, зарадвах се, реших, че ми е любопитно как ли ще изглеждам, ако съм 55 кг и впоследствие началото на миналата година достигнах 60 кг. В момента съм между 56 и 58 кг, което всъщност се води нормално тегло може би? Макар че наистина натрупването на тлъстини в коремната област е особено забележимо. Иначе обичайно съм си зиморничава, но не повече от преди, пулсът ми винаги е бил по-бърз и като цяло съм по-емоционална.

Накратко симптомите съм ги възприемала като нормални за мен, с изключение на увеличението на теглото, което обаче не ме притесни, понеже достигнах едно по-нормално тегло.

Съответно направих ПКК и TSH и се потвърди увеличение на хормона – 5. 29 при референтни стойности 0. 27 – 4. 20. ПКК – в норма, креатинин, албумин, глюкоза – в норма, С-реактивен протеин – в норма, 0. 30 при референтна стойност по-малко от 5. 0.

Изследване при ендкринолог – ехография и изследване на ТАТ и МАТ потвърдиха Хашимото.
ТАТ – 225. 90 при референтни стойности по-малко от 115 и МАТ 297. 00 при граница под 34. Докторката каза, че ЩЖ е леко увеличена, но е добре, че няма възли.

Резултатите от ехографското изследване са следните:
Десен лоб: 45/17/15 мм
Истмус: 4 мм
Ляв лоб: 45/17/16 мм
Структурата на паренхима е леко хипоехогенна, леко нехомогенна, както при дифузно автоимунно тиреоидно заболяване.
Заключение: дифузни промени в щитовидната жлеза

В амбулаторния лист ендокринологът описа обективното състояние така:
Р-165, т-56, ЩЖ – малка, плътна, ССС – РСд, ФР – 70
Анамнеза: отоци по клепачите, обща умора, косопад, ГА: РМЦ
Терапия: Euthyrox tablets 0. 025 mg x 30 HF125-0. 00 1 оп. 1 х 1 табл. 30 дни. Контрол на ТСХ след 2 месеца.
Включих таблетките постепенно, по половин таблетка 8 дни по съвет на докторката. Тя също ме посъветва да приемам Селен актив на Допелхерц веднъж дневно.

Четейки отново епикризата, се замислих, че прегледът ми при ендокринолога е след 2 месеца, а пише да приемам Еuthytox 30 дни. Нали не се предполага да ги спирам за втория месец или да пия двата месеца и след това да направя изследването на ТСХ?
Как разбирате вие провеждането на терапията според епикризата?

Докторката каза, че предвид планираното бебе (макар че ние още не сме правили опити), започваме с терапията веднага, за да падне под 2. Каза също, че с взимането на еутирокс жлезата става по-мързелива и в перспектива дозата ще се увеличава, но че няма странични ефекти.
А аз се порових и четох и мнения, че има възможност да се появи или влоши състояние на остеопороза, което при мен е налице като предразположеност, както и хашимотото всъщност.

Има ли нужда да правя още изследвания освен тези? На други хормони или друго?
Какъв хранителен режим е подходящ, трябва ли да избягвам нещо – стремя се да избягвам сладки храни, напоследък правя хляб с типово или пълнозърнесто брашно и по-малко бяло, не пия газирани напитки.
Но пък включих повече ядки, вкл. орехи, бадеми? Плодове и зеленчуци също. Течности – 1. 5 – 2 л дневно. Риба, суши - от време на време, не всяка седмица. Гледам да не прекалявам със солта.

Дори не знаех, че имам такъв проблем и че това е пречка за една спокойна бременност и здраво бебче.

Ще бъда много благодарна, ако вземете отношение и по моя случай, понеже имам нужда от информация, но синтезирано и аргументирано, а не да си я чопля оттук-оттам несигурна дали разбирам правилно и дали може да се отнесе и за мен, понеже не я получих от докторите, при които бях.

