Споделена история от Здраве

Има ли диагностична медицина в България
Здравейте,
Въпроса ми може да е малко глупав но никога не съм се интерсувал и не знам. Има ли диагностична медицина в България. Специални лекари, които отговарят за това да разберат от какво е болен човека. По другите страни знам че го има, но като знам колко пропаднала държава сме, предположих че за да не харчи пари държавата, личните лекари вършат тая работа.

Коментари

1.   Правилно си предположил. Простолюдието няма право на този лукс.

2.   Всички лекари са обучавани да диагностицират. Кой колко е научил и дали е продължавал да се обучава е друг въпрос. Как ще диагностицира лекар с диплома 3. 17 (защото съм виждала и такава)? По принцип личните лекари би трябвало да вършат тази работа до определено ниво, след което да препращат на специалисти и там процеса да продължава. Това обаче не става винаги. Напр. майка ми я заболя гърба, нейният личен лекар й предписа някакво мазило. Аз я пратих на рентген и се установи остеопороза. А жената бе на 55-60 г. тогава и би трябвало да му светне, че е в рисковата за остеопораза група. Моята лична лекарка ми обърка диагнозата и ме прати в спешното. Разбира се, вече не ми е личен лекар. Много са зле в това отношение голяма част от българските лекари. Не вземат и качествено анамнеза. Разбира се, има и изключения.

3.   Има, разбира се, но не си представяй нещо като д-р Хаус. Това е филм все пак.
Ето ти пример - имам топче на шията, момиче съм, но е там, където иначе е адамовата ябълка, но много по-малко, дори незабележимо.
Бях на 16, когато една позната на майка (мед. сестра) го забеляза. Отивам аз при личната лекарка (педиатър). Тя се притесни, почна да вика някакви работи за кисти и ракове... Излезна на коридора (поликлиника). През там минаваше някакъв хирург с баничка в ръка, извикаха го вътре.
Онзи почна да пипа и вика.

- А, нищо бе (мляс - мляс), калцирала лимфа нещо, но дано е кистичка, за да ти я изсмуче д-р Д. със спринцовчица. (мляс) Как сме днеска, Миме (лекарката ми). Оле, какъв студ, какво чудо. Чу ли....

Дадоха ми направление за диагностицика д-р Д., неговата работа е само да гледа с видиозон разни образования и да реже пробички.

Чакаме сега 1 час да отвори касата, плащаше се тогава 10 лв. или нещо такова. Потребителската такса беше 1 лв.
Та отиваме ние при д-р Д. Майка хленчи
-Оле, отиде ми детенцето, оле кисти, оле ракове.

Д-р Д. я изтика навън. Останахме сами. Постави ми главата да виси от ръба на койката. Гледа, гледа и вика.
- Ей, жалко, ако беше кистичка, щяхме да я изсмучим сега със спринцовката. Ц-ц-ц, грозничко стои, ама не се вижда. (мери с линия) 3. 5 см. Ако расте можеш да го оперираш. Ама касата не плаща, щото се води козметична операция, нещо калциралко, топченце.
Хайде, че имам работа.
- Чао

(диагноза готова, 1 работен ден, разходи 11 лв., за НЗОК да са били още толкова - общо разходи за обществото към 22 лв. Прегледана от двама лекари и един хирург)

Отивам аз в Германия да уча, в Меката на европейската медицина и тем подобни.
Нов личен лекар, ново потене и ахкане пред моето
3. 5 см. -топче, нови ракове и кисти в главата на нов лекар.
И частна здравна застраховчица (туристическа), най-важното!!!
Три прегледа по-късно и със свързаните с това чаканици - направление за Радиологията (на частно, разбира се).
Там те посреща не лекар, а сестра. Пита те, дали си бременна (не те изследват, питат само. Подписаваш, че не носят отговорност за каквото и да е било) и ти казва да гледаш да не забременяваш този месец. Бият ти радиоактивен коктейл от неизвестен пройзход. Слагат те първо под ренген, после под радиомагнитен резонанс като три сестри с оловни престилки те нагласят в правилната позиция. И кръв ми бяха взели преди това при личния лекар.
След 3 седмици!!!! чакане на резултата и страх от ракове и други страшни болести ме викат сега с много сериозен тон.
Отивам аз.
- Заповядайте в кабинет 125

