Споделена история от Здраве

Хашимотото руши живота ми
Искам просто да поделя.
Защото не издържам повече...
И така, аз съм от многото с Хашимото. Явно съм го имала отдавна и е дремало в мен. Но в последните 2 години се активизира и неприятните усещания се оказаха постоянен мой спътник.
Млада съм - след нялколко месеца ставам на 36 години. Но се чувствам развалина. Сковавам се от страх какво ще се случи с детето ми, защото имам чувството, че няма да изкарам дълго.
При мен "букетът" от отвратителности е разнообразен и както казах, постоянен;
- безсъние - на първо място го пиша, защото то буквално ме изпива и ме убива;
- главоболия;
- черни мисли и депресивни състояния;
- ускорен пулс;
- ужасно сърцебиене;
- шум и пукане в ушите (с този "бонус" се сдобих съвсем наскоро, но откакто го имам е постоянно - чувам как кръвта ми бушува в едното ухо);
- изтръпване на крайниците;
- прилошаване;
- постоянна тревожност;
- на моменти болки е очите;
- на моменти размазано виждане (иначе, зрението ми е добро);
- стягане в гърлото;
- страх от нещо;
- потене;
- тотален дискомфорт при смяна на времето и при колебаена на атмосферното налягане;
- преди да родя - цикъл от 1-2 дена с няколко капки;
- понякога болки във вените и напрежение в гърдите;
- макар, че отдавна не кърмя - лактация (имам завишен пролактин);
- изведнъж ми става горещо и изгарям, после ми става студено.
Може би има още, но мисля че и тези са достатъчни.
Пия тироксин, хормонът ТСХ скача и пада като йо - йо.
Отчаяна съм. Нам оменти не ми се живее.
От това страдат и моите близки.
явно преди години съм успявала да компенсирам нещата, но сега тревожността, сърцебиенето, главоболията и безсънието ме скапват. Имам чувството, че се разпадам...

Коментари

151-161 от 161

163.   Здравейте, 162,

Аз съм 161.

Резултатите от изследването са следните - всичко е в референтните стойности, което би следвало да означава, че поне с това няма проблем:

Белтък и Албумин * Профил Виж по-долу
Общ белтък (Total protein) 73. 40 g/l 66 - 87
Албумин (Albumin) 44. 70 g/l 35 - 52

Холестерол профил ( Cholesterol Panel ) * Профил Виж по-долу
Холестерол - общ ( Total Cholesterol ) 4. 14 mmol/l Препоръчителна стойност до 5. 0
Холестерол - HDL-Cholesterol 1. 12 mmol/l Препоръчителна ст. за М. над 1. 0; Ж. над 1. 2
Холестерол - LDL-Cholesterol 2. 62 mmol/l Препоръчителна стойност до 3. 0
Холестерол VLDL-Cholesterol 0. 40 mmol/l ---
Триглицериди (Triglyceride ) 0. 88 mmol/l Препоръчителна стойност до 1. 70

Чернодробни ензими (Hepatic function) * Профил Виж по-долу
АсАТ (GOT; AST) 18. 00 U/l М: < 40; Ж: < 32
АлАТ (GPT; ALT) 9. 80 U/l М: < 41; Ж: < 33
Гама ГТ ( GGT ) 4. 00 U/l М: < 60; Ж: < 40
Алкална Фосфатаза ( Alkaline Phosphatase ) 65. 00 U/l Деца: 50 - 390; М: 40 - 130; Ж: 35 - 105

Надявам се да се подобрят симптомите, вкл. и най-видимите - торбичките под очите си стоят нон стоп. При прегледа преди месец ОПЛ каза, че при проблеми с бъбреци или сърце изглеждат по различен начин.

Благодаря за консултацията!

167.   Здравете., Аз имам увеличени норми / 9. 06 до нормално 5. 0/ само на хормона TSH, другият е в норма, както и MAT i TAT. Дадоха ми Л тироксин 50.. по 1 път дневно. Високи са нивата на холестерола. Пълната кръвна картина е нормална. , урината също. Получих сърдечна аритми преди изследването. Дост съм нервна. Много хора са против хапчето, но аз се надявам да регулира хормона и да
спре аритмията, . Взимам лекарство за нея, но не се повлиява.
. Може ли да ме посъветвате нещо?

