Споделена история от Здраве

Кръвна група??
Здравейте! Така... майка ми е с кръвна група В, а баща ми с 0.... Каква група би трябвало да съм аз? Моля модераторите да публикуват темата ми, а читателите да откликнат на въпроса ми!! Благодаря предварително!

Коментари

1.   Можеш да си О или В
Най-добре се изследвай!!!

Кръвните групи са 4 - А, В, АВ и 0. Те се определят от 3 алела - А, В и 0. За определяне на кръвната група на всеки човек са необходими 2 от тези 3 алела - единия унаследяваме от баща си, а другия - от майка си /в телесните клетки всеки ген е представен от по 2 алела, а в половите клетки – с по 1 алел. /
Ако се съберат алел А от единия родител и алел В от другия родител се ражда дете с кръвна група АВ.
Ако се съберат алел А от единия родител и алел 0 от другия родител, то алелът А потиска алела 0 и се проявява кръвна група А. По същия начин - ако се съберат В и 0, то алелът В потиска алела 0 и се проявява кръвна група В.
Кръвна група 0 имат само тези хора, на които и двамата родители са от кръвна група 0.
Хората с кръвна група А са два вида – едните имат 2 алела А, а другите – 1 алел А и 1 алел 0.
Хората с кръвна група В са два вида – едните имат 2 алела В, а другите – 1 алел В и 1 алел 0.
Децата може да имат кръвната група на единия родител, но може и да не унаследят кръвната група на нито единия родител. Например ако единият родител е с кръвна група 0, а другият е с кръвна група АВ, то децата ще бъдат или с А група, или с В група.

С две думи - баща ти има 00, майка ти или ВВ или В0 и ти си или 00, или В0

2.   Коментар No1 ме изкефи. Браво!

3.   ЗДР. Най-лесният начин да разбереш това е да отидеш на изследвания... Отиваш при личният лекар, който ще те пренасочи къде да отидеш, за да разбереш коя ти е кръвната група. Цените за подобно изследване варират от 20-30 лв

Мери

4.   До номер 1 - "Кръвна група 0 имат само тези хора, на които и двамата родители са от кръвна група 0. "

Не знам доколко другата част от обясненията ти са верни, но поне за това съм убедена, че е пълна глупост. Прочети малко повече литература по въпроса и се върни пак. Само за пояснение - баща А, майка 0 -> аз 0 :)