157.   Здравейте 155, това което ми описвате за гастрото явно от там ми идват част от проблемите, ще направя това което ме съветвате. Преди 3години след един купешки сандвич получих за първи път в живота си диария, до този момент бях със много лениви черва и какво ли не съм правила за да се нормализират, та от тогава почти веднага след хранене ходя до тоалетната / а дебелея/. Сега с лененото и конопеното семе учудващо се нормализирах. Поликистозата беше преди 20години години след шоков стрес хормонален дисбалан и образувах огромни фуликули, нямах овулацията, лекувах се повече от 1година. Вагиналното течение ми се изчисти за сега иначе от две години се боря със сух пърхут и периодично гъбички по пръстите на краката, не между, а по върховете на пръстите кожата се бели излиза нова нормална, около носа ми се появява едно червено лющещо петно което укротявам за сега с чаевец. Кожата ми е светла, белезникава и суха, цепене нямам, ноктите са ок, косата ми стана много суха. Винаги съм била тантуреста с 6-8кг над ръста, имала съм различни дебели и слаби периоди, но сега съм извън пътя, особенно последните 2-3години с 30кг. над ръста. С нормално към ниско кръвно съм, като тренирам нямам оплаквания откъм ритъм, добре ми е. Запека го имах от 20годишна, на 34 махнах жлъчката и след това започнаха тези кризи все едно имам жлъчка, слънчевият сплит, подуване на стомаха, газове, дажеслед операцията/лапароскопска/ все ми къркаха червата все едно съм гладна, но лекаря ми каза да се пазя да не ям, че били фалшиви позиви на глад нещо такова ми обясни на въпроса ми. Селен пия 200мг. на ден. На 100% за последните два и половина месеца изключих прясното мляко, кафето, сладкото и хлебните изделия, по принцип ям безсолно и на 90% не ям салами, рафинирани продукти, солени и пушени риби и меса. соя и продукти със соя, орехи и водорасли не ям заради хашимотото. Мазнини приемам, зехтин, авокадо, малки количества сирене, ядки и семена, тахан и маслини. И вече съм обезверена, защото не само не отслабвам, а съм качила 500гр. От опита два дена на елда почти нямах оригвания и не ми цъкаше в гърлото нищо.

158.   Наистина насоките ви са много точни въобще не се бях замислила да вържа нещата със храносмилането, аз приемах, че или всичко е от хашимотото или съм в предкритическа. Благодаря ви за насоките. Ако може да ми обобщите какви изследвания да си направя ще съм ви много благодарна.

159.   Здравейте 158, ще трябва да отидете първо при гастроентеролог. Обяснете му от началото - сандвича, операцията после болката, гръдната кост, червата, преглъщането, споменете езофагит/ деликатно/, сфинктер на оди само между другото. Много е важно какво ще обясните, в какъв ред за да не объркате лекарят. В началото се опитва консервативно лечение - от една страна насочено към забавяне или забързване на пересталтиката на червата. От друга страна към стомаха и езофагусът - както при язва или гастрит. Може да се наложи и прием на панкреасни ензими. Ако няма подобрение тогава е добре за няколко дни в болница да се направят изследвания - гасроскопия / търсете с упойка/, рентген с бариева каша, ехограф и др да се огледа стомаха, двнадесетопръстника и т. н.
Това което е добре да знаете е - чернодробни ензими, пакреасни ензими, хемоглобин - желязо, проба от изпражненията - да няма там нещо.
Добре е да избягвате твърди храни съдържащи твърда целулоза. Някои ще трябва да ги настържете, намачкате и да обелите кората - в този смисъл. Имате проблем с смилането на салатите. Ако фуматидина, ранитидина са ви слаби може да го смените с омепразол и неговите производни/ ланзупразол и т. н. /. Орехи, водорасли може да си ядете- в малки количества- те не са вредни - проблемът е с концентрираните добавки. Иначе вие не може да изядете такова количество, че да повлияе на жлезата.
Второ да отидете при ендокринолог с насоченост кръвна захар - инсулин. Пак обяснете отначало - поликистоза, операция на жлъчка - наднормено тегло, непременно кажете за упоритите микози при нормална имунна система, стеатозата също е характерна, съмнения за инсулинът и захарта коята на гладно е била на горна граница.
Добре е да се направи натоварване - профил с глюкоза като се отчита и захата и инсулинът.
След ядене 120 минути е нормално инсулинът и захарта да скочат в нормите и после да спаднат. Тук трябва да се хване когато изядете някакъв сладък въглехидрат в тия 120 минути колко е захарта и инсулинът - скачат ли над норма и след колко време се нормализират 120минути или повече. Разбира се това може след ядене и инцидентно да си го пуснете като ориентиривка. Това нарушение складира след хранене мазнини в мастните депа. После на гладно може да си е в нормите.
Ако мазнините са в кръвта могат да се изведат от нея със статини, обаче при вас те са складирани в депата и органите.