168.   Здравейте 167, много бързате ще минат най- малко 6 месеца прием на Л- тироксин докато всичко запоне да се нормализира. Става бавничко. Трябва да се види и достатъчна ли е дозата -след известен прием колко е ТСХ. По спокойно вземете нещо за нервите и имайте търпение. Свиква се, не е страшно. Щом хапчетат ви понасят няма причина да не се оправите и да си живеете качествен живот.

169.   В България нормите на ТСХ са по-високи - 5 вече говори за затруднения на жлезата и е на път към хипофункция. Оптималните резултати са до 2-2. 5.

Не съм лекар, но моят ендокринолог искаше от мен единствено ТСХ, без нищо друго и ТАТ и МАТ и ехография само в началото.

Но в моя случай (той е по-различен от Вашия - аз съм с Хашимото, което е автоимунно заболяване и не се ограничава само с щитовидната жлеза) всичко останало го търсих сама.

Освен ТСХ, можете да видите ФТ3, ФТ4.

Освен тях, аз изследвам периодично и:
Чернодробни ензими
Витамин Д
Витамин В12
Желязо и феритин
Кортизол
Магнезий
Мед
Цинк
Кортизол
Инсулин
Селен

Също нещо важно - при въвеждане на хормон или при промяна на дозата (обикновено увеличаване), това се прави плавно, постепенно. Значи щом са Ви предписали 50, може седмица или две да пиете по 25 примерно, или първата седмица 12. 5, втората 25 и третата 50. При някои хора включването на синтетичния хормон е доста стресиращо.

Също за информация - в България няма, има в Гърция - има и натурален хормон. За него си има протоколи за въвеждане и май не са много ендокринолозите, които са склонни да предписват терапия с натурален хормон.

Също е важно какъв е начинът Ви на хранене - особено що се отнася до зърнени (глутен), захар, млечни... Соята се изключва задължително.

Доц. Малина Петкова е ендокринолог, за когото се знае, че обръща внимание и на храненето, но аз лично нямам личен опит с нея.

Имена са и д-р Начев от Майчин дом и д-р Катя Тодорова, но тя работи основно в Плевен и идва в София от време на време.

Отделно периодично изследване на развитието на хормоните се прави през 45 дни примерно, не по-рано - необходимо е време за действие на терапията.

Също - като вземете хормона - сутрин на гладно, с малко вода - след това аз лично 1 час не приемам нищо друго. Всичко останало - други лекарства, кафе, ако пиете - не по-рано от 1 час, след като сте го приели.

Вижте във Фейсбук - има групи за щитовидната жлеза - изключително полезна информация ще намерите там.

Пишете, че другият хормон е в норма - кой е другият хормон, който сте изследвали - ФТ3 или ФТ4? Лекарството, което вземате, е синтетичен ФТ4. След това ФТ4 се трансформира в ФТ3. Перфектните стойности на ФТ3 и на ФТ4 са във висока норма, към горните граници, а на ТСХ - в долните граници 1-2-2. 5.

Ако ФТ4 е висок, а ФТ3 е нисък, значи организмът се затруднява да преобразува ФТ4 във ФТ3 - а за да може да се усвои, ни трябва именно ФТ3. Има и такава терапия - с ФТ3, мисля, че отново от Гърция може да се вземе. Това всъщност е преработен ФТ4 директно в ФТ3, за да не се тормози организмът, ако нещо му пречи да го направи сам.

Успех! Непременно се поровете във Фейсбук :)

170.   Здравейте 169, Може ли да напишете имената на гръцките еквиваленти. Редовни купувам лекарства от Гърция - техният се казва Т4 но не е по добър от Л- тироксина на берлин хеми и Еутироксът. Интересува ме и името на природният вариант. Благодаря ви!

171.   Здравейте 169. Бихте ли дали повече информация за имената на препаратите които се предлагат в Гърция, готовият преработен хормон ФТ3 и името на натуралният хормон, както и начина на въвеждане в организма? Също така и каква е причината ендокринолозите да не желаят да го предписват? Благодаря

172.   Здравейте, аз съм 169,

Нямам обяснение защо лечението на щитовидна жлеза или на Хашимото се случва само на базата на изследване на ТСХ (основно), ТАТ и МАТ и ехография (често, но понякога липсват) и без изследване на ФТ3, ФТ4, обратен Т3 и на евентуални дефицити на витамини Д, В12, селен, магнезий, феритин и желязо и т.н.
Без обяснения за значението на храненето.
Без включване на алтернативна терапия - примерно комбинация на ФТ3 и ФТ4, а не само ФТ4, избор на синтетичен или на натурален хормон, защото всички се повлияваме различно и т.н.

