Споделена история от Здраве

Не мога да кажа на майка ми, че ще ходя на гинеколог
Здравейте искам да попитам как протича прегледа при гинеколок? Не съм ходила до сега на 18 съм от една година водя полов живот. Засега не съм усещала нещо странно но искам да си направя един преглет. Но ме е страх, срам и т.н. А не искам и да казвам на майка ми защото ако и кажа че ще ходя на гинеколок това за нея значи че съм бременна. Затова искам да се справя сама и моля за съвети за прегледите.

Коментари

2.   Няма нужда да й казваш. Просто си вземи направление от личния лекар и отиди. Ако така рискуваш майка ти да разбере ще трябва да платиш 20 лв на гинеколога за прегледа.

3.   Според мен майка ти е много ограничена ако си помисли точно това. Жените не ходят на генеколог само защото са бременни. Може да отидеш и сама на генеколог без да й казваш. Вземи си направление от личния лекар и отиди, ако ли не може да отидеш в частен кабинет, но там е по-скъпо- горе-долу 10лв.

Има много форуми и теми в нета, в които е описано как протича прегледа при генеколога, порови се в google и ще откриеш. Не се притеснявай, няма нищо страшно, знам че първият път ще ти е нервно, но просто няма от какво да се притесняваш.

Генеколога се е нагледал и няма от какво да се срамуваш.
Влизаш в кабинета, казват ти да си свалиш долните дрехи, лягаш и те гледат. Ще те питат дали водиш полов живот и като кажеш да и ще те разтворят с "патката" за да те прегледат по-добре.

4.   Мило момиче, няма нищо страшно от прегледа, но моля те, моля те, моля те: научи правописа!!!

5.   Момичета, които водят полов живот трябва поне веднъж в годината на ходят на гинеколог. Попитай майка ти, трябва ли да станеш на 30, за да отидеш– Профилактиката не е нещо лошо. В днешно време все по/млади хора страдат от различни заболявания.
Колкото до прегледа/няма от какво да се притесняваш.

6.   Здравейте аз съм на 16 мисля че съм бременна тази мисъл ме побърква ..цикъла ми закъснява с 2 дена много ме е страх и не знам как да кажа на нашите! Моля ако някой има решение да пише..

7.   Аз имам същата майка и за капак личната й е най-добра приятелка, т.е. за да взема направление, майка ми трябваше да научи. Моите роднини са адски консервативни и още чувствам вина пред тях, че не съм девствена на 32 години!!!!! Защото ме възпитаваха, че жената трябва да се омъжи девствена - смях до дупка. Но какво да правя като тогава съм била на 13-14 и съм вярвала.

МИналата година обаче се наложи да отида на гинеколог, защото усетих подуване в областта на матката и предположих, че е миома, защото майка ми е получила на същата възраст. Оказа се, че е истина. А бях помолила личната да не казва на майка ми, че взимам направление. Е, маика ми научи "новината" и и беше много криво за миомата, а личната не и беше казала, че ми дава направление. Все ак пази лекарска тайна. :)

Та мисълта ми е, че ако не бях слушала майка ми, че жената трябва да ходи на гинеколког чак като се омъжи, можеше да ми хванат миомата в по-ранен стадий и да не порастне чак до 8 см, както е сега! Затова ти иди и не се притеснявай. Недей да правиш като мен и всичко ще бъде наред.

8.   Ами вземи да поговориш с майка ти, прегледа е съвсем нормално нещо което всяко момиче или жена прави на поне 6 месеца ей така за самото спокойствие, примерно аз самата пращам майка ми да ми взима направления и то ходя само защото искам да съм спокойна независимо че от известно време не съм водила полов живот все пак ходя има неща който можеш да хванеш и по друг начих, така че това е нормално да отидеш на гинеколог, ако пък найстина неможеш да и кажеш отиваш при личния лекар и той ти дава направление.

9.   Мога да ти споделя какво се случи с мен. Започнах да водя полов живот когато бях на 17. Скоро след това ми се появи парене. Казах на приятеля ми за това и той ми каза,че е добре да идЕМ на лекар. Имах неговата подкрепа. Решихме,че няма защо да давам пари за частен преглед и отидох при личната ми лекарка да ми даде направление.

Притеснявах се да не се засека с някой от познатите на родителите ми докато чакам да влезна при личната за направлението. Нашите до ден днешен не знаят,че тогава съм била на гинеколог,нито пък изобщо разбраха ,че имам гинекологичен проблем.

Приятелят ми дойде с мен на прегледа. Майка ми и баща ми не знаеха,че си имам приятел. За тях едно момиче не бива да спи с момче преди 18год възраст.

10.   Здравеите Искам да попитам мога ли да отида сама на гинеколог ? Като нямам 18 години пак ме е срам да кажа на маика ми !

11.   Здравейте ! До колкото знам , трябва да имаш 16 , за да отидеш на гениколог без знанието на родителите ти . Аз съм на 16 и нашите са също много консервативни и са против това да си имам приятел . За тях съм още малка , а на мен това ми звучи смешно . Имам си приятел въпреки това . И мен ме беше срам и страх от това да ходя на лекар , но се престраших и се оказа , че няма нищо страшно :))) .

12.   Благодаря ти много !!!

13.   А ти ходила ли си ? ако си ходила разесни малко нещата ?

14.   искам да попитам дали ако си под 18 години е нужно да отидеш с придрожител на гениколог

15.   Вземете се научете най-после как се пише думата ГИНЕКОЛОГ! Може ли такава неграмотност?? Не се пише нито гЕнИколог, нито гЕнИколоК и разните му там ваши измишльотини. Седнали сте съвети да давате, а явно никога не сте прочели какво пише на вратата на този специалист! Срам!!

16.   До авторката: Щом ти е неудобно да говориш с майка си, недей. Отиди сама или с приятелка. Няма нищо страшно или срамно. Всяка жена ходи. Самия преглед не е много комфортен, но и не е нетърпимо. Трае секунди. Така че не се притеснявай. Аз също като теб много се притеснявах и сега се чудя на акъла си. Хубаво е да ходиш от време на време, за твое успокоение :)