Споделена история от Здраве

Всеки втори с психично заболяване
Замисляли ли сте се, че неадекватното поведение на вашите близки и познати, което толкова ви вгорчава живота, може да е в следствие на депресия или друго психично заболяване?

Години на ред, един човек, роднина на мъжа ми ни вгорчаваше живота с постоянни скандали, интриги, гадни номера и най-вече заяжданици. Мислех този човек за много зъл, докато не се замислих, че проявява признаци на психическа нестабилност. Постоянна смяна на настроенията, когато е проявявал агресия към нас, той е бил в депресия, но чрез арогантното си поведение се прикриваше, че е слаб и нещастен. Обвиняваше нас, че сме виновни за нещастието му.

Като, чета историите в сайта стигам до извода, че в България е пълно с психично болни хора. Психически нестабилни, депресирани, постоянно критикуващи, нервни, заядливи и т. н.

Искам да дам съвет на хората, които мразят родителите си или близките си. Хора, замислете се, дали обстоятелствата и трудния живот, не са отключили психично заболяване у вашия роднина. Психиката е крехка и лесно може да бъде наранена. Алкохола, наркотиците, също отключват заболявания.

Коментари

1.   Айде, с тази реклама психолозите ще си побутнат бизнеса :Д хаха

2.   Така е прав/а си! Но това, че са псих. болни не значи че всичко им е позволено. Това, което аз забелязах с двама такива в семейството е, че те отказват преглед кагегорично и твърдят, че са нормални. Добре, аз пък не бих отказала преглед, ако съм убедена че съм нормална. С удоволствие бих отишла, дори би било интересно. Но те предпочитат да умрат, отколкото да ги прегледат. Защо след като са толкова сигурни, че са нормални?

3.   Ами така е! Обаче не се лекуват, а си мислят, че ще им мине "от самосебе си". Още ги в срам да отидат на психолог/психиатър/терапевт, за да не ги помислят другите за "луди". Пък и 'що да дават пари, след като психологът дари хапчета няма да им предпише, а и то така или иначе ще им мине от самосебе си...

Резултатът? Попътувайте само по пътищата на страната шофирайки автомобил, погледнете и по дискотеките на морето. Друго не ви трябва! Дори не е необходимо да общувате с хората лице в лице - само гледайте груповите и индивидуалните им действия и привички, и картинката ще ви стане кристално ясна!

4.   №1, докато гледаме на психологията като на нечий "бизнес", който задължително (като истински българи) трябва да прецакаме (Тия да не са по-тарикати от нас? ! ) - скоро не всеки втори, ами всеки първи ще е ку-ку...
Не е необходимо да излезеш много далече извън България, за да усетиш разликата.

5.   N4, все си мислех, че психичните заболявания се дължат на нарушена биохимия в мозъка и лечението им си е работа на психиатрите. Те са специалистите, които мога да назначат лечение и да помогнат адекватно. Когато се касае за диагностицирано психично заболяване, нито психолог, нито хомеопат, нито позитивно мислене помагат, трябва си чичо доктор да се намеси, а ако прецени, може и психолог да препоръча като допълнително средство за лечение. Ако психолог се обяви за лечител на депресия, шизофрения, БАР, невроза, психоза и т.н., пиши го самозванец-шарлатанин, опитващ се да изкара някой лев.

6.   N5, щом смяташ така - ходи си при "специалистите". Аз не знам досега психиатър да е излекувал някого, или антидепресентите да са излекували някого от депресия (при все, че и те не са безплатни... ), но ти щом твърдиш обратното, възможно е и да си прав/а :)
От друга страна пък познавам психолози и терапевти, които съвсем безкористно и посветено помагат на хората да преодолеят проблемите си, но те пък сигурно не са добри, щом не се продават скъпо :)
Успех в усъвършенстването на представата ти за света!

7.   N6, ще излезе, че N1 правилно те е разконспирирал. Твърдението, че психичните заболявания се лекуват успешно от психолози не е просто глупаво, то е опасно. Ще взема някой да ти повярва и ще стане белята! Веднъж ми се е случвало да изпадна в стресова ситуация, от която имах усещането, че ще лудна и се е наложи да отида на психиатър. Не виждам нищо осъдително в това, още по-малко повод за присмех. Достатъчни ми бяха около 3 месеца на слаби успокоителни, за да преодолея проблема на 100%. Лекарствата бяха на достъпна цена, само прегледът би се сторил малко по-скъпичък за човек с по-ниски доходи, но доколкото ми е известно, може и през здравна каса. Аз нямах нерви да чакам за направление, а парите по онова време не ми бяха проблем, та предпочетох частен прием. Познавам и човек с доста тежка депресия, лекуван в "Св. Наум" за 2 седмици, а после и на домашен стационар, когото доста бързо вдигнаха на крака. Пак казвам, че депресиите и тежките психични разстройства се дължат на нарушена биохимия в мозъка, което няма как да се преодолее само със сладки приказки с психолог. Не казвам, че няма файда от психолозите при определени проблеми, но те нямат нищо общо с психичните заболявания, за тях доктори и лекарства си трябват.

8.   При този живот как да останеш НОРМАЛЕН? Разбирам да живеех в някое африканско племе, но не живея. Аз живея на гадна улица с денонощен шум от коли, съседи, които нарочно дигат шум, за да ме дразнят. Последното не си го измислям, дадоха ми знак очи в очи, че ще ме правят на маймуна понеже аз не съм собственик на апартамента трябва да им търпя шумовете, които продължават до 2 ч сутринта. Втора причина -безработица, не просто да ходиш по интервюта и да отразват, а просто няма работни места. Отиваш в бюрото по труда, подписваш се докато лелката не гишето плюска мазна баничка и дори с едно довиждане не те изпращат. Как да си спокоен, когато нещата не вървят в живота ти, в случая какво може да ми помогне един психиатър? Луд ли си или отчаян? Преди да изкаваш цялата нация болна е редно да погледнеш не само от своята камбанария.

9.   И какво прокламираш чрез тази статия?
Защо не цитираш по-конкретни примери, а говориш наизуст? Какъв е бил този роднина на мъжа ти, как се е заяждал с вас и т. н.?
Много е лесно така да говориш наизуст и да обявяваш всеки втори за болен.
Аз имам депресия и се лекувам при психиатър. С диагнозата съм от 6 год, никога не съм влизала в болница, пия лекарства от време на време, ходила съм и на електро-магнитна стимулация на мозъка. Но имам много лични проблеми, самотна майка съм, на квартира, отделно имам и физическо заболяване, което допълнително затормозява психиката ми.
Благодарение на терапията, вече работя по въпроса за излекуване на основното ми състояние, а именно-физическо заболяване, което може да се коригира със скъпоструваща и рискована операция, но само така мога да се измъкна от лапите на депресията.
И какво, луда ли съм? Колко жени биха се справили в подобна ситуация, без това да се отрази на психиката им.
Доказано е, че депресията е единственото психическо заблояване, което води до 100% излекуване и не води до деградация на личността, за разлика от шизофрения и БАР, които са често и генетично обусловени.
Никой човек не е застрахован от депресия.