Споделена история от Здраве

Какво ми има?
Здравейте. на 23 години съм от малък град в България. Уча право. Не ми се отдава обаче изобщо, както с повечето умствени и интелектуални препятствия по пътя. Чувствам как полагам неимоверни усилия да постигна дори и малък резултат, но като ми дойде изпит, упражнения с практическа насоченост, аз самия се оплитам в собственото си невежество. Изкарвам относително добри оценки, но на фона на усърдието и старанието, те са смехотврни. Усещам, че няма как да помагам на хората, да им давам точните съвети. Тук идва и проблемът.

Периодично с натрупване на очевидната ми изостаналост спрямо останалите, аз изпадам в депресия (поне така го описва лекарката ми). Обяснявам й с подробности как мисленето ми и логиката ми са някак притъпени, а тя казва, че човек трябва да е щастлив от това, което е. Как да съм щастлив с това, че съм малоумен на фона на масата. Пих някакви хапчета в процеса на т. нар. "заболяване", но според мен то си има пъ

рвопричина и то е следствие от менталните ми проблеми. Усещам се, че толкова бързо забравям нещата, че не вниквам в тях, че не го разбирам и не ги осъзнавам. Четейки книга е същата история - книгата минава покрай мен, дори не мога да си създам мнение или да запомня за повече от 1 седмица герои. Ако в този период не я чета - всичко отива по дяволите. Гледайки филм е идентично - не вниквам и често не мога да схвана идея и случката като цяло. После гледам деца на по 15-16 години пламенно да коментират и да се вълнуват. Как да се насладя на това, което имам, да съм радостен свойски, като нещата не вървят.

Често съм мислил за самоубийство. Сега съм в същия период, същата ситуация. Не искам да ходя на лекар - пак ще ми говори същите неща и пак ще ми предпише хапчета. След 3-4 месеца всичко ще е "по старо му", но пак аз ще ходя като насран в университета ( а вече и извън него) невъзприемащ, неразбиращ и немислещ. искам това да се поправи, но не става. Моля ви помогнете със съвети - ще съм благодарен. Тук мисля има хора, които са повече от един лекар със заучени реплики. Благодаря

Коментари

1.   В същата ситуация съм, с тази разлика, че съм на момиче и съм на 25!!!
Пиша ти, за да ти кажа, че не си сам.
И се надявам някой да пише с предложение за разрешаване на проблема, защото не зная алгоритъма.
Прегръщам те!

2.   Скъпо момче, от начина, по който си написал всичко това, изобщо не личи да си малоумен...
Не знам как се чувстваш и не мога да те разбера, но съм сигурен, че на 23 години мислите за самоубийство са излишни. Все има за какво да живееш, намери го и наистина бъди щастлив от това, което си. Казва ти го възрастен мъж, който на 63 все още намира радостите в живота.

3.   здр. имам роднина с същите проблеми но сега вече учи за лаборант, след като положи 4 години подред изпит, оказа се че е от висок адреналин. Успех

4.   от автора: Това е единственото нещо, за което мога да говоря и пиша. Всичко друго сякаш е замряло за мен. Не поемам никакво познание освен елементарни конструкции, сякаш е развита някаква слаба механична памет в мен, без да оставя следи нещо повече. Умея да запомням цифри и числа, но не и да ги обличам в каквито и да е думи и да правя логически съждения, да съумея да изговоря нещо и изцяло погледнато да протече някаква мисъл. Полагам усилия това да се промени, но не става и затова се стига до депресията. Просто виждам различието м/у мен и останалите като усреднена маса.

5.   Кажи ми, ако не сега, то преди време не си ли прекалявал с количеството приета информация?
Например да си прекалил с престоя в интернет - игри, фейсбук, порно, музика и прочие???
Мозъкът ти се самопрочиства. Остави го и не му натрапвай нищо за известен период.

А междувременно пий поне по 1000 милиграма рибено масло от сьомга всеки ден. Вълшебно е - не само, че изостря мисълта, но и лекува депресията. Подобрява настроението, мотивацията и самочувствието.

6.   Правото не е за теб!
Това ти е болестта.

Завърши го горе-долу да му мяза и си търси призванието.

Ягода

7.   Не е от това, че учиш право. Човек си е един и същ с каквото и да се занимава и в каквато и ситуация да е. Аз съм пример за това. По-жалък и неадекватен човек от себе си никъде и никога не съм виждала. В каквато и ситуация да ме поставишш, сред каквито и хора да съм, аз просто съм неадекватна и това до живот няма да се промени. Другите го виждат, но от съжаление може би и от безразличие никой никога не ми е казвал каквото и да е на таи тема. Аз страдам от малоумността си откакто се помня. Не си мисли, че само ти си така. Ако ме познаваше щеше да се успокоиш колко по-зле има от теб. Ето днес пак бях в такава ситуация в която не един а цели три пъти показах и доказах невъзмпожността си да възприемам, съответно и постъпих меко казано абсурдно и нелогично - както вскеи друг път. Лечение за това няма. Все едно да кажеш някой напълно нормален човек с адекватни и логични реакции да стане като теб. За да подкрепя това твърдение копирах две определения от уикипедия за това какво е глупост и какво интелект.