А информация има - например групата Автоимунен тиреоидит на Хашимото във Фейсбук - страшно полезна информация може да се открие там. Групата е затворена, присъединете се и се поровете за подробности по въпросите, които имате.

(Честно казано, мисля си, че може би ендокринолозите не знаят... Звучи абсурдно, но ако знаят, няма логика да не отговарят на директно задавани въпроси - да не говорим, че би следвало инициативата да е от страна на специалиста, а не от страна на пациента...)

Но така или иначе, в случай че се включва нещо, което в България не може да се намери, се разчита на онлайн поръчка например.

Само ще кажа, че заместването на синтетичен хормон с натурален не е просто смяна на едното с другото. В групата от Фейсбук, която цитирах, човек, който е навътре с темата, обръща внимание, че за да се замества синтетичен хормон с натурален,трябва да няма дефицити и всичко да е на горните граници, феритинът да е поне 100 (Моят например е само 40, но пък е в норма и затова не съм ходила при хематолог още - ще изляза хипохондрик без да съм, а самоназначаване на медикаменти с желязо е рисковано. При предозиране с един елемент, в случая желязо, човек може да си докара сериозни проблеми с друго... Та в тази връзка - референтни граници е едно, оптимални стойности е съвсем друго...), витамин Д да е задоволителен и т.н.

При самото заместване си има схема, но аз не съм стигнала до нея.

При комбинацията на синтетичен с натурален също има специфики.

Иначе Т3 liothyronine sodium е хормонът от Гърция, който е директно готов за усвояване и е много подходящ, когато ФТ4 не се преобразува във формата, в която организмът го усвоява - ФТ3. Вие (170) явно сте приемали Т4 и имате база за сравнение - аз лично пия еутирокс и нямах проблем с приема. Но ако на един не му понася нещо, мисля, че е добре да има алтернатива - а това е нещото, което сякаш ми е липсвало малкото пъти, когато се е налагало да посещавам лекар (до тази година...).

Името на натуралния хормон е Armour thyroid или NDT или naturethroid.

Не зная дали ще излезе този линк: http://www.restartmed.com/thyroid-medication/?mc_cid=5d1b69f719&mc_eid=e5f10d34f7

Аз също едва навлизам в темата, затова само споделям малкото, което открих и което може да бъде полезно и на друг - успех на всички с намирането на точното лечение!

173.   Здравейте 169, имам още няколко въпроса около натуралният хоромон! Всъщност той не е ли по-подходящ и не натоварва ли по-малко организма от Л. тироксина? Каква е причината да не се използва в Б-я и някакъв специален начин на приемане ли има, не е ли на таблетки? На мен лично Л. тир. ми понася добре но не знам в бъдеще какви поражения ще ми нанесе! И още нещо, може ли да се закупи свободно без рецепта и нужно ли е консултация с ендокринолог за начина на прием?

174.   За всички тези ендокринни заболявания си има много ефикасно лечение. Но не очаквайте да ви го предложи личната, ендокринолога или който и да било специалист. Причината е, че ще ви загубят като пациент. Информация има на този линк - www.thyroid-bg.net

175.   Всъщност познавам хора, които са постигнали подобрение от помощта на цепване на небцето.

Други познати са влезли в ремисия с помощта на АИП (автоимунен протокол)

Трети - с пост, цикличен, сух, воден..., но редовен.

Четвърти опитват с лазерна терапия.

Пети, като мен - намаляват дозата на хормона, стопяват възли и смъкват антителата с качествено масло от тамян, например на до ТЕРРА: www.mydoterra.com/mimiature

Така че алтернативни варианти има много и личното ми мнение е, че няма един-единствен подход, който да действа при всички, а човек трябва да опита, за да разбере кое е неговото нещо.

187.   Аз имам базедова болест, слаб съм, но имам и хиперинсулинемия и кръвната ми захар често пада. Да пия ли метформин, с него се чувствам по-добре, но се отслабвало, а аз не искам да отслабвам, защото вече съм много слаб.

151-161 от 161