Споделена история от Здраве

Вреден начин на живот
Здравейте!
Знам си аз, че не правя добре и че няма да е зле да си направя една профилактика, но нека да споделя и с вас какви ги дробя.

Мъж съм на 28г. Работя интелектуален труд. Работата ми е много отговорна и в никакъв случай не е лека или рутинна. Подложен съм на ежедневен стрес и хабя много нерви на работното място. Пуша между кутия и две на ден. Пушач съм от десет години. За да се отпусна от напрежението трябва да пия всяка вечер. Не минавам с по-малко от 200гр. концентрат на вечер. Ако изляза навън /правя го само петък или събота вечер/ си пийвам и повече. От години закуската ми е силно кафе, изпито с две цигари. Доста често пропускам обяда, защото нямам време или пък хапвам нещо готово на крак. Понякога вечерям само салата с ракията.

Мисля си, колко ли ще изкарам с този начин на живот. Знам, че имам много пороци и не живея здравословно. Засега не усещам някаква негативна промяна в състоянието си, може би защото съм относително млад. Но пък знам ли още колко време може да се продължава така.
Какво бихте казали?

Коментари

1.   Няма такова нещо като напрегната работа. Без значение дали е умствен или физически труд. Работата си е работа, а напрежението го създават хората.Щом усещаш напрежение, това не е добре, вземи мерки. По това, което пишеш разбирам, че си специалист: потърси си същата работа на друго място, може там да е по-спокойна атмосферата. Пак ти казвам, от хората идва това, не от друго. Една работа може да се върши и без изкуствено напрежение, дори е много по-добре, по-добре и по-ефективно се работи без излишно напрежение.

Не пий алкохол, това също утежнява нещата. Ходи сред природата, в парка или в гората.Или извършвай някакво движение - ходи пеша, на фштнес, плуване, има варианти...
Но не в няква кръчма или ресторант, и да пиеш алкохол. Ще има лоши последици, за съжаление, необратими. Добре е, че си даваш сметка за проблема, значи, имаш желание да го разрешиш

2.   Знаеш ли, току що прочетох живота на баща си. Всичко, което си описал, той го практикуваше...
Сутрин силно кафе с няколко цигари, често пропуснат обяд и ракийка вечер.

Да знаеш, че с този начин на живот, рано или късно ще отблъснеш хората покрай теб. (Поне с мен беше така, не можех да търпя баща си, поради причините изброени по - горе). Сега си млад, ще си развалиш здравето. Ами като се ожениш (ако вече не си го направил, но все пак никъде нищо не е споменато)? Ами като създадеш семейство? Мислиш ли, че на децата ти ще им е приятно да те гледат такъв?

Промени се докато е време... Сам разбираш, че вредеш на себе си, сега е времето да промениш нещата - не му мисли...

Например, пии малко по - слабо кафе сутрин, не с две а с една цигара. Колкото и да нямаш време за обяд, можеш да отделиш 10мин. и да се нахраниш като хората. А вечер вместо да разпускаш с поредната чашка, опитай по друг начин. Излез навън в някой парк, например... там атмосферата е много по -приятна от колкото запушена стая и мирис на алкохол...

Опитай, можеш да постигнеш много неща, стига да имаш желание.
SFA

3.   Я се огледай хубаво - тука нещо в работата не е в ред - явно тая среда не е полезна за теб щом те подлага на тоя стрес. То че хубаво няма никъде е ясно, все ще се намери някой слабообразован с улично възпитание да ти трови нервите. Явно те товарят повече за сметка на някой свой недодялан келеш(ка) , а ти изнемогваш и въпреки това работиш упорито. Работа се намира - здраве не. Лошо няма да си пийнеш 1 ракия вечер, някъде четох, че даже е полезно особено ако е истинско уиски. Пушил си бил- ами хайде гледай да не е повече от кутия, но поне закуси нещо преди кафето, че жална им майка на бъбреците ти. Хубаво е че мислиш по въпроса- желая ти късмет !

4.   Съгласна съм с SFA, такива хора са отблъскващи. И моят баща беше същия - накрая се пропи и почина на 44 год - мир на праха му.

Отдели повече време за релаксация - ходи сред природата, на чист въздух, движи се повече, освобождавай се от стеса дори съзнателно без цигари и алкохол. Аз също работя в изключително стресова среда и единственото, което ми помага е природата и съпругът ми.
Опитай се да се погледнеш отстрани.
Успех

5.   Пич, пушкай си цигарките и си пий кафенцето! Доказа се, че до половин-1 кутия цигари на ден и до 1-2 кафета не вредят!
Само намали ракийката-по веднъж на 1-2 седмици по 1 чашка не вреди!
По-добре, отколкото да взимаш джойнтовете, които са толкова вредни и навсякъде тръбят колко били полезни!
Освен това, така ти си почиваш от стреса в работата, а иначе о довършат, и моя баща винаги така е бил, още е жив, но стреса в работата и грижите, наднорменото тегло, а не дуго, може да го довършат, а и високото кръвно и това, че често си попийва алкохол.
Иначе хората на интелектуалния труд винаги пушат, още повече, че се откри, че в цигарите не вреди никотинът, а катраните-винаги гледай да са с по-малко показатели на катраните! Другото, което се откри за цигарите е, че леко повишават умствените възможности и концентрацията!
Е да, вредят на дишането, но ако от време на време -например веднъж седмично-се разхождаш на чист въздух и
си поемаш дълбоко въздух-дробовете ще се изчистят. Има и много други начини за пречистване на дробовете, чрез дишане на лавандуловите изпарения от чай например.
Също така не позволявай да наддаваш на тегло, нито да падат рязко границите на кръвното-по принцип цигара с кафето върви най-добре(аз така правя), защото цигарата спада кръвното, а кафето го покачва.
Може да се прочетат хиляди статии за съставките на тези неща-и в Интернет, и в Уикипедия, и навсякъде може да се разберат мненията и дискусиите на различни хора дали кафето и цигарите вредят-разбира се кое от кое по-противоречиви.
Ако влезнем в детайли, най-вредни са всички видове наркотици(и джойнтът, разбира се), и алкохолът също(всички видове алкохол, дори и бирата), а много по-безобидни са каето и цигарите, но навсякъде се тръби обратното. Защо?
1-защото степента на пристрастяване към алкохола и наркотиците е много по-голям и е много по-лесно разпространението им сред потребителите, а оттам и печалбите са много по-високи.
2. -ЕС и САЩ вече се чудят как по-бързо да уморят или да ''приспят'' и без това глупавото и невежо българско население и стабилно успяват дотук с тази политика
3. -хората, които не пушат цигари и не пият кафе обикновено са наркомани или алкохолици!