"Глупостта е липсата на интелигентност, способност за разбиране, разум, ум или трезва преценка. "

"Интелект е термин, с който се определя човешката способност за разсъждаване, анализ и синтез на информация. Най-общо в разговорния език под интелект се разбира способността на човек да мисли, да възприема и осъзнава дадена информация, както и да си служи с нея. "

Това е, кратко и ясно казано в две изречения. Аз просто съм глупава, липсва ми какъвто и да било интелект и това няма как да се промени, въпреки усилията които полагам и не спирам да го правя. Приеми, че трябва и такива хора да има и се опитай да се възприемеш така и да живееш с тази тежка мисъл. Не знам дали това чувство че съм жалка някога ще отмине през живота ми. И от работа ме изгониха именно заради това, че съм глупава и не мога да мисля и да постъпвам правилно. Имам два изхода - или да приема да живея с тази мисъл до края на живота си или да се самоубия в скоро време, за да се спре с това мъчение.

8.   Не е до запомнянето само. Правилно се казва какво е интелект и какво е глупост. Аз се виждам неадекватен на настоящия век. Използвам едни и същи клишета. УЧа и заучавам уж неща, а после нищо. Не мога да правя логически връзки. Схеми не мога да си обяснявам и ги уча едва ли не като папагал и то не е само сега. Най-простият ми начин за изпробване е 10 английски думи. Опитвам се да ги зауча - не става. 5 минути след като съм ги видял и уж съм се старал да ги запомня, не се получава. Не е до приемането на информация, както се казва. Не играя игрички, опитвал съм се защото съм виждал как 12-13-годишни деца се забавляват на тях, а аз не мога да схвана нищо. Обясняват ми комп. неща, не мога да ги приложа после, налага се да звъня пак и пак. Забравям често какво и как съм казал, макар че казвам едно и също изобилстващо от клишета, нещо. Трудно съставям мнение за нещо. Това с филмите и книгите е открай време. Надявам се да си намеря някаква работа, която да е неангажираща с умствени възможности. Виждам си проблема навсякъде и сред всички хора. Направо съм като идиот. Улавям се да сричам, докато чета наглас, хващам се да пиша Ч вместо Ц. Не знам как да го обясня с какво и как. Интересувам се от спорт, а и това забравям и изпадам в смешни ситуации и се стига дотам да ме гъбаркат другари, да не би да съм на хероин. Други ми казват "да не четеш м/у редовете". Наистина не се чувствам човек, отговарящ на критериите за човек. Дотук съм изтикал с много усилия и усърдия, но се чувствам недостоен за това, което съм постигнал. А и да - не е от липса на самочувствие. Харесвам доста качества в себе си, но виждам че съм неспособен за нищо. Това е, което исках да кажа - автора.

9.   разсейваш се много, болен си от синдрома разсейване. аз винаги като чета книга я чета без да усмислям нещата, просто я чета но си мисля за съвсем други неща... спокойно, просто като се усетиш че изпадаш в такова състояние си кажи, хей, аз ще уча ли или ще дремя? нали трябва да взема правото!

11.   Здравейте, имам проблем и не знам на какво се дължи. Имам проблем със запаметяване на елементарни неща. Уча в университет и когато имаме лабораторни упражнения след като са ми обяснили нещо, после забраям всичко, и стават големи неприятности после. Какво мога да направя за да се реши този проблем?

12.   Здравейте, ако ще ви е по-спокойно и аз съм на същия хал. Бързата ми памет е много неуслужлива и затова непрекъснато си записвам, при това съм секретарка и водя неспирни записки,за да мога да съм във състезанието....
Знам си ресурса и малко се скътавам в компания, така поне не изглеждам като глупачка.Осъзнала съм,че няма да се променя и съм снижила ЕГОТО си до ниска позиция.Иначе е много сложно и трудно да поддържащ нереално висока самооценка.
Няма как всички да са умни,трябва да има равновесие и аз съм от другата страна.....Не си мислете,че не завиждам на някои от умните си колеги ама Бог и сипал, сипал и забравил за спре кранчето :)

13.   Абе хора, я се вижте! Това не са писания на глупави и неадекватни хора, а на умни, но с ниска самооценка. И това може да се корени още в детството ви, във високите изисквания на родители и учители към вас. Работете върху самооценката си и не се мислете за глупави. Я вижте истинските глупаци страдат ли от това, че са глупави? Не разбира се, та те не го осъзнават. Вие просто сте чувствителни натури, което ви прави по-склонни към депресия. Осъзнайте се и се заобичайте! Горе главите! :)

14.   И аз изпитвам същите затруднения, които описва авторът и не мисля, че е защото сме глупави. Мисля, че е от депресията. Като по-малка схващах всичко много бързо и имах само шестици в училище. Дори ме караха да помагам на другите деца. От няколко години обаче живея в стрес, заради здравословни проблеми и от там и депресия и забелязах същите симптоми. Адски трудно ми е да се концентрирам или запомня каквото и да било. С големи усилия вниквам в каквото и да било ( книги, филми и т. н. ) Направо се чувствам тъпа и определено не на себе си! Та според мен не е това, което те води до депресия, а обратното - това са симптоми на депресия.
За другите, които са коментирали също си личи, че не са глупави. Това са симптоми, не се обиждайте сами!
А когато веднъж си насадите в главите, че нямате възможности и се притеснявате от това, става почти невъзможно да свършите нещо като хората.