Споделена история от Здраве

Напипах си бучка в гърдата
Здравейте!
Преди няколко дни без да искам си напипах бучка в лявата гърда. Не ме боли, не усещам никакво напрежение. Не знам от кога я имам, но преди няколко години бях чела статия как да си проверим сами гърдите и тогава нямах нищо.
Тъй като бях в цикъл изчаках да ми свърши (вчера) и днес пак си проверих гърдите. Бучката си я има...
Моля ви някой да ме посъветва към какъв лекар да се обърна- не съм раждала и кърмила. Под 30 години съм...

Коментари

1.   намери човек с когото да спортуваш всеки ден раздвижи раменната област отслабни спри безразборното хранене. нд

2.   Туморите не болят, до колкото знам. Бягай час по-скоро на лекар да не се окаже нещо сериозно. Иначе, освен рак (малко вероятно, млада си), би могло да бъде киста, фиброаденом или псевдобучка, която би могла да бъде заради втвърден силикон, мъртва мастна тъкан или просто ребро, принискащо гръдната тъкан.

3.   всички жени имат в двете гърди бучки

4.   Отиди на лекар и то без да губиш време, тука каквото и да ти се напише няма да ти помогне. Успех.

5.   Трябва ти преглед на ехограф или мамограф. Щом си под 30 и не си раждала, ще ти препоръчат ехограф по всяка вероятност, ако се консултираш с личен лекар. В момента ехографията на млечни жлези не е по здравната каса, така че си подготви 20-30 лева (зависи в кой град си и къде отидеш да се преглеждаш). Просто отиваш в клиника, където пише, че се прави ехография, и казваш, че искаш ехография на млечните жлези. Ще те прегледа лекар обстойно с ехографа и ще ти каже какво се случва. Не се притеснявай, няма нищо страшно в самия преглед, аз си го правя профилактично, тъй като пия хормони. На всяка цена отиди да се прегледаш, за да ти се махне от главата и да си спокойна, ще стискам палци да няма нищо страшно. Успех!

6.   Здравей, лекарят на който трябва да отидеш, се нарича мамолог, и такива са гинеколозите, но не всички. Гледат те на видеозон, и после ще те упътят.

7.   Вземи си направление за мамограф и за гръден хирург. Веднага. Би могла да направиш консултация и с мамолог, но там прегледите са платени - не се покриват от ЗК. Опитните гръдни хирурзи биха могли да те диагностицират и без мамограф. Опитай при доц. Георги Байчев във ВМА. Обади се, запази час и с направлението - при него. Той е гръден хирург. Работи бързо, точно, качествено.

8.   Незабавно на лекар! За рак на гърдата чувала ли си? Ако не си, върви да ти кажат как започва...

9.   Вечер си мажи гърдата с йод. Майка ми също имаше такава бучка и като я мажеше казваше че се подобрява ;)

10.   Хубаво е всяка жена от 17-18 годишна възраст, да се преглежда сама и както писах на 2-3 години до 40 при лекар за преглед, след 40 всяка година.
Редовния контрол и самоконтрол показва кое е нормално за вас.
Какво стана с авторката на темата? Реши ли се проблема?

11.   Не стряскайте момичето! Не всяка бучка е рак, както вече някои споменаха. Да, намесата на лекар е наложителна, но не всявайте паника, не сте специалисти, а дори и да сте, ще и кажете възможните причини, но не е от какво се е появила, хайде да не се поставят диагнози тук. Не мисля, че има човек, който да не е чувал за рак на гърдата. Само да ви просветля, че това е лечима болест, не шашкайте момичето предварително. Отиде ли на лекар и какво ти каза?

12.   Вярно е, че хора от писалите тук са стреснали момичето. Но е факт, че не всяка бучка е рак - част от образуванията са доброкачествени в 90 % от случаите, а рака на гърдата е 10 % от бучките. Освен това възли в гърдата може да се наблюдават и в резултат на хормонални промени, дисбаланси и други. И не трябва веднага да се мисли за най-лошото.
В групата на доброкачествените промени са :
- Фиброаденомите
- кистите
- мастопатията
- аденомите
- филоиден тумор
- Папиломите
- Други промени.

В групата на злокачествените си влиза вече рака на гърдата с различните му форми. Същия открит на време е лечим в 95 % от случаите.

Не трябва човек да се стряска и панира предварително.
Поставянето на диагнози в нета не е правилно, защото същите се поставят при реален контакт.
Може би вече си е решила проблема дамата. Не е писала.
Поздрави и хубава вечер!