Споделена история от Здраве

Идва ми на 45 дни!
Здравейте, момиче съм на почти 21 години. Не помня кога за първи път ми дойде, но май беше на 15 години. От тогава никога не ми е бил редовен, идвало ми е когато си поиска, имало е периоди, в които ми е идвало и 3 пъти в годината. Ходих преди 2-3 години на генеколог, оказа се, че имах киста на десния ячник, голяма 6 см. Предписа ми Оргаметрил и след 2-3 дни се спука и ми дойде. След известно време пак ми се появи. Казаха ми, че имам поликистоза на яйчниците. От около 6 месеца долу горе ми се нормализира, като се има впредвид честотата от последните няколко години. Първо имах интервал от 60 дни, следващия път беше 55, и последните 2-3 пъти ми идва през 45 дни. Искам да попитам има ли други като мен, консултирали ли са се с лекар и какво е тяхното мнение. Дали ще ми се нормализира напълно един ден? В момента не съм в България и за това не мога да отида на генеколог. Благодоря предварително на всички!

Коментари

1.   Виж, лекарите малко са те пощадили като не са ти изяснили, какво значи точно диагнозата „поликистозни яйчници“.
Първо - това е хронично състояние, няма да го наричам заболяване - просто така ще бъдеш до края на живота си. Ще те чистят с хормони, ще се подобряваш, но кистите ще се образуват отново.
Нищо не може да се направи
Второ - нормално е да ти е цикълът нередовен. Не се притеснявай, хиляди жени в България са като теб.

Опитай едно - да си регулираш цикъла посредством противозачатачни.
Иначе, проблем нямаш, освен това, че ще имаш задължително проблем със забременяването, но в наши дни има начини да ти се помогне - изчистват се временно кистите с хормони и можеш да забременееш.

Аз лично съм нямала този проблем, но моята съквартирантка - да. Учихме заедно в Германия. Там лекарите си казват, не овъртат като у нас. Тъпчиха я с хормони към една година. Поизчисти са и я пратиха ВЕДНАГА да забременява. Казаха ? да използва момента, защото не знаят, дали после ще успеят така добре да я изчистят от кистите, а и да използва годините си (беше на 28 някъде).
И така, тя забременя за едно лято, роди си здараво бебче и проблеми нито при бременност, нито при раждане е имало.

Аз съм страшно късогледа (7 диоптера и нагоре). Много плаках в началото, но накрая се примирих, купих си най-скъпите и добри лещи на пазара и живея нормално. Човешкото тяло не е машина. Приеми просто, че си различна. Няма да умреш от това, просто ще имаш проблеми в живота, които хора с нормални яйчници нямат /при желание за дете/, затова пък ти функционират другите органи. Бъди благодарна, още повече, че в крайна сметка ще успееш с помощта на медицината да забременееш. Много жени го имат този проблем. Голяма работа, че цикълът няма да ти е редовен през останалото време.
Лекувай си се, опитвай разни хормони, но поне немските лекари казаха на приятелката ми, че цял живот ще е така. Дано в последните 5 г. са измислили нещо.

Чети тук полезна информация
http://www.puls.bg/health/pregnancy/news_9199.html

Ако си затлъстяла, отслабни. Между другото - приятелката ми беше леко пълничка. Не знам, дали е било от това.

2.   Благодаря за изчерпателния отговор, номер 1. Не, не съм затлъстяла, висока съм 166см, тежа 53кг, мисля че е нормално, дори е под нормата теглото ми. Противозачатъчни са ми предписвали и пих няколко месеца Ясмин, цикъла си ми беше наред и по часовник, но все пак това не е исктински цикъл, а предизвикан, под въздействието на хормони.

3.   Авторке - добре е, че следиш собствената си тема.
Мисля, че ТРЯБВА да продължиш с противозачатачните. Милиони жени ги взимат, но при теб е още по-важно, защото ти регулира цикъла и кой знае - може да предотврати възникването на нови кисти.
Съвременните противозачатачни нямат много странични действия за непушачките. Не си играй с това нещо, поне докато забременееш и родиш децата си.
Виж, примири се, че яйчниците ти не функционират нормално. Имаш хормонални проблеми. Това няма да се промени може би цял живот. Медицината ти е предложила средство да си регулираш цикъла - направи го. По-добре Ясмин, който е НИСКОКОНЦЕНТРИРАН препарат, отколкото истинското тъпчене с хормони, за да ти се спукат кистите. Противозачатачните няма да ти навредят, тъкмо ще се предпазиш все пак и от нежелана бременност.
Консултирай се отново с гинеколог, държи да ти кажат истината - дали е хронично положението ти, дали ще имаш проблеми при забременяване... просто да си знаеш. Не искай да те щадят, но взимай просто нещо, защото цикъл 3 пъти в годината е жестоко... ще се изпуснеш и после ще имаш проблеми.

4.   Здравей и аз съм на 21. От 2 години и половина лекувам поликистозата, бях при една ужасна лекарка, която само едни гадни противозачатъчни ми даваше да пия само тестостерон ми пускаше и нищо така 1 година и нещо. Аз ставах дебела, от 50 кг сега съм 60. Стриите които виждах се чудех с какво да ги мажа слава богу се позакриха малко. Тя ми изкара акъла, като ми каза :Ами те са много левият ти яйчник целия е в кисти, или пиеш лекарства или трябва да раждаш и така може да се оправиш. А бях току що навършила 19. Каза ми че мога да остана без деца, ако не побързам, аз отидох на контролен преглед, идваше ми редовно никога не ми е пропускало, само дето имах доста пъпки и мазна коса. Реших да я сменя отидох в Майчин дом в София нали там са най-добрите гинеколози. Там той ми пусна над 5 вида изследвания. Оказа се, че не само поликистоза имам, а и инсолинова резистентност. Месеци на ред бях в депресия ходих на психиатър, той пък ми предписа антидепресанти, и на 20 аз пиех 4 вида лекарства. Сега имаме планове с приятелят ми за дете, хич не ни пука кой каквото ще да казва от сорта:ама няма пари, малка си, учи първо. Аз работя, той работи предпочитам сега да имам дете да се мъча да му осигуря каквото му е нужно, вместо после никога да не разбера какво е да си майка.