Споделена история от Здраве

Поставяне на стент?
Здравейте, много моля да споделите, ако имате близки, на които им е поставен стент - как се чувстват? Подобри ли се здравословното им състояние?

Какви проблеми се появяват след процедурата?
На моя баща, предстои да му поставят стент, но имам чувството, че това не е много наложително и е по-скоро някаква мода. Явно тази процедура носи пари на определени лекари, но доколко е необходима е твърде спорен въпрос. Ще ви бъда благодарна, ако знаете нещо и го споделите- ще помогнете да вземем правилното решение.

Коментари

1.   Внимание сьс стентовете! Доктор Желева от Чирковата болница оперира баба ми и тя почина след десет дни. Кракьт и беше насинен като пребита. Некадьрна работа.

2.   Да поясня, че поставянето на стент не е операция!!Това което е направено на баба ти е байпаси,поне по начина по който се описва.Информирайте се преди на почнете да пишете глупости.

3.   Hезнам статистиката доколко е достоверна в своите проучвания, но според мен тази манипулация е временна мярка до появата на следващото усложнение или следващия стент. аз съм привърженик на методи които гарантират безопасност и ефективност за здравето на болния. ако желаете да ви кажа какви са тези методи адреса ми е daks_637@abv.bg

4.   Аз съм с поставен стент през 09-2009 г. Чувствам се добре за сега. Да и жив и здрав доктор Пламен Кръстев от "Св. Екатерина".

6.   Поставянето на стент е насрочено 35 дни след инфаркта. Това не е ли твърде късно? Каква може да е причината? Благодаря.

7.   Имам 3 байпаса, инфаркт и 4 стента, от които два медикаментоазно излъчващи. Ако модераторите позволят мейла ми е gtemelkov@gmail.com

8.   Имам 2 стента от август и октомври 2012 год. след масиран инфаркт. 25 кв. см. от сърдечния мускул вече са се превърнали в съединителна тъкан. Поради това част от непоразената мускулна тъкан е изтъняла до 4 мм. Диспансеризирана съм при кардиолог - каза ми, че имам късмет, че съм жива след такъв инфаркт. Лошото беше, че се случи в почивен ден, не знаех симптоматиката на проблема и отидох при джипито на другия ден. Вместо мак-симума от 6 часа, потърсих лекар след 24. Нямам никакво доверие и в така наречената Бърза помощ. Благодарна съм, че личната ми лекарка реагира адекватно и бях транспортирана от Стара Загора в Кардиологична болница в гр. Ямбол с тяхна линейка. Екипите са невероятни професионалисти и макар да имах голямо увреждане, върнаха ме към живота. Прилежно си пия лекарствата, спазвам препоръките за храна и активен двигателен режим, пия много вода. Съобразно проблема, чувствам се добре. Поставянето на стентове наистина връща живота. Не съм се вманиачила за дълголетие, просто не искам да дотегна на себе си и децата ми. Убедена съм, че това заболяване се случи от стрес - няколко години у дома имаше болен с диагноза Алцхаимер. Който не се е сблъсквал с това, няма си идея за преживяното. Преди 20 години изгубих работата си, няколко оперативни интервенции, менопауза и нямаше как да да не ме сполети този съдечен проблем. Лошото е, че в България не се популяризира от личните лекари информация за симптомите на животозастрашаващите заболявания. Също и информация за специализираните лечебни заведения в България. Не само в София има такива. Наистина има хора за щяло и нещяло тичат на лекар, но повече са тези, на които не им се виси с часове пред кабинета на джипито и се стига до летален край, ако пренебрегват сериозността на проблема си. Убедена съм- стентовете са Живот отново. Споделено от Колева.

9.   Имам 3 стенда и съм доволен да е жив и здрав д-р Пламен Кръстев и доцент Димитров от св. Екатерина.

12.   на мъжа ми му сложиха стент преди пет дни. И искам да знам дали се възтановяват и до колко време не трябва да работи той е на 36 години.

