Споделена история от Здраве

Вомитофобия?
Хора, помагайте! Изключително притеснена съм! На някои може да им се стори дреболия или дори смешно, но за мен си е сериозен проблем. Ще споделя накратко за какво става въпрос. От известен период от време /вече станаха няколко години/ страдам от вомитофобия - страх от повръщане. Честно казано незнам как се получи. Нормално е, че всеки има такива състояния, случва му се да не чувства добре и да повръща, но при мен прерастна в панически страх. Последният път ми се случи през август 2011г. на морето и се моля да не ме сполети отново скоро. Честно казано този страх преобърна целия ми живот. Мия си постоянно ръцете, да не би да да пипна нещо с мръсни пръсти, после да ям, да се разболея и да повърна. Каквото и да ям е пак същото - гледам по 100 пъти срока на годност и се притеснявам дали няма по някаква причина да получа след това болки в стомаха. Алкохол въобще не пия пак по същата причина - ами ако ми стане лошо??? Не смея да пътувам надалеч, дори и с приятели, защото ме е страх да ми стане нещо и не дай си Боже да няма медицински център наоколо. Дори вече не мога и да стоя сама вкъщи, какво да правя ако ми призлее, ако ме заболи коремът, повръщам и няма кой да ми помогне!!! Ненавиждам летния сезон, защото тогава гъмжи от стомашно-чревни инфекции и може да ме повали. Ако някой има идеи, ще съм благодарна да ми пише! Дали да ходя на психолог, дали на друг вид лекар, как ще е най-добрият начин да го преодолея. Опитвала съм се да си внуша, че няма нищо страшно, че на всеки се случва и т. н., но не мога и не мога да се преборя с този безумен страх. Като че ли съм загубила способността си да се радвам на живота и всичко се върти около пустото му повръщане!
Иначе съм обикновено момиче, на 26г., работя, старая се да мога да водя нормален живот, колкото мога разбира се!
Очаквам съветите Ви!
Целувки!

Коментари

1.   Разбирам те, и аз изпитвам същото, не съм повръщала от десет години, дано не ми се и налага... Само че не позволявам това да определя живота ми, живея нормално и разчитам, че няма да ми стане нищо. Дори понякога си пийвам, но внимавам кога да спра, защото знам какво може да стане.

2.   искам да те питам повръщала ли си някога? (след като повърнеш ти олеква, изпитвала ли си това чувство) на мен лично ми се случва всяка години поне по веднъж да повърна(дали от развалена храна, дали от нещо друго). няма нищо страшно. ако някога си повръщала се сети за онова чувство (олекването) и след това единственото, което остава е нещо "горещо" "парещо" в гърлото (като казвам горещо, нямам предвид да ти изгаря гърлото, а сякаш гърлото ти е по-затоплено).
защо смяташ повръщането за нещо страшно... какво си представяш, ако не дай си боже ти стане лошо?

3.   Авторката - от 10 години не си повръщала, браво, и аз се надявам да е така при мен. Просто не мога да си обясня откъде-накъде се появи този страх. Въобразила съм си, че най-страшното нещо и най-голямата болка е стомашната и повръщането е кошмар номер едно. Оффф, но май си права - трябва да си живеем по нормалния начин и каквото стане-стане... ако тоя пусти страх.

4.   Повръщането си е нещо изключително неприятно, особено ако е съчетано с повишена киселинност.
Аз също много се плашех от ужасно пронизващия разяждащ вкус, а също и от спазмите, които ми докарват усещане, че се задушавам и че ще получа инсулт.
Докато не открих тайната как да облекчавам десетократно това усещане.
Не се ли сещате как? Ето:
Веднага щом усетите позив за повръщане - вземате едно шише литър и половина пълно с вода, заставате до мивката / тоалетната чиния, така че да имате готовност да повърнете - и започвате да пиете вода! Буквално до пръсване. Колкото успеете.
Резултатът е, че или моментално ще подтиснете повръщенито, или ще изповръщате всичко - но то ВЕЧЕ НЕ Е ТАКА КИСЕЛО и НЯМАТЕ СПАЗМИ И НАПЪВАНЕ, тоест усещането е все едно се лее леко рекичка, а вие сте си абсолютно добре.

Откакто разбрах за тайната на безболезненото повръщане - повече никога не изпитах страх. Опитайте и вие така да неутрализирате тази напаст - и после пишете.

5.   Авторката - Ами да, случвало ми се е да повръщам, даже имаше един период в който доста често. Всичко при мен е на нервна почва, правила съм си какви ли не изследвания и нямам нито гастрит, нито язва. Заключението на лекарите е едно и също-успокой се, нищо ти няма, нервен стомах. Знам, че като повърнеш се чувстваш по-добре, но целият този процес за мен е отвратителен. Първо се почва с гадните стомашни болки, после драйфането. Малко след това се чувстваш добре, ама пак започват болките, наново повръщане и така може и цяла нощ. А на другия ден си като парцал, ходиш пет за четири, чувстваш се изтощен и т. н. Просто съм си внушила, че повръщането е най-болезненото и неприятното чувство на света. От никаква друга физическа болка не е страх, просто незнайно как това е обсебило съзнанието ми.

6.   Този страх при теб е доведен до крайност, не е нормално да е така. И си има причина за това, но най-вероятно не можеш сама да стигнеш до нея. Защо не посетиш психолог, той би трябвало да открие причината. Иначе рискуваш доста дълго време да откараш по този начин.

7.   И мене много ме е страх от повръщането макар че отдавна не съм го правила и съм забравила за него. на мене като ми стане лошо започвам да треперя чак усещам сковаване на тялото си и се испотявам обилно. Така си бях и като бременна добре че само вечер повръщах и то само по един път на ден до втория месец и после разредих. К ато ми се нсложи да повръщам след бременноста разбрах че не е страшно толкова и не треперя вече.

8.   Отидете на психолог, тук може да се ориентирате какво се случва при психолога http://psy-consulting.blogspot.com/2015/01/blog-post.html