Този Селен в таква доза ме притеснява. Има такава мода последните години с недоказан ефект. Ако погледнете комбинираните форми на витамини и минерали ще видите че максималните дози са не повече от 50-60мг на ден. Селенът се натрупва и след време става токсичен - при дадени условия може да има тежки последствия. Аз лично съм против такива дози по добре да се комбинира с основните 2-3 антиоксиданта и да се приема в нормална доза. Знам, че го изписват така, ако беше за мен никога не бих пила доза от 200мг. на ден.... Така, че внимавайте с това чудо.
Забравих да ви попитам какъв тип е затлъстяването, ако е основно около корема може да подпира диафрагмата. От това да има сънна апнея.

160.   Здравейте 156, имате си класическо хашимото. Назначена ви е заместителна терапия с еутирокс. Най - вероятно ще си го пиете цял живот. Не е присъда, свиква се след време ще спрете да обръщате внимание. Дали са ви изследване на хормоните след два месеца за да се види дали дозата на хапчетата е правилна, трябва ли да се корегира и колко е ТСХ с тази доза. Затова не трябва да спирате приемът на еутирокс - именно заради него е изследването. При вас дозировката ще е лесна - всеки месец промените в цикълът ще ви казват добре ли е дозата или не е. Процесът е бавен ще минат около 6 месеца докато нещата се нормализират - цикълът ви ще ви го съобщи. Зимата има нужда от увеличение на дозата- лятото се намалява. Добре да сте на слънце. При забременяване и бременност -задължително ще трябва да се регулира и увеличи дозата на тиреоидният хормон за да имате здраво дете и да няма проблеми с бременноста. Да има описани ефекти с остеопороза. Но щом я имате наследствено / както при мен и всеки втори човек/ така или иначе с възрастта ще развиете тази остеопороза. Няма смисъл да се лишавате от хормонът и да получите усложнения само заради остеопорозата. Всъщност са описани въможни странични ефекти, които не са задължителни при всеки т. е. хипотетични.
От горенаписаното с килограмите ви се съмнявам че сте имали някаква лека форма на хипертиреоидизъм която вече е преминала в хипотир. Има такива преходни форми. Напълняването от това не е здравословно натрупването започва от корема и после се пренася към бедрата, ръцете. То е по меко от нормалното и не така плътно - задържат се течности в мастните депа. Покачва се холестеролът и следва чернодробна стеатоза. Т. е напълняли сте ама не полезно за вас.
Не мога да ви отговоря за торбичките под очите може да са от щит. жлеза, от бъбреците, холестерол - черен доб, нямате проблеми със сърцето. Не мога да определя.
За момента нямате нужда от изследвания на други хормони - може само да видите лошият холестерол, триглицериди и чернодробни ензими за всеки случай.
За диета нямате нужда солта сте я намалили - може да смените трапезната сол с хималайска или друга по полезна сол щом има торбички под очите. Пулноценно хранене в нормални количества без да прекалявате.

161.   Здравейте, 160,

Аз съм с въпрос 155 и отговорът 160 е към мен. Благодаря за насоките. Ще направя изследванията, които препоръчвате.

За напълняването, което казвате, че не е полезно за мен, има ли нещо, което следва да предприема, освен отслабване, в случай че резултатите от изследванията за лош холестерол, триглицериди и чернодробни ензими са в норма, както и в случай че не са в норма всъщност?

162.   Здравейте 161, Засега трябва да намерите точната доза на еутироксът и след това да се нормализира ТSH. С нормализирането на ТSH ще се подобрят и килограмити и др. симптоми. Процесът е бавен трябва да сте търпелива. Чак тогава има смисъл да правите другите хормони във връзка със забременяването. Сега само ще си дадете парите напразно. ТSH има връзка с нивата на естроген и прогестерон и от там проблемите в цикълът. Ако има някакви проблеми с черният дроб или холестеролът може да се приемат табл. за тях - хепатопротектори, статини. Ако няма такъв проблем е идеално- все пак е добре да се знае.

101-150 от 161