13.   Добър вечер. На 14. 08. 2014 г. прекарах инфаркт. Направена ми бе коронарография и ми беше поставен стент. На 19. 09. 2014 г. бях насрочен за още една коронарография в гр. Сандански, но отказах. Записах си ден и час за преглед в Университетска болница Св. Екатерина при д-р Патрикова. Беше ми направен преглед и бях насочен към инвазивен кардиолог за по нататъшно лечение. От кардиолозите там ми беше препоръчана следваща коронарография ( СКАГ ). НА 30. 09. 2014 (вчера) бех приет в болница Света Екатерина и в късния следобед ми беше направена повторна СКАГ от д-р Кръстев. По средата на процедурата д-р Кръстев ми каза, че нямам нужда от втори стент, понеже плаката, която имам е на 20%. На толкова малки плаки - стент не се слага. На 01. 10. 2014 (днес) ме изписаха. Чувствам се много добре. След поставянето на първия стент.. няколко дни след това чувствах умора. Но, това отшумя с течение на времето. Просто трябва спокойствие, никакво натоварване, стресиране и т. н..
Ако на някой му подлежи подобна процедура - Университетска Болница Света Екатерина е Вашата болница. Трябва Ви направление номер 7... обаждате се в болницата на "Прием на Пациенти".... записвате си ден и час... и смело :)

14.   Здравейте, през м. октомври 2014г ми бе поставен стенд в св. Анна / Окръжна б-ца/ София Не ми се говори за самата процедура, но и до днес не се чувствам добре Толкова съм отчаяна и разочарована от лекари-кардиолози Където и да отида с който и да говоря виждат в мен само клинична пътека и парите които ще получат от нова коронарография, гастроскопия, заради рефлукса който имам А за помощ не се говори

15.   На мен ми поставиха два стенда на двете артерии през месец 09 и 10 2015 г. Запушването беше 90% И 80%. сЕГА Е ФЕВРУАРИ И МОТА ДА КАЖА, ЧЕ СЕ ЧУВСТВАМ МНОГО ДОБРЕ. ДОРИ ПО ДОБРЕ ОТ ПРЕДИ 2, 3 ГОДИНИ. НЯМАМ НИКАКВА УМОРА. Работя си. Изобщо съм пълноценен като човек и мъж.
Няма какво да се притесняват хората които им престои интервенцията. Не е болезнена. Ако пчела те ухапе много повече боли.

16.   Здравейте, от скоро баща ми ходи на прегледи в Сити Клиник на околовръстно шосе. Има диабет, на 62 год. е, не е имал проблеми със сърцето, инфарк или друго. Лекарите в Сити клиник препоръчаха велотест и коронарография. Скорострелно му направиха коронарография с идеята да му предпишат колко стенда би трябвало да му сложат.
Въпросът ми е дали дали да правим тези стендове при видимо здрав човек, дали да поискаме второ и трето мнение и къде?

17.   Ако кардиолог ви посъветва да изчакате, значи е много некадърен. Колко да се чака и защо.. Логиката е елементарна. Значи при коронарографията са открили стеснени артерии на сърцето, поради холестеролни плаки. Ако изчакате ТОЗИ ВИДИМО ЗДРАВ ЧОВЕК да получи инфаркт, докато му поставят стент, част от сърдечния мускул ще умре, защото известно време ще остане без кръвоснабдяване. А ако му поставят стента преди да се е запущила артерията, няма да получи инфаркт. Аз имах инфаркт и ми поставиха стент чак на петия ден. Ако бях богат и с достъп до реномирани частни клиники шях да настоя да ми поставят стента преди да съм получил инфаркта, още при откриването на опасно стеснения участък. Не при всяко стеснение се поставя стент. Само ако е доста голямо. Моето беше 90% и го стентираха, а други две - с 30% и с 50% ги оставиха. Може би за икономия - в частна клиника, нали е за пари, биха ги оправили и тях. Лекар съм, макар и не кардиолог.

18.   Здравейте,
В предаване по телевизията проф. Чирков разясни, че НЕ е добре за пациента да се поставят повече от 2 стента. И лекарите да не злоупотребяват с поставяне на повече от 2 заради парите, които разбира се идват от НЗОК. Ако има повече от 2 проблемни кръвоносни съдове- търси се друго решение за тях.
Много хора считат, че няма значение какъв е броят на поставените стентове. Аз имам 2, на моменти се чувствам като "антена". Има ограничения за извършване на някои изследвания. Казано ми бе при изписването, че е НЕВЪЗМОЖНО да ми се прави ЯДРЕНО- МАГНИТЕН РЕЗОНАНС. Благодарна съм на екипите в Кардиологичната болница в гр. Ямбол, които ми върнаха живота след масиран инфаркт- август 2012 г.
Вярно е, че поставянето на стент е Живот отново, но всичко трябва да е с разум и мярка. НЗОК поема всички разходи за коронарографията и поставянето на стентове. Плаща се само потребителска такса за всеки ден престой в болницата.
Споделено от Колева.

