Споделена история от Здраве

Задължителни прегледи?
Искам да попитам: вие ходите ли на редовни профилактични прегледи? Аз съм на 18 и не знам какви са ми правата. Ако може някой да ми разясни. Какви лекари имам право да посетя и какви изследвания да направя. Трябва ли да се плаща или не.
Ще съм ви много благодарна, ако ми обясните.

Коментари

1.   Попитай личния си лекар- той ще ти изясни.
Имаш право не профилактични прегледи, които включват измерване на височина, килограми, кръвно налягане, ЕКГ. Може би евентуално и изследване на кръвта и урината. Също така през няколко години трябва да ти се бие ваксина.

Честно казано, аз съм на 26 и за всяка възраст май са различни нещата. Преди две години безплатно беше изследването за кръвта и урината, после си ги плащах...
Затова казвам да питаш личния- той ще ти даде подробна информация за всичко, което ти се полага по Здравна каса.

2.   Ж30:
По Закона за здравето и т. н. си ДЛЪЖЕН 1 път годишно да посетиш личен лекар за годишен профилактичен преглед (потребителска такса 2 лв засега), включващ: кардиограма, евентуална задължителна ваксинация, изследване на кръв и урина (м/у 2 и 4-5 лв). Ако личният лекар по време на прегледа прецени, че имаш здравословен проблем (не се надявай, на което) или ти се оплачеш от нещо, той е длъжен да ти даде направление за специалист.
І-те направления се получават от личен лекар. След това, следващите лекари, може да преценят, че не си за тях и да ти дадат още направления за други специалисти и т. н. Всяко направление е с продължителност 30 календарни дни от датата на издаването му. След това изтича валидността му. Щом разполагаш направление, то най-често то се представя на регистратурата или директно на посещавания доктор с/у потребителска такса за прегледа = 2 лв (засега)
Личният лекар НЯМА право да ти отказва мед. направление, ако страдаш от нещо. Може да ти откаже, ако нямаш страдание, но искаш да се провериш и все пак не бива да ти отказва. Трябва да знаеш, че мед. направления се получават от личните лекари в началото на месеца от 1-во до 5-то число, т. е. тогава е най-добре да го тормозиш за направление...
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО условие е, щом си взел от някой лекар направление, след това да му върнеш копие от амбулаторен лист за направения преглед при другия специалист (към когото те е насочил). НЗОК прави редовни проверки на личните лекари и всички други медицински лица и... Да, разполагат с електронна система, на която нямат доверие. Затова, хартията е най-сигурният документ. Т. е. ако си получил направление, отишъл си на лекар, той те е препратил и т. н. и накрая си се излекувал и забравил да им върнеш на всички тях по 1 копие от амбулаторните листове за направените прегледи, правиш мечешка услуга на докторите... За да ти влезнат в положение, за да те обслужват качествено и т. н., трябва да проявиш разбиране и такт. Да, всичко това е свързано с МНОГО разкарване, чакане и нерви, но... това е съвременната българска здравна система. А щом докторите ни лекуват, то най-малкото което можем да направим, е да ги предпазим от глоби и санкции... МНОГО лекари ги мързи да пишат и разпечатват амбулаторни листове. Затова - искайте си ги. Същите, пациентът трябва да пази в оригинал 5 години. Че на мен ми искаха да удостоверявам, че съм била с направление от личния лекар, посетила рехабилитация и всичко е приключило успешно... Позагубили документи и издирват лицето...
Личният лекар или който и да е друг медицински специалист (лекар) може по всяко време да ти даде направление за болнично лечение (болница). Те са различни от медицинските направления на специалист. След прекараното болнично лечение, издават епикриза. Копие от нея се представя както на изпратилият Ви в болница специалист, така и на личния лекар. Оригиналът си го съхранявате Вие.
Имате право на неограничен брой направления, така че - искайте си ги... Настоявайте да Ви прехвърлят от специалист на специалист с направление, вместо да отидете на частен преглед - да, пестите нерви, но не и пари...
За повече подробности, трябва да потърсите информация от медицинско лице, тъй като аз не съм такова.
Само споделих горчив опит.