Споделена история от Здраве

Фобия от гълтане на език
Казаха ми, че имам паническо разстройство. Но също така имам една гадна фобия от това да не ми стане лошо или да си глътна езика и да няма кой да ми помогне. Да ви попитам лесно ли се гълта език? Възможно ли е това да се получи от силен страх. Иначе не съм епилептик, по скоро съм такъв, който изпитва страх от болести поне последно време. Избягвам да оставам сам поради тази причина, която казах. Слушал съм, че език може да се глътне при удар в лицето, при тези, които имат епилепсия, при сърдечен или топлинен удар. Но при здрав човек на психична основа възможно ли е това да стане.

Коментари

1.   Мойто момче/момиче, такова нещо като гълтане на език няма, казва ти го студент по медицина ;>

2.   В крайна сметка никога човек няма пълна гаранция за нещо. Възможно е и при здрав и при болен човек, но ако се случваше толкова лесно половината от децата да не са живи. Нали се сещаш за какво говоря? Малките деца са доста диви и жизнени, тичат, играят, падат, удрят се на всевъзможни места, гледат нагоре и си мрънкат нещо с отворена уста.. И все пак един малък процент си е гълтал езика. Не е толкова брутално, колкото ти казват. Не се плаши. За паническото разстройство мисля, че трябва да се говори с професионалист. Всъщност не е нещо невъзможно рядко. Среща се при хората днешно време, друга е темата, че голяма част от тях не знаят, че го имат.
Зу-За

3.   Автора: Знам, че при някои болести се гълта език. Но не разбрах дали може от уплах, на моменти нервите ме удрят в тази част от тялото и от уплах е имало моменти, в които трудно преглъщам храна и си мисля точно това. Когато изпия 50 грама ракия се отпускам. Сигурно ще е по добре да спра да мисля за това.

4.   Не може, защото си мислиш за гълтане на езика - да го глътнеш.
Усещането, че не можеш да преглътнеш - ти се появява от притеснение и макар за теб да е реално, то всъщност е само усещане. От мислите в главата ти.
Спокойно, човече! Не е възможно това, от което се страхуваш!

5.   Не може, защото си мислиш за гълтане на езика - да го глътнеш.
Усещането, че не можеш да преглътнеш - ти се появява от притеснение и макар за теб да е реално, то всъщност е само усещане. От мислите в главата ти.
Спокойно, човече! Не е възможно това, от което се страхуваш!

6.   "Глътна си езика"- казва невежият народ. Няма такова нещо, добре ти го е написал студентът по медицина. Не е възможно! Невежите хора казват това, когато някой изпадне в безсъзнание по различни причини(епилептичен припадък- grand mal включително) и посинее поради невъзможност да диша, поради СПАДАНЕ на езика и запушване на дихателните пътища. Обикновено е достатъчно да се обърне човекът на една страна, за да се преодолее състоянието. Има и други прийоми, които са описани добре ето тук: http://forum.framar.bg/topic764.html

7.   За не знаещите по темата само да поясня, че гълтане на език ИМА. Не знам какъв е този студент по медицина - може би първи курс. Аз лично съм присъствала, когато мой роднина си глътна езика и майка ми(мед. сестра) го извади с дръжката на една лъжица!

8.   Аз съм на 12 год и припаднах за 1ви път на 8 год когато ми слагаха ваксина - незнам не ми се бе случвало преди. След година отново при имунизация припаднах но си глътнах езика (обясниха ми, че е защото тепърва се развивам и поради голям уплах и че ще ми мине и не би трябвало да се повтаря), но ето, че за 3 години аз припадах с гълтане на езика ( и 1 път изпаднах и в шок преди да припадна ) 2-3 пъти с гълтане и 7-8 пъти само ми прилошаваше и обръщах очи, защото ми казаха, че като си сложа свит пръста в устата няма да мога да си глътна езика.

10.   Аз имам лека белодробна недостачност трудно дишам на 13 години.Недоносена съм родена в началото на седмия месец.Благодарение на инхалатора продалжавам да дишам ходя н сама на училище.Гордея със себе си и майка си с коятоживем сами баща ми го виждам рядко това много добре.Гълтала съм езика някоико пъти в живота си дори лекари друдно ме ,защото за първи път беше тогава

12.   А сега и аз да попитам! Можем ли да си глътнем езика по време на сън? И имам такова чувство! Какво да правя?

13.   Здравейте, преодоляхте ли този проблем и ако сте се справили- как?