19.   Здравейте,
В предаване по телевизията проф. Чирков разясни, че НЕ е добре за пациента да се поставят повече от 2 стента. И лекарите да не злоупотребяват с поставяне на повече от 2 заради парите, които разбира се идват от НЗОК. Ако има повече от 2 проблемни кръвоносни съдове- търси се друго решение за тях.
Много хора считат, че няма значение какъв е броят на поставените стентове. Аз имам 2, на моменти се чувствам като "антена". Има ограничения за извършване на някои изследвания. Казано ми бе при изписването, че е НЕВЪЗМОЖНО да ми се прави ЯДРЕНО- МАГНИТЕН РЕЗОНАНС. Благодарна съм на екипите в Кардиологичната болница в гр. Ямбол, които ми върнаха живота след масиран инфаркт- август 2012 г.
Вярно е, че поставянето на стент е Живот отново, но всичко трябва да е с разум и мярка. НЗОК поема всички разходи за коронарографията и поставянето на стентове. Плаща се само потребителска такса за всеки ден престой в болницата.
Споделено от Колева.

20.   Много хора коментират - знаещи и незнаещи! На 19 Юли 2016г. ми беше поставен тент. На 20 Август - втория. Две от трите артерии хранещи сърцето бяха стеснени, което беше открито на прегледа в "Кардиолайф" - образцова кардиологична болница във Ва рна, с изключително големи специалисти, при това все млади. Обслужващия персонал пък денонощно следи за нуждите наболните. Много съм им благодарен! Нямам оная зверска болка, с която ме приеха. Върнах се към нормалния си живот. Колко ще трае това решение, не зная , но като няма алтернативен метод гарантиращ доживото безпроблемно преживяване?

21.   н 20, радвам се, че всичко е миално добре при вас, но стентът не е кой-знае колко сложна процедура - това е рутина, която може в днешно време да си я направите във всяка МБАЛ болница. Правилно сте си направили стентовете, но знаете къде е проблемът - вижте си начина на живот, своята диета и как живеете като цяло. Ако пушите - веднага спрете!

22.   Някой със стендиране би ли ми казал как се е чувствал след поставянето на стенда. Дали се усеща отново болка под гръдната кост? Колко време след това се чувства отпаднал? . При всеки е индивидуално- знам! Но за звое успокоение, защото се чувствам не чак толкова добре след моето стендиране преди дни. Благодаря!

23.   Здравейте вчера поставиха на майка ми( стент), тя е на 60г.
Каза, че се чувства добре, и кръвното и е нормално, преди това беше високо.
Дали ще се появят някакви странични ефекти?
Благодаря предварително.

24.   Здравейте да ви питам след поставяне на стенд след колко време се изписва пациента и какво не бива да прави

27.   През декември 2015 г. при забързване почувствах, че съм бягалпоне 6 км. и се обърнах към личния си лекар. След като му описах състоянието си ми каза, че веднага трябва да бъда приет в болницата и ме прати при кардиолог. рпиеха ме и след необходимите изследвания ми постовиха стенд. Понеже ми се налагаше пътуване след 10 дни попитах може ли да шофирам. Отговора на доктора поставил стенда беше - да ако имаш книжка. Веце 2 години след манипулацията се чувствам добре и дори си позволявам да се натоварвам физически и се справям добре. Преди да ми сложат стента дори бях в прединфарктно състояние, а сега приемам определени лекарства и се чувствам здрав.

28.   на 3 .02.2020 ми поставиха четири стента в Пирогов, преписаха ми БРИЛИК,сутрин и вечер го пия ,но чувствам леко замайване на главата,та питам това дали ще отшуми и мога ли да шофирам и след една година да го спирам ли или да го пия по половината? и опасен ли е стента при физическа активност,танци ,работа на вилата в секса