Влизам вътре - трима много сериозно изглеждащи лекари ми общсняват що са това топли и студени възли, как хормони излъчвали, как човек ще се гътне направо като има такъв възел, как ставало на рак, киста и тем подобни. Цял час ме мотаят и показват, а то се оказало, че дори не са моите снимки!
И накрая. Добрата новина.
- Вие нямате топъл възел, слава Богу.
- Слава Богу, викам аз
- И студен нямате.
- И студен нямам, ами тогава, какъв възел имам?
- Никакъв.
- Никакъв?
- Ами събрала се и калцирала лимфна течност или нещо такова.
- Ами сега?
- Не можем да го изсмучим със спринцовка, де да беше кистичка
- Не можете?
- Ами сега?
- Можете да се оперирате в болницата Св. Марина, много хубава болница, с много добри резултати.
- Плаща ли касата?
- Е, не - това се води пластична операциика, а болницата е за пластична хирургия.
- Вие какво препоръчвате?
(три чифта очи гледат тъпо)
-Хм, ами да не се пипа, защото рискът от операцията е по-голям от ползата (естетическа).
- Да, точно така, може човек направо да не се събуди, при пълна упойка е операцията, а могат да прекъснат нещичко. От друга страна Св. Марина е много хубава болница, с много хубави резултати. (работим заедно демек, взимаме комисионничка)
- С две думи- нищо ми няма, нали?
-Не нищо ти няма, имаш просто едно топче с 3, 5 см. големина. Следи си го всяка година при нас и няма да имаш проблем.

(две седмици по-късно ми идва сметка от 750 евро в пощата.(100% лекар номер 1. взима комисионничка от Радиологията, че праща пациенти и по веригата сумата набъбва). След дълги караници с частната каса, те покриха разходите, но преди това бях получила 2-3 заплахи, че ще ме дадат на съдя-изпълнител. Още 2 седмици стрес. 750 евро разход за обществото, 6 седмици ходене по мъките и стрес за диагнозата, за която в България им трябаше един работен ден и 22 лв. И в двата случая бях прегледана от трима лекари, но у нас имах и хирург като бонус и не бях облъчвана с радиоктивни изотопи).

От тогава не съм си следила топчето, не е расло и не ми пречи. Доста полезни изводи си направих аз и на немски лекари не ходих. Напуснах страната, между другото, веднага щом завърших. И в други чужбини живях, но и там избягвах лекарите. Наложи ми се да отида на стоматолог - искаха да ми извадят зъб, за да ми продадат имплант за 3000 евро. Същия този зъб ми спасиха с 6 месечно лечение в България. Струваше ми 300 евро.

Правете си изводите, дали има диагностика у нас.
И при случаи на познати и приятели пак се е случвало подобно нещо. На Запад медицината се е превърнала отдавна в най-голямата печатница на пари. Лъжат обречени хора, че ще ги спасят, ако имат частна застраховка. И нашите болни от рак в трета-четвърта степен дечица и младежи лъжат, събираме ние 250 хил. евро, за да потънат за „стволови клетки“ в някоя клиника в Израел или Хамбург.
Някой да се е върнал жив? Някой да се е подобрил?
В Германия нарочно оставят малки бебета със седмици в болниците, защото касата плаща много добре за леглата на децата. Какви ли не гадории се случват, само за да правят печалба. И у нас е така, но в много по-малка степен. Предимство е и, че страната ни е достатачно малка, за да си знаем, кой лекар чини и кой не. Има хора в големите страни, които оперират без диплома, правят лекарски грешки, просто се преместват в друга болница и продължават да кълцат.

При стачка на лекарите в Израел за 2 седмици смъртността е спаднала наполовина. Правете си сметката...

4.   Ние нямаме медицина, а ти очакваш диагностична медицина... :) Можеш да потърсиш доктор Хаус (Хю Лори) - току-виж се актьорът окаже по-добър от нашите лекари (или поне от 90% от тях) въпреки че не е учил медицина за разлика от тях. Останалите 10% са от т.н. "старо поколение" и си разбират от работата. :)